icon

Mogan Gölü (Gölbaşı)

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.4

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Mogan Gölü ya da Çay Gölü olarak da bilinen Gölbaşı, Ankara’nın beş yüz kilometre güneyindeki Gölbaşı ilçesi kırsalında yer almaktadır. Dağların arasından geçerek Beypazarı’na giden yolda küçük yeşil bir ova üzerinde Mogan Gölü’nün bulunduğunu görebiliriz.

Mogan Gölü güzelliği sayesinde her yıl binlerce tatilciyi kendine çeken özel bir doğal alan olmuştur. Gölün yüzölçümü 14 kilometrekarelik alana sahiptir.  Bu gölde, kamplar, balık tutmak için, doğa yürüyüşleri yapmak için veya tatil aramak için, güzel bir tatil geçirmek için uygun bir mekan bulabilirsiniz.

Göle Ait Doğa ve Kültürel Değerler

Mogan Gölü, kuş türlerinin akşamları dolduğu bir vaha olarak kullanılmaktadır. Her yıl, transatlantik kuş türleri, kuşseverler için çok önemlidir. Göl, avcısız bir bölge olması nedeniyle kuş gelişiminin ve yaşamının güvenli bir ortamı sunmaktadır.

Göle ait tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetmek isteyenler, Kızılcaören bölgesinin yakınındaki Türk Yurdu mağaralarını ziyaret edebilirler. Gölbaşı yakınlarındaki bu yerler, eski dönemlerden beri kullanılan varlıklarını koruduklarından, günümüzde büyük önem taşımaktadır.

Göle Ait Tatil-Dinlence-Yemek Olanakları

Mogan Gölü’nün çevresinde çok sayıda tatil ve dinlence alanları mevcuttur. Göl içi kamp alanları veya çevresi kampçılık mevcuttur. Küçük adalar ve gezinti tekneleri, gölün çevresinde gezinti yapmak isteyenler için  ideal bir ortam sunmaktadır.

Mogan Gölü vadisinde, sıcaklığın gün boyunca hafif seyirli bir şekilde devam etmesi ile tatile çıkanların çoğunlukla tercih ettiği bir yerdir. Tatilciler, yarım günlük doğa yürüyüşleri, tırmanmacalar, su sporları, tekne gezileri veya küçük teknelerin çevresinde gezinti yapma fırsatı bulabilir.

Mogan Gölü’nün değerli doğası ve içindeki güzellikleri nedeniyle, bu bölge çok sayıda restoran ve lokantaya ev sahipliği yapmaktadır. Köy lokantalarından lüks restoranlara kadar geniş bir yelpazede olanı mevcuttur. Köy lokantalarındaki ev yemekleri, tarımsal ürünler ve yöresel yemekleri tatmak isteyenlerin de tercihi olabilir.

Mogan Gölü Doğa ve Kültür Müzesi

Mogan Gölü’ndeki doğa ve kültür müzesi, adanın etrafında ilk olarak Müze Başkanlığı tarafından kurulmuştur. Müze, çok sayıda doğa ve kültür eserlerinden oluşmaktadır. Müze, doğal hayvan, bitki ve yöresel ürünlerle zenginleştirilmiştir.

Göl kenarındaki küçük bir tarih müzesinde, tarihi arkeolojik kalıntılar da sergilenmektedir. Müze, Mogan Gölü’nün çevresindeki tarihi  ve arkeolojik eserleri, Orta Çağ'a uzanan kesitlerini anlatmak için oldukça bilgilendirici eşyalarla donatılmıştır.

Mogan Gölü, doğal güzellikleri ve tarihi kültürel değerleriyle, tatilcilere büyük bir cazibe merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cennet gibi bölge, doğanın tüm güzelliğini görmeyi deneyimlemeyi ve ekonomik mümkün olan her bütçesiyle hevesli tatilcilere öngörmektedir.

Özellikler

Mogan Gölü (Gölbaşı)Sigara İçilmez
Mogan Gölü (Gölbaşı)Park Yeri
Mogan Gölü (Gölbaşı)Ücretsiz
Mogan Gölü (Gölbaşı)Açık Hava
Mogan Gölü (Gölbaşı)Gezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.4
Puanlama :


 • avatar

  @sudenaz

  Gayet güzel aile ya da arkadaşlarla vakit geçirilebilecek bir yer, mangal yakmak icin yesilliklere oturmak icin de uygun

 • avatar

  @yasincevik6246

  Bakımsız, pislik içinde. Görevli elindeki hava üfleme makinesi ile yerdeki pislikleri yürüme yolundan çim alanlarına doğru üfüttürüyordu.

 • avatar

  @yarencelik

  Tam bir doğa harikası ? yürüyüş kahvaltı mangal herşey için çok güzel ?

 • avatar

  @berfin6823

  Genel olarak sakin ve çok güzel bir göl piknik alanları var fakat mangal yapmak için bir alan göremedim, çevre temiz ve bakımlı, uygun fiyatlı tekne turuda yapılabilir. 5 yıldızı hakediyor

 • avatar

  @iffetkaraca3317

  Piknik, çocuk oyun alanları ve cafelerin olduğu Mogan Gölü, sazlık ve bataklıklarda yaşayan Batağangiller familyasının bir çok türüne ev sahipliği yapıyor.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Mogan Gölü (Gölbaşı)
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.4/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Mogan Gölü (Gölbaşı) Mogan Gölü (Gölbaşı) +908500000000 Mogan Lake, Gölbaşı/Ankara, Turkey Mogan Gölü (Gölbaşı) Mogan Gölü ya da Çay Gölü olarak da bilinen Gölbaşı, Ankara’nın beş yüz kilometre güneyindeki Gölbaşı ilçesi kırsalında yer almaktadır. Dağların arasından geçerek Beypazarı’na giden yolda küçük yeşil bir ova üzerinde Mogan Gölü’nün bulunduğunu görebiliriz. ₺₺ TR 39.7633395 32.7943436 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.4/5 5