icon
Yükleniyor..

Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri

Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri Bursa bulunan Tarihi Mekanlar 'den biridir. Bu sayfa Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Bursa Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Bursa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Devamını Göster

Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri Sigara İçilmez
Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri Park Yeri
Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri Ücretsiz
Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbeleri Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.8888888888889 Puan

 • avatar

  @nazmidaggelgeze

  Orhan Gazi, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı. 1324 ile 1361 yılları Babası Osman Gazi'den 16.000 km² olarak aldığı devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km² olarak bırakmıştır. Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur.

 • avatar

  @songulyildiz

  Türbeye giderken ayakkabıları çıkarmak ve Türbe ziyareti e aykırı bir kıyafetle sanki turistik bir noktaya gidilmiş gibi baktim-gördüm-ciktim mantığı bizim dinimize ve inancımıza ters düşmektedir. Türbe son derece temiz.

 • avatar

  @yakupondes

  Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci hükümdarı olan Orhan Gazi, hükümdarlığı sırasında Bursa ve çevresini Bizans hakimiyetinden kurtarmış ve burada devlet teşkilatları oluşturmuştur. Tıpkı babası Osman Gazi gibi, Orhan Gazi de Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’daki Tophane Parkı’nın bulunduğu alana defnedilmiştir. Orhan Gazi Türbesi Osman Gazi Türbesi’nin hemen karşısına inşa edilmiş ve kare planla yaptırılmıştır. Zemininde manastırdan kalan mozaiklerin bulunduğu Orhan Gazi Türbesi, 1855 yılında yaşanan depremle yerle bir olsa da Sultan Abdülaziz kendi hükümdarlığı sırasında türbeyi yeniden inşa ettirir. Bunun üzerine türbe, 1863 yılında eski planlara sadık kalınarak yeniden ayağa kaldırılır ve o tarihten bu yana varlığını korumaktadır. Dört sütun üzeri kubbeyle örtülen türbenin kubbesi kalem işleriyle, pencere alınlıkları ise barok motiflerle süslenmiştir. Orhan Gazi’nin sandukası türbenin merkezine yerleştirilmiş, yeşil çuhayla örtülmüş ve pirinç parmaklıklarla çevrelenmiştir. Türbede Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun ile çocukları Kasım Çelebi ve Fatma’nın sandukaları da yer almaktadır. Ayrıca, II. Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’un, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah’ın, Yıldırım Bayezid’in oğlu Musa Çelebi’nin ve adları belirlenemeyen on dört hanedan üyesinin sandukaları da Orhan Gazi Türbesi’nde bulunmaktadır.

 • avatar

  @zahide

  UNESCO Dünya mirası listesinde Orhan veOsman gazi türbeleri. Bursa merkezde, ulaşımı çok kolay, Ulu caminin karşında. Mutlaka ziyaret edilmeli. Bahçenin içerisinde Tophane saat kulesi ve Bursanın müthiş manzarası da görülmeye değer. Birde çay bahçesi var. Bi kahve eşliğinde Bursayı seyredebilirsiniz.)

 • avatar

  @feyzademir

  Sağda Orhan Gazinin türbesi solda Osman Gazinin türbesi sizi karşılıyor. Osman Gazinin kapısında alpleri nöbet tutuyor. Alplerin var oluşu ortamı daha da anlamlı bir hale bürümüş. Tüyler diken diken ilerledikçe sizi ilk teleferık harıka ağaçlar ve kule karşılıyor kulenin yanınına ulaştığınızda tüm bursanın manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

 • avatar

  @dilekkologlu

  Bursa beni benden alan tarih kokan şehir Osman ve Orhan Gazi Türbesi de onlardan biri yanında tophane saat kulesi kafelerde oturup şehrin manzarasını izlemek

 • avatar

  @nazsonmez

  Kesinlikle bir çocuk olarak beni çok etkiledi gerçektende çooooook güzel oraya gittik dualar ettik çok güzeldi bende gidin

 • avatar

  @ulkupolatbozkur

  Çok güzel değerlendirilir mutlaka gidilmeli ama arap turizmi sıktı artık türkçe yazı neredeyse yok kendi ülkemizde yabancı gibiyiz

 • avatar

  @hikmetakca

  Varlıklarıyla bugün bizim şerefle yeryüzünde dolaşmamızı sağladıkları için Allah Azze ve Celle onları da ahirette aziz kılsın.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar