icon
Yükleniyor..

Mut Yerköprü Şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi Mersin bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Mut Yerköprü Şelalesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Mut Yerköprü Şelalesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Mut Yerköprü Şelalesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Mersin Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Mersin sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Devamını Göster

Mut Yerköprü Şelalesi Sigara İçilmez
Mut Yerköprü Şelalesi Park Yeri
Mut Yerköprü Şelalesi Ücretsiz
Mut Yerköprü Şelalesi Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  @oguzboluk

  Harika bir şelale. Yürüyüşe başlarken su almayı unutmayın. Mesafe fazla değil ancak eğim olduğu için dönüşte uzun süre tırmanış yapılması gerekiyor.

 • avatar

  @kursatsanal

  Çoook güzel bir yer. Şelale mükemmel. Yukarıda suyun çıkı yerini mutlaka görün. Tek sorun iniş çıkış

 • avatar

  @guluzarkomur

  Yeryüzündeki cennet… Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri diyebilirim. Özellikle ilkbahar mevsiminde gitmenizi tavsiye ederim. Mut - Ermenek yolu üzerinde, yolu Akdeniz bölgesi için düşünülürse gayet güzel, zaten tabelalar sizi yönlendiriyor. Şelalenin bulunduğu yer vadi şeklinde, giderken yokuş aşağı iniliyor çıkarken yokuş çıkmak gerekiyor. Giriş 2022 yılı Mayıs ayı itibariyle kişi başı 11 TL idi. Otopark mevcut. Otoparktan itibaren şelaleye doğru yürümek gerekiyor. Yürüyüş yolu da şelale kadar güzel. Parkur orta - zor arası, gidiş dönüş zahmetli olsa da, şelaleye varınca serinlemek, şelale üzerinde ayaklarınız buz gibi suda, huzura varmak, paha biçilemez. Yol üzerinde büfe market tarzı yerler var, tabiat parkının girişindeki büfeden de su ya da soğuk içecek satın alabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyorum… :)

 • avatar

  @vicdanalmak

  Saat 16:00 de giriş yaptık.İnerken düz rampadan indik çıkarken merdivenleri tercih ettik.Bizim için çok yorucu değildi.Merdivenlerin üstündenki köprüden mutlaka aşağı ve yukarı manzarayı görmek gerekir.Keşke suyu biraz daha açmış olsalardı.Gürül gürül akan bir şelale hayal etmiştim.o biraz hayal kırıklığı yarattı.17:30 da tamamlamıştık gezimizi…

 • avatar

  @asya

  Biraz uzak ama gerçekten gezilmeye değer bir yer ziyaret edilmeli. Yerköprü Şelalesi, 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillendi. Mut İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki şelaleyle ilgili uzmanların yaptığı araştırmada, 110 milyon yıl önce Kretase (Tebeşir Dönemi) yaşlı kireçtaşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktığı belirtiliyor. Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelalenin, kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı 10-15 metre derinliğinde göl olan su tünelinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor. En etkili yerlerden biri olan ve köprü görevini gören mağaranın Gezende Barajı’ndan gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik beraberinde serinliği getiriyor.

 • avatar

  @unaltahir

  Mut -Yeryüzü cenneti .Mutlaka görün ve doğanın cömertçe sunduğu güzelliği yaşayın.

 • avatar

  @ed

  Bu şelalenin bu kadar az yoruma sahip olduğuna insan inanamıyor. Gerçekten inanılmaz bir doğa güzelliğiyle karşılaşıyorsunuz. İçerisinde bir otopark var ve cumartesi gitmemize rağmen kalabalıkla karşılaşmadık. Bu güzelliğe erişmek için bir zorluk var. Bu da araçtan indikten sonra yaya olarak yaklaşık 30-40 dk süren yokuş aşağı inişli bir rotayı takip etmek. Elbette dönüş daha zorlayıcı oluyor ancak buna değiyor. Milli parka gelirken kullanılan yol için de Ermenek ana yolundan saptıktan sonra 10 km daha yol gidiliyor. Bu yolun 4 kmsi çok güzel asfalt kalanı dağ yamacında yamalı asfalt. Şunu belirtmek de gerekir ki son 5-6 km dağ yamacında gittiğiniz için heyelan veya taş toprak yuvarlanma ihtimali olan bir yerden ilerliyorsunuz. Buna rağmen tavsiye ediyorum. Son olarak internette gördüğüm kadarıyla Konya'da bulunan Yerköprü Göksü şelalesiyle de karıştırılmış.

 • avatar

  @ifdbdd

  Araba ile şelale arası çok uzun, o uzun yol sonucunda kesin ama kesin değecek.

 • avatar

  @hakanarpa

  05.08.2021 tarihinden itibaren girişler orman yangınlarından dolayı yasaklanmış. Hiç bir yerde bir uyarı yoktur 3 saatlik yolu boşuna geldik.

 • avatar

  @onurgul

  Araç İle Girerseniz 24TL Aracı dışarı bırakıp girerseniz kişi başı 8TL içerde WC var ücretsiz Şelaleye gidiş geliş en fazla 1,5 saatte gezip gelirsiniz Giriş yaptıktan Sonra sol taraftaki yüksek köprüden geçin en mantıklı yol o aynı şekilde dönerkende.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar