icon
Yükleniyor..

Saatli Cami

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Saatli Cami Ayvalık bulunan Dini Yerler 'den biridir. Kesin bir bilgi olmasa da 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülen yapı o dönemde Agios Yannis Kilisesi olarak hizmete girmiş. Harika bir mimariye sahip olan kilise 1928 senesine kadar kilise olarak hizmet verdikten sonra camiye çevrilmiş ve günümüze bu formda ulaşmayı başarmış. 1944 senesinde kilisenin çan kulesi yıkılmış ve yerine saat kulesi yapılmış. Bu sebeple de cami artık Saatli Cami olarak anılıyor.

Ege’nin farklı inanç ve kültürlere olan saygısını simgeleyerek 1928’den bu yana cami olarak hizmet veren ve günümüzde halen ibadete açık bulunan Saatli Cami, alışılmışın dışındaki mimarisi ve Ayvalık’ın en yüksek yapılarından biri oluşuyla oldukça dikkat çekici.

Saatli Cami Tarihi

Yapılış tarihi kesin olarak bilinemeyen ancak 19. yüzyılın ikinci yarısında adalı Rumlar tarafından Ayos İanni Kilisesi olarak inşa edildiği düşünülen yapı, 1924’te yaşanan mübadele sonrası ilçenin terk edilmesiyle birlikte 1928’den sonra camiye dönüştürülmüş. İçindeki ikonaların boyanması haricinde herhangi bir değişiklik yapılmayan yapının bahçesine ise bir minare inşa edilmiş. 

Eğimli ve düz zeminlerin birleştiği 1250 metrekare alan üzerine inşa edilen kilisenin çan kulesinin yüksekliği 24, minarenin yüksekliği ise 44 metre. Çan kulesinin 1944 depreminde yıkılmasının ardından saat kulesine çevrilmesiyle Saatli Camii adını alan yapının çan kulesi halen varlığını sürdürüyor. Kulenin kuzey ve güneyinde kare, doğu ve batısında ise yuvarlak saatler bulunuyor. 

Ayvalık’ın en yüksek yapılarından biri olan, üç nefli ve tek apsisli inşa edilen Saatli Cami, Yunan haçı planlı. Altı basamakla girilen caminin girişinde bulunan sütunları, saat kulesi ve minaresiyle uyumlu. Ana ibadet mekânı olan naosun üzeri ise kubbe ile kaplı. Kubbe kasnağında, aydınlatma pencerelerine eşlik eden sağır kubbe pencereleri de yer alıyor. Galerili yapının her iki katında ve girişin etrafında bulunan pencereler, sarımsak taşıyla çerçeveli. Bahçesine ilave edilen minaresi de sarımsak taşından inşa edilmiş.

İlk zamanlarda Çarşı Cami olarak anılan ve dikdörtgen plânlı bir yapı olan Saatli Cami’ye dört sütunlu, revaklı, akantus yapraklarıyla süslü bir kapıdan giriliyor. Yunan haçı planı haç düzeniyle inşa edilen yapının orta bölümü küçük bir kubbe ile haçın kolları ise tonozlarla örtülü.

Hazır Gelmişken

Saatli Cami veya diğer adıyla Ayos İanni Kilisesi 'nı gezmeye gelmişken Ayvalık ve Balıkesir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Balikesir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Balikesir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Saatli CamiSigara İçilmez
Saatli CamiPark Yeri
Saatli CamiÜcretsiz
Saatli CamiTarihi Yer
Saatli CamiAçık Hava
Saatli CamiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @aysenursahinoze

  1870 yılında kilise olarak inşa edilmiş. Mübadele sonrası camiye dönüştürülmüş. Daha önce kilise çanı olan kısma saat yapılmış. Bu nedenle saatli cami deniliyormuş. Çok sakindi biz gittiğimizde (Eylül başı). WC de var ücretli.

 • avatar

  @isavural1459

  19. YY da Ayvalık’ta yaşayan Rumlar tarafından yapılmış bir kilise iken 1928 yılında camiye çevrilmiş. Yine şahane bir mimari..????

 • avatar

  @senasavass

  Cami güzel ve degisik bir mimarisi var fakat saatli cami diye paylasilan meshur görselin burayla ilgisi yok. Etrafta araba park edecek yer sikinti.

 • avatar

  @ebubekirsimsek4580

  Ayvalık merkezdeki kiliseden camiye devşirilmiş yapılardandır. Diğer yapılarda olduğu gibi burada da yapısal ve de zarar verici bir eklenti yerine ustalıkla sakince sağ tarafa bir minare ilave edilmiştir.

 • avatar

  @tubanur1880

  İçerisi çok süslü değil ama tarihi bir yer. Avlusunda oturup dinlenebileceğiniz bir cami. Tuvaletleri temizdi biz gittiğimizde. Bir sürü de çok tatlı kedi var etrafta bizim çok hoşumuza gitti

 • avatar

  @ayseaydin8028

  Balıkesir'de Rumlar tarafından yapılan bir kilise sonradan cami ye dönüşmüştür. Varak la süslenmiş akantus yaprakları ile resmedilmiş bir cami. Daha sonra kule olan yerdeki hac kısmını indirip saat koyulmuş adida saat kulesi olarak belirtilmiş.

 • avatar

  @hasl6968

  “İlçe merkezinde İsmet Paşa Mahallesi’ndedir. XIX.yüzyılın ikinci yarısında yerli Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928’den sonra camiye dönüştürülmüştür. Dikdörtgen plânlı bir yapı olup, dört sütunlu, revaklı, akantus yapraklarıyla süslü bir kapıdan içeriye girilmektedir. Yapının planı haç düzeninde olup, orta bölüm küçük bir kubbe ile haçın kolları da tonozlarla örtülüdür. Kilisenin çan kulesi sonraki yıllarda saat kulesine dönüştürülmüş ve bu yüzden de Saatli Cami ismini almıştır. Kaynakça: Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü”

 • avatar

  @cuneytcikmaz

  1928 yılında kiliseden camiye çevrilmiş. Çok güzel mimari bir yapısı var. Böyle tarihi zenginliklerimizin daha bakımlı ve özenli olması gerekiyor naçizane düşüncem. Namaz kılmak nasip oldu çok şükür. Sahil yolundan yukarı meydana çıktığınız zaman hemen karşınızda. Gidip görmenizi tavsiye ederim..

 • avatar

  @algosbeyoglu

  Burası hakketten çok güzel ayrı bir mimarisi var, özellikle kilise tarz çan kolon, ve de cami kubbe ve mihrabıyla çok hoş görülmesi gereken nadide bir eser...

 • avatar

  @ogulcanbuyukbas5710

  Saatli Cami ya da önceki adıyla Ayos İanni Kilisesi (Yunanca: ῞Αγιος ᾿Ιωάννης Ayios Ioannis), Ayvalık'ta yer alan bir camidir. Kesin olmamakla birlikte 1850 dolaylarında Agai İanni Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Mukemmeldi :) insan kendisini kaybediyor :) • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 18:00
  Salı 09:00 - 18:00
  Çarşamba 09:00 - 18:00
  Perşembe 09:00 - 18:00
  Cuma 09:00 - 18:00
  Cumartesi 09:00 - 18:00
  Pazar 09:00 - 18:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Saatli Cami Saatli Cami +908500000000 Fevzipaşa-vehbibey, Muradiye Çarşı Ar. No:4, 10400 Ayvalık/Balıkesir, Turkey Saatli Cami Saatli Cami Ayvalık bulunan Dini Yerler 'den biridir. Kesin bir bilgi olmasa da 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülen yapı o dönemde Agios Yannis Kilisesi olarak hizmete girmiş. Harika bir mimariye sahip olan kilise 1928 senesine kadar kilise olarak hizmet verdikten sonra camiye çevrilmiş ve günümüze bu formda ulaşmayı başarmış. ₺₺ TR 39.3190029 26.6941138 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Saatli Cami
  3. Saatli Cami Yorumları
  4. Saatli Cami Özellikler
  5. Saatli Cami Fiyat Listesi
  6. Saatli Cami İletişim
  4.8/5 10