icon

Sultanahmet Meydanı

 • (6 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul Sultanahmet Meydanı, Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul’un tarihi merkezinde bulunmaktadır. Yoğun kültürel mirasının yanı sıra, turistler için cazibe merkezi olarak da kabul edilmektedir. Tarihi sokakları, kaleleri, mimari ögeleriyle, Sultanahmet meydanında bulunan tarihi eserler çok sayıda gezgin için cazip bir turizm destinasyonu haline gelmiştir.

Tarihi ve Kültürel Mirası
İstanbul Sultanahmet Meydanı, tarihi kaleler, sivri minareleri, yıkık mimari ögeleri ve sokaklarıyla çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Sultanahmet Meydanı, şehirdeki çoğu turistik yerin arasında Türkiye'nin en eski kalıntılarına sahip alanlarından biridir. Türk, Bizans ve Osmanlı tarihinden izler taşıyan meydan, Cambridge Evrensel Tarih Encümeni tarafından dünyanın en önemli kültüre mirası alanları arasında seçilmiştir.

Gezilecek Yerler
İstanbul Sultanahmet'te bulunan çok sayıda gezilecek yerler mevcuttur. Her ziyaretçiye farklı bir deneyim sunan bu yerler topraklarının kültürel mirası, tadın kalitesi, tarihin derinliği ya da modern stil arayanlar için her şeyiyle muhteşemdir.

Sultanahmet Meydanı çevresindeki en popüler gezi noktalarından bazıları, Süleymaniye Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı, İstanbul Barış Anıtı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Çarşısı, Sultanahmet Camii ve Has Ahmet Paşa Hamamı'dır.

Alışveriş ve Eğlence
İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda hem tarihi eserleri ziyaret edebilir hem de geleneksel alışveriş alanlarında ziyaretçileri bekleyen eğlenceli deneyimler yaşayabilirsiniz. Çok sayıda restoran ve bara ev sahipliği yapan meydanın en popüler yerlerinden bazıları Büyük ve Küçük Ayasofya Caddesi, Mimar Sinan Caddesi ve Mahmut Paşa Yokuşu'dur.

Sultanahmet Meydanı turizmde Türkiye'nin en gözde yeridir ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistinı çekmektedir. Meydanın tarihi ve kültürel mirası, gezilecek yerleri, alışveriş ve eğlence imkanlarıyla, Sultanahmet Meydanı tüm ziyaretçiler için özel bir anın tadını çıkarmanın harika bir yoludur.

Özellikler

Sultanahmet MeydanıSigara İçilmez
Sultanahmet MeydanıPark Yeri
Sultanahmet MeydanıÜcretsiz
Sultanahmet MeydanıAçık Hava
Sultanahmet MeydanıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @shineonmecrazyd2881

  2003 veya 2004 olmalı bu geziyi düzenleyeli, eski notlarımdan bulup buluşturup yeniden düzenleyerek dijital platforma koymayı istedim. Paylaşmak ve aktarmak adına. İyi okumalar Google Maps takipçileri.... KonstantinopolİStanbul Arzın merkezine*seyahat 1.tepe:Sultanahmet meydan turu Bizans’tan Doğu Roma’ya, Doğu Roma’dan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet'e, medeniyetler beşiği Sultanahmet, boşuna dünyanın merkezi dememişler buraya,70 li yıllardan beri gezginlerin uğrak yeri  Pudding shop(*) turistik kılavuz kitaplarda dünyanın merkezi olarak bilinir, bugün hep buradayız telaş yok,koşuşturma yok, yokuş çıkmak, merdiven inmek yok (Yerebatan ve İbrahim paşa sarayları hariç) son gezimize katılanlar hatırlayacaklardır,nasıl yürüdüğümüzü ve yorulduğumuzu, yokları saydıktan sonra sıra varlara geldi değil mi,evet neler var, tarih var hem de sonuna kadar, dünyanın hiç bir yerinde bu kadar tarihi mirası birarada ve bu kadar yakınınızda göremeyeceğinizin garantisi var, yemek var doyuncaya kadar, leziz köfteler fasulye piyazıyla beraber manzara var,fotoğraf çekimi var bol bol, paylaşmak var,sohbet var,öğrenmek,bilgi tazelemek var, keyif var,kahkaha var, o zaman buyurun meydan turumuza, sabah programı: 10:00 Ayasofya önünde buluşma, Ayasofya ( o zamanlar müzeydi malumunuz) ve Sultanahmet Camii ziyaretleri Yerebatan sarayı gezintisi, Million taşı anlatısı, öğle programı: Sultanahmet köftecisi Selim Usta ikindi programı: İbrahim Paşa sarayı(Türk İslam eserleri müzesi) ziyareti Hipodrom veya At meydanında gezinti ve fotoğraf çekimi final: Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri,Haseki Hürrem hamamı,tahminen 16:00 suları notlar:Müze kartı olanlar lütfen unutmasın,fotoğraf makinesi,kamera size bağlı

 • avatar

  @pseudolife6347

  Sultanahmet meydanı İstanbul'un simge yerlerinden biri. Tarihi yarımadada bulunan Ayasofya ve Sultanahmet camii ziyareti sırasında gezilecek yerlerden sadece biri. En az 1-2 gün ayırıp toplu taşıma ile ulaşım sağlamanızı öneriririm.inanılmaz kalabalık olabiliyor. Gelmeden önce mutlaka bölge hakkında araştırma yaparak gezecek yerleri belirlemenizi tavsiye ederim. Çok sayıda gezilecek yer var ve belli bir düzende gezer ve bilgi sahibi olursanız son derece verimli vakit geçirebilirsiniz.

 • avatar

  @icabiakcaoglu3276

  Bizans döneminde Ayasofya’nın güneybatısında yer alan ve araba yarışları yapılacak şekilde düzenlenmiş bulunan meydan Hippodromos (hipodrom, at koşusu alanı) adıyla anılmış ve çeşitli siyasî olaylarla bazı ayaklanmaların başladığı bir yer olarak büyük önem taşımıştır. Yapımına Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211) devrinde başlanan ve orta çizgisine Mısır’dan getirilen dikilitaş ile Delphoi Apollon Mâbedi’nden getirilen Burmalı Sütun gibi ünlü anıtlar dikilen bu meydanın, “Bizans’ta Tanrı Ayasofya’ya, imparator saraya, halk da Hipodrom’a sahiptir” sözüyle vurgulanan siyasî önemi Osmanlılar zamanında da kısmen devam etmiş, özellikle XVII-XIX. yüzyıllar arasında sipahi ve yeniçeri ayaklanmalarına sahne olan meydanda ünlü Atmeydanı Vak‘ası da cereyan etmiştir. İstanbul’un fethinden sonra, ortasında Hipodrom’un bulunduğu bu alan, Atmeydanı adı ile at yarışlarının ve cirit oyunlarının yapıldığı bir yer olarak varlığını sürdürmüştür. Ayrıca saraya yakın oluşundan dolayı değeri artarak çevresine inşa edilen önemli yapılarla yeni bir görünüm kazanmış, bayram şenlikleri ve saray düğünleriyle şehir hayatının merkezi haline gelmiştir. Atmeydanı’nın Divanyolu girişine 1491 yılında Fîruz Ağa Camii, batısına XVI. yüzyıl başında İbrâhim Paşa Sarayı, Kanûnî Sultan Süleyman devrinde Mimar Sinan’ın yaptığı su yoluna ait bir sıra çukur çeşme ile bunun üst tarafına Oğlan Şeyh olarak tanınan İsmâil Ma‘şûkī’nin makamı ve Üçler Namazgâhı (sonra camii), doğusuna 1553’te Haseki Hamamı ile 1617 yılında tamamlanan Sultan Ahmed Camii, türbe, dârülkurrâ ve vakıf dükkânlar yapılmıştır. I. Ahmed’in inşa ettirdiği yapılar topluluğuna bağlı imaret ve dârüşşifâ ile, alan güneyden sınırlanmıştır. Çeşitli kaynaklar, bu önemli inşaattan önce meydanı paşa saraylarının çevrelediğinden bahsetmektedirler. Geçen yüzyılda Üçler Camii tamamen ortadan kalkmış, sadece hazîresinden üç mezar kalmıştır. İstanbul’un fethinden önce yapılan gravürler Hipodrom’u, güney ucu ile ortada sıralanan anıtlar dışında, yıkıntı halinde gösterirler. Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn’de 1537 yılına tarihlenen İstanbul manzarası, Atmeydanı’nı çevresindeki yapılar, ortasındaki anıtlar ve güney ucunda yer alan sütunlarla gösterir. Ayrıca bu minyatürde, o sırada henüz cami haline getirilmemiş Üçler Namazgâhı gayet ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Cornelius van Loos’un 1710 yılına ait olan gravürü ise bugüne ulaşmayan imaret ve dârüşşifâyı da göstermektedir.

 • avatar

  @ahmetguven9702

  The Sultanahmet Square, also known as Hippodrome and surrounded by the famous Blue Mosque, Hagia Sophia Museum and Museum of Turkish and Islamic Arts, one of the most famous tourist areas in Istanbul, as well as a popular meeting point. The area is very impressive tourist zone of the Sultanahmet neighborhood on the Historical Peninsula that leads to all historical sites around Sultanahmet. It is very well known place for all Istanbul visitors, where they mostly head on for first, on their first day of Istanbul visit. Bizans döneminde Ayasofya’nın güneybatısında yer alan ve araba yarışları yapılacak şekilde düzenlenmiş bulunan meydan Hippodromos (hipodrom, at koşusu alanı) adıyla anılmış ve çeşitli siyasî olaylarla bazı ayaklanmaların başladığı bir yer olarak büyük önem taşımıştır. Yapımına Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211) devrinde başlanan ve orta çizgisine Mısır’dan getirilen dikilitaş ile Delphoi Apollon Mâbedi’nden getirilen Burmalı Sütun gibi ünlü anıtlar dikilen bu meydanın, “Bizans’ta Tanrı Ayasofya’ya, imparator saraya, halk da Hipodrom’a sahiptir” sözüyle vurgulanan siyasî önemi Osmanlılar zamanında da kısmen devam etmiş, özellikle XVII-XIX. yüzyıllar arasında sipahi ve yeniçeri ayaklanmalarına sahne olan meydanda ünlü Atmeydanı Vak‘ası da cereyan etmiştir.

 • avatar

  @ahmetkoprlu

  Cok guzle türizterde gelmiş .esnaflarmiza bol kazanclar dilerim

 • avatar

  @kamurancelik7963

  Güzel tarihî bir yapı eski lere dayalı bilgiler bırakıyor insanda


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Sultanahmet Meydanı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 6 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Sultanahmet Meydanı Sultanahmet Meydanı +908500000000 Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey Sultanahmet Meydanı İstanbul Sultanahmet Meydanı, Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul’un tarihi merkezinde bulunmaktadır. Yoğun kültürel mirasının yanı sıra, turistler için cazibe merkezi olarak da kabul edilmektedir. Tarihi sokakları, kaleleri, mimari ögeleriyle, Sultanahmet meydanında bulunan tarihi eserler çok sayıda gezgin için cazip bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. ₺₺ TR 41.0063286 28.9757051 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 6