icon

Kütahya Kalesi

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Kütahya Kalesi, Türkiye'nin batısında yer almakta olan ve ünlü kültürünün önemli bir anıtı olan Kütahya ilindeki önemli tarihi yerlerden biridir. Kütahya Kalesi, M.S 1. ve 2. yüzyıl arasında Selçuklu İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş, Türk tarihiyle büyük ölçüde ilişkili olan eski bir kale olarak kabul edilmektedir. Kütahya Kalesi, ülkenin en önemli tarihi açık hava müzelerinden biridir ve günümüzde bu eski kalenin tarihi değerlerini gezmek için birçok turist çekmektedir.

Tarihi ve Kültürel Değerler

Kütahya Kalesi, tarih ve kültürünün izlerinin günümüzde de parıldadığı önemli bir tarihi yerdir. Tarihte birçok önemli kral ve İmparatorlukların sınırları üzerinde yoğunluk ile mevcut olduğu Kütahya Kalesi, günümüze hala aynı tarihi ve kültürel değeri taşımaktadır. Kalenin duvarları ve içindeki tarihi mekânlar, Selçuklu İmparatorluğu'nun zamanından kalma korunan harabeler olarak günümüze kadar gelmiştir. Kütahya Kalesi aynı zamanda çok sayıda tarihi sikke ve madalyonun da bulunduğu birçok arkeolojik alanı içerir. Kütahya Kalesi'nin önemli bir tarihi yer olarak anılan yeri ayrıca, tarihi mekânlardaki çok sayıda anıt ve kültürel eserleri de arttırmaktadır.

Gezilecek Yerler

Kütahya Kalesi, turistlerin turistik tarihi geziler için güzel bir hedef olmaya devam etmektedir. Kütahya Kalesi'nin yakınında, Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti tarafından inşa edilmiş olan merkezi bir çeşitli tarihi alanlar ve eserler vardır. Kalenin içinde ve çevresinde bulunan eserler arasında, kayalara oyulmuş önemli surlar, yüzyıllar boyu kullanılmış olan tarihi mekânlar, tarihi köprüler, camiler, tümülüsler, kutsal kaya mezarları ve daha birçok tarihi mekân yer almaktadır. Kalenin çevresinde yer alan şelaleler, düzlükler ve tarihi kayalar, görenleri büyüleyen bir güzellik içinde turistlere tadını çıkarmaları için ideal bir turistik yer olmaktadır.

Kütahya Kalesi'nde Maceralı Gezi

Kütahya Kalesi, eşsiz güzelliği ve tarihi anıtlarıyla turistlerin kalbinin attığı yerlerden biridir. Kalenin duvarları ve içindeki büyük açık hava arkeolojik alanları turistleri büyüleyen birçok gezi seçenekleri sunmaktadır. Kalenin içinde bulunan tarihi mekânların çevresinde yer alan meydanların renkli çiçekleri de turistlerin mutluluğunu arttırmaktadır. Kalenin içinde ve çevresinde yer alan tarihi köprüler, şelaleler, tümülüsler ve kayalıklar, günümüzde kalan Ortaçağ atmosferini yaşamak için mükemmel bir fırsat olmaktadır. Kalenin içinde yer alan sağlam surlar ve bu surların üzerinde yer alan mühürler de ziyaretçilerin gözlerini alarak eşsiz bir tarihi tecrübe yaşama imkânı sunmaktadır. Güneybatı Türkiye'nin en önemli tarihi alanlarından olan Kütahya Kalesi, aynı zamanda maceralı bir gezisi de tatmak için önemli bir tarihi yerdir.

Özellikler

Kütahya KalesiSigara İçilmez
Kütahya KalesiPark Yeri
Kütahya KalesiÜcretsiz
Kütahya KalesiAçık Hava
Kütahya KalesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.0
Puanlama :


 • avatar

  @izmirrehber

  Kale güzel manzaralı, tarihî açıdan kalıntılarının çoğunluğu hala duruyor ve evliya çelebi seyahatnamesinde bahsediyor. Kaleye çıkınca döner gazino var ismi sizi aldatmasın gayet aile mekanı sakin bir restoran kahvaltı içecek tatlı yiyecekler var. Döner gazino çok eski bir vali tarafından yaptırılmış ve kasanın ve merdivenin olduğu kısımlar ve balkon sabit içerideki masaların olduğu kısım 45 dakikada tam tur atıyor. İlginç bir deneyim hoş bir yer

 • avatar

  @baharula

  Binlerce yıldır türlü medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kütahya 'nin tarihi mirasına sahip çıkilamadiginin canlı örneği oldu bu Hisar/kale.. Hitit dönemine kadar giden Kütahya Tunç devrine de taniklik etmiş fakat kale Bizans döneminden kalıp, Germiyanogullari tarafından restore edilip, uzun yıllar kullanılmıştır..Sonra Osmanlı Devleti'nin yönetimine geçince Kütahya, kalesi de doğal olarak Osmanlı'ya... Maalesef bu coğrafyanın tarihi mirasina sahip çıkma konusunda çok yetersiz, liyakatsiz daha da ötesi umursamaz olduğumuz için maalesef kalıntılar kalmış sadece günümüzde. Bugün üniversite hocaları tarafından yapılmaya calisilan restorasyon çalışmaları yazık ki yeterli olmadığı gibi zaten çok da geç kalınmış.. Fakat yolunuz Kütahya 'ya düşerse en azından kuşbakışı tüm şehri izleyebilme ve bundan sonra ki miraslarimiza sahip çıkabilme adına buraya gitmek çok kıymetli... Diğer yorumlarda tesis ve yol güzergahı hakkında bilgi verildiği için o detaylara girmiyorum.. İş seyahati için geldigim Kütahya 'nin tüm halkı samimi ve yardımsever olduğu için, tesis çalışanı da oldukça ilgili ve yardimseverdi

 • avatar

  @bilirkisi764

  Kütahya yi kuş bakışı görebileceğiniz ve ücretsiz olarak girip gezebileceginiz, belediyeye ait çay bahçesiolan , en tepe noktasına döner gazino kurulmuş olan ( 360 derece etrafında dönen restoran ) bence Kütahya'da gezilecek ilk 3 e giren tarihî Kale ?.

 • avatar

  @kaanserim

  Gerçekten manzarası mükemmel. Kütahya Belediyesine bağlı çay,kahve içme yerleri var. Oradaki insanlar çok sıcakkanlı. Oradan bütün Kütahya'yı görebiliyorsunuz. Tek kelimeyle her yönden mükemmel. Kütahya'ya yolu düşen herkesin burayı gelip görmesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Ve unutmadan kale gece daha mükemmel.

 • avatar

  @fatihkartay1723

  Geç gelen bakım ve sahip çıkma. Daha yeni yeni restorasyon yapılıyor. Çoğu kısımları korunmadan yok olmuş. Seyir tepesi kısmı kısıtlı bir alan mevcut Kütahya ayaklarınızın altında. Araçla ulaşım sağlanabilir. Yürümeyle arka taraftan 15 dakika fakat yol güzergahında restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı ama yine de geçilip gidebilirsiniz. Tepede restoran var.Alt girişte çay bahçesi mevcut.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Kütahya Kalesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Kütahya Kalesi Kütahya Kalesi +908500000000 Maruf, 43050 Kütahya Merkez/Kütahya, Turkey Kütahya Kalesi Kütahya Kalesi, Türkiye'nin batısında yer almakta olan ve ünlü kültürünün önemli bir anıtı olan Kütahya ilindeki önemli tarihi yerlerden biridir. Kütahya Kalesi, M.S 1. ve 2. yüzyıl arasında Selçuklu İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş, Türk tarihiyle büyük ölçüde ilişkili olan eski bir kale olarak kabul edilmektedir. Kütahya Kalesi, ülkenin en önemli tarihi açık hava müzelerinden biridir ve günümüzde bu eski kalenin tarihi değerlerini gezmek için birçok turist çekmektedir. ₺₺ TR 39.4190826 29.970047 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.0/5 5