icon

Pierre Loti Tepesi

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.5

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul’da birçok güzel mekânlar arasında, Pierre Loti Tepesi, kendine özgü mekânı, tarihini ve değerli manzaraları ile büyüleyici bir deneyim sunmaktadır. Doğa ve tarihin kesiştiği bu mekân, İstanbul’un en özel ve gizemli yerlerinden biridir.

Genel Bir Bakış

Pierre Loti Tepesi, şehir merkezine yakın bulunan Beylerbeyi semtinde bulunmaktadır. Terasları yüksekte konumlanmış olan tepenin en yüksek noktasında, sırtını İstanbul Boğazına vermiş olan ilginç bir bahçe mevcuttur. Burada, çiçekler ve farklı türlerde otlar arasında, tarihi bina ve heykeller gömülüdür. 1990 yılından bu yana Unesco tarafından tescilli olan bu tepenin kesin bir tarihi kökeni bulunmamaktadır. Ancak Fransız yazar ve şair Pierre Loti tarafından adını alan tepenin, İstanbul’a duyduğu hayranlığının çok kalıcı olduğu bilinmektedir.

Eşsiz Manzaralar

Pierre Loti Tepesi, unutulmaz manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Tepenin en yüksek noktasından, Boğaz’ın karşı yakasının siluetini oldukça net görebilirsiniz. Gün batımının veya gün doğumunun tadını çıkartabileceğiniz bu manzara, kendinizi bir romandaki gibi hissetmenizi sağlayacak cinstendir. Manzarada, Boğaz’ın renkli tekneleri, karşı yakada Asya ve Avrupa’yı birleştiren Boğaz Köprüsü, Haliç ve Rumeli Hisarı gibi önemli yapılar yer almaktadır.

Kültürel Miras

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un farklı kültür ve dönemlerini yansıtan çok özel bir mekândır. Tepenin en yüksek noktasında, tarihi bir kahve ve restoran bulunmaktadır. Çok sayıda eski ev, yol, çeşme, türbe ve mezarlık gibi yerleri gölgeleyen meşe, kızılağaç, söğüt gibi ağaçlar, unutulmaz anılar bırakacak derecede manzaraların tadını çıkartmaktadır. Bu yüzden tepenin yürüyüş, fotoğraf çekmek ve piknik yapmak gibi aktivitelere çok elverişli olduğu söylenebilir.

Gezilecek Yerler

Pierre Loti Tepesi hakkında bilinmesi gereken önemli bir diğer detay ise, burada görülmesi gereken çok sayıda sayıda gezilecek yerlerin olduğudur. Bu tepenin her köşesinde tarihe ait gizemleri arayanlar için, Rumeli Hisarı, Beylerbeyi Sarayı, Beşiktaş Köşkü ve çok sayıda tarihi sahil köşkü, İstanbul’un ünlü sabahlarının tadını çıkartabileceğiniz, Tarihi Yarımada ve Gemi Yapım Atölyeleri gibi yerlerdir.

Sonuç

İstanbul’un en özel ve gizemli yerlerinden biri olan Pierre Loti Tepesi, muhteşem manzaraları ile ziyaretçilerini İstanbul’un tarihi ve güzel güzelliklerini keşfedebilecekleri ve unutulmaz anılar yaşayabilecekleri bir deneyim sunmaktadır. Tarihi ve gizemli mekânın, unutulmaz gezilerin tadını çıkartabileceğiniz farklı gezilecek yerleriyle de birlikte, İstanbul yolculuklarının vazgeçilmez parçasıdır.

Özellikler

Pierre Loti TepesiSigara İçilmez
Pierre Loti TepesiPark Yeri
Pierre Loti TepesiÜcretsiz
Pierre Loti TepesiAçık Hava
Pierre Loti TepesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.5
Puanlama :


 • avatar

  @gezenanne

  Mutlaka görmeniz gereken bir manzarası var. Oturup manzara eşliğinde bir Türk kahvesi içmelisiniz. Özellikle teleferikle yukarı çıkmanızı tavsiye ederim. Manzara eşliğinde yukarı çıkabiliyorsunuz tek kötü yanı çok fazla sıra bekleyenin olması.

 • avatar

  @gezenanne

  Çok güzel manzara tabi, park problemi yok, kolayca otoparkta yer bulabilirsiniz.20TL idi. Alttaki kafede servis yavaş ve zor ama manzaraya değer. 2 çay 2 tost 74 TL. Oldukça internasyonel bir cafe.

 • avatar

  @gezgin1cift

  En guzel Istanbul manzarasi , ayriva cok kalabalik teleferikte ozellikle hafta sonu cok sira var. Araba ile gelinebilir isoark ve ozel otoparklar var , fiyati tam gun 25 Tl (kur 18.25)

 • avatar

  @gunteoman6339

  Bu muhteşem manzara karşısında etkilenmemek imkansız ancak Arapların buraya gelmelerini görmemiş gibi para harcamalarını hazmedemiyorum ayrıca, teleferik sırasında 45dk beklerken, sıra harici kaynak yapmaları ve Hintli turistler de buna dahil, vatandaşın hala koyun gibi ses çıkarmaması cabası ancak biri itiraz ederse katılmaları şaşırtıcı oluyor, güvenlik ise konu için yardımcı olması istendiğinde abi ben ne yapabilirim demesi can sıkıcı! Allah'tan sivil 2 polis arkadaşın yardımıyla kaynak yapan 4 kadın sıradan çıkarıldı polis arkadaşlara teşekkür ederim. Kadınlardan biri koşarak sıraya kaynak yaptıktan sonra tekerlekli sandalye ye oturması iyi bir oyundu sahnelenecek kadar iyi polis arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

 • avatar

  @hasanonurakay

  Istanbul un eyüp ilçesinde bulunan pierre loti'ye teleferik,minübüs veya yaya olarak gitmek mümkün. Özellikle haliç manzarası görülmeye değer.bir çok kafe ve restoranlar mevcut.seyir tepesinden harika fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Tepenin etrafında tarihi mezarliklar var.Istanbulda görülmesi gereken yerlerden biri.

 • avatar

  @mehmetyavuz3378

  Kendimi bunalmış hissettiğim anlarda geldiğim kaçış rampasidir Eyüp sultandan pierre lotiye çıkmak.. daha doğrusu Günlerden bir gün, seyr-i âlem içinde Bizim Yunus’un dilinden mana ile ilgili şu sözler dökülür: naçizane dilimden "Bir isen birliğe gel ikiyi bırak elden" Bütün mana bulasın sıdk u iman içinde" bir sürü mezar arasında yürürken bazen irkiliyor insan ne hayatlar ne yaşanmışlıklar var burda kimbilir dünyadan göçüp gitmiş bir fatihaya muhtaç ne büyük insanlar şairler yazarlar tarihe mâl olmuş nice değerler ...

 • avatar

  @cemyaz3618

  İstanbula geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden; Tatil zamanına denk geldiyseniz çok kalabalık olabilir. Güzel manzarası eşliğinde çay, kahve, meşrubat mevsimine göre ne olursa çok keyifli; Haliç kuşbakışı süper bir manzara; Pierre Loti Tepesi, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde Haliç'e nazır bir tepe; Tepe adını, 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud'dan almıştır. Tepe ve burada bulunan aynı adlı çay bahçesi İstanbul'a gelen turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yer

 • avatar

  @nurselbayram4848

  İstanbul'un en güzel tepelerinden biri yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer. Manzaraya karşı oturup kahvenizi veya çayınızı keyifle içebileceğiniz harika bir mekan fiyatlar böyle bir manzaraya göre fena sayılmaz

 • avatar

  @zeyncetiner6753

  istanbul'un eyüp ilçesinde haliç'e nazır ünlü bir tepedir. tepe, adını, 1876 yılında istanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan fransız roman yazarı ve doğubilimci julien viaud'dan -nam-ı diğer pierre loti- almıştır. tepenin adını eyüpsultan tepesi olarak değiştirmek amacıyla belediye meclisine sunulan öneri, pek çok çevreden büyük itirazlar görmüş ve belediye meclisince reddedilmiştir. tepe ve burada bulunan aynı adlı çay bahçesi, istanbul'a gelen turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. tepeye ulaşım eyüp-piyerloti teleferiği üzerinden de mümkündür. tepede küçük ve şirin bir otel, gözlemesi meşhur bir kafe, hediyelik eşya dükkanları ve birkaç restoran da vardır. oldukça keyifli bir yer olmasına karşın, turizm adına daha da geliştirilmesi gerekir.

 • avatar

  @hakanuman6107

  19.yy'ın o kasvetli keşmekeşi içinde bir dem huzur bulunan mekanı, Eyüp Mezarlığı'nın içinde, şehre tepeden bakan bir mevkiide mukim, kahvehane, hala ayakta. Meşhur Fransız yazar Pierre Loti' nin yazıları ile Avrupa'ya tanıttığı İstanbul'un sevdiğim yerlerinden birisi. Ki bu tepe yazarın sevdalı olduğu bir yer. Küçük kahvehanede onunla ilgili pek çok resim yer almakta. Şehirde ailecek gidilecek yerlerden biri. Fiyatlar elbette ortalamanın üzerinde. İki Türk kahvesi, iki tatlı (çocuklar malum ?) iki çay için 80 TL hesap ödedik. Lakin değer mi, değer. Aracımızı Eyüp otoparkında bırakarak teleferik ile tepeye çıktık ki çocuklar için güzel bir macera oldu. Çıkarken İstanbul'un tarihi ve tam karşıda gözüken tarihi yarım adayı anlatmak bizim için de oldukça keyifliydi. Sakin günler tercih edilir ise müthiş huzur verici bir yer. Eski Zamanlar, toplumun mezarlıklar ile daha yakın bir ilişkisi olduğunu, bunun aslında çok da kasvetli olmadığını anlamak için de küçük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Dönüşte Eyüp Sultan Camii önünde biraz gezinmek, soğuk havada sahlep içmek de son derece keyifli idi. İstanbul gerçekten heyecan verici bir şehir...

 • avatar

  @mertakbas1342

  Garson çok kabaydı, oturmak istemedim .


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Pierre Loti Tepesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.5/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Pierre Loti Tepesi Pierre Loti Tepesi +908500000000 Eyüp Merkez, Karyağdı Sk. No:20, 34050 Eyüpsultan/İstanbul, Turkey Pierre Loti Tepesi İstanbul’da birçok güzel mekânlar arasında, Pierre Loti Tepesi, kendine özgü mekânı, tarihini ve değerli manzaraları ile büyüleyici bir deneyim sunmaktadır. Doğa ve tarihin kesiştiği bu mekân, İstanbul’un en özel ve gizemli yerlerinden biridir. ₺₺ TR 41.0539165 28.9337147 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.5/5 11