icon

Saratli Kirkgöz

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Saratli Kirkgöz Aksaray bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Saratli Kirkgöz hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Saratli Kirkgöz hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Saratli Kirkgöz düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Aksaray Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Aksaray sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Saratli KirkgözSigara İçilmez
Saratli KirkgözPark Yeri
Saratli KirkgözÜcretsiz
Saratli KirkgözAçık Hava
Saratli KirkgözGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @onderkiraman

  Farklı bir deneyim, mutlaka girilip görülmesi gereken bir yer ama kalabalık olunca insanın ruhu daralıyor.

 • avatar

  @sag3133

  Daha küçük bir yeraltı şehri. Giriş 25 tl. Yunan turist gruplar varsa girmeyip beklemenizi öneririm. Yerlisi hanımların neredeyse hepsi köy ürünleri yerine basit Çin malı ürün satmaları çok ilginç geldi bize.

 • avatar

  @hellokitty6414

  Hiçbir fikir sahibi olmadan gittim ve ba-yıl-dım. korku filmi çekimi yapılacak yer.:) halkı çok yardımsever.

 • avatar

  @fuattur7057

  Derinkuyu ve kaymaklı yeraltı şehirleri kadar büyük olmasa da yine benzer, görülebilir, müze kart geçerli

 • avatar

  @eneshasanoglu3747

  .Saratlı, Roma döneminden kalma önemli bir yaşam alanı. İlk Hıristiyanlar, Roma zulmünden kurtulmak için Kapadokya bölgesine sığınmışlar, savaşlardan korunmak için de yeraltı şehrini inşa etmişlerdir. Saratlı'da tehlike uzaklaşıncaya kadar bazen bir hafta, bazen bir ay topluca yaşamışlardır. Saratlı'da içten sürgülü, dışarıdan gelenlerin anlayamayacakları şekilde yontulmuş değirmen taşlarından yapılmış emniyet kapıları bulunmaktadır. Su, gizli şehir içindeki kuyu ve sarnıçlardan sağlanırken, ekmek içeride topluca yapılmış, aydınlanma zeytinyağı ya da kuyruk yağı ile çalışan lambalarla sağlanmıştır. Havalandırma bacaları ile de gerekli oksijen sağlanmıştır. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri'nin girişinde ahır olarak kullanılan ve 14 adet hayvan yemliğinin bulunduğu bir mekân vardır. Buradan geçilen ikinci mekanda ise 7 adet hayvan yemliği ortaya çıkarılmıştır. Tünellerle 2. kata çıkıldığında, burada 10 metre derinliğe ulaşan bir su kuyusu bulunmaktadır. Su kuyusu üzerinde havalandırma bacası açılırken, kuyunun yanında ise, zemine oyulmuş tandır yer almaktadır. Bu mekanın devamındaki bir başka mekanda ise 3 oda yer alırken, buradan farklı yönlere giden tüneller ise tamamlanmadan bırakılmıştır. Çevre düzenlemesi ve ışıklandırmasıyla birlikte Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, İpek Yolu üzerinde ve Kapadokya'nın girişinde bulunması, kolay gezilebilmesi, bir bütün halinde olması ve iyi korunması nedeniyle turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Son yıllarda aynı anda turların gelmesi nedeniyle bazen yeraltı şehri tamamen turistlerle dolmaktadır. Bu sebeple Saratlı'da ikinci bir yeraltı şehri olarak açılan Aziz Mercurius, farklı özellikleriyle turistlerin ilgisini çekiyor. Mükemmel bir yerdi saat 17.00 dan sonra gittiğim için çok vakit geçirmedim . İçeride çok fazla oda var . Kaybolabilirsiniz çıkışa gitmek için mavi okları takip etmelisiniz. Müze kartı geçerli otopark sıkıntısı yok .

 • avatar

  @ekremekici6953

  Ihtisamli bir diğer yeraltı şehri. Bölgede yer alan Aziz Mercurius Yeraltı Şehrine göre daha küçük ve tamamlanması daha az zaman alıyor. Müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz.

 • avatar

  @mrmamet

  Gidilip görülmesi gereken bir yer . 1 puanı içerde bilgilendirme yazılarının olmamasından dolayı kırdım .

 • avatar

  @metintuncmay1641

  Bir çok yeraltı şehrini gezmeme rağmen en beğendiğim oldu. Gezi yönünün işaretlenmesi ve giriş çıkış yerlerinin ayrı olması, gezi sırasında kargaşaya yer vermiyor. Özellikle oda geçişlerde bulunan çok sayıda kapı ilginç. Kaçış noktaları, yaşam odaları, kuyular ve havalandırma alanları çok iyi. Mutlaka görülmesi gereken bir yeraltı şehri. Kasabaya giren yol çok güzel ve yol kenarları meyve ağaçları ile dolu.

 • avatar

  @fatmakilincsagl5140

  Bence mutlaka gezilmesi gereken içeride çok farklı bölgelerin olduğu insanı eski çağlara götürüyor resmen en çok sevdiğim yerlerden biri burası biz yol üstünde şans eseri görüp girdik ve iyi ki girmişiz dedik ?


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Saratli Kirkgöz
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.6/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Saratli Kirkgöz Saratli Kirkgöz +908500000000 68900 Saratlı/Gülağaç/Aksaray, Turkey Saratli Kirkgöz Saratli Kirkgöz hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Saratli Kirkgöz Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 38.4450257 34.2345108 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.6/5 9