icon
Yükleniyor..

Mansur Baba Türbesi

Mansur Baba Türbesi Elazığ bulunan Tarihi Mekanlar 'den biridir. Bu sayfa Mansur Baba Türbesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Mansur Baba Türbesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Mansur Baba Türbesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Elazığ Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Elazığ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Mansur Baba Türbesi Sigara İçilmez
Mansur Baba Türbesi Park Yeri
Mansur Baba Türbesi Ücretsiz
Mansur Baba Türbesi Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4 Puan

 • avatar

  @enisozdemir

  Hoca Ahmet Yesevi'nin ilk hocası olan ve Kazakistan Türkistan'da kadim Otrar kenti yakınlarında türbesi olan Seyyid Aslan Baba'nın öğrencisi Ahmet Yasevi'ye emanet ettiği ve Yasevi'nin Anadolu'ya giden Türkmen aşiretleriyle gönderdiği, 1198'de Harput'ta vefat eden oğlu Seyyid Baba'nın türbesi gövdesi ve çatışı sekizgen planlı, sarı kesme taştan, iki katlı olarak sonradan Osmanlı döneminde yapılmış. Artukoğullarınca yapılan orijinal türbe 1234'te Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından şehrin zaptı sırasında tahrip olmuş. 1514'te varlığı bilinen türbe, zaviye ve mescit yıkılıp uzun yıllar arsa olarak kalmış. Daha sonra, rivayete göre üzerindeki eski bir evde oturan kadının rüyasına giren ak sakallı bir zat kadına, üzerime pis su döküyorsunuz, ya dökmeyin yada yerimi değiştirin demesi üzerine kadın beyzadeye gidip durumu anlatmış. Yapılan kazıda içinde çürümemiş erkek cesedi bulunan, taşında Baba Mansur yazan büyük bir lahit ve iki çocuk mezarı çıkmış. Saray tarafından türbe ve yanına bir zaviye yapılmış

 • avatar

  @sadikbaydere

  Hoca Ahmet Yesevi'nin ilk hocası olan ve Kazakistan Türkistan'da kadim Otrar kenti yakınlarında türbesi olan Seyyid Aslan Baba'nın öğrencisi Ahmet Yasevi'ye emanet ettiği ve Yasevi'nin Anadolu'ya giden Türkmen aşiretleriyle gönderdiği, 1198'de Harput'ta vefat eden oğlu Seyyid Baba'nın türbesi gövdesi ve çatışı sekizgen planlı, sarı kesme taştan, iki katlı olarak sonradan Osmanlı döneminde yapılmış. Artukoğullarınca yapılan orijinal türbe 1234'te Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından şehrin zaptı sırasında tahrip olmuş. 1514'te varlığı bilinen türbe, zaviye ve mescit yıkılıp uzun yıllar arsa olarak kalmış. Daha sonra, rivayete göre üzerindeki eski bir evde oturan kadının rüyasına glren ak sakallı bir zat kadına, üzerime pis su döküyorsunuz, ya dökmeyin yada yerimi değiştirin demesi üzerine kadın beyzadeye gidip durumu anlatmış. Yapılan kazıda içinde çürümemiş erkek cesedi bulunan, taşında Baba Mansur yazan büyük bir lahit ve iki çocuk mezarı çıkmış. Saray tarafından türbe ve yanına bir zaviye yapılmış.

 • avatar

  @ilterguvendik

  Baba Mansur Ocağı Alevi ocaklarından biridir; kaynaklara göre Baba Mansur, Hoca Ahmed Yesevî'nin öğrencilerindendir; ölümü 1197-98 olarak kabul edilmektedir.

 • avatar

  @ilterguvendik

  Baba Mansur Ocağı Alevi ocaklarından biridir; kaynaklara göre Baba Mansur, Hoca Ahmed Yesevî'nin öğrencilerindendir; ölümü 1197-98 olarak kabul edilmektedir.

 • avatar

  @erolsari

  Elazığ ilinin tarihi Harput merkezinde bulunan bir kümbet yapı daha. Horasan erenlerinden. Tesadüfen bu bölgede 4 lahit bulunur ve araştırma neticesinde bunun, Horasan'dan gelen Hoca Ahmed Yesevi'yi koruyup kollayanlardan ve yetiştirenlerden Mansur ve ailesine ait olduğu tespit edilir. (Aynı Amasya'daki 8 mumyalanmış lahit buldukları gibi) Bu arada bu kişinin, Ehli beyt seceresinden geldiği söylenen "Baba Mansur" ile ilgisi yoktur. Üst katı mescit, alt katı mezar yeri olan yerde 4 sanduka var. 8gen bir yapı ve üstü konik külah mimarisinde. Üst katın kapısı kapalı idi. Alt katın kapısı açık. Elazığ'da babalar çok maşallah. Allah rahmet eylesin.

 • avatar

  @onurgungor

  Harput' ta bulunan eski adıyla “Cami-i kebir mahallesindeki bu zaviye bugün halk arasında “Mansur Baba Türbesi” olarak bilinir. 16 YY.’a ait bir vakfiyesi mevcut olup bu tarihlerde yıllık geliri 8980 akçedir.” Rivayete göre Şahende isimli bir kadının gördüğü rüya üzerine Harput’un manevi büyüklerinden Beyzade efendinin huzurunda yapılan kazıda büyük bir lahit meydana çıkmış ve içinde bir erkek, bir kadın ve iki de çocuk mezarının bulunduğu görülmüştür.” Erkeğin mezarı açıldığında çürümemiş bir cesetle karşılaşılmış ve durum telgrafla Meşihat’a (Şeyhülislamlık) bildirilmiş ve gelen cevap üzerine bir türbe yaptırılmış ve “mezar taşına atfen” türbeye Mansur Baba adı verilmiştir. Kimi kaynaklara göre türbedeki mezarların Artuklu hanedanına ait olabileceği ifade edilmektedir. Yeniden onarılan ve ziyarete açılan Mansur Baba türbesi sekizgen planlı olup iç kısmı orijinal şeklini muhafaza etmektedir. Üst örtü sistemi sonradan yapılmıştır. İki katı anıtsal bir yapıdır.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar