icon
Yükleniyor..

Soğuksu Milli Parkı

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.1

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Soğuksu Milli Park Kızılcahamam bulunan Parklar 'den biridir. Bu sayfa Soğuksu Milli Park hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Soğuksu Milli Park hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Soğuksu Milli Park düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Kızılcahamam Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Kızılcahamam sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Soğuksu Milli ParkıSigara İçilmez
Soğuksu Milli ParkıPark Yeri
Soğuksu Milli ParkıÜcretsiz
Soğuksu Milli ParkıAçık Hava
Soğuksu Milli ParkıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.1
Puanlama :


 • avatar

  @gezim

  Temiz orman havası almak, piknik yapmak, doğa yürüyüşü yapmak, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kuş sesleri dinlemek veya doğa fotoğrafı çekmek isteyenler için ideal bir yer. Kamelyalar çokça var, fakat özellikle hafta sonları çok kalabalık olduğu için bazen yeterli olmayabiliyor. Bazen de kamelyalar kirli bırakılmış oluyor. Girişte çocuk parkı, restoranlar ve milli parkı tanıtım merkezi var. İçilebilir temiz bir kaynak suyu göremedik. Milli parka giriş 10 tl. Bence burada mangal yapmak kesinlikle yasaklanmalı. Görevli sayısı arttırılıp, doğayı korumaya ve temizliğe daha çok önem verilmeli. Kısacası doğa çok güzel, keşke insanlar bu kadar kirletmese...

 • avatar

  @mustafaaltinbas

  Soğuksu Milli Parkı, çocukluğumdan beri gittiğim ve yakın nen bildiğim güzel bir mesire yeridir. Karaçam ve sarıçam ormanlarını meşe ormanları tamamlar. Asırlık ağaçları burada görmek mümkündür. Haziran ve Eylül aylarında kanlıca mantarı, temmuzda kayışkan ve karamantar toplamayı çok severim. Yağmur ve sıcaklık uygun olduğunda bu mantarları Saguksu'da bulmak mümkün olur. Girişten hemen sonra solda Yıldız Çeşmesi vardır. Bu çeşmenin suyu soğuk ve tadı lezzetlidir. Bu özelliği bilenler su alma sırasında uzun kuyruk oluşturur. Soğuksu Milli Parkı yaz aylarında insanlara muhteşem bir haftasonu sunar. Ankara'dan gelen kafileler masalarda piknik yapar, ocaklarda kebap hazırlar ve çocuklar çeşitli oyunlar oynar. Dereden başlayan mesire yerleri dağın zirvesine kadar devam eder. Sıcak hafta sonlarında buralarda yer bulmak zorlaşır. Soğuksu'da isim yapmış oteller, restoranlar ve çay ocakları bulunur. Buralarda misafirler afiyetle yerler-içerler. Oteller termalotel özelliğindedir. Benim çocukluğumda Soğuksu Milli Parkına giriş ücretli idi. Kişi başı bir TL alınırdı. O yıllarda Soğuksu'da güreş müsabakaları tertip edilirdi. Son yıllarda burada Kızılcahamam Belediyesi tarafından SU Festivali düzenlenir oldu. O dönemler giriş ücreti yok idi. İki yıldır tekrar Giriş ücrete tabi oldu ve araba başına 10 TL tahsil edilmektedir. Soğuksu Milli Parkı emniyetlidir; güvenliği Ankara Büyükşehir Belediyesin bağlı ANFA sağlıyor ve bu hizmet halk tarafından memnuniyetle karşılanıyor. İyi eğlenceler.

 • avatar

  @hickimsee

  Çoğunluğumuzun istisnasız şehrin gürültüsünden,karmaşasından kaçıp sığınmak istediği yerler vardır. İşte benim için de bu yer Soğuksu Milli Parkı.Soğuksu Milli Parkı bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir yer ve bölgeye hakim ağaç türünü karaçam, sarıçam, göknar ve gürgen oluşturuyor. Ayrıca çeşitli çayır otları ve çiçekler mevcut olup; yabani çilek, yabani gül, ahlat, bodur ardıç, yabani fındık, titrek kavak ve bazı meşe türleri de bulunmakta. Milli Park sınırları içinde orman, step, çayır ve dere ekosistemi olmak üzere başlıca 4 ekosistem tipi belirlenmiş. Yoğunlukta olan orman ekosistemi, kendi içinde yaprak döken ormanlar ve ibreli ormanlar olmak üzere iki farklı şekilde görülmekte. İspanyadan sonra en çok kara akbaba çiftinin bulunduğu Soğuksu Milli Parkı; bu kuşların Eskişehir-Türkmenbaba alanından sonra en fazla gözlendiği alan konumunda bulunmakta.Bu kuşlar milli park ile özdeşleşmiş olup, Kızılcahamam ilçesinin girişinde insanları Kara Akbaba Heykeli karşılamaktadır. Bölge ormanlarının bulunduğu saha volkanik kayaçlardan oluştuğu için yörede sıcaksu ve soğuksu kaynakları bulunmakta, sıcak su kaynakları kaplıca olarak değerlendirilmekte ve pandemi sürecinde hijyen kurallarına dikkat edilmekte ve çeşitli romatizmal hastalıklara iyi geldiğine tanıklık ettim. Milli park içerisin de çevreyi gözlemleyebileceğimiz çeşitli gözlem noktaları mevcut ayrıyeten trekking için biçilmiş kaftan. Kendi adıma ziyaretçilerine fosil ağaç yürüyüş parkurunu tavsiye ediyorum hem incelenmesi açısından hem de kendinizi Karadeniz bölgesinde gibi hissettiğiniz bol oksijenli ve bol aktiviteli bir parkur oluyor. Rakım yüksek olduğu için genellikle hava sıcaklığı bulunduğu bölgeden 4-6 derece arası düşük oluyor buna dikkat etmek lazım.Özetle içerisinde yürüyüş parkurları olan, bol oksijenli doğa harikası bir yer. Ankara'ya yolu düşen herkesin mutlaka gitmesi ve gezmesini tavsiye ediyorum ????????

 • avatar

  @sk6022

  Ankaranın akciğerleri diyebilirim. Merkeze 70 km uzaklıkta olan, her gittiğimde huzur bulduğum, doğa harikası yer. Soğuksu Milli Parkının muhteşem doğasına eşlik eden en büyüleyici şey hiç şüphesiz oradan oraya koşturan dünya tatlısı sincaplar. Giriş ücreti Temmuz 2022 itibariyle 10 lira. Paralı olması iyi olmuş, keşke biraz daha yüksek olsa da ipini koparan giremese ve alınan ücretin bir kısmı temizlik ve bakım için ayrılsa. Genellikle aşırı kalabalık oluyor. Bolca masa var ama mangal yakacaksanız orman derinliklerindeki ve yükseklerdeki masalarda mangal alanları yok. İyi ki de yok çünkü her gün yanan ormanlarımızı gördükçe böyle bir kararın ne kadar yerinde olduğu tartışılamaz. Tuvaletler yetersiz. Zirvedeki fosil ağaç, yürüyüş yolu ve bisiklet parkurları olası yangın ihtimaline karşı şu an kapatılmış vaziyette. Daha önceki gittiğimde giriş kapısına yakın bir yerde müze benzeri bir yeri de gezmiştim. Bünyeyi dinlendirmek, bol oksijenli mis gibi havasıyla ciğerleri bayram ettirmek, gözlerinize yeşilin her tonuyla görsel bir şölen hediye etmek istiyorsanız fırsat buldukça Kızılcahamam'a kaçın. Bonus olarak harika Kızılcahamam bazlamalarından almayı da unutmayın.

 • avatar

  @hasansolhan4960

  Soğuksu milli parkını hiç beğenmedim.bakımsız her taraf pislik içinde,üstelik girişte 10 tl ücret alıyorlar.ücretinde değilim 20 al gerekirse 30 al en azından parayı verebilecek seviyesi düzgün adamlar girsin parayı alınca da adam gibi çevre bakımı temizliği yap lavobaları temizle sabun koy piknik çardaklarını temizle yok bunların hiç biri yok bunlar ancak para almasını bilir başka bir işe yaramaz bunlar nasıl bu milleti sağabiliriz onun derdinde bu zihniyet sağ da olsa sol da olsa değişmiyor.hele bu dincilerin dini imanı para yeri geldiğinde dünya makamına önem vermeyin diye nutuk atarlar kendilerine gelince hemen paraya sarılır para almasına rağmen adam gibi hizmet vermez kısacası soğuk su milli parkını tavsiye etmiyorum benim için bitmiştir.gitmek isteyen yine de kendi bülür

 • avatar

  @bekirkilic4034

  Doğayla iç içe olmak istiyorsan buraya ugramalisin. Yürüyüş parkurları güzel dizayn edilmiş. Bazi yerlerde kroki konmuş. Ancak anlamak için çok caba sarf ediyorsunuz. Tabelalar da yerimizi göstermiyor. Fosil ağaç bölgesi yürüyüş güzergahı guzel yapılmış. Parkurda açıklayıcı panolar mevcut . piknik yerleri genel anlamda temiz. İçeride akan dere neredeyse kurumuş. Yani çeşme suyu kadar birsey. Lavaboları temiz. Orman yolları iyi yapılmış. Atatürk parkına kadar her 100 m. Su bulabildim. Ama Atatürk parki ile fosil agac bölge arasında yaklasik 3 km. Boyunca suya ulaşamadım. Atatürk parkında akan sudan termoslarinizı doldurmalisiniz. Yüksek yerlerde Akbaba gözlemleme imkanida bulabilirsiniz. Yemleme yerleride var. Milli parkta bazı yerlerde derin vadiler de internet ve şebeke çekmiyor. Bilginiz olsun. Bol bol fotoğraf çekeceğiniz alanlar mevcut.

 • avatar

  @kivancerturk3653

  Ankara'nın en iyi kaçış noktalarından biri. Benim listemde rahatlıkla ilk 5'e girer. Her fırsatta buraya geliyoruz. 1 yıl içerisinde araçla giriş ücretinin 10 tl olarak alınmaya başlandığını duyduk. Umarım bunun karşılığında da ekstra güzel hizmetler verilir. Çok eğimli yollardan çıkılan en tepedeki piknik alanında tuvalet bulunmakta. Ücretsiz ve nispeten temiz sayılabilecek durumda. Ancak başka yerde yok. Örneğin parkın giriş kısmındaki piknik alanında iseniz orada tuvalet yok. Çok uzun zamandır kapalı gördüğümüz fosil ağaç ve bisiklet parkırunun açılmış olduğunu görmek sevindirdi. Etrafınıza dikkat ederseniz Ankara prtalamasından farklı ekolojik bir yaşam olduğunu ve farklı hayvanların burada yaşadığını görebilirsiniz. Bunlara örnek olarak kara akbaba örneğini verebilirim. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız sabah saatlerini ve h içini tercih edebilirsiniz

 • avatar

  @berkaygenc3188

  Ankara’nın en büyük şanslarından biri olarak görüyorum bu milli parkı. Hem temiz havası hem tahmin edemeyeceğiniz kadar farklı hayvanlara ev sahipliği yapması nedeniyle muhteşem bir yer. Ancak temizlik çok büyük sorun maalesef. Milli parkın girişten itibaren ilk bir iki kilometrelik bölümü rezalet durumda her taraf pislik içinde. Piknik masaları çok iç içe ayrıca güzel bi görüntü olmuyor. Ayrıca neden bu kadar ucuz Yani araç başı 10₺ olacağına 20₺ olsun ve bu ek gelir parkın temizliğine ayrılsın lütfen. Bu milli parka gelenlere aslında bu doğal ortamın içinde ki yaban hayvanlarına ait olduğu anlatılmalı mutlaka. Çıkışta iki üç çöp torbası çöp toplayıp belirli bir noktaya bırakan kişilere giriş ücreti iade edilebilir mesela.

 • avatar

  @abdullahipek

  Çok kalabalık ve yoğun hastalık covid için uygun yer • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Soğuksu Milli Parkı Soğuksu Milli Parkı +908500000000 Sazak, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, 06890 Kızılcahamam/Ankara, Türkiye Soğuksu Milli Parkı Soğuksu Milli Park: Kızılcahamam bölgesinde bulunan Parklar ‘den biridir.Soğuksu Milli Park Hakkında Yerel Rehberler tarafında yazılmış binlerce yorumu okumak için YerelNET sitesini ziyaret edin. ₺₺ TR 40.45384 32.6061292 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Soğuksu Milli Parkı
  3. Soğuksu Milli Parkı Yorumları
  4. Soğuksu Milli Parkı Özellikler
  5. Soğuksu Milli Parkı Fiyat Listesi
  6. Soğuksu Milli Parkı İletişim
  4.1/5 9