icon

İssos Antik Kenti

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Günümüzde Hatay’ın, Antakya İlçesi sınırları içindeki İssos Tepesi üzerine kurulmuş bir antik kent olan Hatay İssos Antik Kenti, doğu Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Bölge, Halikarnas Balıkçısı ve İskenderun Limanı arasında yer almaktadır. Kıyıya yakın bir konumda bulunan antik kent, gezilecek yerler açısından oldukça önemlidir. Bir zamanlar zenginlik içerisindeki antik şehri görmek isteyenler, gerçekten düşlediklerini bulabilecekler güzel manzaralara sahiptir.

Gezilecek Yerler

Hatay İssos Antik Kenti, çok sayıda antik döneme ait çok sayıda gezilecek yer barındırmaktadır. Aslında, bu bölge birçok antik çağdaki şehirler arasında tanınmıştır. Orta Çağlardan beri hayatta kalan yapılar arasında Roma ve Helenistik Dönemlerin atmosferini koruyan kalıntılar bulunmaktadır. Bu yapılar arasında akropol, peribolos, mescit, hamam, havuz, mezarlar ve çok sayıda sütun bulunmaktadır. Bu yapıların birçoğu, Doğu Akdeniz kıyısına yakın oluşuyla, güneşin altında denizin güzelliğini tatmak için ideal bir yerdir.

Tiyatro

Birçok antik kentin özelliklerinden birisi olan Tiyatro, İssos Antik Kenti’nin en çarpıcı kalıntısıdır. İssos Tiyatrosu’nun kabuğu, günümüzde hâlâ muhteşem bir durumda korunmuştur. Tiyatro, denizin muhteşem manzarasına ve kentin büyüleyici atmosferine sahiptir. Aynı zamanda, tiyatroda her mevsim birçok festivaller ve çeşitli konserler düzenlenmektedir.

Müzesi

Hatay İssos Antik Kenti’ndeki müze, antik yapıların birçoğunda bulunan güzel eserleri sergilemektedir. Antik kentin ortak tarihi, arkeolojik eserleri ve fotoğraflarını da sergilediği için müze, bu antik şehri anlamak için önemlidir.

Satış Çıkışı

Hatay İssos Antik Kenti’ndeki satış çıkışı, gezilecek yerler arasında çok popülerdir. Satış çıkışında, antik döneme ait biblo, çiçek, makera, mum, süs eşyası, sırma işlemeli kumaş ve diğer hediyelik eşyalar satılmaktadır. Bu özellikleriyle satış çıkışı, tarihi atmosfere sahip olduğu kadar kıyıda alışveriş yapacaklar için de çok uygun bir atmosfere sahiptir.

Sonuç

Hatay İssos Antik Kenti, gezilecek yerler açısından özel bir yerdir. Bu antik şehirde ziyaretçiler, tarihi havasını hissedebilir, muhteşem tiyatrosu ve müzesi dolaşabilir, hediyelik eşyalar almak için satış çıkışına gidebilir ve denizin güzelliğine kendini kaptırabilir. Hatay İssos Antik Kenti, tarihi oluşuyla her ziyaretçinin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir gezi yeridir.

Özellikler

İssos Antik KentiPark Yeri
İssos Antik KentiTarihi Yer
İssos Antik KentiAçık Hava
İssos Antik KentiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @yeryuzu

  "Milattan Önce 545 yılında önemli bir yerleşim merkezi olan İsos (Epifenia), Erzin sınırları içerisinde sahipsiz bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyor. 5 bin yıllık geçmişi bulunan antik kentte tarihte Makedonya Kralı Büyük İskender ile Pers Kralı Darius arasında geçen İsos Savaşları yapılmış. Üzerinde bir devrin kaderini belirleyen önemli savaşların yapıldığı ve döneminin ticaret merkezi olarak görülen İsos, Bizans, Geç Hitit, Pers ve Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan çok kültürlü bir kent. Antik Kenti'nde bugün su kemerleri sağlamlığını koruyor. 1-2 kilometre uzunluğunda, yüksekliği ise yer yer 7-8 metreye ulaşan su kemerleri, Akdeniz'de bulunan Cenevizli gemicilere Amanos dağları eteklerinden su iletme projesinin ürünüydü. Bugün bir bölümü yıkılmış olan su kemerleri de ayakta kalmaya çalışıyor."

 • avatar

  @Rehber

  Çok ilgisiz kalmış koruma altına alınmalı yoksa daha fazla zarar görür. Kontrolsüz bir tarihi eser sahipsiz kalmış yazık.

 • avatar

  @yeryuzu

  Su kemerleri oldukça uzun, portakal bahçelerinin arasında, muhteşem kalıntılar

 • avatar

  @ayseningunlugu

  Isos harabeleri anayoldan dönünce araçla 3-4dkda varacağınız bir mesafede. Yolu biraz daha güzel olabilirdi. Ağaçlar arasında kalmış bir yer. Görülecek çok bir şey yok ama yine de yüzyıllardır ayakta kalan harika bir eser

 • avatar

  @istanbul34

  Su kemeri dışında pek bir kalıntı görmek mümkün değil ama tarih sahbesindeki yeri düşünüldüğünde burada bulunmak farklı duygulara girmenizi sağlar.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : İssos Antik Kenti
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Hergün 09:00 - 18:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler İssos Antik Kenti İssos Antik Kenti +90# Unnamed Road, Yeşiltepe, 31960 Erzin/Hatay, Türkiye İssos Antik Kenti Günümüzde Hatay’ın, Antakya İlçesi sınırları içindeki İssos Tepesi üzerine kurulmuş bir antik kent olan Hatay İssos Antik Kenti, doğu Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Bölge, Halikarnas Balıkçısı ve İskenderun Limanı arasında yer almaktadır. Kıyıya yakın bir konumda bulunan antik kent, gezilecek yerler açısından oldukça önemlidir. Bir zamanlar zenginlik içerisindeki antik şehri görmek isteyenler, gerçekten düşlediklerini bulabilecekler güzel manzaralara sahiptir. ₺₺ TR 36.9729528 36.1233718 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 5