icon

Kapadokya Mağaraları

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Güney Anadolu Bölgesi'nde bulunan Kapadokya, çok sayıda doğal güzelliğiyle insanları etkiliyor. Bunların arasında en önemli olanı ise küçük kasabaları ve mağaraları. Bu mağaralar, binlerce yıldan bu yana Kapadokya'nın kültürel mirasının bir parçası olmuş ve binlerce turisti çekmiştir.

Kapadokya Mağaraları Nerede?

Kapadokya Bölgesi'nin en önemli gözlem noktalarından biri olan Göreme Köyü, Kapadokya'nın mağaralarının bulunduğu yerdir. Köy, Nevşehir ilinin Göreme ilçesinde bulunmaktadır. Göreme Köyü, neredeyse tüm Kapadokya Bölgesi'ndeki güzelliklerin özetidir.

Nasıl Gidilir?

Kapadokya Mağaralarına ulaşmak çok kolaydır. Ankara'dan yaklaşık 4 saatlik bir sürüş mesafesinde bulunan Göreme Köyü'ne her gün sabah sabah ve akşam gece çeşitli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca, Ankara'daki havaalanından birçok direk uçuş seferi mevcuttur.

Gezilecek Yerler

Kapadokya Mağaralarındaki en ünlü gezilecek yerler arasında, Derinkuyu mağarası, Kaymaklı mağarası, Ihlara vadisi ve yöresi, Ürgüp ve çevresi, Avanos ve çevresi, Selime köyü ve yöresi, Uçhisar ve çevresi, Ortahisar ve tüm çevresi sayılabilir. Her birinin kendine özgü güzellikleri vardır.

Derinkuyu mağarası, Kapadokya'nın en derin mağaralarından biridir. Mağaraya inmek için 8 katlı bir merdiven kullanılır, bunun sebebi ise mağaranın derinliği olan 60 metre. Mağarayı gezerken, tarihi geçmişi keşfedebilirsiniz. Ayrıca, mağarayı daha fazla keşfetmek isteyenler için uzunluk olarak 15 km olan derin tüneller mevcuttur.

Kaymaklı mağarası da Derinkuyu mağarasına benzer şekilde tarihi bir mağaradır. Mağara, Kapadokya'da İskenderun adıyla bilinir. Mağara, tarihi bir eser olarak M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Mağaraya giriş için 35 metrelik bir merdiven aşılması gerekiyor. Burada, bir dini tören alanı, barınaklar, kiliseler ve tarihi binanın bulunduğu koridorları keşfedebilirsiniz.

Ihlara Vadisi, Kapadokya'daki en çarpıcı doğal güzelliklerden biridir. Vadi, göz alabildiğine verimli tarlalar ve suyolu vadilerle çevrili olduğu için oldukça büyüleyici bir mekandır. Vadi içerisindeki tarihi binanın çok sayıda kilise bulunmaktadır. Bunların arasında en ünlü olanları, Ağaçaltı Kilisesi, Süryanili Kilise ve St. George Kilisesi'dir.

Ürgüp ve çevresi, Kapadokya Bölgesi'ndeki en önemli güzelliklerden biridir. Bölge, Kapadokya'nın en çarpıcı güzelliklerini bir araya getirerek, görsel bir şölene dönüştürüyor. Kapadokya'nın en ünlü mağaraları arasında Ürgüp'ün tarihi mağaraları yer alır. Ayrıca, bölgenin en çarpıcı manzaralarından biri olan Uçhisar Kalesi'ni görebilirsiniz.

Avanos ve çevresi de oldukça önemli bir turistik destinasyonudur. Bölgede, binlerce yıldan bu yana devam eden terzilik ticareti, çamur heykelcikleri ve tarihi evlerin bulunduğu manzaralar görebilirsiniz. Ayrıca, Avanos Nehri kıyısında yürüyüşler yapıp, doğanın sessizliğini dinleyebilirsiniz.

Selime köyü ve çevresi de Kapadokya'nın en önemli turistik destinasyonlarından biridir. Selime Köyü, binlerce yıllık tarihi mirasının yanı sıra, doğal güzelliklerle de zengindir. Köy, Kapadokya'nın en çarpıcı manzaralarından biri olan Pigeon Valley'e ev sahipliği yapmaktadır. Köy, ünlü tarihi alanı olan Selime Camisi'nin bulunduğu tarihi bir mekandır.

Uçhisar ve çevresi de oldukça etkileyici bir turistik destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Bölgede, Kapadokya'daki en ünlü mağaraları arasında yer alan Uçhisar Kalesi ve çevresi mevcuttur. Uçhisar Kalesi, Kapadokya'nın en çarpıcı manzaralarından biri olarak kabul edilir.

Ortahisar ve çevresi de Kapadokya'nın öne çıkan turistik destinasyonlarından biridir. Bölge, Kapadokya'nın en eski manzaralarından biri olan Ortahisar Kalesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Kale, tarihi mirasıyla çok sayıda turisti Kapadokya'ya çekmektedir. Ayrıca, bölgenin göz kamaştırıcı manzaraları ve tarihi evleriyle de öne çıkmaktadır.

Kapadokya Mağaraları, binlerce yıldan bu yana Kapadokya'nın kültürel mirasının bir parçası olmuş ve binlerce turisti çekmiştir. Bu mağaraların hepsi, binlerce yıllık tarihi mirasın yanı sıra, doğal güzellikleriyle de öne çıkmaktadır. Kapadokya'daki mağaraların hepsi, ziyaretçileri çarpıcı bir deneyim yaşatacak kadar güzelliktedir.

Özellikler

Kapadokya MağaralarıSigara İçilmez
Kapadokya MağaralarıPark Yeri
Kapadokya MağaralarıÜcretsiz
Kapadokya MağaralarıAçık Hava
Kapadokya MağaralarıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @fuattur9371

  Biz gittiğimizde kapanmasına 5 dk kalmıştı o sebeple kapalı dediler bu sebeple giremedik yakındaki belha manastırındaki görevliden öğrendiğimize göre Nevşehir deki en küçük yeraltı şehirlerinden biriymiş, yaz için kapanış saati 18:30 idi. Gülşehir ve Avanos arasından geciyorsaniz ve fazladan zamanınız varsa gidilebilir, yoksa özellikle gidip görmeye gerek yok diye düşünüyorum. Son olarak ana yoldan öz konak doğru ayrılan kavşak gerçekten çok tehlikeli dikkat edilmeli ‼️

 • avatar

  @elifcakir1468

  Merhaba.iceriye müze kartla giriliyor.muze kart online uygulamadan da alabiliyorsunuz 60 TL ücreti var. Mağara çok ilginç aslında dar yerlerden geçmek biraz korkutucu ama görülmeye değer.

 • avatar

  @cankat

  Daha once hic yer alti sehri gormemistim, kayalari oya oya bildigin yerin altina yasam ve gizlenme alanlari yapilmis. Yolunuz duserse bi gormekte fayda var. Muze karti olanlar gecerken kesinlikle ugramali hatta oranin yerlisi ile biraz sohbet edip gezmek hormek icin bi kacbtavsiye alabilirsiniz. Tur sirketlerinin turizm acentalarinin gostermedigi gotrumedigi cok guzel yerler var yakinlarda

 • avatar

  @birsenozcan8691

  Kesin tarihi tam olarak bilinmese de, Özkonak Yeraltı Şehri'nin M.Ö. 400 lü yıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Bölgenin oyulmaya ve şekillendirmeye oldukça müsait tüflü yapısı Yumuşak tüf katmanı havayla temasında sertleşen, sıcaklığı muhafaza edebilen ve nem barındırmayan özelliğinden, yiyeceklerin depolanabileceği yaşam alanlarına dönüştürülmüş ve eski zamanlarda insanların buraya yerleşmesine ve kolayca barınmasına fırsat tanımıştır. Arkeologların söylemlerine göre Özkonak bölgesi geç Hitit döneminin Kabal denilen 24 beylikli federasyonların yerel prensliklerin mekanı olduğu bahsedilmektedir. Sonraları ise Perslerin ve Helenistik dönem Roma İmparatorluğunun toprakları olmuştur. Helenistik dönemde 3000 mensubu olduğu rivayet edilen Zeus mabedi buradadır. Roma döneminden sonra ilk Hristiyanlar, bölgeyi ele geçiren Bizansların baskısından ve yoğun Arap akınlarından kaçarak Özkonak civarına yerleşmiştir. Aziz Basil önderliğinde kayaları oyarak kendilerine ait bir şehir kurmuşlardır. Dünyanın ilk coğrafyacısı olduğu bilinen Yunanlı filozof Strabon, 12. kitabının 538. sayfasında Avanos’un yukarısında tepe diye tabir edilen bir yerde Nevşehir (Nyasa) piskoposunun mezarından ve eski mabet harabelerinden bahseder ki burası Zeus’tur. Özkonak Kasabası'nda bulunan yeraltı şehri apartman düzenindedir. Mekanlar tünellerle birbirine bağlanmıştır. Bugün mekanların tümü temizlenmiş durumda değildir. Dışarıda şekillendirilerek içeri taşınmış olan sürgü taşlar, savunma sistemi gelişmiş bir düşüncenin ürünüdür. Müzekart ile giriş yapabilirsiniz. Maske zorunluluğu var. Ve içerisi soğuk lütfen mont ya da ceket alınız..

 • avatar

  @yasminyasmin9325

  Bölgedeki diğer yeraltı şehirlerine göre küçük 3 kattan oluşuyor çünkü. Biz memnun kaldık çünkü Kaymaklı’da da Derinkuyu’da da sıkışıklık yaşayan müşterilerim oluyor. Sıkışıp kalan mı dersin panikatak geçiren mi dersin ama burda son koridordan geçmezlerse pek sorun olmuyor o bakımdan mantıklı buluyorum. Küçük olduğu için ücreti de daha uygun. Tuvaleti gayet temiz oluyor. Daha sakin oluyor

 • avatar

  @ez6988

  Özkonak Yeraltı Şehri Kesin tarihi tam olarak bilinmese de, Özkonak Yeraltı Şehri'nin M.Ö. 400 lü yıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Bölgenin oyulmaya ve şekillendirmeye oldukça müsait tüflü yapısı Yumuşak tüf katmanı havayla temasında sertleşen, sıcaklığı muhafaza edebilen ve nem barındırmayan özelliğinden, yiyeceklerin depolanabileceği yaşam alanlarına dönüştürülmüş ve eski zamanlarda insanların buraya yerleşmesine ve kolayca barınmasına fırsat tanımıştır. Arkeologların söylemlerine göre Özkonak bölgesi geç Hitit döneminin Kabal denilen 24 beylikli federasyonların yerel prensliklerin mekanı olduğu bahsedilmektedir. Sonraları ise Perslerin ve Helenistik dönem Roma İmparatorluğunun toprakları olmuştur. Helenistik dönemde 3000 mensubu olduğu rivayet edilen Zeus mabedi buradadır. Roma döneminden sonra ilk Hristiyanlar, bölgeyi ele geçiren Bizansların baskısından ve yoğun Arap akınlarından kaçarak Özkonak civarına yerleşmiştir. Aziz Basil önderliğinde kayaları oyarak kendilerine ait bir şehir kurmuşlardır. Dünyanın ilk coğrafyacısı olduğu bilinen Yunanlı filozof Strabon, 12. kitabının 538. sayfasında Avanos’un yukarısında tepe diye tabir edilen bir yerde Nevşehir (Nyasa) piskoposunun mezarından ve eski mabet harabelerinden bahseder ki burası Zeus’tur. Özkonak Kasabası'nda bulunan yeraltı şehri apartman düzenindedir. Mekanlar tünellerle birbirine bağlanmıştır. Bugün mekanların tümü temizlenmiş durumda değildir. Dışarıda şekillendirilerek içeri taşınmış olan sürgü taşlar, savunma sistemi gelişmiş bir düşüncenin ürünüdür.

 • avatar

  @tunceraltun8810

  Kesin tarihi tam olarak bilinmese de, Özkonak Yeraltı Şehri'nin M.Ö. 400 lü yıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Bölgenin oyulmaya ve şekillendirmeye oldukça müsait tüflü yapısı Yumuşak tüf katmanı havayla temasında sertleşen, sıcaklığı muhafaza edebilen ve nem barındırmayan özelliğinden, yiyeceklerin depolanabileceği yaşam alanlarına dönüştürülmüş ve eski zamanlarda insanların buraya yerleşmesine ve kolayca barınmasına fırsat tanımıştır. Arkeologların söylemlerine göre Özkonak bölgesi geç Hitit döneminin Kabal denilen 24 beylikli federasyonların yerel prensliklerin mekanı olduğu bahsedilmektedir. Sonraları ise Perslerin ve Helenistik dönem Roma İmparatorluğunun toprakları olmuştur. Helenistik dönemde 3000 mensubu olduğu rivayet edilen Zeus mabedi buradadır. Roma döneminden sonra ilk Hristiyanlar, bölgeyi ele geçiren Bizansların baskısından ve yoğun Arap akınlarından kaçarak Özkonak civarına yerleşmiştir. Aziz Basil önderliğinde kayaları oyarak kendilerine ait bir şehir kurmuşlardır. Dünyanın ilk coğrafyacısı olduğu bilinen Yunanlı filozof Strabon, 12. kitabının 538. sayfasında Avanos’un yukarısında tepe diye tabir edilen bir yerde Nevşehir (Nyasa) piskoposunun mezarından ve eski mabet harabelerinden bahseder ki burası Zeus’tur.

 • avatar

  @mustafadursun580

  Özkonak yeraltı şehri diğer şehirlerden farklı. Öncelikle gezeceğiniz yeri okumanız gerekiyor. İnsanlar küçücük, şöyle böyle demiş fakat burası sığınma amaçlı yapılan bir şehir. Derinkuyu veya diğer yeraltı şehirleri gibi yaşama amaçlı yapılmamış. O sebeple çok fazla büyük olmasına ihtiyaç duyulmamış ve bir çok yeri toprak altında kalmış. Müze kart ile ücretsiz olan bu müzeye ulaşım gayet kolay ve park yeri mevcut. Yine ilk girişte ahır, mutfak, oturma odası, erzak depoları, şarap mahzenleri ve tüneller mevcut. Tek kötü yanı, giriş ve çıkışların aynı yerden yapılması, koridorların çok dar olmasından da kaynaklı insanlar girip çıkarken seslenerek tünellere girip çıkabiliyor. Çok kısa bir zaman zarfında gezebilirsiniz. Vaktiniz varsa ziyaret etmelisiniz.

 • avatar

  @burakersemiz1504

  Yeraltı şehri tabi ki 5 yıldız ancak Belde Belediye Başkanı sanırım Tek yıldız nasıl bir tarihin bulunduğu yerde başkanlık yaptığının farkında değil. Girişin önünde on lira park parası almak için koşturan gençler var. Boyunlarında fotoğraf makinası üzerinize kosuyorlar. Hem rehber hem otoparkci nasıl oluyor anlayamadım. Turist görünce pazarcı gibi satış yapmak isteyen esnafta çabası. Belediyecilik turistten park parası almak değil birazda yerleri supurun esnafı denetleyin.. Ayıp yakışmıyor.. ....

 • avatar

  @halilatak

  Nevşehir'de bulunan yeraltı şehirlerinden birisi içerisinde yer alan eski dönemde yaşayan insanlara ait yaşam alanları ve düşmanlardan korunmak için geliştirdikleri önlemleri bizzat görebilmek çok etkileyici aynı zamanda yeraltı şehrinin bazı yerlerine ulaşmak için dar dehlizlerden dar koridorlardan geçmek gerekiyor Bu da gezinin önemli deneyimlerinden birisi burada gezerken tarihi dokuyu bizzat hissetmek ve o dönemde yaşayan insanların neler hissettiğini nasıl bir hayat yaşadığını bizzat deneyimlemek eşsiz bir duygu


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Kapadokya Mağaraları
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Kapadokya Mağaraları Kapadokya Mağaraları +908500000000 Özkonak Yeraltı Şehri Yolu, 50500 Özkonak/Avanos/Nevşehir, Turkey Kapadokya Mağaraları Güney Anadolu Bölgesi'nde bulunan Kapadokya, çok sayıda doğal güzelliğiyle insanları etkiliyor. Bunların arasında en önemli olanı ise küçük kasabaları ve mağaraları. Bu mağaralar, binlerce yıldan bu yana Kapadokya'nın kültürel mirasının bir parçası olmuş ve binlerce turisti çekmiştir. ₺₺ TR 38.8066237 34.8401628 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 10