Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi

Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi Bilecik bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Bilecik Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Bilecik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Daha fazla göster

Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi Sigara İçilmez
Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi Park Yeri
Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi Ücretsiz
Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi Açık Hava
+(1)

Konum

Cumhuriyet, Köprü Cd. No:40, 11600 Söğüt/Bilecik, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  c o

  Mescid ilçe merkezinin biraz dışında yer alsada eski tarihi dokusunu koruyan Söğüt evlerinin içinde bulunuyor olması insanı alıp eskiye götürüyor. Etrafı biraz daha bakımlı olabilirdi ama yinede temiz ve düzenli diyebilirim. Mescit Abdülhamid Han tarafından onarılmış ve yenilenmiş. Fakat daha sonraki geçirdiği restorasyonlar neticesinde iç mekanı tamamen tarihi dokusundan koparılmış. Mescidin imamı ile kısa bir sohbet etme imkanı buldum. Bu durumu kültür ve turizm bakanlığına yazmış ve sonunda musibet bir dönüş sağlamışlar. Yakın bir zamanda iç sıvalar sökülerek orijinal dokusuna uygun bir şekilde restorasyon yapılacakmış. Bunu duymak ziyadesi ile memnun etti beni. Mescidin içinde bulunan kuyuda 1980 yıllarına kadar su bulunuyormuş fakat zamanla kullanılmadığı için şu çekilmiş ve kuyu kurumuş. Restorasyon sırasında bunada el atılırsa eğer ortaya çok daha güzel bir iş çıkmış olur. Tarihinden bahsetmek gerekirse Osmanlı'nın ilk mescidi olduğunu bilmek mekana ayrı bir maneviyat katıyor. Yolu düşen herkesin buraya uğrayıp görmesini öneririm. Mescit faal kullanımda ve vakit namazları imam eşliğinde kılınıyor. Bahçesinde küçük bir abdest alma yeri var ama yakınına oldukça görkemli bir şadırvanda hayırseverler tarafından yapılmış. Yorumun daha çok kişiye faydalı olmasını isterseniz faydalı butonuna tıklayabilirsiniz.

 • avatar

  ayşe

  Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin ilk çadır kurduğu Söğüt'te yaptırılan mescit, içinde kuyu bulunduğundan halk arasında ''Kuyulu Mescit'' diye de anılıyor. Mescit, restorasyonun ardından 29 Temmuz 2011'de kılınan cuma namazıyla halkın ziyaretine açıldı. "Yüzyıllardır kayıp olan kuyu, 2011'de Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan restorasyon çalışmaları sırasında tesadüfen bulundu. Fazla ziyaretçisi olmayan mescide, kuyunun bulunmasının ardından gelenlerde artış oldu. Ziyaretçiler, mescidin hikayesini dinlediklerinde, Ertuğrul Gazi'nin hem evi hem yuvası hem de ocağı olduğu bilgisini aldıklarında heyecanlarını saklayamıyorlar. Bu mescitte, halen 5 vakit namaz, cuma ve teravih namazları kılınıyor. Her 100. cumada toy geleneği olan yemek adetini devam ettiriyoruz.'' yaklaşık 6 yıl önce çocuklarla gitmiştik. tabi ki büyük bir mescid değil ama kuyulu olması hasebiyle bizim de dikkatimizi çekti. mescidin yanında ertuğrul gazi ve alplerinin mezarları da var.

 • avatar

  Murat Tonbul

  Buraları tekrar bizlere hatırlatan bu zamana kadar koruyan muhafaza eden ve yeniden ziyarete açanlar dan Allah razı olsun inşallah

 • avatar

  Mehmet Uyku

  Söğüt sakin çok güzel bir ilçe ertuğrul gaziyi birde kostümcü bir rehberden dinleyin o anı yaşayarak çok güzel anlatıyor kostümleri deneyin sadece 20 tl söğütte kostümle yarım saat kadar dolaşabiliyorsunuz

 • avatar

  Rafettin Matbaa

  ERTUĞRULGAZİ KUYULU MESCİD-İ MESCİD İÇİNDE KUYU VAR KÜÇÜK GÜZEL TEK MİNARELİ MESCİD GEZMENİZİ GÖRMENİZİ TAVSİYE EDERIM


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

Japon Bahcesi

Japon Bahcesi

( Yorum)
Ücretsiz
Piazza

Piazza

( Yorum)
₺₺
Tahtakale

Tahtakale

( Yorum)
Ücretsiz
Feraye

Feraye

( Yorum)
Ücretsiz