icon

Gülek Kalesi

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.2

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Tarsus Gülek Kalesi, Mersin ilinin küçük bir ilçesi olan Tarsus’ta yer alan, zengin tarihsel arka planı olan ve turizmin olmazsa olmazı haline gelen bir yerdir. Demir ve toprak duvarları, açık ve kapalı mekanlara sahip olan tarihi bir kale olarak karşımıza çıkan Tarsus Gülek Kalesi, Mersin’in turizm potansiyeliyle son derece dikkat çekicidir.

Tarihsel Önemi

Tarsus Gülek Kalesi, Mersin’in en eski kalelerinden biridir. M.Ö. 4. yüzyılda izlenen siyasi gelişmeler ışığında Medlar Kralı Urik’in, kaleyi Suriye’ye kadar uzanan uzun koridorlar oluşturmak amacıyla inşa ettiği tespit edilmiştir. Birçok tarihi ünlünün mekân olarak kullandığı kalenin, Roma İmparatorluk Dönemi’nden bu yana çok sayıda savaşa sahne olduğu da belirtilmektedir.

Gezilecek Yerler

Tarsus Gülek Kalesi’ne giderken, ziyaretçilerin birçok yer keşfedebilecekleri gibi, kaleyi temsil eden tarihi olayların oluşturduğu eşsiz çevreyi de inceleme imkânı buluyorlar. Geleneksel mimari özelliklerle donatılmış mezarlıklar, ormanlar, tarihsel sokaklar, kalenin bütün havuzları, sarnıçlar ve kompleksin birbirinden özel mekanlarını gezip keşfedebilirsiniz.

Görsel Şöleni

Tarsus Gülek Kalesi’nin her biri muhteşem manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz. Kalenin çeşitli mekanlarından Dicle Nehri’ne, Antakya’ya ve Osmanlı Dönemi’nden miras kalan güzel manzaralara kadar uzanan uzun bir görsel şölen ortaya çıkıyor.

Kültürel Mirası

Tarsus Gülek Kalesi, Türkiye’nin özellikle de Mersin’in zengin kültürel geçmişine ev sahipliği yapmış tarihi bir mekândır. Burada gezmeyi düşünenler, kalenin ve çevresindeki kültürel mirasın keşfedilebilmesini sağlayacak farklı kültürleri, inançları ve mitolojik gelenekleri de görebilirler.

Özellikler

Gülek KalesiSigara İçilmez
Gülek KalesiPark Yeri
Gülek KalesiÜcretsiz
Gülek KalesiAçık Hava
Gülek KalesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.2
Puanlama :


 • avatar

  @enginmusaaslan1198

  Kalede görebileceğiniz tek şey giriş kapısı başka bir sağlam gibi duran yapı yok taş taş üstünde kalmamış durum da zaten insanlar oraya malum kaya üstünde fotograf çekilmeye gidiyor o malum kaya da kale kapısından girişte sağ tarafa doğru tırmanın görürsünüz.navigasyon belli bir yere kadar götürüyor yanlış konum ama siz o asfalt yoldan devam edin kale tabelalarını göreceksiniz.yolu ibr zmaan sonra baya bozuluyor ama her araç çıkabilir sıkıntısız.

 • avatar

  @haftasonukampci6159

  Ulaşımı kolay. Navigasyon dan gelirken tabela ile yollar ayrılıyor. Tabelanın gösterdiği yol toprak ve biraz bozuk aracınızın yüksek olmasında fayda var. Gece yaldızların görüntüsü muazzam. Gündüz güneşin doğuşu ayrı bir güzel di. Güzel bir kamp deneyimi oldu. İnsanlar yine çöplerini sağa sola atmış maalesef.

 • avatar

  @nazimcabuk7466

  Araçla çıkarken arabanız için çok üzülüyorsunuz. Lütfen Gülek mahallesinin içinden girin. Gülek mahallesini geçtikten sonraki dönüş yolu çok da iyi değil. Mahalle içinden hiç olmazsa biraz arnavut kaldırımı var. Görünmeyen kasislere dikkat edin. Yol çok zikzaklı ve kum - taş yol. Mucur bile değil. Yukarıda jandarmamız sürekli dikkatli şekilde görevinde ama yine de uçurumun kenarına çok da yaklaşmayın derim.

 • avatar

  @fatosunrenklidu3331

  Harika. Turizme bakir kalmış. Yükseklik 1500 metreden belki fazladır. Aşağıda araçlar bit gibi kalıyor adrenalin hat safhada. Yol mıcırlı ve stabil alçak aracla gidiş sorun olabilir ama kesinlikle vazgeçmeyin devam edin. Karşı daha teleferik, zıplama etkinliği, motorlu uçuşlar… belediyenin el atıp yapabileceği bir kaç etkinlik. Ama hiç el değmemiş. Adrenalin hat safhada uçurum kenarında iken

 • avatar

  @ironbatraz4615

  Gülek kalesine giderken ilk bilinmesi gereken yolunun oldukça kötü olduğu.Hatta havalar tam ısınmadı ise kardan dolayı yolun son kısmını yürüyerek gitme durumundasınız.Kalenin kapısı olmasa ve bilipte gitmez iseniz buranın kale olduğunu anlamaya bilirsiniz.O denli deforme olmuş durumda.Kalenin bir kısım duvarı ve içinde maalesef yazılar ve mangal kalıntıları mevcut.Koruma olmadığı için bu tarihi yapı kaderine terkedilmiş durumda.Kale yolunda ve kale içinde çok güzel fotoğraf çekim yerleri mevcut.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Gülek Kalesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.2/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Gülek Kalesi Gülek Kalesi +908500000000 Gülek, 33530 Tarsus/Mersin, Turkey Gülek Kalesi Gülek Kalesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Gülek Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 37.268527 34.7901127 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.2/5 5