icon

Saklıkent Milli Parkı

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Saklıkent Milli Parkı; Muğla’nın Seydikemer ve Antalya’nın Kaş ilçesine yayılıyor. Her iki şehrin il sınırını da içine alan bu park, Eşen Çayı’nın kollarından biri üzerinde bulunuyor.

Dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu’nun etrafı, Saklıkent Milli Parkı ilan edilerek koruma altına alınmış durumda. Yeşil ve mavinin âhenkle dans ettiği bu milli park, huzura yelken açmak isteyenleri bekliyor!

Saklıkent Milli Parkı Hakkında Bilgi

Parkın temel kaynak değerini Saklıkent Kanyonu oluşturuyor. Park, Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay üzerinde konumlanıyor ve Toroslar bünyesindeki yayla yerleşimlerini içinde barındırıyor.

Saklıkent Parkı ile ilgili detaylara geçmeden önce, parkın ismini kendisinden aldığı Saklıkent Kanyonu’nu biraz anlatmakta fayda var:

Söylendiğine göre, bir çoban keçilerinden birini buraya kaçırmış. Onun peşine gideyim derken, bu kanyonu tesadüfen keşfetmiş. Bugün, dünya çapında meşhur rafting adreslerinden biri olan Saklıkent Kanyonu, derin ve sarp olsa da güzelliğiyle herkesi büyülüyor. 200 metre yüksekliğe sahip kanyon, 18 kilometrelik uzunluğuyla dikkat çekiyor.

Bu eşsiz doğa harikasına tahta bir köprü vasıtasıyla giriş yapıyorsunuz. Bundan sonra sizi olağanüstü bir manzara karşılıyor. Tabii kanyonun içi çok soğuk ama, gülü seven dikenine katlanırmış…

1996 yılından beri Milli Park statüsünde yer alan bu yer, 12300 hektarlık bir alanı kaplıyor. Parkın bulunduğu arazi ise 1000 metreden fazla bir yüksekliğe sahip.

Saklıkent Milli Parkı Ziyaret Saatleri

Burayı haftanın 7 günü, 08:00-22:00 arasında ziyaret etmeniz mümkün. Fakat bazen su seviyesi âniden yükseliyor ve girişleri sınırlandırıyorlar, aklınızda bulunsun.

Saklıkent Milli Parkı’nda Neler Var?

İnsana nefes aldığını hissettiren bu park, Aklar Yaylası’na ev sahipliği yapıyor.

Parkta bulunan doğal güzelliklerden bir kısmı şöyle:

 1. Sedir, karaçam ve kızılçam ağaçları,
 2. Pinus pinea,
 3. Pinus nigra,
 4. Pinus brutia,
 5. Cedrus libani,
 6. Okaliptüs,
 7. Kestane.

Elbette Saklıkent Parkı, hayvan çeşitliliği açısından da zengin. Burada karşınıza çıkabilecek canlılardan bir kısmı şunlar:

 1. Serçe,
 2. Ağaçkakan,
 3. Su çulluğu,
 4. Tavşan,
 5. Yaban domuzu,
 6. Tilki,
 7. Sincap,
 8. porsuk,
 9. Sakar,
 10. Kaplumbağa,
 11. Kirpi,
 12. Şahin,
 13. Kertenkele,
 14. Güvencin,
 15. Kızıl şahin,
 16. Baştankara,
 17. Keklik,
 18. Saka,
 19. Ördek,
 20. Arı kuşu,
 21. ibibik,
 22. Ala karga,
 23. Tepeli Toygar.

Saklıkent Milli Parkı’nda Neler Yapılır?

Her ânınızın dolu dolu geçmesini sağlayacak Saklıkent Milli Parkı aktivite önerileri şöyle:

 1. İlkbahar-yaz aylarında gelirseniz keyifle piknik yapma imkânınız mevcut.
 2. Göz kamaştırıcı manzarayı izleyip bolca fotoğraf çekebilirsiniz.
 3. Doğa yürüyüşü yapabilir, tabiatın tatlı cilvelerine yakından tanık olabilirsiniz.
 4. Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret ederek unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kanyon sporlarına ilgi duyuyorsanız Saklıkent, adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak muhteşem doğa sporlarının doğru adresi!
 5. Parkta bulunan bitkileri ve hayvanları gözlemleyerek doğa hazinesinden yeni inciler keşfedeceğiniz muhakkak!
 6. Bakırlıdağ üzerinde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi’ne uğramak da bir başka alternatif. Fakat burası yılın belirli dönemlerinde kullanıma açık olduğu için, ziyaretinizi o zamanlara denk getirmeniz gerek.
 7. Olta balıkçılığının da yapıldığı Saklıkent Milli Parkı, kampçılık ve ekoturizm için en uygun yerlerden biri.

Hazır Gelmişken

Rotanızda Saklıkent Milli Parkı varsa, tarihi antik kentler de olmalı. Çünkü burası; Letoon, Xanthos, Patara ve Pınara antik kentlerine çok yakın.

‘Girdev Yaylası ‘ ve ‘Eşen Çayı’ da turistlerin yaylacılık faaliyetleri, doğa sporları için tercih ettiği ilk duraklardan.

Sonuç olarak Saklıkent Milli Parkı, doğanın binbir hâline şahitlik edeceğiniz ve tabiata yeniden âşık olacağınız bir yer. Canınız bir parça huzur çektiyse, kalabalıklar sizi bunaltmaya başladıysa, şehir hayatından sıkıldıysanız istikamet belli…

Öyleyse en kısa zamanda ver elini Seydikemer deyin! Doğanın kapıları size sonuna kadar açık!

Özellikler

Saklıkent Milli ParkıKredi Kartı
Saklıkent Milli ParkıSigara İçilmez
Saklıkent Milli ParkıPark Yeri
Saklıkent Milli ParkıÜcretsiz
Saklıkent Milli ParkıTarihi Yer
Saklıkent Milli ParkıAçık Hava
Saklıkent Milli ParkıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @cerenceylanbugd

  Güzel bir yer ama içindeki işletmeler pahalı. Gelmeden önce yürüyebilceğiniz sandalet tarzında yada şeffaf deniz ayakkabısi ile gelin eğer unutursanız girişte hem satin alabiliyorsunuz hemde kiralıyabiliyorsunuz. Biz 60 TL ye şeffaf ayakkabı aldik grimeden önce kiralık fiyatı ise içerde sorduk 30 TL kiralama yapıyorlar ama fiyatları her zaman aynı olur mu bilmiyorum. Biz kanyonda belli bir yere kadar ilerledik ama belli bı yerden sonra kocaman bir kaya yüzünden çıkamadık çıkamadığımız yerde bir kaç tane kişi bekliyor çıkmaniz için para karşılığında yardım ediyorlar fiyatları ne kadar bilmiyorum daha çok yabancı turistlere yardım teklifi sundular ? biz iki yaşında çocukla rahatlıkla ilerledik ilk girişteki su biraz fazla soğuk ama gözünüz korkmasın kanyonun diğer yerleri sığ ve ılık su. Herkesin gezip görmesini tavsiye ederim. Kanyon girişinde hediyelik eşyalar satan ilk dükkanda işletmecisi Duru adında çok tatlı bir kadın var içten birisi mutlaka oraya uğramanızı tavsiye ederim. Kanyondan çıktıktan 5 km sonra batmazoğulları adında gözlemeci yeri var oraya kesinlikle uğrayın gözlemeleri şahane ?bize Duru hanım tavsiye etti kendi yerleriymiş ikramları güzel.

 • avatar

  @erenkilic1043

  Saklıkent, tek kelimeyle büyüleyici bir güzellik! Kanyonun içerisinde ilerlemek gerçekten insana tarif edilemez duygular yaşatıyor. Yaz sezonunda çok kalabalık oluyor, sabah erken saatlerde kısmen daha sakin. Kanyona girmeden önce nehrin etrafında çok fazla kafe ve işletme var. Kanyonun girişinde bilet alıyorsunuz, 2022 yaz sezonu için 13 lira civarında. Asma merdivenlerden kanyona doğru ilerliyorsunuz, bu yol sizi adeta büyülüyor. Kafelerin olduğu alandan kanyon içine doğru halatlar yardımı ile ilerliyorsunuz, bu kısımda yer altı suyu çıktığı için suyun şiddeti ve soğukluğu inanılmaz. Tavsiye olarak mutlaka sağlam bir deniz ayakkabısı yanınızda bulundurun. Girişte baret almayı unutmayın, kayalık bir alan olduğu için zaman zaman yukarıdan kaya düşme riski oluyormuş (yine de kimsenin baret takmadığını gördük). Kanyonun sonundaki şelaleye doğru epeyce gidilebiliyor, sonuna kadar ilerlemek yorucu olabilir çünkü yolun geri dönüşü de olacak. Hayatta iken mutlaka bir defa görülmesi gereken bir yer.

 • avatar

  @ozgurb4772

  Tarihi bir hazine... üçüncü gidişim tekrar tekrar da giderim. Girişte diz - bel hizasında yüksek debili çay geçeceksiniz. Telefonların ıslanmayacağız bir çanta gerekli. Terlik kullanmayın başlamalı ayakkabı sandalet tercih edin.. su içinde terliğini çok kaybeden oldu. :) sandalet de kiralıyorlar.. sonrasında seyrek akan ılık bir su eşliğinde birkaç km yürüyüş rotası var neresinden döneceğini size kalmış.. ama rica ediyorum bu alana çöp atılmasına izin vermeyin. Bu güzelliğin içinde yiyecek artıkları su şişe çöpleri görmek bizi üzdü.. çocukla gelecekler içeride wc yok dışarıda otopark alanındaki wc yi kullanabilirsiniz 3 tl idi.. müze kart geçmiyor 15-10 tl girişler otopark 40 tl..

 • avatar

  @ekremozmen2131

  Yolu güzel sıkıntı yok, otopark sıkıntısıda yok 39tl. otopark giriş ücreti var. Otopark yanında mescit var, wc. var 3tl. Kanyona giriş kişi başı 13tl. öğrenciye yarı fiyatına. İlk girişte su gerçekten buz gibi, biz 2.5 saat zaman geçirdik gidebildiğimiz kadar gittik, bir yerde suyun 1metreyi aşan yeri var oradan dönmek zorunda kaldık. Girişte telefonu boynunuza takmak için su geçirmez kılıf satılıyor almanızı tavsiye ederim. Yanınıza poşet alın doğal kil için ve mutlaka deniz ayakkabısı ile girin yüzen terlik çok gördük. Güzel bir gündü değdi.

 • avatar

  @ersindemiray4266

  Saklıkent vadisi gerçekten çok büyük dağların arasında ayağınızı suya soktuğunuz bir çayla devam ediyor. Vadi içersine terlikle ve ıslanacak şortla girmekte fayda var çünkü su içerisinde yürüyorsunuz... Uzunluğu 18 km sanırım, fakat bu su içerisinde yürüyünce oldukça zor ve sel tehlikesi nazarında da riskli... Fakat akan su dağlarla birlikte görülmeye değer bir manzara oluşturuyor.... Saklıkent valley continues with a stream where you put your feet in the water among the really big mountains. It is useful to enter the valley with slippers and shorts to get wet because you are walking in water... I think its length is 18 km, but it is quite difficult when walking in water and it is risky in terms of the danger of flooding... But the flowing water creates a sight worth seeing together with the mountains... .

 • avatar

  @alicankok

  Öncelikle çok kalabalık tıkış tıkış.Bilet satılan gişe ile giriş ve çıkış aynı yerden oluyor.Bundan dolayı her yer karışık.Maskesiz girilmez yazıyor ama %15-20 dışında maske takan yok.Güvenlik ve hemen yanda da jandarma da var.Muazzam bir kontrol ve kurallara uyma! Her dakika giren ve çıkan olduğu için millete değerek içeri giriyorsunuz.Bizim insanımız çıkış yapılan yerden girmeye çalıştığı için yer yön olarak sabit bir yer yok.Daracık balkondan geçerken durup fotoğraf çekenler yüzünden çok yavaş ilerliyorsun. Iceride soğuk ve debisi yüksek bir akarsu var.Orayı geçtikten sonra kanyonda büyük yürüyüş başlıyor.Açıkçası sonuna kadar gitmedik.Çünkü bebekle gitmek zorlayıcı.Yukarıdan küçük taşlar düşebilirmiş diye bazıları baret takmıştı. Yani giymeye değer mi pek sanmıyorum. Hemen girişin yanında otopark var araç girişi 15 tl.Şanslıysanız hemen parkedebilirsiniz.

 • avatar

  @edizhasturk

  Hemen girişte yer alan yere ücretli otoparka park etmek zorunda değilsiniz boş yere paranızı çöpe atmayın, biraz ileride restoranlara doğru ücretsiz park alanları mevcut. Bireysel giriş 10₺, öğrenci 5₺, engelli ise yanında bir kişi ile birlikte ücretsiz. Girişte yeme içme yeri de var, oturup derenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kanyon girişinde yer alan su çok soğuk, bunun için girişte satılan veya milli park içinde satılan ayakkabılardan alabilirsiniz. Deniz ayakkabısı ile girmenizi tavsiye ederim, terlik uygun olmuyor. Ayağınızı donduracak seviyede soğuk bir su bu yüzden hızlıca ipe tutunarak veya güçlü iseniz doğrudan kanyon tarafına geçebilirsiniz. Soğuk akıntıyı geçtikten sonra kanyon boyunca yürüyorsunuz. Kanyon ilerledikçe zorlaşıyor ve geçmeniz gereken nispeten zor yaklaşık üç tane yüksek taş var. Genel olarak çok kalabalık, ama tüm bu maceraya değer. Toplam 40-45 dakika da kanyon yürüyüşünü tamamlayabilirsiniz.

 • avatar

  @saitama

  Harika bir yer antalyada bulunup gidilmesi gereken yerlerden biridir yaklasik 18 km uzunluga kadar uzanan bir yolu var kanyonun harika manzarasiyla insanin icini acan da bir yapiya sahip kesinlikli gidin gorun fakat dikkat edilmesi gereken bazi durumlar var birincisi kesinlikle sort veya bikini giyin ilk baslarda olmasada ilerledikce selaleye dogru boyunuza kadar gelen sularla karsilasiyorsunuz ikincisi giriste satilan ayakkabilardan alin veya kaymayan terlik giyin bazi kayalar inanilmaz kaygan olabiliyor ucuncu olarak giriste kopruyu gecerken sol tarafinizda kalan kafesten kask takmayi unutmayin kanyonda keciler veya havadan dolayi taslar dusebiliyor kask takmak hayati onem tasiyor son olarak ise keyfini cikarin ucretlendirme ise su sekilde Giris bileti tam : 10 tl Gieis bileti ogrenci : 5 tl Park : 15 tl

 • avatar

  @cetintim

  5 yıldızın hepsini doğa hak ediyor. Bize rağmen hala bu kadar harika olmayı başardığı için. Buralara gelipde görmemek olmaz. Tabi işin içine biz girince, doğanın göbeğinde kurdukları tesis nedeniyle sigara dumanından neredeyse nefes alamıyorsunuz. Herkes bir tüttürme durumunda. Soğuk su etkisi sanırım. Orayı atlattınızmı iş tamam. Birde tabi eskiden yerlerde poşet derdimiz varken şimdide maske derdimiz oluşmuş. Yukarıda yazdığım gibi doğa harika, biz ise tam bir müsilajız. Girdiğimiz yeri kurutuyoruz. Giriş 10tl çocuk 5tl. Dışardaki mekanlarda yeme içme gayet kaş kalkana göre uygun. Her keseye göre bişeyler var. Sadece kuzu kıymadan gözleme yemeyin, bize ağır geldi kokusu. Kanyonun içinde yürüyecekler, aman telefonlara dikkat ve terlik seçiminizi yol boyu önerdiklerinden yapın. Sıradışı bir deneyime hazır olun. Gerçekten ülkemizin cennet köşelerinden birisi ?

 • avatar

  @briandexterocon

  Çok etkileyici bir doğa harikası. Gidip görünmesi gereken bir yer. Girişte küçük köprüyü geçtikten sonra sağdan 2. sokağa girdiğinizde büyük ve ücretsiz bir boş alan ile karşılaşıyorsunuz. Diğer otoparklar ücretli. Giriş ücreti Tam 10 TL, öğrenci 5 TL. MUTLAKA altı kaymayan spor ayakkabı ile gelin buraya. Terlik ile kesinlikle gelmeyin. Yerler çoğu zaman ıslak, kaygan ve zemin dengesiz. Ayakkabı giymek çok önemli. Su soğuk. Giriş yolundan sonra kafelerin olduğu bölgede hemen solda ücretsiz baretlerin olduğu sepet mevcut. Taş düşme riskine karşı baret takmanızı öneririm. Çıkarken geri yerine bırakıyorsunuz. İçeride kafeler mevcut. Çay 5 TL. Kanyonun içine yukarıdan gelen soğuk suyun içinden geçen halata tutunarak karşıya geçip giriyorsunuz. Halata sıkı tutunun ! Islanma tehlikesine karşı elektronik eşyalarınıza dikkat edin. Kanyonun içinde su seviyesi bu dönemde daha fazla. Yazın ortasına doğru su azalıyor. Biraz uzun sayılacak bir yürüyüşten sonra yerden yüksek ve hızla akan suyun olduğu bir bölgeye geliyorsunuz. Buradan sonra devam etmek çok zor. Pek çok kişi geri dönüyor bu noktada.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Saklıkent Milli Parkı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Saklıkent Milli Parkı Saklıkent Milli Parkı +902526590101 Kayadibi, Saklıkent Sokak No : 26, 48300 Seydikemer/Muğla, Türkiye Saklıkent Milli Parkı Saklıkent Milli Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Saklıkent Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.4737581 29.403431 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 10