icon
Yükleniyor..

Taksiyarhis Kilisesi

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bildiğiniz gibi Ayvalık çok uzun yıllardır insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Haliyle eski dönemlerden kalma çok sayıda eser bulunmakta. Şehirde yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi de bunlardan bir tanesi. Ayvalık’ın ilk kilisesi olma özelliği gösteren yapı 2013 senesinden itibaren müze olarak hizmet vermekte. Müzenin içerisinde inşa edildiği dönemden kalan işlemleri gördüğünüzde çok etkileneceğinize eminiz.

Taksiyarhis Kilisesi Tarihi

Taksiyarhis Kilisesi, Alibey (Cunda) Adası Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından eski temelleri üzerine Anakent (Metropol) Kilisesi olarak yaptırılmıştır. Yapıldığı yıllarda Cunda Adası'nın çoğunluğu Rum olup, Rum nüfus yaklaşık 8.000-10.000 civarındaydı. Kilise, 'Taksiyarhis'e, yani Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail'e atfedilmiştir. Halen Cunda Adası'nın en önemli anıt yapısını teşkil etmektedir. 1927-1928 yıllarında, kilise binası, minaresiz bir camiye çevrilmiştir. Sonraki dönemlerde bir süre metruk bir şekilde durmuş, daha sonra "korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmiş ve uzun bir müddet geçici önlemlerle korunmuştur. 2011 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı'na tahsis edilen kilise binasının restorasyonu gerçekleştirilmiş ve bugünkü halini almıştır. İçerisinde bulunan çan II. Dünya Savaşı yıllarında yerinden çıkarılarak halka haber vermesi için kullanılmıştır. Daha sonraları bu çanın dünyanın en büyük çanı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çan günümüzde, Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Bergama Müzesi'nde sergilenmektedir.

Taksiyarhis Kilisesi

Kilise, Alibey (Cunda) Adası Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından, 1873 yılında eski temelleri üzerine Anakent (Metropol) Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Bu yıllarda, adanın çoğunluğu Rum olan nüfusu 8.000-10.000 civarındaydı. Kilise, 'Taksiyarhis'e, yani Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail'e atfedilmiştir. Halen adanın en önemli anıt yapısını teşkil etmektedir.

Tek kubbeli, bazilika tipinde, dikdörtgen planlı yapı, döneminde yaygın olarak kullanılan Neo Klasik mimari üslupla tasarlanmıştır. Cephesini süsleyen üçgen alınlık, sarımsak taşından yapılmış arşitravı taşıyan ion başlıklı iki sütün ve iki pilaster, kemerli pencereler, bu üslubu yansıtan özelliklerdir. İki çan kulesinden sadece biri ayakta kalmıştır. Yığma tekniği ile örülmüş duvarlar ve sövelerde, yörenin ünlü taş ocaklarından çıkarılan sarımsak taşı kullanılmıştır. Dört taşıyıcı sütün, naosu kuzey ve güney olmak üzere iki nefe ayırır. Taşıyıcı sütunlar tuğladan yapılmış, kireç harçlı sıva ve alçı ile kaplanmıştır. Batıda narteks bölümü yer almaktadır. Doğuda ise iki nef ve bema, geç Bizans döneminin kilise mimarisini andıran dışarıya taşkın üç apsis ile bitirilmiştir. Bemanın apsisi daha büyük, yan apsisler daha küçüktür. Nefler ve bema, tonozlarla örtülmüştür ve üç yarım kubbe ile bitirilmiştir. Galeri, kadınlar bölümü (Gynaikeion) olarak yapılmıştır. İç mekan, kireç harçlı sıva ve alçı ile kaplanmış, dini figür tasvirleri, bitkisel ve geometrik motiflerle bezenmiştir.

1927-1928 yıllarında, kilise binası, minaresiz bir camiye çevrilmiştir. Bu sırada ikonostas sökülmüş ve tasvirlerin üstü boyanmıştır. 1944 depreminde hasar gören bina terk edilmiştir. Zaman aşımına ve insan tahribatına uğrayan anıtsal bina, bakımsız kalmış ve yıpranmıştır. 

1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan, doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmiştir. 28.10.1989 -1795 sayılı karar ile Taksiyarhis Kilisesi, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiştir. 

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenen Taksiyarhis Kilisesi'nin koruma grubu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 05.11.1999 / 660 tarih- sayılı ilke kararına uygun olarak 1. grup olarak belirlenmiştir. 

Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürlüğü, restorasyonun yapılmasına kadar geçecek sürede yapıda oluşabilecek çökmeler sonucu yapının daha çok hasar görmemesi için, yapıyı ahşap malzeme ile askıya aldırmıştır. Ancak yıllar geçtikçe bu ahşap malzeme de çürümüş ve kilise korumasız kalmıştır. 02.05.2011 tarihli Vakıflar Meclisi kararı ile Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı'na tahsis edilen kilise binasının restorasyonu, Ark İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin uzman mimar ve restoratörleri tarafından yapılmıştır.

Taksiyarhis Anıt Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Taksiyarhis Kilisesi veya diğer adıyla Taksiyarhis Anıt Müzesi Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 20 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Not : Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Hazır Gelmişken

Taksiyarhis Kilisesi 'nı gezmeye gelmişken Ayvalık ve Balıkesir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Balikesir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Balikesir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Taksiyarhis KilisesiKredi Kartı
Taksiyarhis KilisesiSigara İçilmez
Taksiyarhis KilisesiPark Yeri
Taksiyarhis KilisesiMüze
Taksiyarhis KilisesiÜcretsiz
Taksiyarhis KilisesiTarihi Yer
Taksiyarhis KilisesiMüze Kart Geçerli
Taksiyarhis KilisesiAçık Hava
Taksiyarhis KilisesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @havvademetisler1636

  Kilise Cunda adasında. Taş evlerin arasından geçtiğiniz hoş bir sokağın sonunda bulunuyor. Bebek arabası ile girmek ne yazıkki zorlayıcı olabiliyor. Aynı bahçe de sanırım birde misafirhane konak gibi bir yer gördüm ama çokta emin değilim. Rahmi Koçun kendi koleksiyonu müze içerisinde sergileniyor. Ve insana vay be dedirtiyor. Kilisenin mahzen kısmı çok hoş. Üst katını da çocuklara özel olarak tasarlamışlar. Çok etkileyici. Cunda’ya giderseniz mutlaka uğrayın. Ne yazık ki müzekart geçerli değil.

 • avatar

  @mertbayraktar6141

  Gittiğimiz gün yaylı enstrümanlar ile bir prova vardı şanslı bir günümüzdü diyebilirim. Ayvalığa gidildiyse mutlaka uğranması gerekir diye düşünüyorum. Çok güzel bir şekilde restore edilmiş orijinal motifler korunmuş durumda. Tarihi ve dini yapılara merakı olanların keyif alabileceği bir yer. İçeriye müzekart ile giriş yapmak mümkün. Müzekart yoksa bilet alınması gerekiyor. Bilet fiyatı 20 TL. Müzekart 60 TL. İyi seyirler.

 • avatar

  @tarikcan9085

  Ayvalikta sahilden uzaklasip ara sokaklardaki muhtesem tarihi taş evlerin arasindan ulasabileceginiz bir klise. Muhtesem rolyef ve islemelerle tarihi dokunun korundugu bir klise. 20 tl ucretle gezilebiliyor.

 • avatar

  @nuris7982

  Ayvalik merkezin ilk kilisesi. Bir sure tekel deposu olarak kullanildigi icin goreceli olarak korunabilmis diyebilirim. Muze kart gecerli. Kart yoksa 20tl ucreti. Gidip gormenizi oneririm

 • avatar

  @bbrinov8409

  Ülkemizde rahmi bey gibi sanata değer veren iş insanlarının olduğunu bilmek beni inanılmaz onure ediyor.Böyle bir müzeyi cunda adasına ve ülkemize kazandırdığı için teşekkürü bir borç bilirim.Giriş ücreti ögrenci 20tl Tam 40 tl Rica edecegim konu.Müze kardlarınında özel müzelerde geçmesidir.

 • avatar

  @omersarikaya

  Restarasyon yapilmış bir kilise giris 20 tl ayvalik çarşı içinde tek sıkıntı yönlendirici bir sokak tabelası yok ara sokakta bulmak için fazladandönüyorsunuz ayvalığa giderseniz görünmeye değer

 • avatar

  @gozdeyasar

  Girişte 20 TL'lik biletler kesiliyor , müzekart geçerli. Mükemmel bir havası var. Kalabalık değildi böylece çok rahattık. Fotoğraf çekmek serbest

 • avatar

  @caglarcobanoglu3111

  Siz de bizim gibi Ayvalık’a ilk kez gelip hayal kırıklığı yaşıyorsanız 15TL verip burayı görmek size iyi gelecektir. Bilgilendirme çok zayıf önceden bilgi edinmekte fayda var.

 • avatar

  @ibrahimmihciogl2283

  Son restorasyondan sonra oyuncak müzesi görünümden kurtulmuş, çok ihtişamlı olmuş???????? İçeride genel bilgiler hariç pano olmadığı için bir çok şeyi anlayamıyorsunuz, youtube’dan 5 dakika bakıp giderseniz daha keyifli olur. ➖Yalnız o destekleyici demirleri simsiyah yapmak, ampulleri açıktan göstermek, üst tarafı öyle atıl bırakmak kimin fikriydi, neden dinlediniz?

 • avatar

  @betty

  Giriş ücreti 15₺, saat 10’da açılıyor. Girişte kılavuz kitapçığını almanızı tavsiye ederim. Kılavuz eşliğinde her ayrıntıyı anlayıp görebilmek bizi çok mutlu etti. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi Kapalı
  Salı 09:00 - 19:00
  Çarşamba 09:00 - 19:00
  Perşembe 09:00 - 19:00
  Cuma 09:00 - 19:00
  Cumartesi 09:00 - 19:00
  Pazar 09:00 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Taksiyarhis Kilisesi Taksiyarhis Kilisesi +902662433181 İsmetpaşa Mahallesi, Arası, Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 11. Sk., 10400 Balıkesir, Turkey Taksiyarhis Kilisesi Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bildiğiniz gibi Ayvalık çok uzun yıllardır insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Haliyle eski dönemlerden kalma çok sayıda eser bulunmakta. Şehirde yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi de bunlardan bir tanesi. ₺₺ TR 39.3197538 26.6945755 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Taksiyarhis Kilisesi
  3. Taksiyarhis Kilisesi Yorumları
  4. Taksiyarhis Kilisesi Özellikler
  5. Taksiyarhis Kilisesi Fiyat Listesi
  6. Taksiyarhis Kilisesi İletişim
  4.8/5 10