icon
Yükleniyor..

Temenni Tepesi

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.1

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Temenni Tepesi - Wish Hill Ürgüp bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Temenni Tepesi - Wish Hill hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Temenni Tepesi - Wish Hill hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Temenni Tepesi - Wish Hill düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Ürgüp Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Ürgüp sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Temenni TepesiSigara İçilmez
Temenni TepesiPark Yeri
Temenni TepesiÜcretsiz
Temenni TepesiAçık Hava
Temenni TepesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.1
Puanlama :


 • avatar

  @ayhanbahsi

  Keyifli bir yer tepeden tüm Ürgüp ayaklarınızın altında.Kılıçarslan Gazi Türbesi de bu tepede . Küçük bir yerel İşletme var çayı kahvesi çok taze ve güzel. Ufak tatlı ve dondurmada var onlarda lezzetli . Bir orman meyveli kek , 1 top dondurma ve bir büyük çay toplam 70 TL günümüz şartlarında çok pahalı değil. Havadar ve güzel manzarası var. Temenni Tepesini görmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @havvapelit

  Nevşehir sıcak ama kuru havasıyla, 1800 yılların ortalarına kadar yer üstünde şehir olmayışıyla gizemli tarihiyle, kültürel yapısıyla, coğrafyasıyla beni benden alan bir şehir oldu. Umarım en kısa sürede tekrar giderim ve mağara otellerde konaklarım doya doya gezerim. Çünkü Nevşehir e kalbimi bıraktım. Havada kireç gibi minik toz tanecikleri uçuşuyor toza karşı alerjisiniz varsa muhakkak maskeyle gitmenizi öneririm.

 • avatar

  @abdullahilhan5733

  Gidip görün işte. Ürgüp'te zaten çok bişey yok. Göreme'ye gitmişken uğranır bir yer. Tepenin altına kadar araçla gidiliyor, sonrası on dakika yürüyüş. Yukarıda bişeyler içip dönersiniz. Fiyatları uygun. Manzara kesinlikle bir uç hisar değil.

 • avatar

  @nzulel3707

  Harika bir manzara ve sakin bir bölge. Keşke üzerinde keyfini çıkarabileceğiniz esaslı bir işletme olabilseydi. Great view with a tranquil atmosphere. I wish there was a café which we could enjoy this view longer.

 • avatar

  @hacigunduz1939

  Ürgüp, tarih boyunca birçok medeniyeti görmüş geçirmişliğiyle bilgeliğe erişmiş bir Kapadokya şehri. Bilinen tarihi taş devriyle başlıyor. Bizans döneminde adı Osiana, Hagios Prokopios, Selçuklular’da Başhisar, Osmanlılara gelindiğinde Burgut Kalesi ve cumhuriyetten sonra ise Ürgüp olarak anılmış. Nevşehir’e 22 km mesafede olan Ürgüp sadece tarihiyle değil, doğanın armağanı milyon yıllık peribacalarıyla da dünyanın en nakışlı yerlerinden biri. Temenni Tepesi ise Ürgüp’ün tam merkezinde yer alıyor. 80 metre yüksekliğiyle şehir panoramasını gözler önüne seren, Ürgüp’ün her yerinden de görülebilen bu kaya tepe, adını zirvesindeki türbede dilek dilenip çaput bağlanmasından almış. ‘Temenni’ isminin kullanımının çok eski olduğunun kanıtlarından biri de Sümerce metinlerde bu isme sıklıkla rastlanması ve bir anlamının da ‘dua edilen kutsal yer- kurban kesme alanı’ olması. temenni-tepesi-1 Ürgüp Temenni Tepesi Deniz seviyesinden yüksekliği 1.140 metre olan Ürgüp Temenni Tepesi’nin güney, doğu ve batı yamaçları yaklaşık 30 metrelik kaya duvarlardan oluşuyor. Seyir balkonuna çıkmak için de, kayalardan oyularak açılmış 80 -100 metre uzunluğunda bir tünelden geçiliyor. Her daim rüzgarlı olan tepeye çıkıldığında tüm Ürgüp ve hava güzel olduğunda Erciyes’in zirvesi bile görülebiliyor. Ürgüp Temenni Tepesi’ne çıktığınızda göreceğiniz çay bahçesinde soluklanıp, isterseniz bir gözlemeyle karnınızı doyurabilir, kapalı mekanında bulunan tarihi Ürgüp fotoğraflarını görebilirsiniz. Dünyaca bilinen Kapadokya’ya gelen ünlü Fransız gezgin Felix Maire Charles Texier’in Temenni Tepesi’ne tuvalini yerleştirip Kadı Kalesi ile Yunak Mahallesi’nin resmini çizdiği yerlerde Ürgüp’ün sokak aralarını bile izleyebilirsiniz.

 • avatar

  @seydaessiz966

  Ürgüp panaroması görebileceğiniz, kente hakim bir tepe. Oldukça dik, virajlı bir çıkış ile ulaşılıyor. Yolda 4 farkli hediyelik esya dükkanı, fiyatlar müşteriye göre farkli söyleniyor. Tepe gayet bakımsız, otantik yapıya yakışmayan restorasyon ile ticari mekanlar kazanılmış. Tepedeki seyir terası bu mekanların atıklarina uygun bulunmuş. Fotoğraf çekmek için iyi bir tercih olabilir.

 • avatar

  @mehmetserbest1967

  Manzara olarak ürgüpün en iyi yeri diyebilirim . Fakat haliyle dışarıdan yemek içecek getirilmiyor ve orada bulunan kafede de ürünler çok pahalı . Çıkarken dik bir bayır var ve çok yorucu. Sadece fotoğraf ve gezmek istiyorsanız harika bir yer

 • avatar

  @fatmausta

  Ürgüp'ü yukarıdan seyredebileceğiniz bir tepe. Dışarıdan yiyecek içecek getirilmiyor, giriş ücreti yok. İçerisinde türbe de bulunan bu tepeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • avatar

  @oktay9695

  Temenni Tepesi ise Ürgüp’ün tam merkezinde yer alıyor. 80 metre yüksekliğiyle şehir panoramasını gözler önüne seren, Ürgüp’ün her yerinden de görülebilen bu kaya tepe, adını zirvesindeki türbede dilek dilenip çaput bağlanmasından almış.  ‘Temenni’ isminin kullanımının çok eski olduğunun kanıtlarından biri de Sümerce metinlerde bu isme sıklıkla rastlanması ve bir anlamının da ‘dua edilen kutsal yer- kurban kesme alanı’ olması. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Temenni Tepesi Temenni Tepesi +908500000000 Temenni, Kılıç Arslan Cd. No:21, 50400 Ürgüp/Nevşehir, Türkiye Temenni Tepesi Temenni Tepesi: Ürgüp bölgesinde bulunan Popüler Yerler ‘den biridir.Temenni Tepesi Hakkında Yerel Rehberler tarafında yazılmış binlerce yorumu okumak için YerelNET sitesini ziyaret edin. ₺₺ TR 38.631313 34.910842 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Temenni Tepesi
  3. Temenni Tepesi Yorumları
  4. Temenni Tepesi Özellikler
  5. Temenni Tepesi Fiyat Listesi
  6. Temenni Tepesi İletişim
  4.1/5 9