icon

Kestel Kalesi

 • (8 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.5

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Türkiye, zengin tarihi, kültürü ve coğrafyası ile neredeyse herkesi büyülemektedir. Bursa Kestel Kalesi, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın gezilecek eşsiz bir yeridir. Kale, farklı uygarlıkların kalıntılarını taşımakla kalmaz, aynı zamanda coşku ve heyecan dolu bir gezinti güvencesi de verir.

Tarihi

Bursa Kestel Kalesi Bizans döneminde(M.Ö 324 - 330) kentin korunması için yapılmıştır. Eserin muhafaza edilen kısmının zemini, kulenin yükselen kısmının dışında Bizans döneminde inşa edilmiştir. Kale, Çevreci Köyü’nde bulunan Çömlekçi Şelalesi adıyla da bilinir. Kestel Kalesi, altın çağı olan Selçuklu döneminde( M.S 1081-1402) da yeniden restore edilerek güçlü bir yapı kazandı.

Kahramanların Mekanı

Kale, zaman zaman Türkiye tarihinin kahramanı ve önemli kişileri tarafından kullanılmıştır. Kestel Kalesi, özellikle Osmanlı Döneminde( M.S 1299-1922) sıkça kullanılmıştır. Sarp Yolu’nun bu bölümünde küçük bir kale vardı. Etrafındaki kaleler, Osmanlı ordusunun güneyden gelmekte olan hareketleri engellemiştir.

Gezilecek Yerler

Bursa Kestel Kalesi, güzel ve zengin bir tarihi kültürün yansımasıdır. Ziyaretçiler, kaleye çıkmadan önce orada bulunan Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini inceleyebilirler. Kale içerisinde Bizans’tan kalma bir kilise ve tarihi sarnıçlar bulunmaktadır. Ayrıca, yürüyüş yolu üzerinde Bizans mozaikleri, kayalarda Selçuklu kalıntıları ve Osmanlı dönemi kuvvetleriyle ilgili kıyı cüruflarının kalıntılarına da rastlayacaksınız.

Eğlence

Bursa Kestel Kalesi, aynı zamanda uygun fiyatlı eğlence mümkün kılan bir bölgedir. Manzara Müzesi’nden, Çömlekçi Şelalesi’ne kadar çeşitli eğlence aktiviteleri var. Ziyaretçiler, bu aktivitelere aralarında bisiklet gezintisi de bulunan eğlenceli geziler için katılabilir.

Bursa Kestel Kalesi, zengin tarihi, kültürü ve coğrafyası ile Türkiye’nin eşsiz bir yeridir. Kale, gezilecek yerler arasında birçok farklı uygarlık kalıntısı taşımakla kalmaz, aynı zamanda coşku ve heyecan dolu bir gezinti güvencesi de verir. Güzel manzaraya ve eğlencenin tadını çıkaracak çok sayıda gezinti aktivitesi de vardır. Kestel Kalesi, hepiniz için gezilecek bir yer olarak bekliyor.

Özellikler

Kestel KalesiSigara İçilmez
Kestel KalesiPark Yeri
Kestel KalesiÜcretsiz
Kestel KalesiAçık Hava
Kestel KalesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.5
Puanlama :


 • avatar

  @gamzenurakkas

  Manzaranın daha iyi olmasını beklerdim. Bursanın fabrika ve binalarını buradan net olarak görebilirsiniz. Kalenin üzerinden bakıldığında direkt olarak yandaki binaları görmek hoş değil böyle yapılaşmalara izin verilmemesi gerekiyor. Yağmurlu bir günde gittiğimiz için pek keyif alamadım fakat ağaçların altında bir kahve içmek hoş olabilirdi. Hava durumundan kaynaklı mıdır bilemem ama hemen önünde arabayı park edebilmek güzel oldu. Normal günde yeterli bir otopark alanı olmadığı da bilinmesi gerekiyor.

 • avatar

  @mansurhatipoglu

  Harika mekan ama biraz daha temizliğe önem verirler ise daha güzel olacaktır

 • avatar

  @semabartan

  Çok güzel tam aile yeri. çocuklar için oyun parkı da var eğlenmek isteyenler için okey alanı da canlı müzikte vardı ben gittiğimde nezih bir yer

 • avatar

  @olcayomak279

  Aile için pek güzel, havadar. Bakımlı bir mekan, wc ler yeterince temiz değil ve kokuyordu. Boş yerler vardı, hizmet yeterli.

 • avatar

  @onurgezgin

  Ailenizle beraber, arkadaşlarınızla beraber hiç farketmez akşamları Kestel kalesine çıkıp saz veya gitar sesleri eşliğinde rahat bir gece geçirip mutlu bir şekilde ayrılabilir siniz. Lakin yanina birazda olsa fazla para almayı unutmayın ☺️

 • avatar

  @ramazaneneskapa

  2 yıl önce gitmiştim gayet güzel ve geniş bir alanı vardı Kışın gitmiştim Ailecek Akrabalar ile beraber bize nereli olduğumuzu sorup bizim için de parçalar çaldılar çayları taze ve güzeldi birde dışarda bilardo masası vardı oda kısa bir eğlence oldu bize yani gittiğimiz zaman çok eğlendik memnun kaldık tavsiye ederiz:)

 • avatar

  @erhankahraman5160

  ecdat fethetmiş, sen de gel gör öğren en azından...

 • avatar

  @minekocacam

  Güzel restore edilmiş. Kaleye giriş kapıları kapalıydı. Pandemiden dolayı kafeteryalar kapalı olduğu için kalenin sadece ön tarafını görebilirsiniz. Mahallenin içerisinde kalmış bir yer ama yine de ferah bir havası var.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Kestel Kalesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 8 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.5/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Kestel Kalesi Kestel Kalesi +908500000000 Kale, Narlık Cd. No:25, 16450 Kestel/Bursa, Turkey Kestel Kalesi Türkiye, zengin tarihi, kültürü ve coğrafyası ile neredeyse herkesi büyülemektedir. Bursa Kestel Kalesi, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın gezilecek eşsiz bir yeridir. Kale, farklı uygarlıkların kalıntılarını taşımakla kalmaz, aynı zamanda coşku ve heyecan dolu bir gezinti güvencesi de verir. ₺₺ TR 40.2016698 29.2154821 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.5/5 8