Kızılkoyun Nekropolü

Kızılkoyun Nekropolü Şanlıurfa bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Kızılkoyun Nekropolü hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Kızılkoyun Nekropolü hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Kızılkoyun Nekropolü düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Şanlıurfa Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Şanlıurfa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Daha fazla göster

Kızılkoyun Nekropolü Sigara İçilmez
Kızılkoyun Nekropolü Park Yeri
Kızılkoyun Nekropolü Ücretsiz
Kızılkoyun Nekropolü Açık Hava
+(1)

Konum

Yeni, Haleplibahçe Cd. No:115, 63210 Şanlıurfa Merkez/Şanlıurfa, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.4 Puan

 • avatar

  cem baba

  İki yıldızı üst ve alt katı kapattıkları için kırdım diye söze başlayayım. Zira km lerce yol gidip her yeri gezememek, görememek insanı üzüyor. Yoksa belediyenin gayretleri ile ortaya çıkarılan bu bölgeye hayran kaldım. Bu vesile ile şükranlarımı sunarım. *** Antik Yunan ve Roma Kültürünün Edessa ( Şanlıurfa ) kenti, Halilürrahman Mevkii içersinde yer alan mezarlıklar. Nekropol MS 2-4 yüzyıl olarak tarihlendiriliyor. Kolay şekillendirilebilir kireçtaşı, ana kayanın belirli bir sistemle oyulmasıyla mezar odaları oluşturulmuştur. Mezar odaları genel olarak kare planlıdır. Ölü odaları içersinde o dönemin gömü ihtiyacına & şartlarına göre değişiklik gösteren klineler, yani ölü yatakları bulunmaktadır. Ölülerin bu klinelerin içersine yatırılarak, üzerine kapak taşı kapatıldığı söylenir. Bazı mezar odalarında mitolojik ve dini sahnelerin yer aldığı kabartmalar vardır. Bu mezarlıklarda ölünün yanı başına çeşitli hediyeler bırakılmakta, bazı dönemlerde ise kurbanlar kesilmekteydi. *** Adeta açık hava müzesi olan güzel yurdumun en ilginç yerlerinden biri. Gezmeden önce 7 dakikalık bir sinevizyon gösterisi var, mutlaka seyredin derim. İmkanı olan herkesin gezip görmesini tavsiye ederim. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler GeziCEM GörüCEM YouTube kanalında Kızılkoyun nekropolü adlı videoyu seyredebilirler.

 • avatar

  özgür akın

  Kızılkoyun nekropolu bölgenin tarihi yapısının ne kadar eskilere dayandığının en büyük ispatı özellikle akşam yapılan aydınlatma ile şehre bambaşka bir hava katmış.

 • avatar

  ÖZKAN DEMİRTAŞ

  Şanlıurfa'ya 2013 de geldiğimde nekropolün üstünde gecekondular vardı. Mağaralar var içinde diye duyardım sadece. Hatta kendisini mağarada doğdum diye tanımlayan İbrahim Tatlıses'in de buradaki kondulardan birinde doğduğunu söylemişlerdi. Şimdi ise nekropol yaralı ve yorgun da olsa karşımıza çıkarıldı. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Ama son ziyaretim esnasında daha önce açık olan üst kat ve alt kattaki bazı kısımların kapatıldığını gördüm, üzüldüm. Sinevizyon çalışıyordu. Biraz daha ilgiyi fazlasıyla hakeden bir miras. Geceleri ise yapılan aydınlatma ile çok daha farklı bir görsel şölen sunuyor ziyaretçilere. Güzel yanı giriş ücretsiz. Ayrıca haftanın her günü açık.

 • avatar

  ozkan kanat

  Gerekli tanıtım karı yapılmamış çok güzel mekan antik çağlardan kalma mezar alanı

 • avatar

  ARÎN 27

  Roma dönemine ait olan mezarlık olan kizilkoyun nekropolleri çok beğendim. Urfa kendini aşmış müzeler de. İlk giriş sağ sinevizyon gösterisi ile tanım yapılmış, güzel bir dille anlatıyor Mezarlıktaki Kabartmalar biraz hasar görmüş ama belli ediyor. Herhalde defineciler biraz uğraşmışlar????. Bazı kısımlar hala açılmamış, çalışmalar devam ediyor


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

Japon Bahcesi

Japon Bahcesi

( Yorum)
Ücretsiz
Piazza

Piazza

( Yorum)
₺₺
Tahtakale

Tahtakale

( Yorum)
Ücretsiz
Feraye

Feraye

( Yorum)
Ücretsiz