icon

Tayyare Kültür Merkezi

 • (7 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Bursa, Türkiye'nin güneybatısında yer alan güney Marmara bölgesinin kalbi olması ile tanınmaktadır. Şehrin en büyük mimari eserlerinden birisi olan Bursa Tayyare Kültür Merkezi, adeta şehirdeki bir doğa harikasıdır. 1945 yılında Bursa'nın eski Havaalanı olan Yenişehir olarak da bilinen yerde kurulmuştur.

Bu eşsiz mekan, kültür ve sanat etkinlikleri, spor faaliyetleri, eğitim etkinlikleri ve doğa yürüyüşleri gibi farklı faaliyetlerin yanı sıra, Bursa'ya özgü olarak ziyaretçileri bekleyen birçok mekan sunmaktadır. Yenişehir'deki Bursa Tayyare Kültür Merkezi, güzel evler, küçük parklar, bahçeler, tarihi dokular, etnografik müze ve daha pek çok mekanıyla çok sayıda turistleri selamlamaktadır.

Tarihi Yapılar ve Ünlü Dokular
Sarıçam Tepesi, Bursa'nın tarihi eserleri ile meşhur olarak kabul edilmektedir. Alacalı Köyü, eski bir yöre eviyle İznik'te nehrin kenarına kurulmuştur. Köyün ortasındaki meydanda 19 yüzyılda inşa edilen ve özellikle Osmanlı mimarisiyle ünlü olan Ulu Camii yer almaktadır.

Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nde ayrıca Sultan Murat II'nin 1434 yılında kurduğu Bursa Kalesi de bulunmaktadır. Kale, küçük bir müzede sergilenmektedir. İki tarafta Sultan Murat II Türbesi ile ünlü olduğu kadar Ulu Cami Türbesi de vardır.

Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nin önemli bir parçası olarak, kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Merkezde, dans, resim ve fotoğraf dersleri, müzik kursları, konserler, tiyatro oyunları ve atölye çalışmaları düzenlenmektedir.

Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nde belirli aralıklarla kısa film festivalleri, sanat galerileri, edebiyat okumaları, el işleri atölyeleri ve farklı kişisel gelişim etkinlikleri yapılmaktadır. Her yayla dansı, çoğunlukla Güney Marmara bölgesinde çok ilgi görmektedir.

Spor Faaliyetleri
Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nde, futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve atletizm gibi spor faaliyetleri de yapılmaktadır. Merkezde, çeşitli spor etkinlikleri ve kulüpleri faaliyet göstermektedir. Ayrıca atıcılık, kayak ve rafting gibi dış mekan sporları da merkeze yakında bulunan Orhaneli Dağı'nda yapılabilmektedir.

Doğa Yürüyüşleri
Bursa Tayyare Kültür Merkezi'ne yakın olan Yenişehir Bağları, özellikle primavera mevsiminde bütün çiçekleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Merkez, bol miktarda zeytin ağaçları, incir ağaçları ve çam ağaçları ile kaplıdır.

Yenişehir Bağlarında, ünlü Yenişehir Havuzu'nun kıyısında 15 km'lik bir yürüyüş ve bisiklet turu yapmak mümkündür. Yürüyüş bölgesinde, kültür ve tabiatın büyüleyici güzelliğini karşılamak için gözlük kuşu, gelincik, çalı, pelikan ve tepeli güvercin gibi birçok kuş türüne rastlamak mümkündür.

Sonuç
Bursa Tayyare Kültür Merkezi, şehrin en önemli turistik noktalarından biridir. Burada, farklı yaşlardaki herkes için farklı faaliyetler, şehirde özgü dokular ve tarihi yapıları keşfetmek mümkündür. Bursa Tayyare Kültür Merkezi, her yıl binlerce ziyaretçinin hizmetine sunulmaktadır.

Özellikler

Tayyare Kültür MerkeziSigara İçilmez
Tayyare Kültür MerkeziPark Yeri
Tayyare Kültür MerkeziÜcretsiz
Tayyare Kültür MerkeziAçık Hava
Tayyare Kültür MerkeziGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @melisa236

  Dokusu başlı başına etkileyici. Bursali olarak defalarca gittim ama bu seferki en özeliydi. İlk defa oğlum ile tiyatro deneyimini böylesine büyüleyici bir atmosferde deneyimlemiş olmak çok güzel ve değerliydi. Çalışanlar kibar, güleryüzlü. Temiz, büyük, çok güzel bir yer. Dilerim kaybolan bir sürü tarihi güzellikler gibi olmaz ve yıllar boyu güzel oyunlar izleme şansımız olur. Sanat iyiki var ve bursali olarak çok şanslıyız?

 • avatar

  @onurbal

  Bursanın ses sistemi en iyi salonu? Bu sahnede daha çok yer alabilmek ümidiyle..

 • avatar

  @meryempinar

  Kapali bir mekan olması yaz ve kış için güzel .balkon yada teras olsa seminer aralarında yada açık alanda çay içme imkanı ...Evet kafetaryasi var . Açık havadar bir alanda olsa ....

 • avatar

  @sadettingur5011

  Salonu oldukça kullanışlı oturma yerlerin mesafesiyle sahne arası mesafe iyiydi. Koltuklardan sahne görüşü güzel. konserler korolar toplantılar için uygun. Işıklandırma ses ve yalıtım gayet iyi. Lavabolar temiz ve hijyenik. Salon yaz aylarında serin klimalar açık içerisi ferah oluyor. En çok hoşuma giden yönü kültür merkezinin içerisine girer girer temiz, ferah ve hijyenik olduğunu hissetirmesiydi.

 • avatar

  @merveulu8311

  Öğrencilerimi sinema gösterimine götürdüm.4 Tl ücreti fiyat çok uygun koltuklar çok rahat ve ferah tuvaletler yakın çocukların kullanımı için çok rahat tuvaletler temiz peçetelikler dolu ses sistemi ve görüntü kalitesi çok iyi çok öeönun kaldım uygun fiyata sinema keyfi?

 • avatar

  @rahmiaydin4046

  1975 & 1985 li dönemlerde Türk sinemasının güzide filmlerinin gösterildiği , özellikle Cüney Arkın ve Ferdi Tayfur filmlerinin gösterildiği sinema salonuydu. 1991 de restorasyona girerek 1995 yılı sonrası Kültür merkezi haline geldikten sonra Tiyatro , Konser , Toplantı , Sunumlar yapılan mekan haline geldi. Üç yıl öncede TOFAŞ Türk Sanat Müziği Korosunun Konserini yaptığımız yer. Kapasitesi nedeniyle Bursada tercih edilen en önemli Kültür merkezi. Alt girişdeki sağ-sol salonlarda Sergi salonu olarak kullanılıyor. Şehir merkezinde olması buraya gelecek konuklar için ulaşımı kolay. Tüm toplu taşıma araçları buradan geçiyor.

 • avatar

  @ayhanguzel6351

  Bursamızın kalbinde (Heykel) daha önce yıllarca sinema olarak hizmet verdikten sonra, daha önceki belediyecilik hizmeti ile Kültür&Sanat için tasarlanmış ve halkın hizmetine sunulmuştur. Zamanımızda da tiyatro, konser, festival, gösteri, panel, sergi vb. Etkinlikler için kullanılmakta. Daha on yıllarca misyonuna devam etmesi ve Bursa'nın sembol Markası olması biz Bursalılar için en büyük temennidir. Yanı başındaki Tarihi "İskender" Kebapçısınıda bilgi için buraya not düşelim. İl dışından gelen yüzlerce yerli ve yabancı turist dakikalarca sıra beklerken yemek öncesi ve sonrası Tayyare Kültür Merkezini ve girişteki sanat galerilerindeki sergi ve sunumları ziyaret edebilir... İyiki varsın TAYYARE KÜLTÜR MERKEZİ...


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Tayyare Kültür Merkezi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 7 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Tayyare Kültür Merkezi Tayyare Kültür Merkezi +908500000000 Osmangazi, Atatürk Cad., Uçak Sok. No:1, 16020 Osmangazi/Bursa Tayyare Kültür Merkezi Bursa, Türkiye'nin güneybatısında yer alan güney Marmara bölgesinin kalbi olması ile tanınmaktadır. Şehrin en büyük mimari eserlerinden birisi olan Bursa Tayyare Kültür Merkezi, adeta şehirdeki bir doğa harikasıdır. 1945 yılında Bursa'nın eski Havaalanı olan Yenişehir olarak da bilinen yerde kurulmuştur. ₺₺ TR 40.1835128 29.0649649 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 7