icon
Yükleniyor..

Şanlıurfa Ulu Cami

Ulu Cami Şanlıurfa bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Ulu Cami hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Ulu Cami hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Ulu Cami düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Şanlıurfa Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Şanlıurfa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Şanlıurfa Ulu Cami Sigara İçilmez
Şanlıurfa Ulu Cami Park Yeri
Şanlıurfa Ulu Cami Ücretsiz
Şanlıurfa Ulu Cami Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.6363636363636 Puan

 • avatar

  @ersinturkis

  Çok güzel ve tarihi bir yapı. Kullanılan malzemeler ve inşaa biçimi çok güzel. 1366 yılında yapılmış neler ve kimleri görmüştür kim bilir? Mimberi ve işlemesi mükemmel. Tabi manevi kısmı ayrı...

 • avatar

  @omercan

  1170-1175 yıllarında Zengiler tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Payeler üzerine oturan ve her biri çapraz tonozlarla örülü on dört sivri kemerle avluya açılan son cemaat yeri Anadolu'da ilk kez Urfa Ulu Camii'nde bulunmaktadır. Caminin harim kısmında bir kuyu yer alır. Halk arasındaki bir inanışa göre Hz. İsa’nın, Kral Abgar’a, Havarisi Thomas’la gönderdiği mendil bu kuyuya bırakılmıştır. Bu nedenle camiinin içindeki kuyunun suyu, şifalı olarak kabul edilir.

 • avatar

  @mustafaemek

  Mutlaka görülmeli.Özellikle ahşap minberi şaheser.Birgi Ulu Cami minberine benziyor.

 • avatar

  @hasanbahrikoyut

  Saruhan Beyliği döneminde yapılmış muhteşem bir Camii.

 • avatar

  @ahmetckasabali

  Çok şükür ULU CAMİ imiz açıldı. Tüm cami kuşlarını bekliyoruz..

 • avatar

  @afethikucuktepe

  Manisanın eş eski tarihi camii. Manisa'nın sırtlarında. Bugün uzun bir restorasyon sonrası yeniden ibadete açıldı. (2.9.2022) Hayırlı olsun.

 • avatar

  @metal01

  Bin yıllık koca bir yapı, içi ayrı bir detay dışı ise başka bir tarihsel yapı. Minaresi ve dış duvarları Diyarbakır ve Mardin'deki ile benzer gösteriyor elbette ama alanı daha geniş gibi. Kapı girişindeki kuyu da çok değişik. Burayı gerçekten bilen birisi ile gezmeniz ve ziyaret etmeniz gerekir diye düşünüyorum. Bilinmesi gereken çok önemli detaylar oldugu kesin.

 • avatar

  @ahmetalperen

  Anadoluda son cemaat yerinin ilk olarak kullanıldığı, kiliseden Camiye çevirilmiş 1170-1175 yıllarında yapıldığı tahmin edilen Cami , saat kulesi ve Hz. İsa (a.s) mendilinin atıldığı rivayet edilen Cami içindeki kuyusuyla dikkat çekmektedir...

 • avatar

  @ismailercelik

  Tadilattadir. Ziyaret yapilamamaktadir. Önünde bulunan çeşmenin suyu soğuk ve tatlıdır. Çay bahçelerinden Manisa izlenebilir. Çay içilerbir.

 • avatar

  @mserkanofficial

  Milyonların hayran olduğu galata kulesi bile sana olan hayranlıkla yapılmış. İstanbul'a galata kulesi görmeye gitmek yerine Şanlıurfa ulu cami'yi ziyaret edin. "Kızıl Kilise" olarak adlandırılan eski bir kilisenin temelleri üzerine inşa edilmiştir. 1170-1175 yıllarında Zengiler tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. 1684, 1779, 1780 ve 1870 yıllarında onarım görmüştür.

 • avatar

  @betulartis

  Balıklıgölün arkasındaki Camii. İçine girince çeşmeler var. Burada abdest alınmıyor. Şifalı bir su olduğu söyleniyor. Güzel bir camiiydi.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar