icon
Yükleniyor..

Kanlı Divane Ören Yeri

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Kanlıdivane Erdemli bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Kanlıdivane hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Kanlıdivane hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Kanlıdivane düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Erdemli Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Erdemli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Kanlı Divane Ören YeriSigara İçilmez
Kanlı Divane Ören YeriPark Yeri
Kanlı Divane Ören YeriÜcretsiz
Kanlı Divane Ören YeriAçık Hava
Kanlı Divane Ören YeriGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @muglatravel

  Bu bölgede bulunan diğer turistik yerlere kıyasla en iyisi burası. Tarihi eserlerin yanlarında bulunan tabelalar sayesinde daha keyifli bir deneyim yaşayabiliyorsunuz, ilgi çekici hikayeler var. İçerisi temiz ve düzenli. İçeriye girip yönlendirmeleri takip ettiğinizde tamamını 1-2saatte gezebilirsiniz. Ulaşım için özel araç ya da taksi tercih ediliyor. Giriş ücreti için 20tl aldılar, öğrenci indirimi yoktu. İçeride bir de su vb ihtiyaçlarınızı karşılayacabileceğiniz ve Mersin’deki turistik yerlerin broşürlerini satan bir işletme var fakat fiyatları çook pahalı geldi. Küçük sular 10tl gibi bir fiyata satılıyordu (13 ağustos 2022)

 • avatar

  @fethiye

  ???? Kanlıdivane (Kanytellis ) antik yerleşimi; merkezinde bulunan ve Kanlıdivane Obruğu olarak adlandırılan büyük bir yer çöküntüsünün etrafına kurulmuştur. ????Yerleşimde tespit edilen kalıntılar, iskanın Hellenistik Dönemde (MÖ 3. yüzyıl) başladığı ve Geç Antik Döneme (MS 7. yüzyıl) kadar kesintisiz devam ettiğini gösterir. Bugün görülen kalıntıların çoğu Roma ve Geç Antik Döneme aittir. ????Ayrıca 15. yüzyıldan sonra bölgeye yerleşmeye başlayan Türkmen gruplarına ait geleneksel köy evleri mevcuttur. ⛰ 'Kanlidivane' isminin kentin konumlandığı kayalık yapının kırmızı renginden kaynaklanan ‘Kanlı' kelimesi ile zaman zaman bölgede bir araya gelen aşiretlerin Divan toplantılarını burada yapmış olmaları sebebi ile 'Divan' kelimesinin birleşiminden aldığı düşünülür. ⛪️ Obruk kenarında Geç Antik Döneme ait ve iyi korunmuş durumda kilise kalıntıları bulunur. Ayrıca kent merkezindeki çok sayıdaki evin ve zeytinyağı atölyesinin varlığı, Kanytellis'in Roma ve Geç Antik Dönemde önemli bir kırsal yerleşim ve üretim merkezi olduğunu gösterir. ????Obruğun kuzey yamaçları ve çevresi Roma Döneminde nekropolis, olarak kullanılmıştır. Alandaki kaya mezarlarının çoğunluğu Çanakçı nekropolisinde yer alır. Geç Antik Dönemden sonra uzun bir süre boyunca yerleşim iskan görmemiştir. ????15. yüzyıldan itibaren bölgeye yerleşmeye başlayan Türkmen grupları geldiğinde antik yerleşimin terk edilmiş olduğu düşünülmektedir. ????????‍♀️ Zaman içinde bu Türkmen gruplarından bazıları tik yerleşiminin kalıntılarının bulunduğu alana yerleşmişlerdir. Menyerindeki mevcut 'Osmanlı Mezarlığı' ve bazı köy evleri neksel köy yerleşimi döneminden kalmıştır.

 • avatar

  @basakbaran4751

  Kanlı divanedeki çökük Cennet Cehennem çöküntülerine benziyor hatta bence Cehennem çöküğünden daha güzel seyir zevki veriyor. Gezilecek alan ve yapılar ilgi çekici, kırmızı renk çamurdan yapıldığı için adının Kanlı divane olduğu söyleniyor. Yapılardaki kemerleri herhangi bir harç tutmuyor, iki büyük taş arasına küçük küçük taşlar koyarak birbirine sabitlemişler. İçerisinde bulunan 4 kilisenin ayrı ayrı güzellikleri mevcut. Yukarı çıkıldığında Aba'nın mezarı sizleri karşılıyor hikayesi beni çok etkiledi. Herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerektiği bir yer olduğunu düşünüyorum ????????

 • avatar

  @tmros

  Harika , çok güzel bir antik kent. Görülesi bir yer bence de. Yalnız eğer Temmuz ayında gidiyorsanız daha 18.00 gibi gitmenizi tavsiye ediyorum. Yanınızda şapka ve su unutmayın. İçerde bir kafeterta var ama gerek yok alın yanınıza???? ımm muhteşem bir obruk içerisinde bir kaya kabartması var. Ve bugüne kadar bir kısmı gelebilimiş ibadet yerleri lahitler ve mezarlar var. Yolu çok güzel. İceride terlikle yurunebilir ama bence spor fileli bir ayakkabi daha çok iş görür. Gidip görecek olanlara şimdiden keyifli geziler. (Ha bir de 2022 fiyati 20 ₺ kişi başı öğretmen ve öğrenci kimligine bedava müze kart serbest geçiş icerde kart yenilemiyorlar muze kart direk veriyorlar guncel fiyati 60₺ biliginiz olsun)

 • avatar

  @eyluleceyildiri454

  Mersin' de gidip görülmesi gereken bir yer kesinlikle. Geniş bir alanda, obruğun yanında antik kent bulunuyor. Kesinlikle fotoğrafta görüdüğünüzden daha etkileyici. Yolunda bir sıkıntı yok, her türlü araç gider. Müze kart geçerli. Tek sorun biz yazda gittik ve cehennem gibi sıcaktı. Tepeye çıktıkça buhranlar geçirdik desem yeridir ama değerdi.

 • avatar

  @turkanyildiz3769

  Ulaşımı rahat,otopark, cafe ve WC mevcut. Bugüne kadar gördüğüm en güzel antik kentlerden biri.Ortada kocaman bir obruk var ve etrafına şehir kurulmuş. Yapılar nispeten sağlam kalmış. Yürüyüş yolları yapıldığı için gezmek kolay oluyor. İçinize sinerek gezmek isterseniz 1,5 saat ayırmanızı öneririm. Zeytinyağı atölyesi, Osmanlı dönemi mezarları,anıt mezar,köy evi ve bir sürü yapısıyla gezilmeye değer. Fotoğraf çekmek için uygun yerler var. Çocuklarla ve ailece de rahatlıkla gezilebilir biz hafta içi 17:00 gibi gittik kimseler yoktu. Saat 19:00 a kadar açık. Kesinlikle gezip görmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @fianna2924

  Zamana yenik düşse de bazı yapılar kendini korumuş kısa gezintiye uygun bir yer. Müze kart geçerli, 12,5tl giriş ücreti, ören yeri olmasından dolayı büyük beklenti olmasın ancak bazilikadan kalan kısım ve Olba adına adanmış tapınak ayakta kalmış. Zeytin yapımcılığı tüm Akdeniz'de olduğu gibi bu alanda temel işlevini korumakta temsili araçlar yapılar mevcut. İslam döneminden kalan mezarlar ile Hristiyanlık, Pagan döneminde de yer alan günümüze yenik düşşese de yapılar, mezarlar var. Obruk ise fazlasıyla devasal. Gezi sonrası çıkışta sağ alt alanda 600 MT Çanakçı nekropolü mevcut adam kayalar minyatürü gibi denilebilir. Sevimli kızıl kuyruklu sincaplara dikkat!..

 • avatar

  @eminkuscu8913

  Otantik bir yer gezilmesi gerekir tarihi sevenler için

 • avatar

  @cumadurusoy

  Geniş ve serin bir zamanda gezilmesi gereken bir yer

 • avatar

  @silaceyhan

  Harika bir ören yeri mutlaka gidilmelidir. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Kanlı Divane Ören Yeri Kanlı Divane Ören Yeri +908500000000 Kumkuyu, Kanlı Divane Cd., 33750 Ayaş Bld./Erdemli/Mersin, Türkiye Kanlı Divane Ören Yeri Kanlıdivane: Erdemli bölgesinde bulunan Popüler Yerler ‘den biridir.Kanlıdivane Hakkında Yerel Rehberler tarafında yazılmış binlerce yorumu okumak için YerelNET sitesini ziyaret edin. ₺₺ TR 36.525061 34.180699 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Kanlı Divane Ören Yeri
  3. Kanlı Divane Ören Yeri Yorumları
  4. Kanlı Divane Ören Yeri Özellikler
  5. Kanlı Divane Ören Yeri Fiyat Listesi
  6. Kanlı Divane Ören Yeri İletişim
  4.7/5 10