icon

Trabzon Kalesi

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

3.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Trabzon Kalesi; Trabzon İlinin Karadeniz Bölgesi’ndeki bir tarihi yapıdır. M.Ö 2. yüzyıl tarihi ile başlayan kalenin sınırları, tarih boyunca her dönemde farklı krallıklar tarafından kontrol altına alınmıştır. Kale, güneydeki sahil şeridinden yükselen bir tepeyi çevreleyerek 1260 metre uzunluğunda bir duvarla çevrilmiştir. 1461’e kadar sırasıyla Bizans, Komnenos ve Komzaa dönemlerinde zirvede kalan Trabzon’da, seyir kulesi de dahil olmak üzere kayıp birçok bölüm bulunmaktadır.

Günümüzde Trabzon Kalesi, tarih meraklısı ziyaretçiler tarafından ziyaret edilen önemli bir turistik merkez haline gelmiştir. Kale, 3 ila 4 saat arasında, Trabzon’un merkezinden 8 km uzaklıktaki köyler arasındaki tepelerden matrak bir manzara sunar.

Trabzon Kalesi Gezilecek Yerler

Trabzon Kalesi, çok sayıda gezilecek yer barındırır. Kale, dışında zengin tarihi mekanların, kültürel etkinliklerin ve güzel doğal görünümlerin keyfini sürebilmek için harika bir seçenektir. Aşağıdaki tarihi bölgeler, rüyanıza göre gezilecek yerler arasındadır.

Atatürk Kültür Parkı: Trabzon Kalesi'nin yakınındaki Atatürk Kültür Parkı, günümüzde pek çok etkinliğin yapıldığı ve tarihi bir atmosfere sahip bir sosyal alan olarak hizmet vermektedir.

Boğaz Köprüsü: Trabzon’a bağlanan Boğaz Köprüsü, 19. yüzyılda kent ile hinterland arasındaki iletişim hattının merkezi hizmette bulunmuştur.

Yukarı Dere Köprüsü: Trabzon Kalesi'nin hemen yakınındaki Yukarı Dere Köprüsü, 17. yüzyılda ayartmak gibi çeşitli işlemleri için kullanılan bir havzadır.

Rayburn Köyü: Trabzon’a 15 km uzaklıktaki Rayburn Köyü, eski binaları ile tarihin sahnesini yansıtmak için harika bir alternatiftir.

İskele Kilisesi: Trabzon’un en görkemli tarihi kiliselerinden biri olan İskele Kilisesi, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Kilise, eskiden beri binlerce kişinin dini bir alan olarak ibadetine ev sahipliği yapmaktadır.

Trabzon’un en önemli kültür merkezlerinden birisi olan Trabzon Kalesi, ziyaretçilerin tarihi ve doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilecekleri eşsiz bir sitedir. Günümüzde, kuş cıvıltıları eşliğinde tarihi müzelerin, kiliselerin ve antik duvarların keyfini sürebileceğiniz bir deneyim sunmaktadır. Trabzon Kalesi, doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile unutulmaz bir turistik manzaraya sahiptir.

Özellikler

Trabzon KalesiSigara İçilmez
Trabzon KalesiPark Yeri
Trabzon KalesiÜcretsiz
Trabzon KalesiAçık Hava
Trabzon KalesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

3.8
Puanlama :


 • avatar

  @gezsen

  Kaleyi içerden gezemiyorsunuz, zaten bizim gittiğimiz tarihte (27.10.2022) etrafında kazı çalışması olduğu için hiçbir şey göremedik. Etrafındaki vadiden kale manzaralı bir şekilde görünüyor. Ama kale olarak gelirseniz eliniz boş dönersiniz.

 • avatar

  @mahmutyigit

  Tarihi surlar gerçekten etkileyici ama maalesef etraftaki yapılaşma tarihi dokuya zarar veriyor, tarihi kadim şehir modern yapılar arasında asıl görüntüsünü kaybetmiş durumda.

 • avatar

  @servetatalay

  Yetişkin 59 TL, 12 yaşindan kucuk cocuk ( cenin de olsa ?) 29 TL... Bu fiyatlar biraz yuksek bence. Herkesin burayi gorebilmesi icin cocuklarda farkli bir tarife yapilmali...

 • avatar

  @bekirokur1055

  Şehir merkezinde: Kale sırları icindearihi binaların dokusu korunarak restore edilmiştir. Vadi boyu gezi ,doğal yeşillik ,park bahce ailece dinlenme yeri.Şehrin merkezindedir.şehirlr ic icedir .

 • avatar

  @salihkaraahmet9552

  Trabzon'un göz bebeği. Ne hikayeler saklı her bir taşında. Eskiden bu kadar ön planda değildi. Şimdi ise şehir sembolü haline gelmiş. Şiirlere konu olacak cinsten ... ulaşım çok kolay. Hem yaya hem araçla . En güzel görüntüyü Erdoğdu yolu üzerinden bakarak alabilirsiniz . Eteklerinde cafeler mevcut. "Saçların tıpkı Trabzon surlarında uçuşan guvercin sürüsü gibi. Hani yanına yanassan uçup kaçıp gideceklerinden korkarsın" Bir siirimden cümle.....

 • avatar

  @oguzcanbayram

  Birkaç güzel poz çıkıyor kale oldukça iyi manzarası var. Manzara oldukça yeterli yükseklik biraz var işte denizi kartalı izleyip durun tatile gitmediyseniz çıkmayın önermiyorum. Fakat çay içmeye gidilebilir çok yoruldum araç çekecek yer yoktu tıklım tıklım Allahın kalesin de ne varsa biz gittiğimiz gün herkes geliyor ....

 • avatar

  @mesutyildiz6038

  Eşsiz manzarası ve tarihi dokusuyla görülmesi gereken bir yer.

 • avatar

  @alibey3322

  Kalenin turizme açik bir yönü yok. Üstünde evler var. İnsan üzülüyor. Tarih zamanında yagmalanmis. Bitişiğinde evler var. Böyle bir eseri turizm de değerlendirilmeli.

 • avatar

  @burakmetey4563

  Onlarca şehir ve kalede bulundum bu kadar kaderine terk edilmiş, umursanmamış ve ayyaş veya serserilerin içki bahçesine çevirilmiş başka bir yere gitmedim. İçkale Camii'nin yukarısında geçiş yeri var içerisine. Bazı kısımlarını tamamen bitkiler kaplamış ve içeride içki şişesi sergisi var. Duvarları sprey boya ile boyanmış ve oldukça hasarlı. Acilen buraya restorasyon gerekiyor ve kaleye sahip çıkılmalı. Kesinlikle gitmenizi önermem çok tenha bir alan başınıza bir şey gelebilir akşam vakti uzak durun.

 • avatar

  @uguryarici

  Doğayla iç içe bir yer Trabzon'un her köşesi gibi oturup piknik yapılabilicek hoş bir alan

 • avatar

  @orkideninmutfag

  Çok güzel bir yer tarihin tam ortasında çayınızı yudumlayabiliyorsunuz. Çok güzel çardakları var. Çevre düzenlemesi, çimlendirme, temizlik, bakım hepsi dört dörtlük. Tavsiye ederim


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Trabzon Kalesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 3.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Trabzon Kalesi Trabzon Kalesi +908500000000 Ortahisar, Burç Sk. No:10, 61030 Trabzon Merkez/Trabzon, Turkey Trabzon Kalesi Trabzon Kalesi; Trabzon İlinin Karadeniz Bölgesi’ndeki bir tarihi yapıdır. M.Ö 2. yüzyıl tarihi ile başlayan kalenin sınırları, tarih boyunca her dönemde farklı krallıklar tarafından kontrol altına alınmıştır. Kale, güneydeki sahil şeridinden yükselen bir tepeyi çevreleyerek 1260 metre uzunluğunda bir duvarla çevrilmiştir. 1461’e kadar sırasıyla Bizans, Komnenos ve Komzaa dönemlerinde zirvede kalan Trabzon’da, seyir kulesi de dahil olmak üzere kayıp birçok bölüm bulunmaktadır. ₺₺ TR 41.0020233 39.7181731 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  3.8/5 11