icon

Polonezköy Tabiat Parkı

 • (14 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’un en popüler nefes alma duraklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Muhteşem manzarasıyla insana İstanbul’da olduğunu unutturan bu yer, Pazar kahvaltılarının da ilk adreslerinden biri.

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy, bünyesinde barındırdığı bu doğal park ile mega kentin gürültüsünden, kalabalığından, egzozlu havasından uzaklaştırıyor.

Toplu yemek organizasyonları ve kır düğünü gibi etkinlikler için de tercih edilen bu yer,  İstanbul gibi koca bir şehrin en sakin yerlerinden biri.

Polonezköy Tabiat Parkı Özellikleri

Tertemiz hava, doyasıya eğlence Polonezköy Tabiat Parkı’nda bir araya geliyor. Parkın öne çıkan özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 1. İstanbul’daki tabiat parklarının en büyüğüdür.
 2. Ortalama 3000 hektarlık bir alanda kurulmuştur.
 3. İçerisinde farklı bitki çeşitleri ve değişik yabani hayvanlara rastlamanız mümkündür.

Örneğin, burada en yaygın ağaç türlerinden bazıları; Gürgen, karaçam, kayın, ıhlamur, kızılçam ve meşe.

Görebileceğiniz hayvanlardan bir kısmı ise şunlardır: Yaban domuzu, kızıl geyik, karaca, çakal, gelincik, tilki, sincap, doğan, baykuş, şahin.

Polonezköy Tabiat Parkı’nda Neler Var?

Piknik için uygun alanların bulunduğu parkta çadırlı kamp alanları da mevcut. Geyik – Karaca Üretme İstasyonu ve Sülün – Keklik Üretme İstasyonu da var.

Polonezköy Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Doğa yürüyüşüne çıkabilir, koşu ve spor gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bisiklete binip parkı o şekilde dolaşabilirsiniz.

Yayıla yayıla piknik yapmak veya çadır atıp kamp kurmak da tercih edebileceğiniz alternatiflerden. Tabii ki buraya gelip de bol bol fotoğraf çekmeden durmak imkânsız.

Kahvaltı, mangal, çay ve akşam yemeği keyfi için de burayı ziyaret edebilirsiniz. Ruhunuz enfes manzaralarla doyarken, siz de harika lezzetlerle kendinize güzel bir ziyafet çekersiniz.

Polonezköy Parkı Yakınında Gezilecek Yerler

Hazır, yolunuz buraya düşmüşken parkın yakınındaki destinasyonlara da uğrayıp eğlenceye kaldığınız yerden devam etmenizi öneririz.

İşte onlardan birkaçı:

 1. Cam Sanat Merkezi:

Burada cam ve camdan yapılan aksesuarların üretimine tanıklık edebilirsiniz.

 1. Czestochova Meryem Ana Kilisesi:

Geçmişi 1914 yılına dayanan bu kilise, 

İstanbul gezilecek yerler arasında, tarihi hüviyyetiyle ön plana çıkıyor.

 1. Polonezköy Kültür Evi:

Ziyaretçilerini Polart Gallery ve Polonezköy Kütüphanesi olarak ağırlayan bu yer, çeşitli sanatsal ve sosyal etkinliklere sahne oluyor.

Öyleyse, İstanbul’un doğayı ve kültürü aynı anda yaşatan Polonezköy Parkı’nı ziyaret etmek için daha fazla beklemeyin! Kendinizi şehrin arka bahçesinde tabiat ananın şefkatli kollarına bırakıp huzur bulun!

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Polonezköy Tabiat Parkına Giriş Ücretleri Şöyledir :

 • Öğrenci / İndirimli 2,5 TL 
 • Tam Bilet 5 TL 
 • Otobüs 135 TL ,
 • Midibüs Büyük 75 TL 
 • Minibüs Küçük 45 TL 
 • Otomobil 15 TL 
 • Motosiklet 10 TL 
 • Bisiklet 5 TL

Polonezköy Tabiat Parkı Tarihi

Tarihi 1842 yıllarını kadar uzanan bu köyü oranın halkı Leh’ler kurmuş ve hala içerisinde yaşayan Leh halkı bulunuyor.1830’larda Polonyalıların Ruslara karşı olan ayaklanmasından sonra çok acı kayıplar yaşanmış ve Rusların elinden kaçan Polonyalıların bir kısmı Fransa’ya bir kısmı ise Türkiye’ye sığınmıştır. 

Polonya ayaklanması neticesinde Polonya bağımsızlığını kaybediyor. Halk ülkeden göç etmeye başlıyor. Birçoğu Osmanlı’ya sığınıyor. Sultan Abdülmecid de, onların şu anki Polonezköy’un olduğu yere yerleşmelerine izin veriyor. Direnişin gerçekleşmesinde büyük rol oynayan Prens Adam Czartoryski, Osmanlı’yla görüşüp vatandaşları için sığınma talep ediyor. Şimdiki Polonezköy alanı 1842 yılında sığınmacılara kiralanıyor. Bu dönemde bölge, Adampol diye biliniyor. Mültecilere 1923 yılında vatandaşlık hakkı tanınıyor. O tarihten sonra da burası Polonezköy adını alıyor. Bugün burada sürgüne gönderilmiş insanların torunları olan Polonyalılar yaşıyor.

Polonezköy Nerede ?

İstanbul'un Beykoz ilçesinden ve ormanlar içerisinde yer alan Polonezköy doğal bir tabiat parkıdır. Açık Adresi İse Şöyledir : Polonez 34829 Beykoz/İstanbul

Özellikler

Polonezköy Tabiat ParkıSigara İçilmez
Polonezköy Tabiat ParkıPark Yeri
Polonezköy Tabiat ParkıSigara İçilir
Polonezköy Tabiat ParkıAçık Hava
Polonezköy Tabiat ParkıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.0
Puanlama :


 • avatar

  @emrephoto

  Çok güzel, nezih bir ortam

 • avatar

  @nurgulak

  Yürüyüş yolu gayet güzel ama bazı yerlere salıncak yapılsa sarmaşıklar sarsa daha güzel olur ailemle güzel bir yürüyüş yaptık ama çıkış levhasını takip ettik bizi giriş yaptığımız yere götürmedi farklı bir yerden çıktı araç park yerini zorla bulduk çocuklar perişan oldu oraya ayrıntılı bir levha koymalısınız teşekkürler

 • avatar

  @engindelipinar

  Bisiklet kiralama hizmeti daha başlamamı. İnternette tanıtımda göl olduğunu gördük ama göl de yoktu :) Tanıtımı çok önceden yapmışlar ama henüz herşey bitmemiş. Çocuk parkları mevcut, kapalı basketbol sahası ve voleybol sahası da var. Tuvaletler mevcut ve temiz. Piknik, mangal için kapalı bankaların yanına barbekü yapılmış. Köpek gezdirmek için de uygun bir alan. Herhangi yasak tabelası göremedim.

 • avatar

  @canbolathukukka3621

  Istanbulun o keşmekeş halinden uzak İnsandan uzak ormana yakın tam. 5 km yürüyüş parkuru inişli çıkışlı Bazı yerlerde gökyüzü görünmüyor o derece sık ağaçlar. Her iki taraf girişinde de araç park yeri var. Girmeden mutlaka wc gidilecekse ugranmali çünkü parkur boyu yok. Su ve benzeri ihtiyaç gitmeden temin edilmeli. Huzur için birebir. Yazı ayrı kişi ayrı fotoğraf mekanı. Unuttuğumuz tabiatin yeniden koca bir ülkeyi andıran şehir de önümüze sergilendiği mekan. Yol boyu toplasan 3 kişi zor denk gelir. Çocukla uzun bir yol. Gidiş dönüş alışkın olmayani kesin çok yorar. Çıkışında bir kafe tarzi yer var ama çok iyi değil. Belki bir şeyler içilir ve dönülür. Etrafında ki mekanlar da kahvaltı yapılıp yürümek için en ideal mekan . Gidiniz

 • avatar

  @yasarozmen6553

  Bayramda hem İstanbul içinde olsun hem de tabiatla iç içe olsun niyetiyle yola çıkıp Polonezköy girişinde burayı bulduk. Giriş ücretli. Ayrıca mangal ve semaver için de ayrı ayrı ücret ödüyorsunuz ama inanın verdiğiniz paraya değiyor. Çocuklar gerçekten iyi çalışıyor. Tuvaletler dahil heryer ter temiz. Mangalı nasıl yaparım diye düşünmeden hazır ateşi el arabasında getirip mangalın içine boşaltıyorlar. Çok fazla masa ve mangal yeri var. İstediğiniz yerde oturup keyfini çıkarın. Bol bol yürüyüş yapıp temiz hava alın. Şiddetle tavsiye ederim.

 • avatar

  @kubilayakyol

  Girişe ayrı, masalara oturmak isterseniz ayrı para isteniyor. Masalar ve yanında mangal isterseniz et hariç 200 tl isteniyor. Giriş araçla 30 lira... Daha uygun ve güzel yerler var...

 • avatar

  @alicivili

  Berbat. Her şey fahiş fiyatlı. Çalışanlar otopark mafyası gibi. Hayatımda ilk defa bir mekana düşük puan vermek için yorum yazıyorum o derece kötü bir yer.

 • avatar

  @burakyildiz6725

  Guzel ve butik bir gurume parkuru

 • avatar

  @ozanturna

  Kapıdan girişte hemen otopark alanına park ediyorsunuz. Otopark zemininden dolayı biraz tozlu fakat 200m ileride işletmeye ulaşıyorsunuz. İşletme içindeki restoran çok keyifli sıcak bir ortam. Hemen kafenin karşısındaki ağaçların altında gizli gizli birbirine uygun mesafelerde her birinin kendi mangalı olan gazebolar mevcut. Akan bir dere var çok keyifli bir ortam.

 • avatar

  @kursatbaba9545

  Çok güzel bir tabiat alanı dığa harikasına yıldızlar bile yeterli değil, lakin böylesine güzel doğal bir ortamda yüzlerce masa ve yanlarında mangalda neyin sesi diyor insan. Sonradan öğrendikki bir işletmeye aitmiş... fotoğraf ve videolardan göreceksiniz, insanoğlu yine doğallaığı batırmış. Arkadaşlar kendimizi baltalıyoruz..farkındayız da işimize gelmiyor.. para para para ... uzun lafı keseyim bıl foto video koydum.. çok da keyifliydi ailecek dolaştık çamura battık, dereyi geçtik, ve bol temiz oksijen aldık. Keyiifle dolaştık...

 • avatar

  @alihebip8182

  Mangal severler ve ailelerin hoşça vakit geçirebileceği Polenezköy tabiat parkı mangal alanı yeni yapıldı ve bazı çevre düzenlemeleri halen devam etmekte. Gördüğüm kadarıyla alanın yaklaşık %80'i tamamlanmış durumda. Bu konumunun biraz ilerisinde farklı bir yerde no:72 yazan konumdan buraya gelebilirsiniz (Google Maps'e Polenezköy Tabiat Parkı yazınca göreceksiniz). Mangal alanının tabiat parkına bağlı olduğunu söylediler. Buraya gelen bir toplu taşıma mevcut değil bildiğim kadarıyla (Hiç otobüs veya minibüs görmediğim için bunu yazıyorum belki de vardır). Otopark ücreti 27 TL. Oldukça fazla mangal alanları, restoran, çocuk parkı, güzel geniş bir yürüyüş parkuru, mescid, büfe ve wc'ler bulunmakta. Paylaştığım görsel ve videolardan göreceğiniz üzere her oturma alanına özel bir mangal bölümü mevcut. Restoran bölümü buranın aynı zamanda işletmecisi olduğu için 120 TL masa ve mangal ücreti alıyorlar. (Kişi başı ücreti değil.) Bu ücrete mangal ateşi ve servis tabakları da dahil. Eğer derseniz ben ateşimi kendim yakıcam servisimi kendim yapıcam fiyatta pazarlık edebilirsiniz işletme kabul ederse. Özetle sevdiklerinizle birlikte hoşça vakit geçirebileceğiniz şehrin gürültüsünden uzak doğa içerisinde güzel bir yer burası. Özellikle sonbaharda fotoğraf çekmelik çok güzel bir görüntüye bürünüyor.

 • avatar

  @saadetaltin4428

  Polonezköy Tabiat Parkı içinde soluklanacağınız güzel bir mekan.

 • avatar

  @tuncaytiryaki

  7 kasımda ailecek gittik ortam temiz güzel bakımlı, mangal yerleri olmasına rağmen yasakmış ama siz dışardan etinizi malzemeleri getirdiğinizde onlarda kendileri ateşi 120 tl karşılığnda veriyormuş ateş, masa ve servis üçreti, tesis içinde kendilerine ait işletme var yemek fln ordan yenebilir, giriş üçreti yok ama otopark adı altında 27 tl fahiş fiyatı var.

 • avatar

  @kenanlatifoglu4663

  Orman Havası ve sakinlik için bire bir


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Polonezköy Tabiat Parkı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 14 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Polonezköy Tabiat Parkı Polonezköy Tabiat Parkı +908500000000 Polonez, Polonezköy Yolu D:NO:72, 34829 Beykoz/İstanbul, Türkiye Polonezköy Tabiat Parkı Polonezköy Tabiat Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.110695 29.2041989 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.0/5 14