icon

Görnek Tabiat Parkı

 • (8 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı; Güneydoğu Karadeniz'deki doğal güzelliklerinin önemli bir üyesi olan Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı, doğa tutkunlarına keşfedilecek zengin bir alan sağlamaktadır. Uzun soluklu ormanları, bol miktardaki nehirleri ve su kaynakları, yüzlerce çeşit bitki çeşitliliği ve doğal yaşamının pek çok parçasını barındıran grubu sunmaktadır. Göreceli ölçeklerde bir parkla, uzun ve karanlık şelaleler, tekne ile demir alanlar, alçak mana, uzun tabiat yürüyüşleri, sıradışı güzellikte dağ ve vadiler,  birden fazla bitki türü, son derece güzel çaylar, düzinelerce kuş speciesü ve bol miktarda hayvan türleri Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkının çekim merkezlerindedir.

Gezilecek Yerler

Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı ziyaretçileri için çeşitli gezilecek yerler sunmaktadır. Aşağıdaki yerler sıkı bir tatilci için cazip olacak ve büyüleyici bir anlar sunacak:

1.Tatlı Su Gölü: Parkın ortasında çok tatlı su gölü bulunmaktadır. Gölün etrafında ağaçlarla kaplı yemyeşil yamaçlar yer almaktadır. Göle otele yakın mesafede yer alan yürüyüş yolları ile ulaşmak kolaydır.

2.Koruluk Plajı: Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkının kuzeyindeki Koruluk Plajı, büyüleyici deniz kenarı ve berrakiyet manzaraları ile adeta cenneti andırmaktadır.

3.Gökköy Kalesi: Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı çevresinde bulunan Gökköy Kalesi, 16.yy'da muhasara edilmiş ve yerli isyanı bastırmak amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde ise çevresindeki doğası ile büyülenen gezginleri kendine çekmeye devam etmektedir.

4.Alp Peri Şelalesi: Alp Peri şelalesi, Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkının batısındaki en ünlü şelaledir. Şelale, güzel manzaraları seyirciyi büyüleyen ince fırtınalarıyla parkın en güzel noktalarından birisidir.

Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı, dünyaca ünlü doğal güzelliklere sahip, keyifli bir tatil için ideal bir destinasyon, bol coşkulu bitki çeşitliliği ve hayvan yaşamı ile kendisini adayan insanların ziyaretine açılmış bir parktır. Heyecanlı ormanlar, derin boğazlar, kristal sular, güzel kıyılar ve büyüleyici şelaleler ile Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı, yaz ve kış sezonu ziyaretçilerinden oluşan kalabalık gruplara ev sahipliği yapmaktadır.

Özellikler

Görnek Tabiat ParkıSigara İçilmez
Görnek Tabiat ParkıPark Yeri
Görnek Tabiat ParkıÜcretsiz
Görnek Tabiat ParkıAçık Hava
Görnek Tabiat ParkıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @kadikoy

  Gezilip görülecek yerlerden.

 • avatar

  @gezim

  Çaykara-Sultanmurat Yolu üzerindeki Parma Yaylası‘nda bulunan Ağaçbaşı Turbalığı Türkiye’nin en büyük ve tüm özellikleriyle gerçek bir yüksek rakım turbalığıdır. Ağaçbaşı ve çevresindeki turbalıklar , Avrupa’nın en güneyinde bulunan çok nadir yüksek rakım bataklığı olması nedeni ile dünya ölçeğinde korunması gerekli bir doğal mirastır. Ağaçbaşı yaylası ve turbalığı, Trabzon Köprübaşı İlçesi sınırlarında , Harman tepenin güneyinde ve iki su havzası (Sürmene-Küçükdere) arasında 2000- 2100 m. rakıma sahip, yüksek yağış alan (yıllık ort 1300-1500mm) ve yaz aylarını 2/3 ünde sisli ve nemli olan ve eğimli, birkaç metre derinliğe sahip dalgalı tasarıma sahip bir platoda bulunur. Ağaçbaşı yaylası turbalığı ve çevresinin tabanındaki kaya; üst kretase yaşlı bazalt, andezit lav ve proklast yapılardan oluşmuştur Yayla ve çevresindeki turbalıklar tahminen 35 hektar’lık kısmı kaplar. Alanın varlıklı nebat örtüsü Türkiye’ de seyrek tespit edilen ya da Ağaçbaşı turbalığı ve çevresinden başka hiçbir yerde bulunmayan taksonlardan oluşmaktadır. Ağaçbaşı Turba Bataklığını ehemmiyetli kılan alansal büyüklüğü, endemik çeşitleri yanında, bölgenin ekolojik ve de iklimsel geçmişi konusunda 9.000 senelik devasa bir malumat hazinesini bünyesinde barındırmasıdır. Alanda görülen mevcut nebat örtüsü Türkiye’ de epey seyrek bulanan veyahut Ağaçbaşı ve çevresinden (Barma, Yılanataş vd.) başka yerde bulunmayan taksonlardan ve türlerden oluşmaktadır. Hem turba hem de üzerinde mevcut dünya ölçeğinde seyrek nebat çeşitleri, alanın biyolojik rezerv olarak korunmasını mecburî kılmaktadır. Trabzon Parma Yaylası Turbalığı, 25 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 1809 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “potansiyel doğal sit koruma statüsü’nün değerlendirilmesi sonucunda “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edilmiştir.

 • avatar

  @erengaming1555

  Yeşillik icinde 12 ad bungalov tarzı 2 oda salon banyo mutfak balkon keyifli binaları var tesiste otopark WC restorant var Sultan Murat yaylasına yakın temmuz Ağustos akşamları yün yorgan altında uyursun soğuk oluyor aksamlari ....nem yok havası çok iyi tesis çevresinde yakın alışveriş yok gelirken meyve kuruyemiş içecek getirin

 • avatar

  @ibrahimarslan7688

  Bulutların arasında eşsiz doğası ve havası muhteşem

 • avatar

  @emrahd

  Çok güzeldi. Yeni yapılan bu konaklama tesisleri de gayet temiz. Gecelik 100 dolar. 2 aile rahat kalabilir.

 • avatar

  @zekimangan

  Manzara ve doğa süper tesis yeni ve çok alakalı

 • avatar

  @arwenundfmiel

  çok güzel

 • avatar

  @saadettinbatu

  Yöresel çorbalar ve et çeşitleri çok güzeldi


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Görnek Tabiat Parkı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 8 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.9/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Görnek Tabiat Parkı Görnek Tabiat Parkı +908500000000 Beşköy, 61630 Çaykara/Trabzon, Turkey Görnek Tabiat Parkı Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı; Güneydoğu Karadeniz'deki doğal güzelliklerinin önemli bir üyesi olan Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkı, doğa tutkunlarına keşfedilecek zengin bir alan sağlamaktadır. Uzun soluklu ormanları, bol miktardaki nehirleri ve su kaynakları, yüzlerce çeşit bitki çeşitliliği ve doğal yaşamının pek çok parçasını barındıran grubu sunmaktadır. Göreceli ölçeklerde bir parkla, uzun ve karanlık şelaleler, tekne ile demir alanlar, alçak mana, uzun tabiat yürüyüşleri, sıradışı güzellikte dağ ve vadiler, birden fazla bitki türü, son derece güzel çaylar, düzinelerce kuş speciesü ve bol miktarda hayvan türleri Trabzon Çaykara Görnek Tabiat Parkının çekim merkezlerindedir. ₺₺ TR 40.7172174 40.159962 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.9/5 8