icon
Yükleniyor..

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Ankara bulunan Tarihi Mekanlar 'den biridir. Bu sayfa Şeyh Ali Semerkandi Türbesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Şeyh Ali Semerkandi Türbesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Şeyh Ali Semerkandi Türbesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Ankara Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Ankara sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Devamını Göster

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Sigara İçilmez
Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Park Yeri
Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Ücretsiz
Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  @ugursevinc

  Maneviyata önem verenler için.. Külliye girişinde ücretsiz otopark var, şeyhin sandukasının olduğu yere kadar dükkanlar, sergiler, cami ve mezarlık var.. Şeyhin olduğu oda zaten huzur dolu, hemen çıkınca şehitlik var ihmal etmeyin. Çıkışta tam karşısı oyuncak müzesi, 5 dk ilerde orman ve göl var. İsterseniz Aluçdağı Tabiat Parkı 15 dk mesafede ve güzel yok oraya girmeyip eski Ankara yoluna dönerseniz asıl sürpriz orda 15 mesafede Çamkoru milli parkı ve karşısında büyük göl var. Size tavsiyem Çamkoru milli parkı yoluna girince solda çok güzel bir eğlence parkı var, labirent li, hayvan figürlü çocuklar sever.. Ordan Gerede Esentepe mesire yeri 1 saatten az sürüyor bilginize..

 • avatar

  @berkanbuyukdag

  Mutlaka gidilmesi gereken bir türbe, kokusu ve ferah havası iyi geliyor, Türbe içinde doğal ürünlerin satıldığı stantlarda mevcut. Türbe Çamlıdere ilçesinin girişinde bulunuyor, türbeye 3 km uzakta çok güzel bir göl var. Türbeye araçla İstanbul otobanı ve Kızılcahamam eski yol üzerinden gidebilirsiniz, otobüslede Ankamall AVM yanında bulunan ilçeler terminalinden gidebilirsiniz.

 • avatar

  @stuncer

  Manevi atmosferi yüksek bir mekan. İnsana huzur veriyor. Geniş bir alana yayılmış bir yer. İçeride türbe ve mezarların yanı sıra müze, restoran, çay ocağı, hediyelik eşya dükkanları da var. Havası, yemyeşil ağaçları da çok güzel. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @ibrahimcolak

  Ankara-İstanbul veya İstanbul-Ankara yolunu kullananlar için, Çamlıdere sapağından çıkınca 10 dk Türbe Çamlıdere ilçesinin hemen girişinde.. Güzel tesisler, müze, dere gibi sağlı sollu akan su ve kabirler eşliğinde türbeye iniliyor.. Görülmeye değer muhteşem bir yer, ayrıca Çamlıdere ilçesi de çok şirin, çarşı içinde sıra sıra Beypazarı evleri mimarisi çok yakışmış.. İyiki gitmişim, huzur verici bir atmosferi var.. Şiddetle tavsiye edilir.. Merkeze 5 km uzakta da Çamlıdere yaylası ziyaret edilebilir.. Emeği geçenlere teşekkürler..

 • avatar

  @yunusilhan

  Muazzam bir belediyecilik örneği, girişinde itibaren ben burada rahat edebilirim burada gezilecek görülecek kalınacak yer vardır ! denecek tarzda bi yer, özel restorantı, müzesi olağanüstü gerçekten. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biri. Çevresinde yanılmıyorsam 4 tane daha müze var. Tebrik ediyorum belediyeyi ve sunulan hizmetleri

 • avatar

  @ibrahimcolak

  Ankara-İstanbul veya İstanbul-Ankara yolunu kullananlar için, Çamlıdere sapağından çıkınca 10 dk Türbe Çamlıdere ilçesinin hemen girişinde.. Güzel tesisler, müze, dere gibi sağlı sollu akan su ve kabirler eşliğinde türbeye inliyor.. Görülmeye değer muhteşem bir yer, ayrıca Çamlıdere ilçesi de çok şirin, çarşı içinde sıra sıra Beypazarı evleri mimarisi çok yakışmış.. İyiki gitmişim, huzur verici bir atmosferi var.. Şiddetle tavsiye edilir.. Merkeze 5 km uzakta da Çamlıdere yaylası ziyaret edilebilir.. Emeği geçenlere teşekkürler..

 • avatar

  @guvenacar

  ŞEYH ALİ SEMERKANDİ Hz.OSMANLI DEVLETİ'NİN KURULUŞ DEVRİNDE ANKARA'NIN ÇAMLIDERE BELDESİNDE YAŞAYAN EVLİYANIN BÜYÜKLERİNDENDİR. H.720 (M.1320) SENESİNDE İSFAHAN'DA DOĞDU. BABASININ İSMİ YAHYA OLUP, NESİLLERİ HZ.ÖMER'E DAYANIR. Şeyh Ali Semerkandi hazretleri bu kadarla anlatılamaz haddimede değil . Araştırınız. Şeyh Ali Semerkandi Türbesini içinde barındıran bu kabristan çok temiz ve bakımlı mezarlık içerisinde lokanta yöresel ve hediyelik eşyaların satıldığı mekanlar ve küçük bir müze niteliğinde daha çok eski sanatları hicveden yerler yapılmış.

 • avatar

  @erdogancebe

  İnançlı insanlar için maneviyatı yüksek bir yer. Bundan birkaç yıl evvele göre çok daha iyi geliştirilmiş, güzelleştirilmiş çok beğendim. Görmek isteyenlere tavsiye ederim.

 • avatar

  @mehmetyilmaz

  ŞEYH ALİ SEMERKANDİ (1320-1457) OSMANLI DEVLETİ’NİN KURULUŞ DEVRİNDE ANKARA’NIN ÇAMLIDERE BELDESİNDE YAŞAYAN EVLİYANIN BÜYÜKLERİNDENDİR. H.720 (M.1320) SENESİNDE İSFAHAN’DA DOĞDU. BABASININ İSMİ YAHYA OLUP, NESİLLERİ HZ.ÖMER’E DAYANIR. COK ZEKİ VE AKILLI İDİ. KÜÇÜK YAŞINDA KURAN-I KERİM’İ EZBERLEDİ VE MUHTELİF KIRAATLARA GÖRE OKUNMASINI ÖĞRENDİ.GENÇ YAŞINDA TEFSİR,HADİS VE TASAVVUF İLİMLERİNDE PEK YÜKSEK DERECELERE KAVUŞTU.MEKKE-İ MÜKERREME, MEDİNE-İ MÜNEVVERE, ŞAM, KUDÜS, IRAK , SEMERKAND, ÇAMLIDERE GİBİ PEK ÇOK BELDELERDE İSLAMİYET’İ ÖĞRETMEK EMR-İ MA’RUF, NEHY-İ MÜNKER YAPMAK İÇİN DOLAŞTI. 862 (M.1457) SENESİNDE ÇAMLIDERE’DE VEFAT ETTİ.KONYA’NIN KARAMAN KAZASINDA VEFAT ETTİĞİ SÖYLENİYORSADA O ZAAT BAŞKASIDIR. ALİ SEMERKANDİTAHSİLİNİ TAMAMLADIKTAN SONRA, MEKKE-İ MÜKERREME’YE GİTTİ. KA’BE-İ MUAZZAMA’DA YILLARCA İMAMLIK YAPTI. ORADA İNSANLARIN EHL-İ SÜNNET’İ UYGUN BİR İMAM İLE YAŞAMALARI İBADETLERİNİ SÜNNET’İ ŞERİFE UYGUN YAPABİLMELERİ İÇİN ÇOK ÇALIŞTI.

 • avatar

  @ayhanbalcl

  Harika bir gün geçirdik ,yürüyüş turu ve eglence parki sonrasında oyuncak müzesi ve Ali Semerkandi Hz. nin türbesini ziyaret ettik.Kendisi Hz.Ömer soyundan gelen Peygamber efendimizin manevi evlatlığı mertebesine ulaşmış büyük bir Evliya dır.Mutlaka ziyaret edilmeli..

 • avatar

  @isagungor

  -Şeyh Ali Semerkandi Hz, Peygamber efendimizin manevi evladı, Hz Ömer'in torunu'dur. Mekke'de kabe imamlığı, Medine'de ise 7 sene peygamber efendimizin türbedarlığını yapmıştır. -Peygamber efendimizin manevi işareti üzerine Çamlıdere'ye yerleşmiştir. -Kendisi ayrıca İlim ve Bilim adamıdır. 14 tane yazılı eseri vardır. Matematik Hukuk Ve Tıp alanlarında çok üst mertebelere çıkmıştır. Dünya kütüphanelerinde çeşitli kitapları bulunmaktadır. En kıymetli eseri ise Bahru'l-Ulum isimli eseridir.

 • avatar

  @baron

  Hz. Ömer in 3 kuşak dan torunu . Allahu Teala nin sevgili kullarından biri. Manevi değeri yüksek bir yer mutlaka ziyaret edilmeli bence.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar