icon
Yükleniyor..

Trabzon Atatürk Köşkü

 • (6 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Trabzon Atatürk Köşkü, Batı Rönesans ve Avrupa mimarisini bir araya getiren etkileyici bir yapı olarak dikkat çekiyor. İhtişamlı Avrupa simgelerinin kullanıldığı bu bina, tarihi atmosferi ve gösterişiyle ilgi uyandırıyor.

Trabzon Ortahisar ilçesinde konumlanan Atatürk Köşkü’nün tarihi 19. Yüzyılın başlarına dayanıyor.

Konstantin Kabayanidis tarafından, 1913 itibariyle Soğuksu sırtlarında inşa ettirilen binanın, bir dönem yazlık ev olarak kullanıldığı biliniyor.

Trabzon Atatürk Köşkü Hakkında Bilgi

1924 yılında ilk defa Trabzon’a gelen Atatürk, bu köşkte ağırlandı. Fakat burada kalmadı. 1930 yılının Kasım ayında ikinci kez Trabzon’u ziyaret etti. Bu sefer yine köşkte ağırlandı ve büyük memnuniyet duydu.

Haziran 1937 tarihinde ise iki gece boyunca bu köşkte konakladı. 11 Haziran’da ise, mal varlığının tamamını Türk milletine hediye etmeye burada karar verdi. Mal varlığının listesini çıkardı ve gereği yapılmak üzere başbakana gönderdi.

1943 yılında müzeye dönüştürülen bina, o tarihten beri Atatürk’ün anılarını yaşatan bir yer olarak mevcudiyetini sürdürüyor.

Trabzon Atatürk Köşkü’nde Neler Var?

Giriş katında; yemek, dinlenme ve oturma odaları bulunuyor. Misafir odası da yine bu katta yer alıyor.

Birinci kata çıktığınızda sizi; bekleme odası, büyük yatak odası, toplantı ve çalışma odaları karşılıyor. İkinci katta iki tane küçük oda var. Bunlar ise yâver odaları.

Bu köşkte başka neler görebileceğinizi şöyle ifade edebiliriz:

 1. Atatürk’ün Trabzon’a ilk geldiği zaman yapmış olduğu konuşmanın tam metni, köşkün girişinde yer alıyor.
 2. Trabzon ziyaretlerine ve hayatına dair fotoğraflar köşkün muhtelif yerlerinde sergileniyor.
 3. Atatürk’ün, neyi var neyi yok ise devlet hazinesine bağışladığını söylemiştik. İşte bunu tescil eden imzayı atarken, üzerinde oturduğu koltuk müze içinde bulunuyor.
 4. Evin geniş bahçesinde ise rengârenk çiçekler göz kamaştırıyor.

Her yerinde Atatürk’ten izler taşıyan, her köşesi tarih kokan bu yer eminiz ki tüylerinizi diken diken edecek. Geçmişin izini süreceğiniz, derin hisler yaşayacağınız bu yerde Atatürk’ün hatıralarını yâd edip duygu seline kapılacaksınız.

Hazır Gelmişken

Tüm Ortahisar gezilecek yerler listesine yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilir, Atatürk Köşkü’nün yanı sıra başka nereleri ziyaret edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bazılarını kısaca saymamız gerekirse;

 1. Trabzon Kalesi,
 2. Yeni Cuma Camii,
 3. Ayasofya Müzesi,
 4. Küçük Ayvasıl Kilisesi,
 5. Zağnos Vadisi Parkı bunlardan bazıları.

Sonuç

Trabzon Atatürk Köşkü, yüreğinde Atatürk sevgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. O’nun özel anlarına tanıklık etmiş olan, O’ndan yâdigâr eşyalara ev sahipliği yapan bu yerde tarifsiz duyguları tadacağınız kesin.

Elbette, Atatürk Köşkü Trabzon gibi medeniyetler beşiğinin sahip olduğu tarihi değerlerden yalnızca biri. Bu şehirdeki, sedefinde inci misâli keşfedilmeyi bekleyen diğer tüm tarihi noktaları ve gezi rotalarını şu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Özellikler

Trabzon Atatürk KöşküSigara İçilmez
Trabzon Atatürk KöşküPark Yeri
Trabzon Atatürk KöşküÜcretsiz
Trabzon Atatürk KöşküAçık Hava
Trabzon Atatürk KöşküGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @salihkaraahmet7399

  Atatürk Köşkü Şehir merkezinde ulaşımı oldukça kolay manzarası mükemmel bir mekan Yine tarih kokan Trabzon sembolü haline gelmiş eşsiz bir yer. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzonu ziyaret ettiğinde kaldığı ve şuan hala duvarında asılı olan haritada kendi eli ile isarerlemeler yapıp planlar kurdugu huzur verici bir köşk. İçindeki tüm eşyalar özenle muhafaza edilmiş ve ziyarete herzman açık bir nokta. İçeri giriş ücretli. Öğrenci ve sivil olarak ayrılıyor. Köşkün etrafı ormanlarla dolu. Alış veriş yapabileceğiniz güzel hediyelik eşya satan noktalar var. Trabzon meydandan ÇAMLIK dolmuşuna binip ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca etrafındaki ormanlarda Ateş yakmamak şartı ile piknik yapmak serbest( köşk bahçesi hariç) hemen yakınında umumi bir WC var. Köşk yolundan assagi doğru bir çok restorant mevcut. Hatta sadece 5 dk uzaklıkta Trabzon botanik parka ulaşabilirsiniz

 • avatar

  @gezenti

  Atatürk Köşkü Şehir merkezinde ulaşımı oldukça kolay manzarası mükemmel bir mekan Yine tarih kokan Trabzon sembolü haline gelmiş eşsiz bir yer. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzonu ziyaret ettiğinde kaldığı ve şuan hala duvarında asılı olan haritada kendi eli ile isarerlemeler yapıp planlar kurdugu huzur verici bir köşk. İçindeki tüm eşyalar özenle muhafaza edilmiş ve ziyarete herzman açık bir nokta. İçeri giriş ücretli. Öğrenci ve sivil olarak ayrılıyor. Köşkün etrafı ormanlarla dolu. Alış veriş yapabileceğiniz güzel hediyelik eşya satan noktalar var. Trabzon meydandan ÇAMLIK dolmuşuna binip ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca etrafındaki ormanlarda Ateş yakmamak şartı ile piknik yapmak serbest( köşk bahçesi hariç) hemen yakınında umumi bir WC var. Köşk yolundan assagi doğru bir çok restorant mevcut. Hatta sadece 5 dk uzaklıkta Trabzon botanik parka ulaşabilirsiniz

 • avatar

  @huseyindoganbas

  Atatürk Köşkü, Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır. Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923'ten sonra hazineye kalmıştır. Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde, bu köşkte konuk edilmiştir. O'nun ölümünden sonra Trabzon belediyesi tarafından o dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek "Atatürk Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır. Günümüzde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bakım ve hizmetleri karşılanmaktadır. Zaman zaman tadilat dolayısıyla kapatılan köşk haftanın her günü ziyarete açıktır. Trabzon Atatürk Köşkü şehrin merkezinden araç ile yaklaşık 5-10 dakika mesafede bulunmaktadır. Şehir içi dolmuşlar bölgeye hizmet vermemekte olup, Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin ring seferleri ile ulaşılması mümkündür. Ayrıca şehirde bulunan bazı tur firmalarının şehir içi paket turlarına katılarak da gezilmesi mümkündür. Tarihi çok iyi yansıtıyor. Çok güzel bir yer. Yapanlar aşırı zevkli insanlarmış. Ciddi anlamda sakin, sessiz, huzurlu... Yürüyüş için yolları var, bahçesi ve havuzu var. Havuz biraz bakımsız. Kesinlikle gelinip görülmesi gereken bir yer.

 • avatar

  @huseyindoganbas

  Çok çok güzel, köşkün içi biraz bakımsız ve pis malesef, örümcek ağları bile var. Ancak bahçe inanılmaz güzel, çok huzurlu. Orada bulunmak, Atatürk'ün o mekanlarda vakit geçirdiğini düşünmek çok farklı bir his. Yapıya ayrıca hayran kaldım. Mutlaka ama mutlaka görülmeli.

 • avatar

  @huseyindoganbas

  Trabzon Atatürk Köşkü'nü Atatürk'ün vasiyetini yazdığı yer olarak anlattılar hep bana. Buram buram tarih kokan bu mekan, gerçekten Trabzon'a gelip mutlaka gezip görmem gereken nadir yerlerden biriymiş. Tarihimizde önemli bir yeri olan bu yapıyı gezerken Atatürk'ü bir kez daha yakından tanıdım ve tarihin derinliklerinde kayboldum. 19. Yüzyıl'da yaptırılan ve birçok dönemde farklı misafirlerini ağırlayan köşkün en önemli misafirleri kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım'dır. Bugün müze olarak kapılarını herkese açan Trabzon Atatürk Köşkü, geçmişi geleceğe taşıyor. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisi özelliklerini taşıyan ve bembeyaz bir inci gibi olan bu tarihi bina, 1890 yıllarında inşa edilmiş. Trabzon'u seyreden bir tepede Konstantin Kabayanitis tarafından yaptırılan yazlık köşk, dört katlı. Dışı taş, içerisi ise ampir tarz alçı ile bezelidir. Atatürk 1924 - 1930 ve 1937 yıllarında Soğuksu'daki bu köşkte 2 gece misafir ediliyor. Trabzon Atatürk Köşkü, 1931 yılında yöre halkı tarafından devletten satın alınıp ve Atatürk'e hediye ediliyor. Atatürk'ün vefatının ardından Trabzon Belediyesi Atatürk Köşkü'nü, Atatürk Müzesi olarak ziyarete açmış sanırım. Köşk ziyaretinde en çok dikkatimi çekenler Atamızın kullandığı eşyalar, fotoğraflar, üzerinde çalıştığı harita ve atamıza ait tablolardan oluşan etnografik nitelikli 344 adet eser. Köşkün girişinde Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metnini göreceksiniz. Köşkü gezerken Gazi Mustafa Kemal'in dinlendiği koltuk ve kanepeleri görmek beni oldukça duygulandırdı. Köşkün birinci katında yemek odası ve misafir odası var. İkinci katta iki küçük odası bulunan köşkün üçüncü katında ise Atatürk'ün yatak odasını banyosunu ve çalışma salonunu görebilirsiniz. Atamızın anıları ve emanetleri ile dolu duygu yüklü bu köşkü gezerken Atamızı anmış olmanın ve tarihimize sahip çıkmanın haklı gururunu da yaşayabilirsiniz.????????

 • avatar

  @huseyindoganbas

  Atatürk'ün Trabzon'a üçüncü ve son gelişleri 10 Haziran 1937 tarihine rastlar, Ege vapuru ile İstanbul'dan Trabzon'a gelen Atatürk, doğruca kendi Köşküne gelmiş, iki gecesini bu Köşk'te geçirmişti. Bu son gelişlerinde: (Mal ve Mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. İnsanın serveti kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum. ) diyerek, bütün mal ve mülk varlığını hazineye bağışladığını noter huzurunda tescil ettirmişti. Atatürk 12 Haziran 1937 sabahı Trabzon'dan İstanbul'a döndü. Atatürk'ün ölümünden sonra, Trabzon Belediyesi, Atatürk köşkünü Atatürk Müzesi olarak ziyarete açmağa karar verdi. Atatürk 'ün kullandığı eşyaları, fotoğraflarını sergiledi. Bugün Köşk'ün girişinde, Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır. Sağdaki küçük salon, Atatürk'ün yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır. Sağdaki küçük salon, Atatürk'ün hayatına ve Trabzon'u ziyaretlerine ait fotoğraflarla donatılmıştır. Bitişiğindeki odada ise Atatürk'ün dinlendiği koltuk ve kanepeler bulunmaktadır. Bunlardan biri üzerindeki plakada şu cümle yazılıdır. (Atatürk, 11 Haziran 1937 tarihinde, şahıslarına ait emval-i gayrimenküllerini millete bıraktıklarına dair muameleyi burada imza buyurdular. ) Öteki oda, Atatürk'ün yemek salonu olarak döşelidir. Köşk'ün üçüncü katında Atatürk'ün yatak odası, banyosu, yaver odaları, çalışma salonu vardır. Köşk bugün çiçekli geniş bahçesi ile Trabzon'un en güzel evlerinden biri olarak tanımakta, Belediyenin yönetiminde Atatürk Müzesi olarak ziyarete açık bulundurulmaktadır. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Trabzon Atatürk Köşkü Trabzon Atatürk Köşkü +908500000000 Soğuksu, Ata Cd. No:1, 61040 Ortahisar/Trabzon, Türkiye Trabzon Atatürk Köşkü Trabzon Atatürk Köşkü, Batı Rönesans ve Avrupa mimarisini bir araya getiren etkileyici bir yapı olarak dikkat çekiyor. İhtişamlı Avrupa simgelerinin kullanıldığı bu bina, tarihi atmosferi ve gösterişiyle ilgi uyandırıyor. Trabzon Ortahisar ilçesinde konumlanan Atatürk Köşkü’nün tarihi 19. Yüzyılın başlarına dayanıyor. ₺₺ TR 40.9797269 39.6975109 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Trabzon Atatürk Köşkü
  3. Trabzon Atatürk Köşkü Yorumları
  4. Trabzon Atatürk Köşkü Özellikler
  5. Trabzon Atatürk Köşkü Fiyat Listesi
  6. Trabzon Atatürk Köşkü İletişim
  5.0/5 6