icon
Yükleniyor..

Phaselis Antik Kenti

Phaselis antik kenti Likya’nın dış kıyılarında kuruludur. 3 ayrı limana sahip olan kent, döneminde ticaretin merkezi konumundaydı. Phaselis Antik Kenti, etrafı komple ormanlarla çevrilidir. Plajları ve tarihi dokusu bölgenin en dikkat çeken yerlerindendir. Antalya Müzesi'nin de destekleriyle yapılan kazı ve çevre düzenlemeleri ile gezmek çok rahat hale getirilmiştir. Kuzey, güney ve kuzeydoğu kıyısında bulunan üç limana sahiptir. Antik kenttin o bölgede kurulma stratejilerinden en önemlisi de arkasında alabildiğince ormanlarla kaplı Toros dağlarının olması sayesinde kereste ticareti yapabilmeleridir.

Phaselis coğrafi olarak çok önemli bir konumdadır. Şehir birçok egemenliğin himayesi altına girmiştir. Phaselis kenti döneminde gül ve zambak yağı ile tanındığı bilinir. Phaselis, Likya uygarlığı üyesidir ve bu saye de sikkeler basar. Korsanların yağmalamalarına maruz kalan kent, ardından Roma egemenliğine girer. Ve bu dönemle birlikte şehirin refahı ve huzuru artar. Ancak Bizans egemenliğine giren kent hastalıklarla boğuşur ve refahı git gide kötüye gider. Ardından oluşan Arap akınları döneminden itibaren tekrar refah bir döneme başlar.

Phaselis Antik Kenti Tarihi

5 ve 6'ncı yüzyıllar Bizans egemenliğindeki yüzyıllardır ki Phaselis 451’de Kadıköy Konsülü'ne katılan şehirlerarasında yer alır. 7'nci yüzyılda Arap akınlarından sonra 8'inci yüzyılda yeni bir refah dönemi başlar. Phaselis 1158’deki Selçuklu kuşatmasından sonra gerek depremler ve gerekse limanının işlevselliğini kaybetmesi ardından önemini kaybedip 13'üncü yüzyıl başlarından itibaren tamamen terk edilir. Günümüze çoğunlukla Roma ve Bizans dönemi kalıntıları ulaşmıştır. Bunlar şehrin ana aksını oluşturan ve kuzey-güney limanlarını birleştiren ana caddenin iki yanında sıralanır. Cadde, agora ile tiyatro arasında genişleyerek küçük bir meydan oluşturur. Meydanın güneydoğu köşesinde basamaklar tiyatro ve akropolise ulaşımı sağlar. Tiyatro küçük boyutlu tipik bir Helenistik Dönem tiyatrosudur. Roma döneminde sahne binasının eklendiği, Geç Bizans’ta ise sahne binası duvarının kısmen şehri koruyan yeni surların bir parçası olduğu kalıntılarından anlaşılır. Örenyerinin girişindeki virajın sağında şehrin eski surlarıyla (İÖ 3'üncü yüzyıl), tapınak veya anıtsal mezar olabilecek temel kalıntılarına rastlanır. Kuzey limanı arkasındaki yamaç ise şehrin mezarlık alanıdır.

Phaselis Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir ?

Antik Kent Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesinde bulunmaktadır. Antalya Otogar ‘dan her 30 dakika ’da bir kalkan Kemer otobüslerine binerek Phaselis'e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Phaselis kavağına geldikten sonra limana doğru yaklaşık 1 KM yürümeniz gerekmektedir.  Antik kent Antalya Merkezine 55 Km, Kemer ilçesine ise 12 Km uzaklıktadır.

Phaselis Antik Kentinde Denize Girilir Mi?

Evet Phaselis 'de denize girebilirsiniz. Denize girebilmeniz için üç adet doğal limanının her birisinde kendine has plajı bulunmaktadır. Kuzey, Merkez ve Güney liman plajları arasında özellikle Güney limanı plajı, Phaselis'in en popüler ve en büyük plajıdır. Burayı aynı zamanda günübirlik plaj ve kamp keyfi yapmaya gelen ziyaretçiler dolduruyor.

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti

Antik Kente giriş için 1 yetişkin başı 90 TL ödemeniz gerekmektedir. Ancak bunun yerine Müzekart almanız en mantıklısı. Böylece yıl boyu tüm müzelere ücretsiz girebilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Phaselis'e gezmeye gelmişken Antalya civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Antalya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Antalya 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Phaselis Antik Kenti Sigara İçilmez
Phaselis Antik Kenti Park Yeri
Phaselis Antik Kenti Müze
Phaselis Antik Kenti Ücretsiz
+(6)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.7272727272727 Puan

 • avatar

  @ozgeertit

  Antik kentin hemen yanında harika tertemiz denizi olan cennet yer. Denizi sakin, ister hemen antik kentin yanından taşlık alandan denize girebilirsiniz isterseniz de antik kenti gezip en son liman kısmından kumlu olan kıyıdan denize girebilirsiniz. Hem kumlu hem de taşlık plaj için uygun. Giriş ücretli ancak müze kartınız ya da öğretmen kartınız varsa ücretsiz. Yaz sezonunda akşam 7'ye kadar kalabilirsiniz ancak bahar sezonu yanılmıyorsam 6'dan sonra çıkış yapmanız gerekiyor. Antik kent kalıntıları da 4 4'lük olmasa da Türkiye standartlarına göre hala ayakta olması bir başarı. Girişlerin kartlı ya da ücretli olması da gelecek insanları bir nebze de olsa filtreliyor zira hemen bi kaç km ileride "Cennet Koyu" dedikler yer tam bir fiyasko. Antalya'nın eşsiz güzelliklerinden biri Phaselis ve huzur dolu bir doğa harikası ve tarihi değer.

 • avatar

  @abdullahyazici

  Gerçekten harika bir antik kent bakımlı keyifle gezilebilecek bir alan. 4 tarafı da plaj rahatça denize girebilirsiniz. 100 metre falan boyu aşmıyor. Çocuklu aileler için tercih sebebi olabilir. Ancak şezlong şemsiye falan beklemeyin. Bir tesis yok sadece kültür bakanlığının müze cafesi var. O da bildiğiniz gibi vatandaşa saplamak için açılmış resmen. Su 9 lira oradan hesaplayın fiyatları. Uzun süre kalacaksanız hazırlı gitmenizi öneririm. Tuvalet ,duş ,kabin hepsi var. Ama yoğunluktan olsa gerek tuvaletleri çok pis bırakmış insanlar. Biraz da bakımsız kalmış diyebilirim.

 • avatar

  @serhadek

  Antik kent içerisinde görülmeye değer çok fazla birşey göremedik yadab bizim ilgimizi çekmedi. Giriş için kişi başı 90 tl fakat müze kart ile girilebiliyor. 3 tane ayrı plajı var. 2 tanesi koy şeklinde daha küçük ve daha sakin. Bir tanesi ise çom daha büyük ve daha kalabalık. Gemilerin ve kayıkların açıkta demir atttığı turistlerin denize girdiği bir plaj suyu çok güzel ve girilebilir. Ağaçların gölgesinde yer bulabilirseniz gölgede oturabilirsiniz o açıdan güzel. Genel anlamda güzel gidebilirsiniz. Araçlarınızı park edip 3 5 fk yürüyorsunuz.

 • avatar

  @zaferterzi

  Temmuz 2022 de ziyaret ettiğimiz Antik Kent ziyaretimizden memnun kaldık. Girişte ücret ve kontrol için küçük bir araç sırası vardı. Eşim ve ben müze kartlarımızda birlikte Ücretsiz girdik.2 çocuğumuz için herhangi bir ücret talep edilmedi. Giriş kapısından araçla biraz ilerledikten sonra arabanizi park edeceğiniz alanlar var. Antik kentin girişindeki otoparkın sonundan orman içine devam eden bir yol var. Bu yoldan antik kentin sonundaki bir plaja gidiliyor. O plajı çok beğendik. Sandalyeniz şemsiyeniz ve yiyecek içeceğinizle gelirseniz antik kalıntılarla dolu bir denizde güzel bir manzarada güzel bir plajda gününüzü geçirebilirsiniz. Ayrıca otopark kısmındaki büfeden ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz. Antik kentin içine girip tarihi kalıntıları gezebilirsiniz. Kısacası aynı gün içinde hem tarihi bir ziyaret hem de tarihi bir deniz ve plajda güzel zaman geçirebilirsiniz. Bölgenin çok tercih edilen plajı olduğu için kalabalık olabilir. Kalabalık günlerde insanlar masa ve sandalyelerini tarihi bölgelere koyabiliyor. Bence yanlış. Denize girilebilecek alanlar sınırlarla belli edilmeli. Ancak ne kadar kalabalık da olsaAntik kentin sonundaki plajda yer bulmak mümkün. Büyük ve uzun bir plaj sonuçta. Çevreyi kirletmemeye özen gösterilmeli. Otoparkın yanında Duş ve tuvalet bulunuyor.

 • avatar

  @onerparis

  Eski Çağ'ın bu ünlü ticaret kenti, üç ayrı limana sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu limanlar sayesinde deniz ticaretiyle zenginleşerek, ayrıcalıklı bir konuma ulaştı. Roma İmparatoru Hadrian tarafından 129 yılında ziyaret edilen Phaselis, ileri mühendislik örneği su dağıtım sistemiyle de ünlü. Zengin çam ormanlarının gölgesinde dinlenen bir sahilde yer alan Phaselis, M.Ö. 690'da Rodoslular tarafında koloni olarak kuruldu. Deniz ticareti kentin en önemli gelir kaynağıydı. Altın taçla karşıladığı Büyük İskender’den sonra çok kez el değiştiren Phaselis, M.Ö. 167’de Likya Birliği’ne üye olup sikkeler bastı. Bir süre komşu kent Olympos ile korsanların talanlarına maruz kalıp, M.Ö. 43’te Roma egemenliğine girdi.

 • avatar

  @ekremekici

  Haftaiçini bilmem ama haftasonu aşırı kalabalık oluyor. Bir daha gidersem haftaiçi gideceğim :) Araç park etmek çok sıkıntılıydı. Bunlar haricinde antik kente ve bölgeye denilecek laf yok. Tarih ve doğa iç içe. Ayakta kalan yapılar harikulade. Kenti gezdikten sonra istediğiniz kısımdan denize girip serinliyorsunuz. Denizi ve doğası da ayrı güzel. Kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca gittiğinizde yanınıza atıştırmalık ve içecek almayı unutmayın :) Müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz. Müzekart yoksa, kişi başı 90 TL

 • avatar

  @haticecinar

  Ören yeri kısmından giriş yaptık, bu nedenle Müze kartınızı önden temin ederseniz daha iyi olur. Ya da kapıda kimliklerini vererek giriş yapıyorsunuz görevliler sizin için geri dönüşe dek çıkartıyorlar. Normalde giriş kişi başı 90 TL , Müze kart 60 tl, öğrenci 40 tl. Araba girişi çok yoğun olduğundan epeyce sıra oluyor. Tarih, orman ve deniz bir arada, çok güzel bir yer. Tercihe göre birkaç bölümden denize girebiliyorsunuz. Kalıntılar denizin içine doğru devam ediyor, yüzerken görebiliyorsunuz. Sahil taşlık olduğundan deniz ayakkabısı öneririm, ama kısa mesafede derinleşiyor. Biz çok beğendik ve 2 gün üst üste gittik. Müze kart olduğu için 2. gidişimizde ücret ödemedik. :) Antalya tarafına yolunuz düşerse mutlaka görülmeye değer. Ne yazık ki çok fazla fotoğraf çekmeye zaman ayırmadım.

 • avatar

  @emrahyildirim

  Sabah saat 9'da açılıyor. Akşam saat 18:30'da kapanıyor. Kişi başı 90₺ Turizm bakanlığına bağlı. Sit alanı. Burada ateş yakmak yasak, camp kurmak yasak. Dışardan getirmeniz gerek. Marketi var. 1.5 litre su 17₺ Ne varki burada 4000 yıl önce kuruşmuş bir şehir mevcut. O zamanlara ait kemer, tiyatro, hamamlarıyla medeniyet kurulmuşken, bugün konser alanlarının olmaması ne kadar medeniyetli olduğumuzun kanıtı. 3 ayrı koyu mevcut. Koyun altında antik şehirlerinin kalıntıları üzerinde yüzüyorsunuz. Su o kadar berrak ki bir çok koydan daha güzel olduğunu söyleyebilirim. (İçmeler dahil) Duş aldığınız yerin yanında tuvsletlerin olması tuhaf geldi. O kokuyla duş almanın dışında oldukça keyif alacağınız bir yer.

 • avatar

  @ahmetyilmaz

  Muhteşem, bir doğa harikası bir yer, tarih ve doğa bir arada, Allah'ın bize bir lütfu ama her güzellikte olduğu gibi buranın da değerini bilemeyen bir milletiz. Yukarıdaki 5 yıldızı doğanın bu güzel birlikteliğine verdim. Ama yine çöpler etrafa dağılmış, otlar hiçbir bakım olmaksızın kendi haline bırakılmış, sahipsiz. Aslında Milli Parklar Gn. Md. kontrolünde ve giriş kişi başı 55 ₺. Buna rağmen bakım yetersiz, tarihi kalıntıların hemen dibinde hatta içinde bir kantin, geri dönüşüm tankı konulmuş ama hiçbir anlamı yok zira bütün çöpler dibinde. Deniz muhteşem, yanyana 3 koy var ve hepside havuz durgunluğunda güven veriyor girenlere. Lütfen el birliğiyle sahip çıkalım, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu güzelliklere.????????????

 • avatar

  @batuhanakyuz

  Antalya merkezden ulaşım kolay. Antik kent girişinde aracınızla sıraya giriyorsunuz, girişte ücret kişi başı 45 TL fakat müze kart ile ÜCRETSİZ girebilirsiniz. Müze kartınız yok ise girişte 60 TL karşılığı çıkartabilirsiniz. Otopark ücretsiz ve yer bulma problemi yok. Erken saatlerde giderseniz ağaçların altında gölge bir yer bulabilirsiniz. Deniz girebileceğiniz birden fazla koy var, kalabalık olsa da alan genişliğinden dolayı yer bulma sorunu olmuyor. Deniz suyu mükemmel, berrak ve oldukça ılık. Tuvalet, duş, soyunma kabinleri mevcut ve temiz durumda. İçeride bir de büfe var. Çıkış saati 19:30'a yakın kapanış anonsları ile alanın kapanacağı duyuruluyor. NOT: Haziran 2021 itibariyle giriş ücretinin 55 TL olması dışında bir değişiklik yok. Her şey çok güzel.

 • avatar

  @cmbey

  Hem antik kent gezisi yapılıp hem akvaryum gibi denizi sahip 10 numara bir yer. Giriş 45 TL veya müzekartla, duş, WC mevcut, ortadaki koyu tavsiye ederim plajlara göre çok daha iyi ve yurdum insanı genelde plaja tarafına akın ediyor, siz işletmenin önüne aracınızı park edip, oradan su kemerlerinin altından geçip bahsettiğim akvaryumu bulabilirsiniz. Solunuzdaki koyunda güzel olduğunu gezip görebilirsiniz, sağınızda bulunan antik kenti geçip plajlara gidip rüzgar çıktığında bulanan ama denizide sığ olan bir denize girebilirsiniz. PHaselisten sonra test ettiğim kadarıyla deniz/plaj sıralamam şöyle; Adrasan ***** Ayışığı **** Olimpos ***


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 21:00
Salı 09:00 - 21:00
Çarşamba 09:00 - 21:00
Perşembe 09:00 - 21:00
Cuma 09:00 - 21:00
Cumartesi 09:00 - 21:00
Pazar 09:00 - 21:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar