Teos Antik Kenti

İzmir Seferihisar ilçesinin Sığacık Köyü yakınlarında olan antik kent aynı zamanda da bir liman şehri olarak öne çıkmaktadır. Teos antik kentinin MÖ 1000 yıllarında Zeus ile Semele’nin çocukları olan Şarap Tanrısı Dionysos’un oğlu Athamas tarafından kurulduğu da mitolojik kaynaklarda yerini almaktadır. Bu şehrin net kurulum tarihinin MÖ 1080 yılı olduğu tabir edilmektedir. Bu kentin en fazla dikkat çeken yapısının da Dionysos’a adanan ve kendi döneminin en önemli mimarları arasında sayılan Hermogenes tarafından projelendirilen Dionysos Tapınağı olduğu da ifade edilmektedir.

Teos Antik Kenti

Teos antik kentinin kuruluşu hakkındaki bilgiler çok erken dönemleri işaret ediyor. Bu bölgenin MÖ 6. Yüzyılda ciddi bir ticaret merkezi olduğu ve geçmişinin Antik Mısır’a kadar uzandığı da belirtiliyor. Ancak kentin kuruluşu hakkında net bir bilgi olmamakla beraber iki farklı görüş bulunuyor.

İlk teoriye göre Teos antik kentinin MÖ 2000 yıllarında Akalardan kaçan Giritliler tarafından bu kentin kurulduğu ve içerisinde genelde Karyalıların yaşadığı ifade ediliyor. Bu yüzden de kentin 4000 yıllık bir yerleşim noktası olduğu da ifade ediliyor.

Teos

1962-1967 yılında yapılan kazılar sonrasında ikinci görüş de ortaya atılmıştır. Bu görüşe bağlı olarak Progeometrik Dönem içerisinde kentin ilk yerleşimcilerinin geldiği ifade edilmiştir. Teos kentine dair en net ve en eskiye dayanan bilgiler MÖ 6. Yüzyıla kadar uzanmakta ve ticari ilişkiler sayesinde bu bilgiler netlik kazanmaktadır.

Tarihçiler tarafından yayınlanan makaleler ve söylemler doğrultusunda kentin MÖ 1050 yılında kurulduğu anlayışı kabul görmüştür. 12 İon kentinden bir tanesi olan Teos’un Athamas tarafından kurulduğu da tabir edilmektedir. Dionysos Tapınağı’nın ise MÖ 2. Yüzyılda Prieneli Hermogenes tarafından inşa edildiği de bilinmektedir. Anadolu genelinde Şarap Tanrısı Dionysos adına yapılan en büyük tapınak bu antik kent içerisinde yer almaktadır. Ancak bu tapınak Roma İmparatorluğu dönemi içerisinde defalarca onarılsa da depremlerden fazlasıyla hasar almıştır.

Antik kent içerisinde günümüze kadar ayakta kalan noktalardan bir tanesi de antik tiyatrodur. Teos’un güney kısmındaki yamaca inşa edilen bu noktanın harabe olmasına karşın kent kurucuları hakkında bilgi verdiği de ifade edilmektedir.

Teos Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Teos Antik Kenti yada diğer adıyla Teos Örenyeri İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 20 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Teos Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken İzmir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İzmir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İzmir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Teos Antik Kenti Kredi Kartı
Teos Antik Kenti Sigara İçilmez
Teos Antik Kenti Park Yeri
Teos Antik Kenti Müze
+(6)

Fiyatlar


Konum

Sığacık, 35460 Seferihisar/İzmir, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar Puan


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 19:00
Salı 08:30 - 19:00
Çarşamba 08:30 - 19:00
Perşembe 08:30 - 19:00
Cuma 08:30 - 19:00
Cumartesi 08:30 - 19:00
Pazar 08:30 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

ATMANİ OVASI

ATMANİ OVASI

( Yorum)
Ücretsiz
Kaleiçi

Kaleiçi

( Yorum)
Ücretsiz
Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

( Yorum)
Ücretsiz