icon

Güvercinlik Vadisi

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Nevşehir Güvercinlik Vadisi, turizm potansiyeli olarak zengin olan Nevşehir ilinin başkenti Nevşehir'in kuzeybatısındaki bir bölgede yer alıyor. Muhteşem doğası, kilometrelerce taş kaplı caddeleri ve tarihin derinlikleri ile her ziyaretçiyi vurmayı başaran Nevşehir Güvercinlik Vadisi, uzun zamandır tarihin ormanı olarak anılıyor.

Vadi'nin Mimarisi ve Şahsiyeti

Vadi geniş bir alana yayılmış dağ, vadi, kanyon ve koruluğun bir araya geldiği bir açık alan olarak düşünülmelidir. Tarihi, tektonik bir hareket sonucunda bölgenin doğal yapısının şekillendirilmesinden kaynaklanmıştır. Güvercinlik Vadisi’nin tamamı, koyu kahverengi ya da bazen turuncuya dönüşen volkanik taşlardan oluşmuştur. Vadinin yarıölçümü ise yaklaşık 100 km'dir. Bölge, kilometrelerce boyunca kaya duvarlarıyla doludur ve uzerinde geleneksel olarak yapılmış birçok ev gözükür. Güvercinlik Vadisi, bölgenin atmosferini ve şahsiyetini tamamlayan, avcıların avladıkları nesnelerle döşenmiş turistik noktalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Vadideki Ziyaretçi Noktaları

Vadi, sunduğu inanılmaz manzaralara ve keşfedilmemiş ören sitelerine iltifat etmeyi seven herkes için olağanüstü bir ziyaretçi noktasıdır. Bununla birlikte, bölgede dünyaca ünlü kaya tünelleri, gözleri ürpertip adette kutsal bir mekan tatmin ediyor. Bu noktalar arasında, Uçmusalar Burcu, Sultanlar Burcu, Goreme Açık Hava Müzesi ve Kayakın Tepesi bulunmaktadır.

Turizm

Vadi’nin yüksek doğal potansiyeli sayesinde, Güvercinlik Vadisi sadece bodrum şehri olarak lanse edilerek hava hava turizmi aktivitelere ev sahipliği yapan hızla büyüyen turizm üssü hâline geliyor. Ayrıca, vadi yöresinin misina, basura ve güvercine çevrilmesi de, bölgenin gezilmeye değer bir nokta olmasında önemli bir rol oynuyor. Nevşehir Güvercinlik Vadisi, muhteşem doğası, kayalık, şifalı su kaynakları ve tarihi mekanlarıyla herkesin rağbet edeceği bir turistik noktadır.

Nevşehir Güvercinlik Vadisi, anılmaz manzaralı doğayla, insanların tarih kokan hikâyeleri görerek ziyaret etmeyi seçen herkesin zevkle ziyaret ettiği eşsiz bir restorandan oluşmaktadır. Her gezginin kesinlikle ziyaret etmesi gereken ve keşfedilmeyi bekleyen turizm üssüdür Nevşehir Güvercinlik Vadisi.

Özellikler

Güvercinlik VadisiSigara İçilmez
Güvercinlik VadisiPark Yeri
Güvercinlik VadisiÜcretsiz
Güvercinlik VadisiAçık Hava
Güvercinlik VadisiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @Sevara

  Harika bi manzarsı vardı dikkatli bakarsanız güvercinlerin yaşadığı vadideki oyukları görebilirsiniz . Vadiyi seyretmek üçin bu tepeye geldiğimizde bizi görünce hemen yaşlı teyze ve amca ? develerini getirdi olduğumuz yere . Üstüne binmeyi bırakın fotosunu çekmeye bile para aldı

 • avatar

  @mehmetcelik7616

  Çok güzel ve huzurlu, harika bir doğası var. Kapadokya bölgesinde görülmesi gereken muhteşem bir yer. Ancak tavsiyem, bölgeye gelirken temel ihtiyaçlarınızı; su, atıştırmalık, içecek veya yiyeceklerinizi farklı yerlerden temin etmeniz. Hatta hediyelik eşyalar için dahi farklı yerleri düşünebilirsiniz, çünkü fiyatlar arasında vadi tabanı kadar uçurum var. Bu durumdan gerçekten hoşlanmadım.

 • avatar

  @muratgorgun4177

  Muhteşem bir vadi,güvercinliklerle dolu.Güvercin dışkısı tarım için oldukça kıymetli olduğundan güvercin yetiştiriciligin doğal ortamlarda yapildigi doğa harikası bir bölge...

 • avatar

  @ekremekici2484

  Uçhisar bölgesinde, Uçhisar Kalesinin hemen ilerisinde yer alıyor. Vadiye girişler ücretsiz ama resmi tatillerde biraz kalabalık oluyor. Vadinin hemen üst tarafında ücretsiz otoparka aracınızı park edip vadinin içine inebilirsiniz. Uçhisar Kalesine çıktığınızda vadinin tüm manzarasını görebilirsiniz

 • avatar

  @yurthaberlerine1156

  Çeşitli türden güvercinlerin binlerce yıldır beslendiği ve gübrelerin üzüm bağlarında kullanıldığı biliniyor. Vadi estetik bir görünüme sahip. Güvercinlerin barındıkları kayaları görmeniz, vadiye inmeniz yada inmeden onlara yem atmanız mümkün.

 • avatar

  @sabricokluk

  Mekan olarak çok güzel bir yer. İnsanın içi açılıyor. Fotoğraf çekilecek alanları mevcut. Yalnız kafe fiyatları biraz ucuktu bir bardak çaya 10 tl odedim fiyat sormadan sipariş ettim bu benim hatamdi. Kafeye dikkat geri kalan yerleri muhteşem. Alt tarafta çok çeşitli hediyelikler alabileceğiniz bir dükkan bulunuyor bu arada.

 • avatar

  @yunusturkmen

  ✔️Müthiş Rengârenk balonların gökyüzünde keyifle süzüldüğü görüntülerle tanınan Kapadokya’da kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden birisidir Güvercinlik Vadisi. Her yıl yerli yabancı milyonlarca turist buraya giderek Kapadokya’nın eşsiz manzarasını balonlardan seyrederken adeta bir düşe dalar. Yaygın olarak Nevşehir’in bir bölgesi olduğu zannedilen Kapadokya, aslında Nevşehir başta olsa da Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde illerini de kapsayan alana yayılmıştır. Dünya harikası coğrafyası, binlerce peri bacasıyla süslenen Kapadokya’da Zelve Vadisi , Belisırma Köyü, Yılanlı Kilise, Özkonak ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri ile Ayvasil Kilisesi de görülmesi önerilen yerlerindendir. Ancak tarihi ve doğası ile görenleri en çok etkileyen Nevşehir Kapadokya’daki en meşhur yerlerden bir tanesi Güvercinlik Vadisidir. İlgi çeken tarihi ve geçmişten günümüze kadar vadiye adını veren güvercinlerin öyküsü ile bütünleşen vadi, müthiş manzaraya karşı eskinin izlerini hissetmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Uçhisar Güvercinlik Vadisi, peri bacalarının ister konaklama ister manzara amacıyla tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri olarak tanınıyor. Güvercinlik Vadisi Tarihi Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri olan Güvercinlik Vadisi, yıllardan beri tüm konuklarını büyüleyici manzarası ve Uçhisar Kalesinden şahit olunan meşhur gün batımıyla ağırlar. Uçhisar ve Göreme arasındaki bu geniş vadi, adını gerçekten de güvercinlerden alır. Rivayete göre, 9. Yüzyılda başlayan güvercin yetiştiriciliği ile beraber burada yaşayanların dikkatini çeken üzüm yetiştiriciliğinde güvercin gübresinin çok faydalı olduğudur. Bu nedenle bugün de göze çarpan kayadan oyma yuvalar, tarım işçilerinin verimini artırabilmek adına, evler yerine vadiyi seçmesiyle oluşur. Sadece tarımda değil, aynı zamanda kilise duvarlarını renklendiren çizimlerin ve desenlerin renklerini koruyabilmek, fresklerin sağlam kalmasını sağlayabilmek adına da güvercin gübrelerinin verimli olduğu için kullanıldığı söylenir. Günümüzde de hala çeşit çeşit güvercinlerin vadide bulundukça son derece keyifli bir manzara oluşturdukları görülür. Bu nedenle Güvercinlik Vadisi, eşsiz manzara ve tarihi ile turizme da katkı sağlayan en önemli bölgelerden birisidir.

 • avatar

  @muharremok

  Ürgüp bölgesini kuşbakışı izleyeceğiniz ve guvercinlere yem atabileceğiniz güzel bir yer.

 • avatar

  @hamitmaltas

  Güzel ve aksiyonlu bir vadi tabi dereyataginda yürürseniz

 • avatar

  @ercanalkaya

  Vadide günün ilk ışıkları muazzam ☀️?

 • avatar

  @selinvegulsimay

  Güvercinlere bugday verip dilek agacinda dilegimizi diledik.Asagisi ucurum..


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Güvercinlik Vadisi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Güvercinlik Vadisi Güvercinlik Vadisi +908500000000 Göreme No:24, 50180 Nevşehir Merkez/Nevşehir, Turkey Güvercinlik Vadisi Nevşehir Güvercinlik Vadisi, turizm potansiyeli olarak zengin olan Nevşehir ilinin başkenti Nevşehir'in kuzeybatısındaki bir bölgede yer alıyor. Muhteşem doğası, kilometrelerce taş kaplı caddeleri ve tarihin derinlikleri ile her ziyaretçiyi vurmayı başaran Nevşehir Güvercinlik Vadisi, uzun zamandır tarihin ormanı olarak anılıyor. ₺₺ TR 38.6203802 34.8046945 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 11