icon
Yükleniyor..

Niksar Ulu Cami

Ulu Cami Niksar bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Ulu Cami hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Ulu Cami hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Ulu Cami düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Niksar Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Niksar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Niksar Ulu Cami Sigara İçilmez
Niksar Ulu Cami Park Yeri
Niksar Ulu Cami Ücretsiz
Niksar Ulu Cami Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  @kaya

  Yığma bir tepe üzerinde bulunan caminin kitabesinde, 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Mimar Mehmet Firuz Bey'e yaptırıldığı yazılıdır. Anadolu Selçuklu Beyliklerinin tipik süslemeleri ile bezenmiş batı portali ile iç mekana ve doğu kale duvarlarına girilen, diğer yanda sağlam payandalarla desteklenen cami, yatık dikdörtgen bir plana sahiptir. Mehmet Bey'in oğlu İbrahim Bey zamanında 1482-1483'de büyük tamiratlar görmüştür. Bugünkü minaresi 1925'te yapılmıştır. Kareye yakın dikdörtgen planlı bir yapıdır. Giriş batıya kaydırılmış, girişi eyvan şeklinde düzenlenmiş, harim kısmı kuzey-güney doğrultusunda olup mihrap ön kubbesine Türk üçgeni ile geçiş sağlanmıştır. Yapının kuzey tarafı 2 katlı düzenleme gösterir. İç mekan orijinalliğini korumuştur. İç mekanda kemerlerin sivrilmesi gotik etkilidir. Mihrabı alçı malzemesidir. Yapıda hakim malzeme kesme taştır.

 • avatar

  @mahmutasilturk

  Yığma bir tepe üzerinde bulunmaktadır. 1408-1409 yıllarında karaman oğlu Mehmet bey tarafından mimar Firuz beye yaptırılmış. Anadolu Selçuklu beyliklerin tipik süslemeleri ile bezenmiş batı portalı ile iç mekana ve doğu kale duvarlarına girilen yatık dikdörtgen bir plana sahiptir. Minare 1925 de yapılmıştır. Türkiye dünyanın en zengin kulturuune sahip tek ülke herşey bu kadar aşikar. Kurban bayramı namazini kılmak nasip oldu.cok şükür

 • avatar

  @mehmeteminarsla

  Süsleme sanatından uzak çok sade ve bir o kadar huzur verici bir cami. İçerisi sizi süslemelerle dikkat çekerek uhreviyetten uzaklastirmadiğı gibi sizi maneviyata çekiyor. Bir çok cami de görmediğim farklı bir bölümleri ve kemer yapıları var. Tek problemi park sorunu. Belediyenin buna muhakkak çare bulması gerekiyor. Aksarayin zaten dar ve park problemi olan yolları var bunun üzerine durup ziyaret etmek zor oluyor. Buna rağmen ecdadın bu tarihi eserini mutlaka ziyaret edin.

 • avatar

  @ahmetduran

  Aksaray Merkezde, Ulaşımı çok kolay. Eğer Aksaray'a gitmişseniz görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Buram buram tarih kokuyor. Ecdat yadigarı. İnsan içinde namaz kılarken ayrı bir feyiz alıyor. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Gerçekten muhteşem bir tarihi dokuya sahip. İnsanın içi huzur ve maneviyat doluyor.

 • avatar

  @ekremekici

  Aksaray Merkez'de harika bir manevi yapı. Özellikle kapi işçiliği takdire şayan. Gece ışıklandırması ise ayrı bir hava katıyor

 • avatar

  @ayseozenc

  Niksara gittiğimizde Ulu Cami diye anlayınca biz bu camiye geldik galiba iki tane Ulu Cami var bunun için çok farklı bir suru sütun var içinde gidip görülmesi gereken bir yer her yerde olduğu gibi bayanlar için adres olacak yeri yoktu Çadırvan daha bir adresi aynı yeri var içinde ibadet yapılıyor mu bilmiyorum müze gibi bir yer ama çok beğendim bahçesi nde de sizi show yapan bir Tavuzkuşu bekliyor????

 • avatar

  @ahmetpolat

  Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan Ulu Camii Aksaray merkezde ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılardan biri.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar