icon
Yükleniyor..

Rumeli Hisarı

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Rumeli Hisarı, bulunduğu semte adını veren ve ‘Boğaz’ın İncisi’ diye nitelendirilen tarihi bir yapı. İstanbul fethedilmeden önce, Fatih Sultan Mehmet, Boğaz’ın kuzey tarafından gelecek saldırıları önlemek amacıyla bu hisarı yaptırdı.

Anadolu Hisarı’nın tam karşısında konumlanan Rumeli Hisarı, Boğaz’ın en dar noktasında bulunuyor. Zaman zaman konserlere de ev sahipliği yapan bu yer, İstanbul tarihinin medâr-ı iftihârı olarak tüm güzelliğiyle Boğaz’ı süslüyor.

Rumeli Hisarı Tarihi

Yapımına 1452 yılının 15 Nisan tarihinde başlanan Rumeli Hisarı, 31 ağustos 1452’de tamamlandı. 4,5 ay gibi kısa bir zamanda vücuda getirilen bu nâdide yapı; ‘Kulle-i Cedîde’, ‘Nikhisar’ ve ‘Yenice Hisar’ olarak da isimlendirildi.

Ayrıca; ‘Boğazkesen Hisarı’, ‘Başkesen’, ‘Âşıkpaşazâde’ ve ‘Kemalpaşazâde’ diye de adlandırıldı.

Rumeli Hisarı Neden Yapıldı?

Bu hisarın yapımı, İstanbul için fetih hazırlıklarının en önemli aşamalarından biriydi. Kuzey yönünden gelmesi muhtemel saldırılara karşı önlem olması için inşa ettirilen bu hisar, Boğaz’ı koruma görevini üstleniyordu.

İstanbul fethedildikten sonra önemini kaybetti ve uzun süre kullanılmadı. 1953 yılında ise kapsamlı bir restorasyondan geçirilerek hisar müzesine dönüştürülüp 1968 yılında ziyarete açıldı.

Rumeli Hisarı’nda Neler Var?

Bazen sanatsal etkinliklere sahne olan bu yer, sergi salonu bulunmayan bir müze olarak hizmet veriyor. Herhangi bir depo da yok.

Müzenin bahçesinde savaş toplarını görebiliyorsunuz. Bir de zincir parçası sergileniyor. Söylendiğine göre bu, Haliç’i kapatan zincirden bir parça.

Bunların yanı sıra müzenin bahçesinde birkaç gül bulunuyor. Hepsi genel olarak bu kadar ama, hiçbir şey olmasa bile tarihi dokusu kâfi…

Rumeli Hisarı Yakınında Neler Var?

Sarıyer ilçesi İstanbul gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Rumeli Hisarı ziyaretinizin ardından uğrayabileceğiniz bazı destinasyonlar şöyle:

 1. Duatepe Parkı:

Tarih şölenini doğa ziyafetiyle bütünleştirmek istiyorsanız, bu park tam size göre! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü ve Rumeli Hisarı’nın muhteşem manzarasını bu parktan doya doya izleyebilirsiniz. Bisiklet ve yürüyüş parkurlarının da bulunduğu bu yer, botanik tutkunlarının vazgeçilmez adresi.

 1. Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi:

Turizm ve eğitim amaçlı inşa edilen bu kule, 30 metre yüksekliğe sahip. Yaban hayatını yakından seyretmek için buraya mutlaka uğrayın!

 1. Atatürk Arboretumu:

Tam anlamıyla bir bitki cenneti olan bu yer, havuz ve gölet gibi güzellikleriyle de mest ediyor. Girişlerin ücretli olduğunu ekleyelim.

 1. Emirgan Korusu:

Tarihi köşkleriyle ve eşsiz doğasıyla insanın aklını başından alan Emirgan Korusu, doğayla iç içe olmak isteyenlere hitap ediyor.

Sonuç olarak, Rumeli Hisarı İstanbul’un tarih hafızasında, asla silinmeyecek tatlı bir hatıra. Köklü İstanbul tarihinin günümüze ulaşan bir yansıması. En kısa zamanda buradaki tarifsiz atmosferi deneyimlemeniz dileğiyle!

Rumeli Hisarı Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Rumeli Hisarı Müzesi İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 18:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.  Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 50 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Rumeli Hisarı Müzesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/hisarlar-muzesi bağlantısını ziyaret edin.

Özellikler

Rumeli HisarıSigara İçilmez
Rumeli HisarıPark Yeri
Rumeli HisarıMüze
Rumeli HisarıÜcretsiz
Rumeli HisarıTarihi Yer
Rumeli HisarıMüze Kart Geçerli
Rumeli HisarıAçık Hava
Rumeli HisarıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @hakancelik4038

  Bana çok uzak olmasına rağmen, sürekli aklımda olan gelmek istediğim bir yerdi. Hemen sahil tarafında, küçük güzel çay bahçesi şeklinde yapılan bir yer var. Geçen hafta akşam ailece buraya geldik. Çayımızı demledik, hemen yan tarafında küçük bir çocuk parkı da var. Çocuğunuz varsa harika zaman geçirebilirsiniz. Serin boğaza karşı çayınızı yudumlayarak sakin zaman geçirebilirsiniz.

 • avatar

  @duygucicek3760

  Ulaşımı en rahat yer manzara olarak doyamıyacagınız bol bol resim çekinirken şarkınız her an bitmesin dikkat edin power bank yanınızda olsun kano ile gezinti yapabileceğiniz nadir yerlerden Göksu deresinden denize açılabilirsiniz Anadolu hisarının tarihi ptt sokağına girip namazgaha ulaşabilirsiniz

 • avatar

  @ceylanyilmaz

  Deniz yolculuğunda hem tarihi yerleri görmek hem de boğazın farklı tonlarını yakalayacabileceğim güne denk gelmek sarhoş edici güzellikteydi...????

 • avatar

  @gulcanercelik

  Anadolu yakasının en güzel özelliği yesilin bol olması ve ahşap evlerin,güzel cafelerin,kendini huzurlu hissettiğin sokakların olması.gelip görülecek yerler.tavsiye ederim.

 • avatar

  @halilalabalik9741

  Boğazın kıyısında çevresi ile birlikte yürüyüş yaparak gezebilirsiniz. Ancak şuan tadilat sebebiyle ziyarete kapalı sadece dıştan görebilirsiniz. Bulunduğu konum ufak bir sahil kasabası havasında. Küçüksu kasrı ve Otağtepe gibi yerlere yakın. Planlı bir şekilde bir günde hepsini gezebilirsiniz. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 18:30
  Salı 09:00 - 18:30
  Çarşamba 09:00 - 18:30
  Perşembe 09:00 - 18:30
  Cuma 09:00 - 18:30
  Cumartesi 09:00 - 18:30
  Pazar 09:00 - 18:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Rumeli Hisarı Rumeli Hisarı +908500000000 Anadolu Hisarı, 34810 Beykoz/İstanbul, Türkiye Rumeli Hisarı Rumeli Hisarı, bulunduğu semte adını veren ve ‘Boğaz’ın İncisi’ diye nitelendirilen tarihi bir yapı. İstanbul fethedilmeden önce, Fatih Sultan Mehmet, Boğaz’ın kuzey tarafından gelecek saldırıları önlemek amacıyla bu hisarı yaptırdı. ₺₺ TR 41.0821826 29.0668986 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Rumeli Hisarı
  3. Rumeli Hisarı Yorumları
  4. Rumeli Hisarı Özellikler
  5. Rumeli Hisarı Fiyat Listesi
  6. Rumeli Hisarı İletişim
  4.8/5 5