icon
Yükleniyor..

İstanbul Kapalı Çarşı

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul Kapalıçarşı, Tarihi Yarımada’nın gözde noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Dünyadaki en büyük ve en eski kapalı çarşılar içerisinde bulunan bu yerin labirent biçimindeki sokakları ve geçitleri de hayli ilginç.

4 binin üzerinde dükkana ve mağazaya ev sahipliği yapan Fatih Kapalıçarşı,  her bütçeye ve zevke hitap ediyor. Şehrin ticaret merkezi statüsünde bulunan Kapalıçarşı, turistlerin de ilk duraklarından biri.

Buraya giriş ücretsiz olup; resmi tatil günlerinde ve Pazar günü kapalı. Onun dışında haftanın her günü, 10:00 – 16:00 saatleri arası ziyaret edilebiliyor.

İstanbul Kapalıçarşı Önemi

Burası, asırlara meydan okuyan bir yer olduğu için tarihi bakımdan büyük ehemmiyete sahip. Yüzyıllar deviren, Osmanlı döneminin parlak zamanlarına şahitlik eden Fatih Kapalıçarşı, huzur dolu atmosferiyle misafirlerini o günlere götürüyor…

Ayrıca burası, ülkemizdeki döviz ve altın borsasının kalbi. Burada en fazla ilgi gören yerlerden biri her daim kuyumcu dükkanları oluyor.

Büyüleyici baharat kokularının kahve kokularına karıştığı bu yer, modern alışveriş anlayışını geleneksel anlayışla harmanlıyor.

İstanbul Kapalı Çarşı Tarihi

Bu mekânın geçmişi Bizans dönemine, 15. Asra dayanıyor. Burada ilk zamanlar sadece birkaç dükkan vardı.

İstanbul fethedildikten sonra 1456-1461 yılları arasında, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle genişletildi. ‘Büyük Pazar’ diye anılmaya başlayan bu çarşı, kumaş ticaretinin merkezi durumundaydı. Pazardan elde edilen gelirin tamamı Ayasofya’ya gidiyordu.

Fatih Kapalı Çarşı en güzel hâline ise Kanuni Sultan Süleyman devrinde kavuştu. Camiler, medreseler, yepyeni dükkanlar ile genişletilen çarşıya çeşme ve han gibi ilâveler de yapıldı. Böylelikle burası, Osmanlı’nın ihtişamlı merkezlerinden biri oldu.

Ne yazık ki, sözünü ettiğimiz yapıların çoğu depremler ve yangınlar nedeniyle zarar gördü. 1894 yılında gerçekleşen bir deprem ise burayı ciddi mânâda hasara uğrattı ve ticareti âdeta durma noktasına getirdi.

Sultan II. Abdülhamid’in çabaları neticesinde tekrar toparlanan çarşı, küllerinden doğup ayağa kalktı. Beyazıt meydanı ana girişinde bulunan kapıda Sultan II. Abdülhamid’e ait olan tuğrayı görebilirsiniz.

İstanbul Kapalıçarşı’da Neler Var?

47 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Fatih Kapalıçarşı, 64 sokağa ve 22 giriş kapısına ev sahipliği yapıyor. Bir dizi koridor, geçit ve caddeden meydana gelen bu çarşıda ne ararsanız mevcut.

İstanbul Kapalıçarşı’dan Neler Alınır?

Cevap basit: Canınız ne isterse onu! Binbir el sanatının yeniden hayat bulduğu, sayısız yöresel gıdanın tezgâhlarda arz-ı endâm ettiği, vitrinlerin cazip ürünlerle süslendiği bir yer burası.

‘Paranın gözü kör olsun!’ diyenlerdenseniz, tam sizlik! Buraya girdiniz mi öyle, birkaç bir şey bakıp çıkamıyorsunuz. Ayrılırken elinizin kolunuzun dopdolu olacağı kesin… Çünkü dayanılmaz güzelliğiyle size bakan hediyeliklere, yiyeceklere, süs eşyalarına; mis kokulu baharatlara nasıl kayıtsız kalabilirsiniz ki?

İşinizi kolaylaştırmak için, İstanbul Kapalıçarşı’dan ne alınır? diye düşünürken size yardımcı olacak birkaç önerimiz var:

 1. Antikalar,
 2. Geleneksel desenlerle zenginleştirilmiş ipek eşarplar ve şallar,
 3. Seramikler,
 4. Çiniler,
 5. Kilimler ve halılar,
 6. Deri ürünleri,
 7. Kahve, lokum ve baharat çeşitleri,
 8. El sanatı ürünleri,
 9. Altın ve mücevherât…

Kapalıçarşı Yakınında Neler Var?

Şüphesiz ki, Fatih gezilecek yerler yönünden İstanbul’un en çok alternatif barındıran ilçeleri arasında.

Kapalıçarşı’ya gelmişken civarda uğrayabileceğiniz bazı noktalar ise şunlar:

 1. Sultanahmet Meydanı ve Camii,
 2. Arasta Çarşısı,
 3. Sahaflar Çarşısı,
 4. Beyazıt Camii,
 5. Mustafa Reşit Paşa Türbesi,
 6. Selçuk Sultan Türbesi,
 7. II. Beyazıt Türbesi,
 8. Ali Paşa Hanı,
 9. Tetrapilon Sütunu,
 10. Mercan Dede Türbesi.

Sonuç olarak; İstanbul Kapalıçarşı, tarihi, alışveriş ile birleştiriyor. 550 yıldan fazla bir mâziye sahip olan Kapalıçarşı, İstanbul’un gözbebeği durumunda.

Rengârenk sokak ve caddeleriyle her zaman hareketli bir yer olan Kapalıçarşı, yediden yetmişe herkesin ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Buraya gelmişken meşhur Türk lokumunun eşsiz tadına bakmadan, hakiki Türk kahvesini yudum yudum, sindire sindire içmeden dönmeyin. Kömür ataeşinde pişirilen o kahvenin tadını daha önce hiçbir fincandan tatmadığınıza eminiz.

Bu arada, geleneksel Türk yemeklerinin sunulduğu tarihi bir restoran olduğunu hatırlatalım.

Velhâsılı; cüzdanınız boşalırken kalbiniz anlatılmaz duygularla, ruhunuz huzurla, hafızanız muhteşem hatıralarla dolacak… Şimdiden iyi keşifler!

İstanbul Kapalı Çarşı Giriş Ücreti ?

Bu tarihi çarşıya giriş ücretsizdir. Kapalıçarşı Pazar günleri hariç 10:00-16.00 saatleri arasında açıktır.

Hazır Gelmişken

İstanbul Kapalı Çarşıyı gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

İstanbul Kapalı ÇarşıSigara İçilmez
İstanbul Kapalı ÇarşıPark Yeri
İstanbul Kapalı ÇarşıÜcretsiz
İstanbul Kapalı ÇarşıTarihi Yer
İstanbul Kapalı ÇarşıAçık Hava
İstanbul Kapalı ÇarşıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @esrapil

  Tarihi geçmişi kadar kendide bir o kadar güzel. Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri. Kapalıçarşı'da yaklaşık 4.000 dükkân bulunmaktadır ve bu dükkânlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000'dir.

 • avatar

  @pinayaydin

  Hem alışveriş ihtiyaçlarınız hem de tarihi dokusu nedeniyle ziyaret etmek isteyeceğiniz harika bir mekan. Tarihin belki de ilk avm si.. aklınıza gelen gelmeyen herşeyi bulabilirsiniz. Fiyatları genel olarak makul ve ürün kaliteleri olarak çok çeşitli mağazalar mevcut. Orijinal bir halı veya harika bir oyun takımı da bulabilirsiniz ya da 'çakma' çanta veya kıyafet tercih sizin.. Bir çok semtten giriş ve çıkış kapıları mevcut, bırakın içerisinde kaybolun. Emin olun bu kayboluştan çook memnun kalacaksınız. Kimi tavan ve duvar süslemeleri ise ayrı bir inceleme konusu. Esnaf çok cana yakın ve yardımsever. Istanbul'u gezdim ben demek için muhakkak uğramanız gereken yerlerden birisi.

 • avatar

  @izzetyavuz8579

  İçinde sayınısını tahmin edemeyecek kadar dükkan var altın , elbise vs. İçerdeki çoğu esnaf İngilizce ve diğer dilleri biliyor. Bana göre tek eksik yönlendirme veya nerde olduğunu bilememe. Bunlar iyileştirilme gidilir ise daha güzel olur. Bence gelip görülmesi gereken nadide tarih kokan bir yer

 • avatar

  @mkartal

  Bu tatilimde kapalı çarşıyı gezme fırsatım oldu güzel mi güzel. Gezmek o atmosferi yaşamak güzel herkese tavsiye ederim. Bir şey aldım mı hayır maksat gezmekti, maksat hasıl oldu. Turistik bölge olduğu için fiyatlar baya yüksek geldi bana ve bir çok ürün orijinal değil ?…

 • avatar

  @bekirgultekin899

  İstanbul denilince akla ilk gelen yerlerdendir. Yabancı ve yerli turistlerin akın akın geldiği bir tarihî çarşı burası. Bir nevi Osmanlı döneminin AVM si diyebiliriz. Burada altından gümüşe, giyimden antikaya, seramikten hediyelik eşyaya bir çok farklı ürüne ulaşabilirsiniz. Özellikle gümüş takılar da muhteşem, çeşit çeşit her türlü gümüş takılar da başı çeker burası. İstanbul'da gezmeye çıktığınızda burayı es gecmemenizi tavsiye ederim. Şuan tadilat ve restorasyon devam ediyor ancak gezmeye engel değil. ??


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : İstanbul Kapalı Çarşı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler İstanbul Kapalı Çarşı İstanbul Kapalı Çarşı +908500000000 Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul, Türkiye İstanbul Kapalı Çarşı İstanbul Kapalı Çarşı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. İstanbul Kapalı Çarşı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.0106848 28.9680681 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 5