icon

Kastabala Antik Kenti

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Osmaniye Kastabala antik kenti Türkiye'nin güneyinde bulunan Osmaniye ilinde Mersin'in 60 km doğusunda yer almaktadır. Bu antik kent nehrin iki tarafında gezip görülmeye değer bir şekilde şekil almıştır. Tarihi kayıtlara göre Kastabala, Mısır'ın Antik yaşamından kalma yerleşim alanıdır. Osmaniye Kastabala antik kenti Roma ve Bizans dönemlerinin tarihi anıtlarının da bulunduğu güzel bir yerdir. Günümüzde ise tarihi gezilecek yerler olarak konumlanmıştır.

Kastabala Antik Kentinin Tarihçesi

Osmaniye Kastabala antik kenti, tarihi kayıtlara göre 4. yüzyıl BC'nin ortalarında kurulmuştur. O dönemlerde Bülbül Nehri'nin iki tarafında yer alan kent, daha sonra Persleri, Helenistik İmparatorluğu, Romalılar ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinden geçmiştir. Antik kentin oldukça eski tarihi, mevcudiyetinin zengin bir tarihi yadsınamaz. Ünlü kızılderili uçurumu, Yüzyıllar önceki Sümer kalıntıları ve Bizans imparatorluğu zamanından kalma kiliseler ile Osmaniye Kastabala, Mısır'ın antik yaşamının kalıntılarının gözler önüne serildiği bir tarihçe ile donatılmıştır.

Kastabala Antik Kentinin Görülmesi Gereken Yerleri

Osmaniye Kastabala antik kenti, Osmaniye'ye gelenlerin ilk olarak görebilecekleri şeylerden birisidir. Görülmesi gereken yerler arasında, Antik Roma Kompleksi, Helenistik Dönem Dörtyolu Bulunan Kastabala Heykeli ve Alaca Camii’yi saymak da mümkündür. Ayrıca, bu antik kentte bulunan Bizans Kilisesi ve Sümer Donanımı da ilgi çekicidir. Kastabala antik kentinin oldukça güzel bir tarihi vardır, bu nedenle bu güzel yerleri ziyaret etmek oldukça eğlencelidir.

Osmaniye Kastabala Antik Kentinin Eğlence Yerleri

Osmaniye Kastabala Antik Kenti, eğlence yerleri arayanlar için de oldukça keyifli bir destinasyon olarak hizmet vermektedir. Bölgede ziyaretçilerin zaman geçirmek için keyifli birçok eğlence parkı, oyun alanları, güzel parklar ve hatta bir akvaryum bulunmaktadır. Tüm bu eğlence alanlarında, aileler ve çocukların vakitlerini keyifli bir şekilde geçirebilecekleri çok sayıda aktivite bulunmaktadır.

Osmaniye Kastabala antik kenti, tarihi yerler, güzel parklar ve eğlence alanlarıyla oldukça çekici bir gezilecek yerdir. Antik Roma ve Bizans dönemlerinin tarihi anıtlarının bulunduğu bu bölgede ziyaretçiler, doyasıya tarihi zenginlikleri keşfedebilir, eğlenceli aktivitelerde bulunabilir ve keyifli vakit geçirebilirler.

Özellikler

Kastabala Antik KentiSigara İçilmez
Kastabala Antik KentiPark Yeri
Kastabala Antik KentiÜcretsiz
Kastabala Antik KentiAçık Hava
Kastabala Antik KentiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @yerelistanbul

  Kastabala gerçekten harikaydı. Özellikle sütunlar ve tiyatro çok sağlamdı, günümüze kadar el değmeden korunmuş gibiydi. Çalışmalar hala devam ediyor. Tiyatronun sahne kısmı yapılıyor bir de hamam tarafında da çalışma var sanırım. Gelip görmek isteyenlere tavsiye ederim.

 • avatar

  @ecekesifte

  Gayet güzel bir antik kent. Ama biraz daha bakım ve araştırma gerekiyor. Tiyatro ortaya çıktıktan sonra kullanılabilir. Ama geçen seneden buraya çalışmalar ilerlese bile hala yeterli değil. Araştırmalar artarsa bu alandan daha çok eser çıkar.

 • avatar

  @ferdisaglam

  Orta seviyede gidilecek yer. Otlar arasından çıkan yılanlar varmış.. Ancak görevli sağolsun yardımcı oldu tatil gününde belli yere kadar gitmeye izin verdi.

 • avatar

  @ismailbaska5786

  Kastabala-Hierapolis, Anadolu’nun güneydoğusunda Osmaniye'nin 12 kilometre kuzey-kuzeybatısında, Cevdetiye Beldesi-Karatepe Müzesi yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında yer alır. Kent, Ceyhan (Pyramos) Nehri’nin yakınlarında küçük bir ovaya hakim konumdadır. Kastabala'nın yer aldığı Kilikya Bölgesi'nden elde edilen yüzey buluntuları İÖ 2"nci 1000 ile Roma İmparatorluk-Geç Roma Dönemleri arasında farklı dönemlere tarihlenmiştir. Ancak Kastabala’nın İÖ 1'inci 1000  Roma İmparatorluk dönem arkeolojisi henüz yeterince araştırılmamıştır.

 • avatar

  @ahmetergul3179

  Yaklaşık 2500 yullık bir şehir tarih… Adım attığınız heryer tarihin izleriyle dolu. Keşfetmeyi seviyorsanız tavsiye ederim halen kazılar devam ediyor tiyatro anfi sapasağlam ayakta devşirme taşlardan yapılan kilisenin bir kısmı hamamın bir kısmı kale surları ve dahası. cevdetiye kasabası kanalın üzerinden gidiliyor yolu güzel

 • avatar

  @aysegul3386

  Çocukluğumdan beri her sene uğrayıp yinede gitmekten bıkmadığım görülmesi gereken antik kent :)

 • avatar

  @semracakir4377

  Kazı çalışmaları devam ediyor. Tiyatro alanındaydı görevli kişiler. Doğu Roma Dönemine ait parçalar bulunuyormuş. Hamam, kilise, tiyatro, kale gibi birkaç farklı kalıntı alanı mevcut. Girişte ücret alınmıyor.

 • avatar

  @savasyilmaz

  Antık kent deniliyor ama hıc antık kente benzemoyor.ıssız bakımsız yılanlar corot atıyor

 • avatar

  @halilbozgeyik

  Tarihe meraklı olanlar için görülmesi gereken bir yer kaleye patika yol var çıkılabiliyor. Tiyatrosu hamam mi güzel bir mekan.

 • avatar

  @cigdema8704

  Girişler ücretsiz karatepeye giderken karşınıza çıkan yolunuz düşmüşken ufak bir tarihe yolculuk yaşatan tarihi bir alan gezdiğim yerleri instagram hesabımdan paylaşıyorum @dedektifkikiriki

 • avatar

  @beytullahatabey

  Kadirli yolunda bulunan kültürel bir mirasımız. Kalenin etrafına kurulmuş eski bir yerleşim yeri olan Kastabala günümüze kadar gelmiş. Kültür ve turizm bakanlığı tarafından jandarma kontrolü altında 08:00-17:00 arasında açık müze şeklinde giriş yapılabiliyor. Giriş ücretsiz. İçerisinde dikey sütunlar, kale(güvenlik sebebiyle çıkmak yasak), eski hamam, antik tiyatro olmak üzere birkaç bölümden oluşuyor. Kastabala Antik Kenti'ni ve bölgeye çok yakın olan bu yaz çıkan yangınlarla bir kısmı tahrip olsa da hala doğal güzellikleri ile dikkat çeken "Aslantaş Milli Parkı'nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim :)


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Kastabala Antik Kenti
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Kastabala Antik Kenti Kastabala Antik Kenti +908500000000 80000 Kesmeburun/Osmaniye Merkez/Osmaniye, Turkey Kastabala Antik Kenti Osmaniye Kastabala antik kenti Türkiye'nin güneyinde bulunan Osmaniye ilinde Mersin'in 60 km doğusunda yer almaktadır. Bu antik kent nehrin iki tarafında gezip görülmeye değer bir şekilde şekil almıştır. Tarihi kayıtlara göre Kastabala, Mısır'ın Antik yaşamından kalma yerleşim alanıdır. Osmaniye Kastabala antik kenti Roma ve Bizans dönemlerinin tarihi anıtlarının da bulunduğu güzel bir yerdir. Günümüzde ise tarihi gezilecek yerler olarak konumlanmıştır. ₺₺ TR 37.1765265 36.1869146 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 11