icon
Yükleniyor..

Sultan Selim Câmii

Sultan Selim Câmii Konya bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Selimiye Camisi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Selimiye Camisi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Selimiye Camisi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Konya Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Konya sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Sultan Selim Câmii Sigara İçilmez
Sultan Selim Câmii Park Yeri
Sultan Selim Câmii Ücretsiz
Sultan Selim Câmii Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  @mehmetm

  Mevlâna Müzesinin yanında bulunmaktadır. II. Sultan Selim’in Konya Valiliği sırasında 1558 yılında yapımına başlanmış ve 1567 yılında tamamlanmıştır. Klâsik Osmanlı mimarîsinin Konya’daki en güzel örneklerinden biridir. Merkezî kubbe ile örtülü mekân tek yönden yarım kubbe ile genişletilmiştir. Yedi kubbeli son cemaat mahalli ile iki minaresi bulunan câminin iç mekânı kalem işi ile tezyin edilmiştir. Cami, Mimar Sinan'ın baş mimarlık görevinde bulunduğu sırada yapılmış olmasına rağmen, yapı hiçbir otobiyografisinde yer almamaktadır. Çift minareli cami, tipik bir 16. yüzyıl Osmanlı camisidir ve İstanbul'daki Fatih Camii'ni andırır. Mescidin üzeri büyük bir kubbe ile örtülüdür. Revak üzerinde yedi küçük kubbe vardır. Mihrap mavi mermerden, minber beyaz mermerden yapılmıştır.

 • avatar

  @hakanozkan

  Mevlana müzesinin yanında Osmanlı dönemi camisidir. Günün her saati kalabalık görebilirsiniz. Önünde oturup dinlenen insanlar ve koşup oynayan çocuklar vardır. Bayanlar için yan tarafdan girişi mevcut. Abdest almak ve wc için belediyenin ücretsiz ve temiz hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. (Caminin giriş kapısının karşısına doğru köşede) bu hizmetinden dolayı belediyeye teşekkür ediyorum. Diğer şehirlerimizdeki belediyelere örnek olur inşallah.

 • avatar

  @gungordoganay

  Adeta şehrin kalbine konuşlandırılmış harika bir cami. Mevlana hazretlerinin türbesinin hemen yanında tarihi bir adanın merkezi gibi. Günün her saati kalabalık ve canlı. İç yapısı kadar dış yapısı da harika. Kapısında saatlerce oturup dinlenebilirsiniz. Huzurla ibadet yapabilirsiniz.

 • avatar

  @ugurbilen

  Konya merkezde Mevlana Celaleddin Hazretlerinin türbesinin yanında bulunuyor. 16. Asırda yapılmış ve yaklaşık 500 senelik tarihi bir cami. Çevre bakımı ve onarımı yapılmasıyla çok daha güzel bir hale bürünmüş. Yapandan, yaptırandan, namaz kılıp dua edenden ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

 • avatar

  @emreyucel

  Sultan Selim cami konya mevlana müzesine bitişik bir konumda mevlana meydanında yer almaktadır. Osmanlı eseri olan cami III. Selim tarafından yaptırılmıştır. İstanbul Fatih Camisine benzemektedir. Tek kubbe üzerine inşa edilmiştir. Mihrap mavi mermerden minber beyaz mermerden yapılmıştır.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar