icon
Yükleniyor..

Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti Alanya bulunan Tarihi Mekanlar 'den biridir. Bu sayfa Syedra Antik Kenti hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Syedra Antik Kenti hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Syedra Antik Kenti düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Alanya Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Alanya sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Syedra Antik Kenti Sigara İçilmez
Syedra Antik Kenti Park Yeri
Syedra Antik Kenti Ücretsiz
Syedra Antik Kenti Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.2 Puan

 • avatar

  @elifcevik

  Çıktığımız zaman manzara harika.ucretsiz hala kazı çalışmaları nedeniyle kapalı alanlar var.travers merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz bu sebeple serin havada çıkmanızı tavsiye edebilirim, ücretsiz.

 • avatar

  @enginmusaaslan

  Öncelikle pek ziyaret edilmeyen yer olduğu için kendi halinde bırakılmış her ueri ptlar ağaçlar sarmış bazı yerlerinde kazı çalışmları devam ediyor gibi gözüküyor ancak kimsecikler yoktu restore edilmiş hiç bir yeri yok tamamen yıkılmış duvarlar binalarla doğal olarak sizi bekliyor park alanından kente çıkana kadar sağlam efor gerektiriyor hele ki yazın gittiyseniz 20 dk yakın dik merdiven çıkıyorsunuz yine de böyle az bilinen yerleri gezmenizi tavsiye ederim..

 • avatar

  @yahyaoba

  Mutlaka gidiniz Hayret verici yerlerden o tarihlerde o yukseklikte bir yere nasıl yapılmış Muhteşem bir manzara var

 • avatar

  @bahadirgunsur

  Güzel bir antik kent. Ana yoldan 3 km kadar içeride. Yolu dar ve virajli fakat asfalt yeni. Kazilar devam ediyor. Ayakta kalan bir kaç güzel yapi var. Manzarasi muhteşem.

 • avatar

  @beyhanikinci

  Alanya' daki büyük antik kentlerden biri. Çalışma yapılıp, ortaya çıkarılması gereken bir medeniyet. Arkeolojik olarak tamamlanıp, ziyarete açılması için çalışmalar devam ediyor. Sapa bir yerde kalıyor. Araba ile antik kentin aşağısına kadar gidiliyor; ancak dar bir yolu var. Antik kente merdivenle çıkıldığı için biraz zorlayıcı; merdivenler çam dikenleri ile dolmuş ve kayma riski oluşturuyor. Antik kent içinde içki şişesi ve kırık şişe gördük; yazıktır; günahtır. Çok küçük çocuklar ve ileri yaş grubu ile şimdilik gitmenizi tavsiye etmem. Syedra - Antalya Alanya-Gazipaşa karayolunun yaklaşık 20'nci kilometresinde Seki Köyü sınırları içerisindedir. Kilikya Bölgesi'nin batı sınırı olarak önemini koruyan kentin antik dönemdeki ismi olan Syedreon adı ilk kez Roma İmparatoru Tiberius (M.S. 14-17) döneminde kentin kendi adına bastığı sikkelerde karşımıza çıkmaktadır. Çevresi surlarla korunan kenti iki büyük cadde enine kesmekte ve bunlara dik inen merdivenli sokaklar kent planını oluşturmaktadır. Syedra antik kentine batıda halen ayakta olan anıtsal kapı aracılığı ile girilir. Su ihtiyacı ise güney batısında doğal kaynaktan beslenen (Sarnıç Mağarası), su depolama havuzları ile yağmur suları ile dolan çok sayıdaki küçük sarnıçlarla karşılanmaktadır. Duvarları Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde yapılmış fresklerle süslü olan mağara dinsel amaçlarla kullanılmış olup vaftiz mağarası olarak bilinmektedir. Kentin doğusunda çok görkemli bir yapı kalıntısı olan hamam ile karşılaşılır. Zemininde yer yer mozaik kalıntıları görülmektedir. Hamamın hemen batısında kentin sütunlu caddesi doğu-batı yönünde uzanmakta, caddenin kuzeyindeki duvarda ise nişler bulunmaktadır. Kentin önemi oyun ve yarışlarla ilgili bilgiler içeren birçok yazıtın kalıntılar arasında yer almasıdır. Kentin önemli noktalarında duran yazıtlı heykel kaideleri güreş, atletizm, gibi yarışlarda ödül alanlar ile bu yarışmaları düzenleyenler ve maddi destek sağlayanlar hakkında bilgi vermektedir. Bunların dışında Syedra’da tiyatro, tapınak, bazilika, kilise, evler ve dükkânlar gibi binalara ait kalıntılarda bulunmaktadır Kazılar sonucunda kent tarihinin İ.Ö. 7'nci yüzyıldan İ.S. 13'ncü yüzyıla kadar uzandığı belirlenmiştir. Kaynak:"Syedra", Dünden Bugüne Antalya II. Cilt, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (2012)


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar