icon

Şeyh Edebali Türbesi

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Geçmişi tarihin en eski çağlara giden Bilecik`teki Şeyh Edebali Türbesi, geçmişin en özel anılarına sahip, İslam tarihinin ve Osmanlı döneminin en mühim konumunda bir anıt mekâna sahiptir. Ulu Önder Atatürk’ün kuruluş sürecinde göstermiş olduğu özveri ile nitelenebilecek Türk tarihinin tohumunda, Türklerin hâkimiyetini örgütleme tarihinde özeldir. 13. yüzyılda yaşayan Şeyh Edebali, Osman Gazi'nin gençliğinin gözetiminde bulunmuştur. Şeyh Edebali, zamanın düşmanları ile İslam tarihinde özel bir komutan olarak anılmaktadır.

Konumu ve Tasviri

Bilecik`te bulunan Şeyh Edebali Türbesi, Söğüt Belediyesi Gümüşdere mahallesinde yer alır. Türbenin eski dokusu halen muhafazası korunmaktadır. Anıt mekândaki binanın bitişiğindeki Kadiri tarikatı medresesinden sonra Şeyh Edebali Türbesi, Bilecik’teki tarihi dokuya ait önemli mekânlardandır. Bina hem kubbeli hem de beş kubbeli olmak üzere iki girişi bulunan ve kafa ile bacakları taştan yapılmış bir yapı olarak İslam mimari stilinde yapılmıştır.

Gezilebilirlik

Millerimizin tarihe bırakmış olduğu değerli bir mekân olan Şeyh Edebali Türbesi, özellikle Bilecik’e gelen turistler tarafından görülmeyi ve gezilmeyi beklemektedir. Türbe, tohumu ekilen imparatorluğu temsil eden mühim bir konumda bulunmaktadır. İçerisinde bulunan tüm mekanları Geziler Bilecik Belediye Tarafından turistler ile gerçekleştirilmektedir. Türbe, Bilecik`e gelen turistler tarafından ayrı bir şölen içerisinde görülmeyi beklemektedir.

Anıt Yer

Şeyh Edebali Türbesi, kuruluşun hemen ardından modern Osmanlı Devleti’ne atalarından kalan yılları ve tarihi önemini yaşayanlar tarafından Türkish-Islamic Union olarak bilinmektedir. Ulusumuza armağan edilmiş, insanlık tarihinin en eski atalarının tarihi dokusu halen muhafazası korunan, turistler tarafından ilgi görmekte olan Türk tarihinin tohumunda nitelenemeyecek bir anıt mekâna sahiptir. Günümüzde doğru ve kalıcı sonuçlar getirecek her türlü aktivite, Şeyh Edebali Türbesi’ne anıtsal bir değer kazandırmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi, ziyaretçilerin böylesine tarihi mekanlardaki en özel anılarını yaşamalarına imkân sağlamaktadır. Türbe, bu önemli gezilecek yerler arasında milletimiz için eşsiz bir değere sahip bir yerdir. Bu mekân ile şahsiyet, modern Türkiye’nin kuruluşunda önemli bir yere sahiptir ve hafızalarda her zaman ebedi kalmaya devam edecektir.

Özellikler

Şeyh Edebali TürbesiSigara İçilmez
Şeyh Edebali TürbesiPark Yeri
Şeyh Edebali TürbesiÜcretsiz
Şeyh Edebali TürbesiAçık Hava
Şeyh Edebali TürbesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @ed2021

  mutlaka görülmesi gereken bir yer

 • avatar

  @bulenttangul

  Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri hem türbe hem çevresi çok güzel

 • avatar

  @seyyahteyze9485

  Şeyh Edebali hazretlerinin türbesi , son derece etkileyici bir coğrafyada, yüksek manevi atmosferi ile Bilecik ve çevresinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Yakınındaki tarihi eserler ve uzaktan eski Bilecik yerleşiminin göründüğü harika bir manzarası var. Çok beğendik. Ayrıca, Kanyonun içlerine doğru yürüyüş parkuru düzenlenmiş. zamanı olanlar için güzel bir yürüyüş rotası olur.Osmanlı padişahlarını tanıtan bir alan düzenlemesi yapılmış. Özellikle çocuklar için keyifli bir öğrenme metodu .

 • avatar

  @durankurutluca

  Harika bir yer havası suyu her bir şeyi anlatmakla bitmez çok çok çok güzel yerler buralar tavsiye ediyorum

 • avatar

  @subatyolcusu

  Beklentinin altında manevi bir yerde insanlar müzik son ses dedikodu yapıyor piknik havasında geziyor.

 • avatar

  @recepozdemir2559

  Şeyh edebali hazretlerinin kabri ve çevresindeki camii ve müzelerden oluşan bir külliye alanı. Manzarası çok güzel. Yolu biraz dolanbaçlı gibi olmuş ama gitmeye değer. Pandemi döneminde iç abdesthaneler kapalı ama dışarıdakiler açıktı. Daha fazla görevli bulunsa daha iyi olacak gibi, tabelalar yetersiz. Kendi değerlerimizi anlatmakta zorlanıyoruz. Seyir terası çok bakımsızdı. Araç park yeri de yetersiz

 • avatar

  @huseyincoban1608

  Şeyh Edebali Balışeyh, Şeyh Adabalı veya Şeyh Atası) (1206 - 1326), Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı-din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, Osmanlı Devleti'nin fikir babası. 1206 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. 1326'da 120 yaşlarında Bilecik'te vefat etmiş, dergâhının zikir odasına gömülmüştür. Turbenin cevresi guzel bir sekilde duzenlenmistir.

 • avatar

  @mahmutyuceyurt3531

  Özenle korunması gereken bu mekan çöplük haline gelmiş durumda. Etrafta yığınla çöp var. Bunları buralara atan ziyaretçiler kadar bölgenin temizlenmesi işini yapmayan belediye de sorumlu bu durumdan.

 • avatar

  @mertcan5208

  Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin kayınpederi olan ayrıca Osmanlı Devleti'nin manevi kurucusu olan Şeyh Edebali'nin, yakınlarının, kızı(Osman Gazi'nin eşi) ve eşinin kabirlerinin bulunduğu bir türbe. Aşağıya inildiğinde Orhan Gazi Cami ve Osmanlı padişahlarının 3D resimlerinin ve yazılı yaşamlarının bulunduğu büyük bir ortam var. Tarihimizi daha iyi anlamak için gezilebilecek bir yer. Hepsinden Allah razı olsun.

 • avatar

  @furkankahveciog

  Hakim sayılabilecek bir tepede, manzarası ve ambiansı çok güzel, 08:30-22:00 arası ziyarete açık çevre temizliği güzel. Hediyelik eşya alışverişinin yanı sıra yeme içme aktivitelerine de uygun işletmeler var. Fiyatları ortalama. Sessiz, sakin ve huzurlu bir mekan. Diğer herşeyin ötesinde maneviyat için ziyaret edilmeli.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Şeyh Edebali Türbesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.6/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Şeyh Edebali Türbesi Şeyh Edebali Türbesi +908500000000 Gazipaşa, Atatürk Blv. 1 A, 11000 Bilecik Merkez/Bilecik, Turkey Şeyh Edebali Türbesi Geçmişi tarihin en eski çağlara giden Bilecik`teki Şeyh Edebali Türbesi, geçmişin en özel anılarına sahip, İslam tarihinin ve Osmanlı döneminin en mühim konumunda bir anıt mekâna sahiptir. Ulu Önder Atatürk’ün kuruluş sürecinde göstermiş olduğu özveri ile nitelenebilecek Türk tarihinin tohumunda, Türklerin hâkimiyetini örgütleme tarihinde özeldir. 13. yüzyılda yaşayan Şeyh Edebali, Osman Gazi'nin gençliğinin gözetiminde bulunmuştur. Şeyh Edebali, zamanın düşmanları ile İslam tarihinde özel bir komutan olarak anılmaktadır. ₺₺ TR 40.1434431 29.988732 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.6/5 10