icon

Sivrihisar Ulu Camii

 • (15 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Ulu Camii Sivrihisar bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Ulu Camii hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Ulu Camii hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Ulu Camii düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Sivrihisar Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Sivrihisar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Sivrihisar Ulu CamiiSigara İçilmez
Sivrihisar Ulu CamiiPark Yeri
Sivrihisar Ulu CamiiÜcretsiz
Sivrihisar Ulu CamiiAçık Hava
Sivrihisar Ulu CamiiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @melisa236

  Mükemmel bir camii. 13.yy dan kalma ve ahşap direkli yapısıyla alanında en büyük camilerden. Her kitabesinin açıklaması mevcut. Yakınlarında alemşah türbesi ve kilim müzesi gibi yürüme mesafesi yerler mevcut.

 • avatar

  @mehmettaskin5806

  Orhan Gazi Parkı'nın bulunduğu geniş bir alana, Yıldırım Bayezid zamanında, 1396-1400 yılları arasında yapılmıştır. Osmanlı camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilkidir. Ulu Cami’nin on iki büyük dört köşeli paye üzerine oturan yirmi kubbesi bulunmaktadır. Yıldırım Bayezid’in 1396 Niğbolu zaferinden sonra Ulu Cami inşaatına başlanmıştır. Caminin inşaatı bittikten sonra ilk namazı, aralarında Yıldırım Bayezid, Molla Fenari, Emir Sultan’ın da olduğu cemaate Somuncu Baba kıldırmıştır. Ulu Cami’nin ilk imamı, Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi'dir. Caminin içinde kubbenin altında yer alan şadırvanın on altı köşeli havuzu ve üç çanaklı fıskiyesi vardır. Minber kapısı üzerindeki kitabe, caminin bitiş tarihini 802 (1399-1400) yılları olarak göstermektedir. İki minaresi olan caminin batıdaki minaresi Yıldırım Bayezid, doğudaki minaresi ise Çelebi Sultan Mehmed zamanında yaptırılmıştır. Timur istilasında tahrip edilen cami, bu yıllarda tamir edilmiş, en büyük onarımı ise 1855 depreminden sonra yapılmıştır. Yapılış tarzı açısından Osmanlı mimarisinde özgün bir yapı olan Ulu Cami, 55 x 69 metre ölçülerinde, dikdörtgen planlı bir yapıdır. Toplam iç alanı 3.165 metrekaredir. Türkiye’deki Ulu Camilerin en büyüğüdür. On iki ayak üzerine yirmi kubbe ile üzeri örtülmüş olan caminin ortasındaki kubbenin üstü açıktır. Son yıllarda bu açıklık camla kaplanmıştır. Duvarları tümüyle düzgün kesme taş ile örülmüştür. İmam odası bitişiğinde doğu kapısı tarafında yüksekçe bir yere asılan siyah örtü, Kâbe kapısının örtüsüdür. Mısır Seferi’nden sonra halife olan Yavuz Sultan Selim, Kabe’nin örtüsünü İstanbul’dan gönderilen yeni örtü ile değiştirmiştir. Yavuz, eski örtüyü ise Bursa’ya getirtip Ulu Cami’ye hediye etmiş ve kendi elleri ile taşıyıp asmıştır. Saf altın iplik ile üzerine ayetler işlenmiş olan örtü, yüzyıllar boyunca kararmadan kalmıştır; ancak caminin rutubet alması üzerine işlemeleri dökülmüş olduğundan günümüzde ayetler parlak ışık altında görülebilmektedir. Ulu Cami’nin iç duvarlarını süsleyen levhaların çoğunun altında, hattatının imzası bulunmaktadır. Büyük çoğunluğunun eksikleri Hattat Şefik Bey tarafından düzeltilmiş veya yeniden yazılmıştır. Cami içinde 13 ayrı yazı karakteri ile 41 ayrı hattat tarafından, duvara yazılmış 87 levha halinde, 192 adet yazı mevcuttur. Ayrıca çok değerli saatler, şamdanlar ve Kur’an-ı Kerim'ler bulunmaktadır.

 • avatar

  @huseyinkocoglu3885

  Mimari olarak çok teknik, tarihi olarak çok eski, dini olarak çok ayrı bir havası var. Taş ve ahşaptan oluşan bu camide bir vakit namazı kılmak nasip oldu. İmamın ve müezzinin sesi güzel, caminin ses ahengi iyi.

 • 800 yılı aşkın süredir ayakta duran nadide bir cami. Gezerken insan geçmişe gidiyor adeta. Yanındaki kumbet te ayrı bir eser. Namazla huzur bulma mekani. Gezilmeli görülmeli, şadırvanda abdest alıp serinlemeli...

 • avatar

  @historiany

  Mutlaka gidilesi yer.Bursa'nın açık ara en onemli eseridir.Türkiyedeki ulucamilerin en büyugü Erken Osmanli mimarisi şaheseri. Efsaneleriyle meshur Bursa evliyalarinin kerametlerinin gosterdigi yuce cami. Gitmeden yapilacaklar:yaniniza örtü ve mumkunse uzun giysiler alirsaniz camideki milyon tane insanın giydigi kiyafeti giymezsiniz. En olumsuz şey insanların cay bahcesi gibi mekanı kullanmasi:(insanın biraz manevi yapıya, ibadethaneye saygısı olur.. Duvarlardaki Arapca yazılar,sureler muazzam.caminin ortasindaki Şadırvan muthis.Minber ahsap isciliginin kündekari tekniginin üst noktasi ve mihrap 10 mt uzaktan bile buyuleyici. O kalablikta namazı gectikte bir fatiha bile okusaniz ruhunuz huzur dolar

 • avatar

  @muratarici2073

  Aynı anda 2500 kişinin ibadet edebileceği Sivrihisar Ulu Cami, Selçuklu döneminden günümüze ulaşan Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camisidir. Cami, 1274 yılında Mevlana Celaleddin Rumi’nin müritlerinden ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in naiplerinden Emineddin Mikail tarafından yaptırılmıştır. Çatısını 67 adet ahşap direk taşımaktadır. Bu direklerin 19 tanesinin üzerinde mermer sütün başlığı vardır. Minberi ise bir sanat şaheseridir. Anadolu Selçuklularının en dikkate değer minberlerindendir. UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer almaktadır. İnşallah asıl listeye de geçer.

 • avatar

  @canan7152

  Sultan Beyazıt Niğbolu savaşı zaferle sonuçlanır ise Allah'a şükrünü göstermek için 20 cami yaptıracağını söyler ve zafer Yıldırım Beyazıt'a nasip olur. Fakat Emir sultan hz. 20 camii yerine 20 kubbeli tek bir camii yaptırmayı önerir ve kabul görür. Yapılış tarzı açısından Osmanlı mimarisinde özgün bir yapı olan Ulu Cami, 55 x 69 metre ölçülerinde, dikdörtgen planlı bir yapıdır. Toplam iç alanı 3.165 metrekaredir. Türkiye'deki Ulu Camilerin en büyüğüdür. On iki ayak üzerine yirmi kubbe ile üzeri örtülmüş olan caminin ortasındaki kubbenin üstü açıktır. Bursa Ulu Cami’deki bir başka detay ise Kıble tarafında yer alan Kabe kapısının örtüsünün yer almasıdır. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Kutsal Toprakların onarımı ve yenilenmesi için çalışmaları sırasında Kabe’ye İstanbul’dan yeni örtü gönderilmiş ve eski Kabe örtüsünü de Bursa’ya hediye etmiş. Rivayete göre; “Somuncu Baba caminin yapıldığı sıra buraya gelir işçilere hayrına somun dağıtırmış. Somuncu Baba bir gün gene orda ekmek dağıtırken Hızır a.s’ın orda olduğunu fark etmiş, kolundan tutup “sen Hızırsın anladım” demiş. “Buraya gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim” demiş. Hızır a.s her gün geleceğine dair söz vermiş ama oda bir istekte bulunmuş. “Hangi vakit geleceğim bana kalsın” demiş. Bunun üzerine Hızır a.s Ulu camideki vav harfinin önünde her gün gelip hangi vakit olduğu bilinmez ama orda namaz kılarmış.” Kimbilir belki Hızır a.s ın namaz kıldığı bir vakite denk gelirsiniz . ?

 • avatar

  @aylin4422

  Bursa'nın bu en büyük camisinin yapımına 1. murat zamanında baslanmis, yıldırım bayazit zamaninda devam edilmiş ve çelebi mehmet zamanında bitirilmistir. ulucami, düz çatılı selçuklu camilerinin kubbeli düzene çevrilmis ilk örnegidir. boyutları 56x88 m. olan ulucami 20 kubbelidir içinde 12 büyük ayak vardır. bu ayaklar cami için bes sahina çevirir. bes sahindan her biri dört kubbe ile örtülüdür. tel kafesli orta kubbeden bol ışık girer. ulucami'nin çok kubbeli olugundan baska özellikleri de vardır: içindeki sadırvan ve havuzu, abanozdan çivisiz olarak yapılan ve türk doğramacılığının bir saheseri olan minberi, duvarlarını süsleyen ünlü hattatların birbirinden, güzel yazıları.. ortadaki kubbenin altında bulunan sadırvan 18 köselidir. fiskiyeden akan sular 3 katli ve 8 delikli yalaklarin birinden obürüne geçerek, caminin sessizligi içinde kulaga çok hos gelen bir şırıltı ile havuza dökülür. havuzun çevresinde abdest almak için 16 musluk vardır bursa'nın en büyük camii olan ulu cami iki minarelidir.

 • avatar

  @mehmeteminarslan2030

  Anadolu'nun her yerinde Selçuklu mimarisinin eserlerini görebilirsiniz ve her biri diğerinden değerli. Yine çatısı ahşap direkler üzerine kurulmuş nadide bir eser. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın bilhassa mihrap görülmeye değer.Ugramaktan hiç birsey kaybetmezsiniz.

 • avatar

  @erhanerbil7614

  Cami Bursa’nın merkezinde tarihi eserlerin neredeyse tam ortasında bulunmaktadır. Gerçekten harika bir mimari ile yapılmış. Bayram günü gittik ve inanılmaz bir kalabalık vardı; Caminin içi ve dışı gayet temizdi. Ufak bir eleştiri yapmak gerekirse, Camiyi ziyarete gelip fotoğraf çekenler ön saflarda ibadetlerini gerçekleştiren kişilerin yanlarında fotoğraflar çekerek rahatsız ediyorlar. İbadete ayrılan kısma ziyaret amaçlı kişiler girmezse daha iyi olur gibi. Onun haricinde herşeyiyle mükemmel bir yapıt. Ulu Cami, Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında (1396-1399) yaptırılmıştır. 20 kubbesiyle 12 fil ayağı üzerinde yükselen Ulu Cami, çok kubbeli camilerin en anıtsal örnegidir. Caminin doğu, bat ve kuzey cephelerinde birer kapısı bulunmaktadır. Orta kubbesinin üstü cam olup, altında mermer bir şadırvan bulunmaktadir. İki minaresinden batıda olanı Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. 1571 yılına tarihlenen mihrabı ve Kündekari tekniği ile yapılmış olan minberi, eşine az rastlanılır bir sanat eseridir. 19 yy.’ın ikinci yarısı ve 20.yy.’ın başlarına tarihlenen 192 adet hat, özgün örnekler arasında gösterilmektedir.

 • avatar

  @muhammetmemis

  20 tane kubbe ve duvarlardaki müthiş hat sanatı , camiinin içindeki şadırvanda Uludağ'ın buz gibi suyu ile abdest almak mükemmel bir histi , ata ocağında farklı bir his yaşamak için mutlaka gezilmesi gereken camii kebirlerden. Bir rivayete göre eğer burda beş vakit namaz kılarsanız mutlaka bir veli ile karşılaşırsınız sözünü duyan bir adamın sadec velilerden oluşan bir cemaatle namaz kılmasının hikayesi araştırmaya değer. Beni en çok şaşırtan özelliği yirmi kubbesi ve ya her duvardaki muazzam hat çalışmaları değildi. Her camide avluda bulunan şadırvanın burda mescid içerisinde yer alması ve suyunun buz gibi olmasına rağmen orda abdest almaktan kimsenin şikayet etmemesi ve tat almasıydı. Çıkışta Allah ile olan bağı yüzüne yansımış bir amca ile karşılaşıp ayaküstü duasını almak ta nasip oldu.

 • avatar

  @mubierra

  1396 - 1400 yıllarında Yıldırım Bayazit Han tarafından zafer nişanesi olarak 20 cami adağının yerine Damadı Emirsultan hazretlerinin " 20 kubbeli büyük bir cami yap " tavsiyesi üzerine inşa edilen ve Bursa'nın Ulucamisi İslam beldelerinin de 5. Manevi büyük Camiisi olan Bursa UluCamii.. En hayret uyandıran meselelerden birisi de minberinin özellikleri, ilk özelliği çivi çakmadan kakma sanatı ile yapılmış olması, diğeri ise üzerinde güneş sistemini sembolize eden figürler bulunması, üstelik astronomik olarak ölçülü dizayn edilmişler, 2013 yılında Japonların bunu incelediğini gezegenlerin ve güneşin birebir gerçek uzaklıklarının ölçeklenerek işlendiği haberini okumuştum. İnternetten sizde bulabilirsiniz bu haberi. O yıllar da bu kadar detaylı bilgilerin bir cami minberine işlenmiş olması gerçekten hayret verici. Üstün bir astronomi ve matematik işi bu. Tabiri caizse bugünün müslümanlarının yaptığı tembellikten ve politize edilmiş bilimden kaynaklanan din bilimle çelişir tabusunu yıkmak için son derece önemli bir delil. Vesselam...

 • avatar

  @jeremyrobinson

  1396-1400 yılları arasında yapılmıştır bu Camii. Osmanlı camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilklerindendir.. Ulu Cami’nin 12 büyük 4 köşeli paye üzerine oturan yirmi kubbesi bulunuyor. Yıldırım Bayezid’in 1396 Niğbolu zaferinden sonra Ulu Cami inşaatına başlandığı söyleniyor. Caminin inşaatı bittikten sonra ilk namazı, aralarında Yıldırım Bayezid, Molla Fenari, Emir Sultan’ın da olduğu cemaatte Somuncu Baba namazı kıldırmıştır. Ulu Cami’nin ilk imamı, Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebidir. Toplam iç alanı üç bin yüz altmış beş metrekaredir. Türkiye’deki Ulu Camilerin en büyüğüdür Bursamızdaki Ulu Camii. 12 ayak üzerine 20 kubbe ile üzeri örtülmüş olan caminin ortasındaki kubbenin üstü açıktır. Son yıllarda bu açıklık camla kaplandı. Duvarları tümüyle düzgün kesme taş ile örülmüştür. Ulu Cami’nin iç duvarlarını süsleyen levhaların çoğunun altında, hattatının imzası bulunmakta. Büyük çoğunluğunun eksikleri Hattat Şefik Bey tarafından düzeltilmiş ve yeniden yazılmıştır. Cami içinde on üç ayrı yazı karakteri ile kırk bir ayrı hattat tarafından, duvara yazılmış seksen yedi levha halinde yüz doksan iki adet yazı mevcuttur. Ayrıca çok değerli saatler mevcuttur ve şamdanlar ve Kur’an-ı Kerim'ler bulunuyor..

 • avatar

  @halilture

  Ecdat yadıgarı bır eser rabbım ezanını dındırmesın ınsallah.Bursa Ulu Camii Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Türkiye'nin en önemli camilerinden bir tanesidir. Bursa'nın Osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra bölgede birçok mimari eser konumlandırılmıştır Anadolu toprakları Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra ele geçirilen topraklardır. Bu sebeple İslamiyet'in ibadet yerleri olan camiler Anadolu topraklarında oldukça fazla bulunur. Ülkemizin her köşesinde binlerce cami bulunur. Müslümanların toplu olarak ibadetlerini yapabilmeleri için camiler oldukça önemlidir. Türkiye'nin en görkemli camileri arasında bulunan Bursa Ulu Camii de bu camilerden bir tanesidir. Bursa Ulu Cami ile ilgili detayları derledik. Bursa Ulu Camii Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Türkiye'nin en önemli camilerinden bir tanesidir. Bursa'nın Osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra bölgede birçok mimari eser konumlandırılmıştır. Bunlardan bir tanesi de burada bulunan camilerdir. Bursa Ulu Cami ile ilgili birçok detay ziyaretçiler tarafından merak edilmektedir Bursa Ulu Camii Bursa Merkezde, Atatürk Caddesi, Orhan Gazi Parkı'nın bulunduğu alanda Yıldırım Bayezid tarafından 1396- 1400 yılları arasında yaptırılmış olan bir camidir. Bursa Ulu Cami bugün Bursa'nın en çok ziyaret edilen yapılarından bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple oldukça önemli bir mimari yapıdır. Bursa Ulu Cami Özellikleri Bursa Ulu Cami Beyazıt tarafından yaptırılmış Osmanlı erken dönem mimari eserleri arasında çok kubbeli anıtsal yapılardan ilki olarak bilinmektedir. Caminin inşaat bittikten sonra ilk namazı Yıldırım Beyazıt, Molla Fenari, Emir Sultan’ın da bulunduğu bir cemaatle Somuncu Baba kıldırmıştır. Caminin ilk İmam ise Mevlid-i Şerif'in yazarı Süleyman Çelebi’dir. Caminin içinde kubbenin altında yer alan şadırvanın 16 köşeli havuzu 33 çanaklı fıskiyesi bulunur. Camii bitiş tarihi minber kapısı üzerindeki kitabede yazılıdır. Cami minareleri ise farklı dönemlerde yapılmıştır. Batıdaki ilk minare Yıldırım Beyazıt zamanında yapılırken, doğudaki minare Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Timur'un 1402'de Anadolu'yu istila etmesinden sonra Cami tahrip edilmiş daha sonra tamiratlar yapılmıştır. Toplam 3165 metrekare olan Bursa Ulu Cami, Ulu camilerin arasındaki en büyüğü olarak bilinir. Ulu cami 12 ayak üzerine 20 kubbe ile örtülmüştür. Caminin üstünde bulunan kubbenin üstü ise açıktır. Hava sirkülasyonu sağlar.

 • avatar

  @semihdoslu

  Bursa’nın tarihi sembollerinden olan cami, Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerindedir. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. Yirmi kubbeli yapı, Türkiye’deki iç cemaat yeri en geniş camidir. Mimarın Ali Neccar veya Hacı İvaz olduğu sanılmaktadır. Caminin kündekari tekniği ile yapılmış minberi Selçuklu oyma sanatından Osmanlı ahşap oymacılığı sanatına geçişin en önemli örneklerinden biri kabul edilen değerli bir sanat eseridir. Caminin duvarlarında bulunan 19. yüzyılın ikinci yarısında ve 20. yüzyılın başlarında farklı hattatlar tarafından yazılmış 192 adet hat levhası ve duvar yazısı, hat sanatının özgün örnekleri arasında gösterilir. Caminin iç mekanında, tepesi açık bir kubbenin altında bulunan şadırvan, Ulu Cami’nin dikkat çekici özelliklerindendir.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Sivrihisar Ulu Camii
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 15 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Sivrihisar Ulu Camii Sivrihisar Ulu Camii +908500000000 Kubbeli, Ordu Cd. No:1, 26600 Sivrihisar/Eskişehir, Türkiye Sivrihisar Ulu Camii Sivrihisar Ulu Camii hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Sivrihisar Ulu Camii Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.450966 31.5371598 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 15