icon
Yükleniyor..

Göreme Milli Parkı

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Göreme Milli Parkı, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde en popüler doğal güzelliklerden biri olarak varlık gösteriyor. Doğayı kültür ile buluşturan bu yer, inanç turizmi açısından da önem taşıyor.

Fakat ne yazık ki, artık milli park olmaktan çıkarılmış durumda. 1986 itibariyle milli park ilan edilen Göreme Vadisi, 2019 yılına kadar bu statüsünü korudu. Fakat birkaç yıl önce Resmi Gazete’de yayınlanan bir karar ile bu duruma son verildi.

Tabii ki milli park olmaması, bu bölgenin güzelliğinden hiçbir şey eksiltmedi. Burası hâlâ Ürgüp’ün en değerli yerlerinden biri… Nâdide güzellikleriyle ziyaretçilerinin aklını başından alan Göreme Parkı, misafirlerini âdeta dış dünyadan soyutluyor…

Göreme Milli Parkı Hakkında Bilgi

Bu park alanı, Hasan ve Erciyes Dağı'nın yüzyıllar önce gösterdiği volkanik aktiviteler sonucunda oluştu. Dağlar tarafından püskürtülen tüfler ve lavlar aşınmaya yol açtı. Bu doğa olayları ise zamanla, yazımızın konusu olan büyük park alanının meydana gelmesini sağladı.

Birçok jeomorfolojik yapıyı bünyesinde barındıran Göreme Tarihi Parkı, Kapadokya’nın eşsiz peribacalarına da ev sahipliği yapıyor.

UNESCO’nun Dünya Doğal ve Kültürel Mirası listesine dâhil ettiği Göreme Milli Parkı, çeşitli tarihi kalıntılar da içeriyor. Bunların başında, erken dönem Hristiyanlığa ait eserler bulunuyor.

Göreme Milli Parkı’nda Neler Var?

Bu soruyu doğal ve tarihi bakımdan iki şekilde yanıtlamak mümkün:

 • Tarihi zenginlik olarak burası; şapeller, kiliseler, kayaya oyularak yapılmış mekânlar ihtiva ediyor.
 • Doğal açıdan ise Göreme Parkı’nı tabiat ananın cömertliğini, şefkatini coşturduğu bir yer olarak nitelendirebiliriz. Burada demin söylediğimiz peribacaları oluşumlarının yanı sıra; kırgıbayırlar, glasiler, platolar mevcut.

Göreme Milli Parkı’nda Neler Yapılır?

Burada geçireceğiniz her dakikanın günlere bedel olacağını söylesek abartmış olmayız. Çünkü Göreme Milli Parkı aktivite önerileri birbirinden renkli:

 1. Muhteşem doğa manzaralarını izleyip ruhunuzu dinlendirebilir ve fotoğraf albümünüzü benzersiz karelerle süsleyebilirsiniz.
 2. Parktaki tarihi eserleri ve civarda bulunan müzeleri, antik kentleri gezebilirsiniz.
 3. Piknik yapabilir, uygun yer bulursanız günübirlik kamp kurabilirsiniz.
 4. Yakındaki otellerden birinde konaklayarak geceyi bu bölgede geçirme imkânınız mevcut.

Hazır Gelmişken

Nevşehir’deki ziyaret noktalarının önemli bir kısmını Ürgüp gezilecek yerler oluşturuyor. Buradaki diğer destinasyonları düşününce Göreme Milli Parkı, okyanusta minik bir damla gibi kalıyor.

İşte, Ürgüp bölgesinde sizi bekleyen efsanevi güzelliklerden bir demet:

 1. Ihlara Vadisi,
 2. Zelve Açık Hava Müzesi,
 3. Kiliseler: Saklı Kilise, Sarnıç, El Nazar ve Görkündere Kiliseleri, Kılıçlar Kilisesi, Durmuş Kadir Kilisesi, Yamalı Kilise vb.
 4. Derinkuyu Yeraltı Şehri,
 5. Üç Güzeller,
 6. Kızılçukur Vadisi,
 7. Meskendir Vadisi,
 8. Zemi Vadisi,
 9. Güllüdere Vadisi,
 10. Asmalı Konak,
 11. Kaymaklı Yeraltı Şehri,
 12. Âşıklar Tepesi,
 13. Güvercinlik Vadisi,
 14. Bağlıdere Vadisi (Aşk Vadisi).

Sonuç olarak; Göreme Milli Parkı, yeşilin mavi ile imrendiren dostluğuna tanık olacağınız bir yer. Tarihin doğaya, serçe cıvıltılarının güvercin seslerine karıştığı bu yerde –tabiri câizse- huzurun dibine vuracaksınız!

Öyleyse, Göreme Tarihi Parkı en kısa zamanda sizi bekler! Bizden doğaya selam söyleyin!

Özellikler

Göreme Milli ParkıKredi Kartı
Göreme Milli ParkıSigara İçilmez
Göreme Milli ParkıPark Yeri
Göreme Milli ParkıÜcretsiz
Göreme Milli ParkıTarihi Yer
Göreme Milli ParkıAçık Hava
Göreme Milli ParkıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @gokhankirmizigu6372

  Göreme vadisinde bulunan mutlaka görülmesi gereken açık hava müzesidir. Kapodakya bölgesini tarihini ve dini önemini gözler önüne serer. Girişte müzekart geçerli. Karanlık kiliseyi gezmek isterseniz ayrıca 50 tl veriyorsunuz. Çocuklar ücretsiz. Otopark 15 TL. Mutlaka sesli rehber ile gezin derim. Adeti 65 TL ama buna değer. Kapalı alanlarda fotoğraf ve video çekimi kesinlikle yasak. Göreme Açıkhava Müzesi, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatına ev sahipliği eden bir kaya yerleşim yeri. Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş. Göreme Vadisi, manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul ediliyor, aynı eğitim sistemi daha geç tarihlerde Soğanlı, Ihlara, Açıksaray’da da görülmüş. Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan geometrik süslemeler ortaya çıkarılan ilk boya katmanlarında görülebilirken, daha sonraki tarihlerde yapılan freskler İncil ve Hz. İsa’nın hayatından sahneleri betimliyor. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gezilebiliyor. Göreme Açıkhava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor

 • avatar

  @ibrahimmihciogl1924

  İçerisi kusursuz. Vadinin içi uzayda hissettiriyor. Turunuza sabah ilk rota olarak ekleyin, hem haliniz kalmayabilir hem de öğleden itibaren turist otobüsleri geliyor. Sakinken çok daha güzel bir yer. Zamanında Ghost Rider 2 burada çekilmiş, sanırım bu sebeple içeriye amatör tripodla bile almıyorlar :) Girişte 60 milyon yıllık vadiden otopark ücreti alıyorlar, bir otopark yok ama. Yola bırakıyorsunuz yine.

 • avatar

  @umutsimsekci1723

  Harika ve özel bir coğrafya.Tarih, kültür, coğrafi güzelliklerin birleşimi.Bir gezim mekanında aradığınız her şey var.Birbirinden güzel peribacalarından oluşan vadiler, balonlar, atlar, tarihi güzellikler bulunmaktadır.

 • avatar

  @gokhanpolat6168

  Çok farklı bir coğrafi yapının olduğu bölge. Bu bölgedeki çoğu yere giriş ücretli olduğu için müze kartı almanız daha karlı olacaktır. Kayaların için oyulmuş tarihi evler, kiliseler, hatta kalabileceğiniz oteller mevcut. Çok sıcak havalarda gitmeyin. Balon turu yapmak için sabah saat 5 de hazır olmanız ve havanın rüzgarsız olması gerekir.

 • avatar

  @asli4090

  Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

 • avatar

  @gezentibirkiz282

  Pandemi öncesi gitmiştik en son. Defalarca gelip gezdiğim, her defasında da ilk kez geliyormuşum gibi keyif aldığım yerlerden biri. Ancak “özel müze” adı altında ekstra ücret ödeyerek girebildiğimiz Karanlık Kilise’deki görevli amca da, sandalyesinde uyuklamak yerine bizler gibi meraklı misafirlere biraz bilgi aktarımında bulunsun isterdik açıkçası.

 • avatar

  @semihyildizhan

  Gerçekten enteresan bir yer.. yumuşak kayaların oyulması ile yapılmış bir çok tarihi yapı var. Burayı gezmek isteyen ziyaretçilere tavsiyem ilkbahar yada sonbahar aylarını tercih etmeliler.. sıcak havada gezmek insanı bunaltıyor. Deve ve at binebilirsiniz. Esnaf kazıkçı değil ve cana yakınlar. Resimdeki yer uçhisar . Güvercin vadiside oldukça yakın . Uçhisarın olduğu yerden açık hava müzesi görülüyor.. ama giriş ücretleri bana yüksek geldi biraz..uygun kiralık daireler 300 tl den başlıyor..

 • avatar

  @ismailceylan

  Çok süperdi manzara harikaydı.

 • avatar

  @yasarsahbaz

  Zelve Açık Hava müzesi çok daha güzel. Giriş ücreti çok pahalı. Her yere girmek para. Bunun yerine zelve open air museum'u öneriyorum. Girişte pet şişe suya bile 12 tl isteyecek kadar fırsatçı insanlar görebilirsiniz. Otopark da ücretli. Girişe gelmeden 300 metre önce aracınızı park ederseniz ücret ödemezsiniz. Ayrıca hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Hafta içi ve mümkünse kapalı ya da çok bulutlu havada gitmenizi öneririm. Güneş teninizi 10 dakikada kavuruyor. Antalya sıcağı gibi sizi ağır ağır pişiren bir sıcaklık değil, acı bir sıcaklık var. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Göreme Milli Parkı Göreme Milli Parkı +908500000000 Yukarı Kızılçukur Vadisi, 50500 Ürgüp/Nevşehir, Turkey Göreme Milli Parkı Göreme Milli Parkı, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde en popüler doğal güzelliklerden biri olarak varlık gösteriyor. Doğayı kültür ile buluşturan bu yer, inanç turizmi açısından da önem taşıyor. Fakat ne yazık ki, artık milli park olmaktan çıkarılmış durumda. 1986 itibariyle milli park ilan edilen Göreme Vadisi, 2019 yılına kadar bu statüsünü korudu. Fakat birkaç yıl önce Resmi Gazete’de yayınlanan bir karar ile bu duruma son verildi. ₺₺ TR 38.6531191 34.8633084 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Göreme Milli Parkı
  3. Göreme Milli Parkı Yorumları
  4. Göreme Milli Parkı Özellikler
  5. Göreme Milli Parkı Fiyat Listesi
  6. Göreme Milli Parkı İletişim
  4.6/5 9