icon

Mazı Yeraltı Şehri

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

1. Nevşehir mazı yeraltı şehri nerededir?

Nevşehir'de bulunan mazı yeraltı şehri, Derinkuyu ilçesi yakınlarındadır. Günümüzde Türkiye’de altı farklı yer altı şehri bulunur. Bu şehirlerin dördü Cappadocia Bölgesi’nde bulunur ve hepsi de tarihi açıdan önem taşır. Bu şehirlerden biri olan Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri, Nevşehir'in kilometrelerce içerisine uzanan labirentimsi koridorlardan oluşan özel bir turistik yapısıyla dikkat çekiyor.

2. Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri'nin Tarihi:

Nevşehir’deki mazı yeraltı şehri yaklaşık 8 bin yıl önce, MÖ 8500'lü yıllardan kalma tarihe sahip olup, tarihi araştırmacılar tarafından antik Roma İmparatorluğu döneminde kiliseler, mutfaklar, sivil odalar, hastaneler ve depolar gibi pek çok tarihi kalıntıların izlerini taşıyor. Ayrıca, 1500 yıl kadar önce M.Ö. 4. yüzyıl ’da Hristiyan olanlar için kullanılmış olarak kurulmuştu.

3. Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri'nin Gezilecek Yerleri

Derinkuyu bölgesinde toplam 10 katlı 9 bin 550 araçlık alanda yer alan yeraltı şehri, binlerce yıldır konservasyonu devam eden etraflı bir sokak labirentine ev sahipliği yapıyor. Turistler giriş katındaki kilise, 8 . katındaki ayinevi ve erozyona maruz kaldığı için ciddi akıntıların meydana geldiği tünelleri gezebilir ve ziyaret edebilir. Ayrıca bölgede oluşturulan gezi rehberi sayesinde de turistler tarihi ve kültürel açıdan derin bir gezi deneyimine sahip olabilmektedirler.

4. Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri Ziyaret:

En çarpıcı etkinliklerden biri de Nevşehir ’in en büyük ziyaret noktası olarak kabul edilen mazı yeraltı şehri ziyaretidir.Giriş ücreti çok düşük olduğu için bu tarihi mekanı gezmek çok uygun bir fiyatla elde edilebiliyor. Turistler burada sadece geçmişi keşfetmekle kalmıyor, aynı zamanda çok sayıda fotoğraf çekerek de eski tarihin yapısı ile farklı köşelerinden şahane manzaralar çekebiliyor.

Böylece, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki mazı yeraltı şehri, turizm açısından çok önemli bir mazaret olarak yaşatılmaktadır. Burada gezilecek pek çok yerin olduğu, tarihi köklerin derinliklerinden açılan kapılar arasından ilerlenebilecekleri ve akıp giden zamana sayısız anılarla veda edebileceklerinin de ayrı bir güzelliği oluyor. Bu yüzden, doğa ve tarih açısından kayda değer bir gezinti sunan, binlerce yıllık korunduğu kadar koruya devam eden Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri, mutlaka ziyaret edilmesi gereken tek bir mekan olarak günümüzde hala ayakta durmaktadır.

Özellikler

Mazı Yeraltı ŞehriSigara İçilmez
Mazı Yeraltı ŞehriPark Yeri
Mazı Yeraltı ŞehriÜcretsiz
Mazı Yeraltı ŞehriAçık Hava
Mazı Yeraltı ŞehriGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @ilyasozkurt1334

  Özellikle gidilip görülmesi gereken bir yer mi emin değilim. Diğer yeraltı şehirlerine gittiyseniz burası biraz daha küçük ve mağara gibi. Bir noktasında fotoğraf için ışık çok iyi çıkıyor, onun dışında pek bir numarası yok bence. Önerilen ziyaret süresi 30-45 dakika

 • avatar

  @seymakamcili254

  Çok az sayıda insanların olduğu ve kimsenin yaygın olarak bilmediği yerlerden bir tanesi müze kartınız ile giriş yapabiliyorsunuz. İsterseniz ücretsiz rehberde eşlik ediyor. Tek dolaşmak isterseniz okları takip ediyorsunuz ayrı bir bilmece oluyor. Gezi için geldiğinizde görülmesi gereken yerlere eklemelisiniz ve pazartesi günleri açık

 • avatar

  @barisbaris4836

  Kesinlikle gezilmeli, bence yeraltı şehirleri içinde en kolay gezileni. Dağın içini oyup ev yapmışlar. İnsan bu kadar emek neden diye düşünmeden edemiyor. Tek neden düşman saldırısı olmasa gerek sanki daha büyük birşeyden kaçmak için yapılmış.

 • avatar

  @burhanburhan5385

  Diğer yeraltı şehirlerine göre küçük, Derinkuyu ve kaymaklı yeraltı şehirlerinini gezip gelince neden ben buraya geldim dersiniz...

 • avatar

  @cevdetkaya9107

  Yeraltı şehri görmek için bu rota daha anlamlı ve sakin. Kompakt bir düzen içinde diğer yeraltı şehirlerinde görebileceğiniz her detayı görmek mümkün. Yerel rehberler ufak bir bahşiş karşılığında çok detaylı bir gezi imkanı sağlıyor. Kalabalıktan uzak rahat bir yeraltı şehri arıyorsanız doğru adrestesiniz. Müze kart geçerli.

 • avatar

  @chefreedom6683

  Geçiş yerleri ve tüneller çok rahat geçiliyor, içerisi de görülmeye değer. Tanıtım broşüründeki krokisihiç faydalı olmadı daha açıklayıcı olabilirdi.

 • avatar

  @oktay6160

  Antik adı "Mataza" olan Mazı köyü, Ürgüp'ün 18 km. güneyinde, Kaymaklı yeraltı şehrinin ise 10 km. doğusundadır.Değişik yerlerde 4 girişi tespit edilebilmiştir; asıl girişi düzensiz taşlarla örülmüş koridor sağlamaktadır. Kısa koridordaki iri sürgü taşı, yeraltı şehrinin giriş çıkışını kontrol altına almaktadır. İç kısımdaki küçük oda, sürgü taşının rahat bir şekilde hareket etmesi için yapılmıştır. Yeraltı yerleşiminin geniş alanlarına yayılan ahırlar, diğerlerinden farksızdır. Ahırlardan kısa bir koridor vasıtasıyla yeraltı şehrinin kilisesine ulaşılmaktadır. Bu mekânın girişi sürgü taşı ile kapatılabilmektedir. Kilise apsisi, köşeye oyulmuştur ve cephesi kabartmalarla süslüdür.

 • avatar

  @mustafadursun8947

  Mutlaka gezilmesi gereken yeraltı şehirlerinden birisi. Müze kart ile ücretsiz. 20 dakika içerisinde tüm odalarına girip görebilirsiniz. Diğer yeraltı şehirleri gibi dar çok eğilmenizi gerektiren tünelleri yok. Hak ettiği ilgiyi görememiş, bir çok bölümü toprak altında kalmış bir yer. Buna rağmen turizme kazandırılması çok iyi olmuş. Bölge halkı ise aşırı yardımsever. Arka tarafta giderken bir sürü tepelerin altına kazılmış depolar görmüştüm. Yolda geçen bir amcaya sordum. Yerel halk tapusunu alıp oraları depo olarak kullanıyormuş. Baya da sohbet ettik. Çok mutlu oldum. Umarım bu yeraltı şehrinin kapalı yerlerini de açarlar ve daha büyük bir gezme alanı yaratırlar.

 • avatar

  @sezerengin

  Cok enteresan bir yapi eski insanlar nasil yapmis diyeceginiz bir yeralti sehrii menderes komser beyin anlatimiyla gezilmesi gereken bir yer


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Mazı Yeraltı Şehri
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Mazı Yeraltı Şehri Mazı Yeraltı Şehri +908500000000 Temenni Mahallesi, Kazım Karabekir Cd. No:10, 50400 Mazı/Ürgüp/Nevşehir, Turkey Mazı Yeraltı Şehri Nevşehir'de bulunan mazı yeraltı şehri, Derinkuyu ilçesi yakınlarındadır. Günümüzde Türkiye’de altı farklı yer altı şehri bulunur. Bu şehirlerin dördü Cappadocia Bölgesi’nde bulunur ve hepsi de tarihi açıdan önem taşır. Bu şehirlerden biri olan Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri, Nevşehir'in kilometrelerce içerisine uzanan labirentimsi koridorlardan oluşan özel bir turistik yapısıyla dikkat çekiyor. ₺₺ TR 38.469933 34.838827 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 9