icon
Yükleniyor..

Şeytan Sofrası

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.3

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Şeytan Sofrası Ayvalık bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Ayvalık ve Midilli adalarını kuş bakışı gösteren bu noktada muhteşem bir manzara ile karşı karşıya geleceksiniz. Özellikle gün batımını izlemek için bu bölgeye çıkabilir ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. 

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir. Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir.

Ayrıca gün batımını seyretmek içinde gidilir. Özel olarak işletilmekte, tepede bir lokanta bulunmaktadır.Gün batımını seyretmek için Şeytan Sofrasına gitmek isteyenler Cumhuriyet alanından dolmuşlarla veya Çamlıktan sonra Sarımsaklı yoluna devam edildiğinde bir kilometre sonra sağa işaret levhasını görüp döndüklerinde dar asfalt yolu takip edilerek ulaşabilirler. Tavşan Kulakları Tepesi: Şeytan Sofrası’ nın yanı başındaki tepe. Tepeye çıkıldığında, tavşan kulağı biçiminde, 3 insan boyu yüksekliğinde iki kaya ile karşılaşırsınız. Dipleri toprakta değil, yatay plakamsı bir kayanın üzerinde durmaktadır.

Tepeye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara karşılayacak; sonsuza kadar uzanan bir deniz ve karşınızda irili ufaklı bir sürü ada… Bu tepe, eski bir lav birikintisinden oluşmuş ve yuvarlak bir görüntüsü olduğu için sofraya benzetilmiş. Buraya gelenlerin ziyaret etmeden geçemediği yer ise şeytanın ayak izi şeklindeki çukur. Bu çukur tepenin en ucunda bulunuyor ve demir parmaklıklarla çevrili. Çok rüzgârlı olan bu noktada insanlar bu çukura para atarak dilek diliyor ve demirlere kırmızı kurdeleler bağlıyor.

Özellikler

Şeytan SofrasıSigara İçilmez
Şeytan SofrasıPark Yeri
Şeytan SofrasıÜcretsiz
Şeytan SofrasıTarihi Yer
Şeytan SofrasıAçık Hava
Şeytan SofrasıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.3
Puanlama :


 • avatar

  @pelinck

  Ayvalık çıkışından 10dk sürüyor. Aracınızla rahatça çıkabiliyorsunuz.En güzel konumda büyük bir kafe var ve muhteşem Ayvalık manzaralarını bu kafenin içinden seyredebiliyorsunuz.Tartışmasız bölgenin en iyi manzarasına hakim.Hatta kafenin dışından da manzaranın bir kısmını görebilirsiniz.Araç ile zirveye çıktığınızda 30tl park ücreti alıyorlar Bunu restoran içinden o güzel görüntüyü izleme parası olarak kabul etmezseniz canınız sıkılır.Bir uyarı: Şetan Sofrası müthiş rüzgar alıyor ona göre önleminizi alın.aşağıda bir yere park ettim ücret ödemedim.Yorumcuların bir çoğu Şeytan Sofrası'nı kafe olarak değerlendirmiş ancak ben Ayvalık zirvede güzel bir yer ya da nokta olarak yorumladım bilginize.

 • avatar

  @eminesirmali

  Manzarasi harika ama işletme olarak sınıfta kalır. Oturma alanlari hijyensiz, masalarda yiyip icildikten sonra masa temizligi pek yapilmiyor. Self servis mevcut. Kimi masa sandalye kırık. Araclar icin park ucreti aliniyor. Otomobil 30 tl, minibus 40 tl, aracin turune gore fiyat yukseliyor. Seytanin ayak izi oldugu iddia edilen bir iz mevcut tam tepede. Insanlar buraya bez baglayip dilek diliyor.

 • avatar

  @mertbayraktar4830

  Önce güzel yanlarını yazalım. Hakim bir tepede küçük adalara ve göz alabildiğine denize bakan güneş batarken güzel bir kızıllığın oluştuğu bir gün batımı manzarası sunuyor. Bana sorarsanız deniz kenarı yüksek bir yerden çok bir farkı yok diye düşünüyorum. Otopark ücreti 30 TL. Ücret vermek istemeyenler arabayı 100-200 metre aşağı yola bırakıp yürümeyi tercih ediyor. Güneşin batmasına yakın zamanlarda otoparkın dolduğu da oluyor. Bir işletme mekanı kapatmış ve masalar koymuş self servis fast food ve içecek alınabilecek büfeler ve tuvalet mevcut. Fiyatlar çay 10 bira tabağı 80 TL idi yanlış hatırlamıyorsam. Makul diyebiliriz. Gitmek isteyenlere önerim güneşin batmasına en az 90 dk varken oraya varmış olmalarıdır. Manzara kenarı bir masaya oturup sandalyelerinizi boşluk kalmayacak şekilde manzaraya çevirin. Çünkü güneş batmaya yakın tüm kalabalık orada toplanacak ve pozisyon almadıysanız insan kalabalığının ve fotoğraf çekmek için yer arayanların arasında kalacaksınız. Şayet bu durum benim için tamamen keyif kaçırıcı bir durum olduğu için tekrar gitmeyi tercih edeceğim bir yer değil. 2 yıldız vermemin sebebi de budur. Güneş tepemin ardına indiği anda da 10-15 kişi kalacak. İnsanların %80 i bir kare çekmek için geliyor maalesef ve gün batımını topluca izlemek varken durum bir fotoğraf çekme yarışına dönüyor. İyi seyirler.

 • avatar

  @mustafayilmaz6254

  Burayı mutlaka ama mutlaka görmelisiniz. Buradan gün batımı tam anlamıyla harika, bambaşka. Benim ziyaret tarihim 19.08.2022(fiyatlar için veriyorum). Aracınızla geldiğinizde tepenin en uç noktasında otopark mevcut ve ücret olarak 30₺ civarında sanırım. Ancak ben yaklaşık 20 metre aşağıya aracımı park edip yukarıya öyle çıktım. Biraz yorucu tabii ki ancak park ücreti ödemek istemiyorsanız bu yola başvurabilirsiniz çoğu ziyaretçi gibi. Yalnız gün batımına 1 saat kala oldukça kalabalık oluyor bilginiz olsun. Yukarıda bir lokanta mevcut ancak ben ziyaretimde yemek yemediğim için fiyat ve menü bilgisi veremiyorum. Gün batımını izlemek için cafeden almış olduğum suya 7.5₺, kahveye(bildiğiniz nescafe türk kahvesi değil) 25₺ ödedim. Fiyatlar bu şekilde. Artık sizin kesenize göre.

 • avatar

  @euphratesgny

  yıllar önce gitmiştim, çok güzeldi. bu sene gittiğimde ise "amanın o da ne" bir tesis kondurmuşlar ki sormayın. biz niye böyleyiz acaba neden? her neyse gitmek isteyeni tutmayalım gidin görün tabi ki. yukarı tesise çıkarsanız otopark var ve paralı. aşağıya bir yere bırakıp çıkarım derseniz otopark parasız. çoluğu çocuğu olan, bebek arabası olan, yaşlısı olan aşağıda araba bırakıp yukarı çıkmasın. sonuçta yolun ortasından yürümek durumunda kalıyorsunuz, çünkü sağlı sollu araçlar var. diğerleri çıkabilir ama dikkatli olunması şartı ile. her yerde tesis olmak zorunda değil bunu kültürle turizmle uğraşan devlet büyüklerimiz artık kafalarına yazsalar. ne demişler "altı üstü 5 m'lik bez için"

 • avatar

  @mustafaemanet

  Otopark ücreti 30 TL Verilir mi verilebilir uzaktan gelip yürümek istemez iseniz. Manzarası çok güzel heryer görünüyor. Cafe ve restoranlarında gündüz diye oturmadik biz. Fiyatları nedir bilmiyorum tek sıkıntı resim çekilecek yerlerde restorana ait masaların olması o açıdan biraz yanlış bir uygulama olmuş gibi. Şeytanın ayak izi var. Dilek tutup para ve birşeyler bağlamışlar. Ama her zamanki gibi milletimiz maskesini bağlamış tebrik edilecek bir örnek ????Başka bişey bulamiyosan para at boyle bir dilek tutacak isen kirli maskeler dolu. Manzara güzel girişi güzel. Tepede genel manada güzel ziyaret edilebilir. Hatta akşam daha güzel olduğu söyleniyor. O manzarada yemek yenir ücreti de düşünülmez bence.

 • avatar

  @ibrahimaltin3289

  Sarmisaklidan ayvalik yol sapagindan sonra 6km daha gidince tabelalari takip ederseniz kolayca ulasabiliyorsunuz. Manzara muthis cok guzel, oturup doyasiya izlemek istiyorsunuz. Gercekten sahane bir yer. Gorulmesi gerek. Gelelim yine bir tatil cenneti olarak insanlardan faydalanmaya calisilan zihniyete. Otopark parasini 30 tl yapmis vicdansizlar, simdi degermi bu paraya bilemiyorum. Eskiden araci geriye park edip yuruyorduk. Simdi orayi beton dubalar koymakla sizin olmayan bir alani ceviriyorsunuz ne icin biraz daha para kazanmak icin, siz oncelikle lokantanisizin kalitesini arttirmaya bakin. Neyse ilgili makamlara konu hakkinda yazacagim en azindan cozulur belki bu konu...

 • avatar

  @selamisarikaya

  2 yıl önce gittim yol kenarlarına arabalarımızı park edip 100 metre yürüyorduk şimdi adamlar yol kenarlarını kapatmışlar mecbur bırakmışlar insanları yukardaki restorantlardan daha fazla para kazanıyorlar çünkü milletin cebinden göz göre göre çalıyorlar kendi ülkemizi gezilmez görülmez hale kim getiriyorsa Allah sizi kahretsin her yerde rant sağlayanlar peşkeş çekenlerle dolu iki yakanız bir araya gelmesin oturduğunuz yerden kazandığınız o paralar helal mi zannediyorsunuz kuruşu kuruşuna haram olsun bu arada restorantlara gidenlere birşey diyemem ama manzara ve Ula Bi gidelim görelim manzarada ve heykelde iki foto çekinelim derseniz verdiğiniz paraya değmez bilginize. Park ücreti 30 tl

 • avatar

  @aysenuraylidere2917

  Gün batımını izlemek için gittik iyi ki de gün batımında gitmişiz. Güneş muhteşem batıyor çok güzel kareler çıkıyor. Ancak bizim gittiğimiz tarihten mi bilmiyorum aşırı rüzgar vardı, dışarda oturmak imkansızdı. Etraftaki bütün adaları görebiliyorsunuz. Şeytanın ayak izinin olduğunu efsanesi var, herkes mendiller bağlayıp dilekler diliyor. içerde manzaraya karşı restorant var. Park yeri ücretli (25₺) ve yola park etmesinler diye şeritler çekilmiş. Biz şeritlerin bitiminde yol kenarına park ettik. Siz de 25₺ vermek istemezseniz 200 metre geriye bırakıp sadece beş dakika da yürüyebilirsiniz.

 • avatar

  @koraykurtay3692

  Gün batımında izlemesi çok güzel bir manzarası var. Tepeden çıplak gözle bütün yakındaki adaları görmeniz mümkün. Şeytan ayak izinin olduğuna ve şeytan sofrasını kuran panolepeye dair söylentiler var. Self servis bir restoran var ve fiyatları uygun. İşletmenin tek kötü yanı park yerinin ücretli olması (25tl) ve başkaları park etmesin diye gelirkenki park edilebilecek yerlerin kapatılmış olması. Bunun bir sebebi de gelen otobüslere kolay bir sürüş sağlamak olabilir. Ayvalık'a geldiyseniz gitmenizi ve gün batımını burada geçirmenizi tavsiye ederim. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Şeytan Sofrası Şeytan Sofrası +908500000000 Küçükköy, 10400 Ayvalık/Balıkesir, Turkey Şeytan Sofrası Şeytan Sofrası Ayvalık bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Ayvalık ve Midilli adalarını kuş bakışı gösteren bu noktada muhteşem bir manzara ile karşı karşıya geleceksiniz. Özellikle gün batımını izlemek için bu bölgeye çıkabilir ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. ₺₺ TR 39.2889552 26.6432201 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Şeytan Sofrası
  3. Şeytan Sofrası Yorumları
  4. Şeytan Sofrası Özellikler
  5. Şeytan Sofrası Fiyat Listesi
  6. Şeytan Sofrası İletişim
  4.3/5 10