icon
Yükleniyor..

Sümela Manastırı

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

3.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Sümela Manastırı Trabzon bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Sümela Manastırı hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Sümela Manastırı hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Sümela Manastırı düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Trabzon Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Trabzon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Sümela ManastırıSigara İçilmez
Sümela ManastırıPark Yeri
Sümela ManastırıÜcretsiz
Sümela ManastırıAçık Hava
Sümela ManastırıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

3.6
Puanlama :


 • avatar

  @pinayaydin

  Sumeleye doğru giderken sizi önce karşılayıp otoparka yönlendiriyorlar giriş ücreti 20 TL. Otaparka park edip servisler ile kişi başı 18 TL karsiliginda 15 dakika da bir tahmini kalkış yapıp sizi sumeleye 350 metre kala yerde bırakıyor.kalkis yeride orası aşağıda almış olduğunuz araca biniş biletini kaybetmeyin soruyorlar.sizi bırakıyor ve siz yuriyerek sumele gidiyorsunuz. Tadilat yapılmış ama tam bitmemiş hala bir kısım yerler açık değil bitti dendi ama şuan için açılmayacak dendi. Manastır giriş saten ücretli müze kartı almanızı 1 yıl ücretsiz gezmenizi tavsiye ederim. iş ticarete binmiş belediyenin uygulama yapmasıyla kalabalık gelirseniz eğer otopark ücreti kişi başı ücret ile sizi 4 km götürüp bırakması eskiden kendiniz gidersiniz şimdi ise böyle bir uygulama olmuş.

 • avatar

  @sinemguclu

  7-8 yıl önce geldiğimde Yolu kötüydü arabalarla bir yere kadar çıkılıyordu. Sonra yürüyerek devam ediliyordu. Çok yokuştu ve yorucuydu. O dik yollar hararet yapan arabalarla doluydu gergin bir araba trafiği vardı. Sümelanın bazı bölümler kapalıydı. Ama şimdiki geldiğimizde bir yere kadar arabayla geliyorsun, otoparka aracınızı park ettikten sonra belediyenin servisleriyle manastırın yürüyüş yoluna kadar çıkıyorsun. Yollar çok gemiş ve güzel yapılmış. Yürüyüş parkuru da engebeli değil. Müze kartıyla giriş yapılabiliniyor. Çok güzel bir belgesel hazırlamışlar içerde bir odada gösteriliyor. Ayrıca tüm odalar açıktı çok etkileyici bir yer. İnsan burada kendisini tarihin içinde gibi hissediyor. Manastır bir dağ oyuğunda olduğu için devlet burada uzun süren önlem amaçlı çalışmalar yapmış. İnşallah bir zarar gelmeden yıllarca bu manastır ayakta durur

 • avatar

  @hccisad1423

  Minibüslerin kalktığı noktada belediyeye ait büyük otopark mevcut otomobil 20 tl (03.09.22) . Kendi aracı ile patika yola kadar çıkan araçlar da vardı, bizi direk otoparka yonlendirdiler. Minibüs bileti tam 18 tl, öğrenci 12 tl ( 03.09.22). Minibüs ring şeklinde çalışıyor dolunca kalkıyor, çarşı kısmında indi bindi yapıyorsunuz. Yollar virajli yer yer daralıyor ama asfalt. Yaklaşık 20 dk da çıktık. Sonrasında zemini yer yer taşlarla döşenmiş yer yer merdivenli dar bir patikadan sumelaya tirmaniyorsunuz. Engelli, bebek arabası ve diz problemi yaşayanlar için uygun değil. Hem otoparkta hem manastır girişinde hem çarşı kısmında ücretli wc mevcut (3 tl). Temiz. Muzekart geçerli. Restorasyon devam etmekle birlikte büyük kısmı ziyarete açılmış. Fresklerin üstünde tahribat çok fazla. Onarilan yerler tarihi havayı pek hissettirmiyor açıkçası ama yine de büyülü, görülmeye değer bir yapı. Daha fazla yazılı bilgilendirme olmalı. Sesli bilgilendirmeye muhtaç bırakılmış. Rahat elbise ve ayakkabı ile gelmenizde fayda var. Haftasonu kalabalik oluyor.

 • avatar

  @sercanpolat

  Manastır doğal güzelliği eşsiz mimarisi ile tarifi mümkün olmayan bir yapıya sahip. Restorasyon çalışmaları tamamlanmış durumda. Eskiden olduğu gibi manastırın yakınına kadar araçlar alınmıyor. Yaklaşık 3. Km aşağıda bir otoparka park ediyorsunuz aracınızı..(20TL ücreti var.) Sonra kişi başı 15 TL olan servisler ile yukarıya götürüyorlar. Servisi yukarı çıkarken bir noktada duruyor ve başka servise aktarma yapılıyor. Sebebini orada bulunan cafe hediyelik eşyadan alışveriş yapılsın diye değişim olduğunu beyan ediyorlar. Burada insanlara servis değiştirerek alışverişe zorlanan bir zihniyet var maalesef. Manastırin hemen dibinde cafede çay 18 TL.Manastira kart çıkartmadan giriş yapmayın aşırı pahalı. Kısacası para döngüsü çok güzel işliyor... Yinede manzara ve yapı çok güzel

 • avatar

  @rumeysagunaydin7800

  Şansımıza restorasyon çalışması bitmiş. Trabzona geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken bir yer. Altındere Tabiat Parkına gidiyorsunuz, otoparka aracınızı bırakıp servisle yukarı çıkıyorsunuz. Otopark 20₺. Kişi başı 15₺ servis ücreti. İnince 300-400m yürüyüp manastıra varıyorsunuz. Müze kartı ile kişi başı 60₺ ye giriş yapılabiliyor. Tek giriş ücreti 125₺. Öğrenci, öğretmen, 18 yaş altı ücretsiz giriş yapılabiliyor. Yürüyüş yolları kaygan, dikkat etmenizi öneririm. Fotoğraf çekilecek harika bir doğası var. Dağın içinde muhteşem bir yapı, hayran olmamak elde değil. Hala devam eden tadilat çalışmaları az da olsa vardı içinde ama genel itibarıyla geziliyor. Dönüşte otoparka inmek için kullandığımız servislerde sıra yoktu, resmen kim kaparsa o geçiyordu en öne. Bu kısmı epey canımızı sıktı. Acilen dönüşler için de gişe kurulmalı ve sıra sistemine geçilmeli.

 • avatar

  @derviscaglayan8096

  Ülkemizde tarihi olarak yaşam savaşı veren yerlerden birisi. Ülke insanımızın yabancı yerlerde ve dinlere ait alanlarda isim ve kalp yazarak sanki cezalandırma yapması herhalde akademik araştırma konusu olacak. Neyse tarihi mekana dönersek; restorasyonun hummalı yapıldığı bir alan var. Keza yollarda genişletilmiş ve buraya özel ring araçlarla ulaşım sağlanmakta. Giriş ücretinin yüksek olması insanları müze karta yönlendiriyor. İçeride odalar, tarihi resim, fresk ve minyatürler çok şeyler anlatıyor. Rehberiniz bilgili ve akıcı anlatım yaparsa daha da zevkli bir süreç oluyor. Girişte de Kültür Bak.lığına ait video ekranda devamlı izletilmekte. Kiler, odalar, merdivenler, şapel vb. özel yerler cezbedici. Ancak asıl kartal yuvası şeklindeki ana binayı dışarıdan göremiyoruz. Cafe de bulunmakta. Fiyatlar yüksek gelebilir.Yukarıdaki çeşme çok serin ve tatlı geliyor. Ayrıca tarihi döküman satışı da var, ilgili olanlar için güzel bir hizmet.

 • avatar

  @sinankirik

  Sümelaya nasıl gidilir ? Trabzon merkez'den çömlekçi meydanından saat 11 civarı kalkan minibüslere binebilirsiniz. Yalnız bu minibüsler sümela manastirinda sadece iki saat kalıyor sonra geri dönüyor. Girişte yabancılardan 125 lira bilet parası alınıyor. Türklerden ise sadece 60 lira bilet alınıyor. Buraya gelmeden önce gidin müze kart çıkarın daha iyi 60 liraya müze kart alın bir sene boyunca istediğiniz gibi dolaşın Sümelaya gitmeye değer mi ? Değmez bence; çünkü çok kalabalık manastır içinde çok fazla bisey yok dar ve 10 15 dk gezip bitirilecek bir yer. Özellikle gidilmez yol üstünde geçerken öyle uğranir. Buraya gelmektense bir buçuk saat mesafede ki Rizeye gidin daha iyi. Artılar Havasi, doğası, bozuk bile olsa yolları, manzarası Eksiler Aşırı kalabalık, uzak, meşakkatli gidip gelmesi, biraz pis ve soğuk. Tavsiyem gitmeyin.

 • avatar

  @tuna9825

  Tarihi değeri olan bir yer ama anlayana. Anlayabilen kişiler söz sahibi olsaydı oraya gidip heryeri boyayıp, duvarlara sıva yapıp, fresklere küfür yazılmasına izin vermezdi. Tarihi bir yer gibi değil de, 2022 yapımlı bir manastır gibi daha çok. Servislerdem hiç bahsetmiyorum bile. İnsan sıfatıyla gelen bazı canlılar arabalara atlıyor hemen, sıra falan dinlemiyorlar. Küçük çocuğu olanların gelmesini önermem, merdivenler çok dik ve basamaklar çok küçük, ayrıca kaygan. Bu arada manastıra doğru giderken kilise göreceksiniz, girmeyin. İçine girilmiyor zaten etrafında da hiçbir şey yok. Zaman kaybetmeyin orayla zaten manastır yeterince kalabalık ve girilmesi zor. Tarihi yapıların korunmasını seven, isteyen biriyseniz gelince çok üzüleceksiniz. Freskler, tarihi değer taşıyan heryer küfürlerle, isimlerle kazınmış ve boyanmış. Tarihi hissetmeniz çok zor fakat ne de olsa tarihi bir yer ve gelinmesini tavsiye ederim.

 • avatar

  @ozercanayakin6329

  Trabzon merkezden maçkaya dolmuşlarla ulaştıktan sonra maçkadan taksiyle manastıra gidebilirsiniz. Manastırın içi tadilatta olduğu için biz sadece dışarısını gezebildik. Taksiciyle de 200-tl ye anlaştık bizi zirveye kadar çıkardı. Özel arabanız olmadan minübüs ile manastır yoluna çıkabilirsiniz sonrasında da ringler sizi zirveye kadar çıkarıyor. Manastır dışında havası ve görüntüsü çok güzel ve havadar trabzona gelirseniz kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. 4 saatte gezip trabzon merkeze geri dönebilirsiniz. Sakin sezonda gittiğimiz için kalabalık azdı fakat sezonunda adım atacak yer olmuyor.

 • avatar

  @denizzeyrek4791

  Okumadan Gitmeyin!!!! 1) otopark ücretli 10 tl 2) zorunlu minibüs bindiriyorlar git gel 8 tl kişi başı 3) giriş sivil 75 tl (çok pahalı) meb ve müze kartınız varsa bedava(Biz öğretmeniz para vermedik????) 4) Sürekli bir tırmanma durumu var baya yorucu bebek arabası veya çok yaşlı olanlar için sıkıntı 5) Çok kalabalık içerisi ,merdivenler ,giriş kafeterya…ve araplar tabiki dolu 6) Kafeteryası uygun mesela türk kahvesi 5 TL 7) İçeride bir çok yer kapalı be bildiğin apartman inşaatı gibide inşatçılar ve çalışma var… 8) Girişte uygulamayı telefonunuza indirip mutlaka sesli bir şekilde gezinizi tamamlayın Sonuç: Yani 75 tl versem gitmezdim çünkü gerçekten içerisindeki duvarlar yeniden örülmüş gibi????????

 • avatar

  @aysegulgoksoy

  Sümela manastırı tarihi ve doğal güzellikleri ile harika. Tarabzon - Gümüşhane yolu üzerinde olduğu için yol çift şerit ve guzel. Maçka'dan sonra kıvrım kıvrım yıllardan geçtik. Yaklaşık yarım saat otoparka girmek için sıra bekledik. Otopark ücreti 10 lira. Arabayı otoparkta bırakıp manastıra giden servislerle yukarı çıktık. Servis ücreti 8,5 lira. Altı yaş üzeri çocuklar ücrete tabi ve 6, 5 lira. Servisten indikten sonra da yaklaşık 10-15 dakika yürüme yolu var. Dik ve gölgeli güzel bir yol. Biz gittiğimizde yağmur olduğu için biraz islandik. Merdivenlerden oluk oluk yagmur suyu akıyordu. Bu suyun gideri merdivene değil de başka bir tarafa verilse hem insanlar mağdur olmaz hem de merdiven korkulukları çürümez. Manastıra giriş çok pahalı. 75 lira. Öğretmenlere ücretsiz. Oraya kadar gidip ücreti duyunca geri dönenler oldu. Bu durum göz önünde bulundurulmalı, fiyat düşürülmeli. Biz her şeye rağmen mutlu ayrıldık, tavsiye ederiz • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Sümela Manastırı Sümela Manastırı +908500000000 Altındere, 61750 Maçka/Trabzon, Turkey Sümela Manastırı Sümela Manastırı: Trabzon bölgesinde bulunan Popüler Yerler ‘den biridir.Sümela Manastırı Hakkında Yerel Rehberler tarafında yazılmış binlerce yorumu okumak için YerelNET sitesini ziyaret edin. ₺₺ TR 40.6901226 39.6583949 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Sümela Manastırı
  3. Sümela Manastırı Yorumları
  4. Sümela Manastırı Özellikler
  5. Sümela Manastırı Fiyat Listesi
  6. Sümela Manastırı İletişim
  3.6/5 11