icon
Yükleniyor..

Truva Antik Kenti

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Truva Antik Kenti, Çanakkale’nin simge yapılarından biri olarak ön plana çıkıyor. ‘Troya Antik Kenti’ diye de bilinen bu yer, şehrin merkezinde konumlanıyor.

Birçok uygarlığa yuva olan Troya Antik Kenti, şehrin binlerce yıllık gizemli tarihine bir kapı aralıyor. Öyleyse bu kapıdan geçip, geçmişin derinliklerine yolculuk etmeye ne dersiniz?

Truva Antik Kenti Hakkında Bilgi

Eski Yunanca’da Troia (Troya) olarak geçen antik şehrin adı, dilimize Truva olarak intikal etmiş. Dünyanın en popüler arkeolojik kentleri arasında bulunan Truva, ÇanakkaleBiga Yarımadası'nda, Hisarlık mevkiinde yer alıyor.

1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Truva Antik Kenti, ‘Efsanelerin Şehri’ olarak biliniyor. İl merkezine bağlı olan Tevfikiye Köyü sınırlarındaki bu kent, Truva Savaşı’nın gerçekleştiği yer olduğundan dolayı büyük ehemmiyet arz ediyor.

Burası, savaşlar nedeniyle sürekli yıkılmış ve yerine yeni Truva katmanları inşa edilmiş. Böyle böyle MS. 8. Yy. tarihine kadar gelmeyi başaran Truva Antik Kenti, pek çok medeniyeti misafir etmiş.

Anadolu ile Avrupa arasındaki ticaret yolunun üzerinde konumlandığı için, Troya Savaşı dâhil birçok savaş ile karşı karşıya kalmış. 9 kez yıkılıp tekrar inşa edildiği bilinen bu antik kent, Truva Katmanları arasında nice uygarlıkların hikâyelerine şahit olup durmuş.

Truva Antik Kenti Tarihi

Şehrin geçmişi M.Ö. 3000-2500 yıllarına (erken Bronz Çağı’na) dayanıyor. Yerleşim ise, M.Ö. 85 – M.S. 8. Arası devam etti. Roma dönemiyle beraber de kentin tarihi son buldu.

Truva Antik Kenti keşfi 1870’li yıllara dayanıyor. Alman bir arkeolog Heinrich Schliemann tarafından bulunan bu antik şehir, Helenistik döneme ışık tutuyor. O zamanlarda ‘İlion’ olarak isimlendirildiği bilinen antik kent, ünlü bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdürüyordu.

Peki, onu böylesine meşhur eden şey neydi? Homeros’un ünlü İlyada destanında da kendisinden bahsedilen bu antik kent, Troya Savaşı’na sahne olduğu için bu denli büyük bir öneme sahipti.

Öte yandan bu antik şehir, insanlık tarihinin ortalama 5 bin yıllık izlerinii barındırdığı için de eşsiz bir tarihi değer taşıyor. Birçok medeniyetin egemenliği altına giren kent, çeşitli uygarlıklardan yâdigâr tarihi kalıntılar barındırıyor.

Onlardan bazıları ise şöyle:

 • Romalılar,
 • Pergamon Krallığı,
 • Selevkoslar,
 • Büyük İskender,
 • Persler.

Truva Antik Kenti’nde Neler Var? Truva Müzesi Eserleri

2018 senesi, Troya yılı ilan edildi ve müze, o yılın Ekim ayında hizmete açıldı. Antik şehrin girişinde bulunan Troya Müzesi 100 dönümlük bir arazinin üzerinde varlık gösteriyor.

Kapalı alanı yaklaşık 11 bin metrekare olup, müze binası kentin yüksekliğine eşit olacak biçimde tasarlanmış.

Dünyadaki en ünlü çağdaş arkeoloji müzelerinden biri olan Truva Antik Kenti Müzesi, Troya’nın hikâyesini kendiniz yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapan Troya Müzesi oldukça zengin bir muhtevaya sahip. Şöyle ki;

 1. Truva Atı Heykeli antik kentin içerisinde sergilenen eserlerden biri. Bu heykelin bir örneği ise Çanakkale merkezinde yer alıyor. Yapımına 1973 yılında Ahşap Heykel ustası Ahmet Karadeniz’in başladığı heykel, ihtişamlı görünümüyle göz dolduruyor.
 2. Antik kente ait yapı temellerinin ve kanalizasyon sisteminin buluntularını yine burada görebilirsiniz.
 3. Farklı medeniyetlerin yaptığı heykellere, hamamlara, çeşmelere dair tarihi kalıntılar Truva Müzesi’nde.
 4. Sur, kale, sütun, oda ve kule kalıntıları Truva Antik Kenti’nde gözlemleyebileceğiniz diğer tarihi izlerden bazıları.

Hazır Gelmişken

Troya Antik Kenti Müzesi dışında, birbirinden özel Çanakkale gezilecek yerler sizi bekliyor. İşte, merkezde ziyaret edebileceğiniz bazı destinasyonlar:

 1. Aynalı Çarşı,
 2. Çanakkale Saat Kulesi,
 3. Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi,
 4. Seramik Müzesi,
 5. Rhapsodos Mozaik.

Sonuç

Truva Antik Kenti, dünya tarihindeki ilk büyük Doğu-Batı savaşına tanıklık eden bir yer. Keşfedildiğinden bu yana gerçekleştirilen çalışmalar, Troya Antik Kenti üzerine değişik dönemlerde 7 farklı şehrin daha kurulduğunu gözler önüne seriyor.

‘Tarihin tozlu sayfaları’ deriz ya hani; işte burası, o tozları birer birer silkeleyip, tarihi satır satır okuyacağınız bir yer. Öyleyse şimdiden iyi keşifler!

Özellikler

Truva Antik KentiSigara İçilmez
Truva Antik KentiPark Yeri
Truva Antik KentiÜcretsiz
Truva Antik KentiTarihi Yer
Truva Antik KentiAçık Hava
Truva Antik KentiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @melisadnz

  Tarihi açık alan gezilecek bir ören yeri! Otopark sorunu yok! Müze kart geçerli, 65 yaş üstü ve öğrenci ücretsiz! Yaklaşık 45-60 dk arası belirli rota takip edilerek geziliyor. Yanınıza su almanız tavsiye olunur! Truva yaşamı ile ilgili yapılar, halen kazısı devam eden bölgeler ve dinlenme alanları ile keyifli bir tarihe yolculuk yapılıyor! Bölgeyi öne çıkaran en önemli detay, döneme ait yapılar kısmen de olsa sizi memnun ediyor! Selamlar/Selametler ????

 • avatar

  @cenkgurdogan

  Great ancient city with a beautiful museum nearby. It would be nice to get two tickets, for both interest area. Türk vatandaşlarına müze kart satın alarak gezmelerini tavsiye ederim. Hem müze, hem de antik şehir muhteşem. Mevsimine göre korunaklı giyinmek ve aynı zamanda yanınızda su bulundurmak önemli.

 • avatar

  @ozgedemirtemli1274

  Ezine - Çanakkale yolu üzerinde anayola yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Müze kart ile giriliyor. Önceden atın içerisinde hatıra fotoğrafı çektirilebiliyordu ancak artık şerit çekilmiş maalesef izin verilmiyor. Antik kentin krokisi/açıklayıcı metinleri güzel düzenlenmiş. Bunun yanında bölgede hâlâ kazıların devam etmekte olduğunu da gezerken göreceksiniz. Hazin bir sonu olan Truva'yı gezmenizi, müzeye mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

 • avatar

  @elifa2972

  Yürüyüş yolları ile dizayn edilmiş bir açık alan. Açıklamaların bazılarını yetersiz bulmakla birlikte genel anlamda iyi düzenlenmiş olduğunu söyleyebilirim. Ara yerlerde oturacak banklar mevcut. Tuvalet kullanmadik. Otoparkı oldukça büyük, 15 tl otopark ücreti var(temmuz 2022). Engelli erişimine çok uygun değil ne yazık ki. Açık hava olduğundan yazın sabah erken saatte, sıcak basmadan gezmek akıllıca olacaktır. Müze kafesi ve mağazası var. Çıkışta Troya müzesine mutlaka uğrayın.

 • avatar

  @zulalatas

  Güzel manzarasıyla antik şehir görülmesi gereken yerler arasında. Hemen yanındaki Troya Müzesi’ne de gitmenizi öneririm. Giriş 2022 Kurban Bayramı’nda 100₺’ydi. 60₺’ye Müze Kart almanızı öneririm, böylece hem beklemeden hem de diğer yerlere ücretsiz şekilde girebilirsiniz. Herhangi bir müze/örenyeri bilet gişesinde kolayca kart çıkartabilirsiniz. 18 yaş üstü öğrenciyseniz öğrenci belgenizi göstermeyi unutmayın, indirimli olarak satın alabilirsiniz.

 • avatar

  @utkuerisik

  Tanıtımı kesinlikle daha fazla yapılması gereken bir ören yeri, bir açık hava müzesi... Özellikle Çanakkale Savaşları'nın işgalci ülkeler tarafından "2. Truva Savaşı" olarak görüldüğünü düşünecek olursak, "1." savaşın daha iyi öğrenilmesi zorunlu oluyor. Homeros'un kitaplarına geçmiş, Brad Pitt'in de başrol oynadığı filme konu olmuş bu kent, ülkemiz için büyük bir zenginlik... Çanakkale tarafına yolunuz düşecek olursa, Gelibolu Şehitlikler Bölgesi ile birlikte gezin. Atatürk'ün "Biz burada Hektor'un intikamını aldık." sözünü, bu ören yerini gezince daha iyi anlayacaksınız.

 • avatar

  @ozlemcamci5016

  Truva müzesinin kapalı alanlı ve açık alanlı 2 kısmı var. Araları 750 mt kadar. Kapalı alan müze bir kaç senelik. Çok güzel dizayn edilmiş. Kronolojik hazırlanmış gezmesi ve incelemesi rahat bir müze. Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz kısım ise açık alan. İçinde gezerken kuş cıvıltılarında tarihi gözlemleyebileceğiniz, sincaplarla birlikte tarihin içinde gezinebileceğiniz bir alan. 3. Gidişim ve her defasında zevkle geziyorum

 • avatar

  @huseyinbilgin3091

  Müze ile aralarında 750 metre mesafe var.burada otopark ücretli 40 TL.giriş 60 TL.müzekart geçiyor.Burasıda tarih kokan bir yer.Tahtadan yapılmış yürüme yollarından geçerek güzel bir tur atıp resimler çekildik.Biz gittiğimizde hava biraz soğuk ve rüzgarlıydı üsüdük desem doğru olur. sıcak havada da giderseniz terlersiniz çünkü gezilecek yer bayağı fazla.tavsiye ederim tabi merakınız varsa.

 • avatar

  @nesliumayseydio1341

  Meraklısı için gezmeye doyulamayan, gezerken okuduğunuz hikayelerin gözünüzde canlandığı antik kent. Gitmeden evvel kentin tarihini, kazı çalışmalarını okumanızı öneririm. Aksi halde gezerken sıkça duyduğum "Bir şey kalmamış ki, taş işte! :)" yorumları kente yapılmış bir haksızlık gibi geliyor :) Müze kart ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Müze ve Troya Tevfikiye Arkeo-Köy ile birlikte gezmek isterseniz en az bir tam gününüzü ayırmanız gerekir.

 • avatar

  @vahtiakcetin3707

  Gezip görmeye değer bir antik kent. Üst üste 9 medeniyet inşa edilmiş.1800 lı yılların sonunda yapılan kazılarda değerli şeyleri çalmışlar hep. Sanırım kazılar hala devam ediyor. Ahşap yürüme yolu yapmışlar, tüm antik kenti gezmek çok kolay, yalniz inişli çıkışlı çok fazla basamak var, engelli veya bebek arabasına uygun değil. Etrafta biraz fazla sokak köpeği var, dikkat etmek gerek. Müzeyi gezemedim zaman kalmadı. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Truva Antik Kenti Truva Antik Kenti +908500000000 17100 Kalafat/Çanakkale Merkez/Çanakkale, Türkiye Truva Antik Kenti Truva Antik Kenti, Çanakkale’nin simge yapılarından biri olarak ön plana çıkıyor. ‘Troya Antik Kenti’ diye de bilinen bu yer, şehrin merkezinde konumlanıyor. Birçok uygarlığa yuva olan Troya Antik Kenti, şehrin binlerce yıllık gizemli tarihine bir kapı aralıyor. Öyleyse bu kapıdan geçip, geçmişin derinliklerine yolculuk etmeye ne dersiniz? ₺₺ TR 39.9574802 26.2388951 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Truva Antik Kenti
  3. Truva Antik Kenti Yorumları
  4. Truva Antik Kenti Özellikler
  5. Truva Antik Kenti Fiyat Listesi
  6. Truva Antik Kenti İletişim
  4.9/5 10