Soğan Dede Türbesi

Soğan Dede Türbesi Çanakkale bulunan Tarihi Mekanlar 'den biridir. Bu sayfa Soğan Dede Türbesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Soğan Dede Türbesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Soğan Dede Türbesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Çanakkale Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Çanakkale sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Daha fazla göster

Soğan Dede Türbesi Ücretsiz Wifi
Soğan Dede Türbesi Kredi Kartı
Soğan Dede Türbesi Sigara İçilmez
Soğan Dede Türbesi Park Yeri
+(1)

Fiyatlar


Konum

Göztepe, Mithatpaşa Cd. No:894, 35290 Konak/İzmir, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.6 Puan

 • avatar

  caner çetin

  İZMİR’İN KONAK İLÇESİNİN GÖZTEPE SEMTİNDE SUSUZ DEDE TEPESİNDEDİR “Susuz Dede”, Cumhuriyet öncesi Aya Agapi (Kutsal Aşk ya da sevgi) adıyla bilinen tepede bulunan ve günümüzde yatıra dönüşen bir mezarın ait olduğu söylenen kişinin halk arasındaki adıdır. Susuz Dede’nin kabri Göztepe semtinde kendi ismiyle anılan Susuz Dede Tepesindedir. Susuzluktan ölmüş bir evliya ya da asker olduğu rivayet edilir. Bu yüzden mezarına su dökülür. Cuma günü burası ziyaretçi akınına uğrar. Adak adayan çoktur. Söylentiye göre Susuz Dede, Hafız Nusret Mehmet Efendi adında bir Bektaşi ermişidir. 20. Yüzyıl’ın başlarında, bir başka söylenceye göre de 19. Yüzyıl’da Horasan’dan gelerek Göztepe’ye yerleşmiş olan bu kişi, civardaki İtalyan Bahçesi’nin Arnavut bahçıvanı ile dost olur. Aralarında yaptıkları sohbetlerde, tepenin güzelliğinden söz ederken, “Ancak suyu eksik” diye de yakınır durur. Arnavut bahçıvan bunun üzerine çok sevdiği arkadaşı için hiç aksatmadan her gün tepeye su taşımaya başlar. Bir zaman sonra Bektaşi hayata veda edince, onu çok sevdiği tepeye gömüp, taşıdığı su ile mezarını her gün sular. Bunu görenler de, su taşıyarak dilek ve su adağında bulunmaya başlarlar. Susuz Dede, 1960’ların başlarından itibaren özellikle cuma günleri, su taşıyanlarla dolup taşar. Ayrıca sporcularla, fuar zamanı İzmir’e gelen sanatçıların da burayı çok sık ziyarete geldikleri görülür. Son yıllarda Susuz Dede’nin ziyaretçileri arasında üniversite sınavlarına girecek öğrencilerin yoğun biçimde yer aldığı nakledilir. Öte yandan değişik söylentilerde asıl adının Ali olduğu iddia edilen dedenin mezarında, hiç kimsenin gömülü olmadığı da savunulmaktadır. Çok eski zamanlara giden bir başka söylenceye göre de İzmir’in bir başka ünlü yatırı olan Mızraklı Dede’nin kardeşi olarak rivayet edilen Susuz Dede, bir cenkten yaralı döndükten sonra, köyü olan Buca yakınlarındaki Işıklar’a doğru giderken, oldukça sıcak bir yaz günü bu tepeye gelir ve su istedikten sonra da aldığı yaraların etkisiyle hakkın rahmetine kavuşur. Tıpkı Mızraklı Dede gibi, Ciğer Dede ile Kabak Dede’nin de Susuz Dede’nin kardeşi olarak anlatıldığı görülür. Diğer taraftan Tanyu, Mızraklı Dede, Salih ve Yusuf Dede’nin üç kardeş olup, bunlardan en büyüğünün Yusuf Dede olduğunun anlatıldığını kaydeder.

 • avatar

  Efe K.

  Susuz dede parkı İzmir için bir tarih. Çocukluğumun geçtiği yerler, hala parkın alt kısımları Mithatpaşa cad. doğru olan taraf bakımsız. Şehrin göbeğindeki böyle bir yeri Belediye daha iyi değerlendirebilir. yenilik lazım.

 • avatar

  Mahmut Balçık

  Başkanı ve hizmetleri berbat bisikletle eve gidiyorum diye insanları uyutmaya çalışmak çok saçma biz bisiklet fantezinizi gerçekleştirin diye değil hizmet edin diye oy verdik

 • avatar

  Sema Ergulec

  Ozenle yapilan ziyaretler 8fin halka acik park ama vatandas kullanmasini bilmiyor.ziyaret amacli doga guzeli olan yeri, mahvetmişler, sanki alkol alinarak birakilan izler, iyi inriva birakmaz ki? O kadar Alkol alinacak yer varken

 • avatar

  Ahmet Kaba

  Harika bir lokasyona sahip ama çok bakımsız maalesef, orada Susuz Dede denilen bir zat ın kabirş bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi oraya çok güzel alanlar yapabilir.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

Japon Bahcesi

Japon Bahcesi

( Yorum)
Ücretsiz
Piazza

Piazza

( Yorum)
₺₺
Tahtakale

Tahtakale

( Yorum)
Ücretsiz
Feraye

Feraye

( Yorum)
Ücretsiz