icon
Yükleniyor..

Üç Şerefeli Cami

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Üç Şerefeli Cami Edirne bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Üç Şerefeli Cami hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Üç Şerefeli Cami hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Üç Şerefeli Cami düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Edirne Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Edirne sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Üç Şerefeli CamiSigara İçilmez
Üç Şerefeli CamiPark Yeri
Üç Şerefeli CamiÜcretsiz
Üç Şerefeli CamiAçık Hava
Üç Şerefeli CamiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @melisa236

  Edirne ziyaretimizde selimiye tadilatta olunca biraz şevkim kırılmıştı ancak sabah namazına hiç adını duymadığımız (benim hatam olabilir) bir camide bulduk kendimizi yok böyle bir güzellik avlusu ince iscilikleri mimarisi uhrevi havası vb. Tek sansizligimiz Fatih Sultan Mehmet müzesini sabah kapalı olması orayı da görmek isterdik önerim gidin görün BIRDE EDİRNE BELEDIYESINE ELEŞTİRİM OLSUN. CAMI ETRAFINDAKI OTOPARK İÇİN 1. En azından görünür bir noktaya tarife asılması gerekir. Ücret belli olmadığı gibi canı istediği rakamı mi söylüyor 1 saatliğine 50 TL istediler 30 TL ile bitirdik birde makbuz yok para nereye gidiyor soru işareti kişiler görevli değilse o kulubenin orda olması daha da vahim bir durum aleni haraç toplanıyor ne belediye ne zabıta farkında değil mi 2. Otoparkta kim görevli ise düzgün kişilerin olması gerekir. Boyle bir yerde görev yapan kişi Tabirim hoş görün at hırsızı gibi olmamalı

 • avatar

  @sudenaz

  Üç Şerefeli Camii oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır, çok yakınında bulunan Saraçlar caddesinden kolaylıkla yürüyerek ulaşılabilir. Otomobil ile gidilmiş ise camiyi hemen geçince solda valilik binası ver alır, valilik binasının diğer yanındaki sokakta park yeri bulmak mümkündür. Eğer park yeri bulunamıyor ise valiliğin karşında bir otopark bulunuyor. Edirne'yi gezmek için gelen biri iseniz aracınızı saraclar caddesine yakın konumda bulunan daha merkezdeki otoparklardan birine park ederek, yapacağınız yürüyüş esnasında Eski Cami, Tahmis meydanı, Saraclar caddesini gezmenizin ardından Üç Serefeli Cami'ne uğrayabilirsiniz. Üç Serefeli Camii, hem Eski Camii hem de Selimiye Camii'ne çok yakın bir noktada yer aldığı için hepsinin birden yürüyerek gezilmesi ve aracınızın uygun bir yere park edilmesi mantıklı olacaktır. Üç Şerefeli Camii, Fatih Sultan Mehmet'in babası 6.Osmanli padişahı Sultan II.Murat tarafından yaptırılmış olup, inşası 1437-1447 yılları arasında tamamlanmıştır. Üç Serefeli Camii, geçmişin ve geleceğin düğüm noktasında yer alır. Selçuklu mimarisinden Osmanlı mimarisine geçişin ilk örneklerindendir. Mimar Sinan tarafından bir asır sonra inşa edilecek camilerin fikrini gerçekleştiren son derece önemli bir yapıdır. Avlunun arka kısmında bulunan tek serefeli ve yivli minaresi nedeniyle Burmalı Cami olarak da bilinir. Büyük kubbesi 24 m çapındadir ve diğer kubbeler merkezde bulunan bu kubbeye bağlantılı olup, merkez kubbenin destekçisi olmaktadırlar. Üç Şerefeli Camii'nin hemen önünde güzel ve sakin bir çay bahçesi bulunur. Üç Şerefeli Camii'nin hemen yanında yer alan Fatih Sultan Mehmet müzesi de görülmeye değer bir müze, vakti olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

 • avatar

  @ahmetbagatir8640

  Gerek mimarisi gerekse huzur verici ortamı ile Edirne'nin çok beğendiğim, içerisinde olmaktan huzur duyduğum, mutlu olduğum, her Cuma namazı için tercih ettiğim camilerinden. Selimiye camii 2025'e kadar onarım sürecinde olduğundan sadece namaz için ayrılan birkaç saflık alan var, o da haz vermiyor. Bu süreçte üç şerefeli cami ya da eski camiyi tavsiye ediyorum.

 • avatar

  @ademyilmaz7762

  Çok güzel bir eser, camiinde WC yok veya ben bulamadım. Ücretli bir şadırvan var (özel işletme) . Mimari yapı olarak harika bir camii. Özellikle 3 şerefe ayrı yol olması o zamanki mimarı zekanın ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor....

 • avatar

  @yasnozgoren

  Minareler harika görünüyor 22 yıl once gelmistim ne telefon ne internet vardı .caminin önünde otoparkta bir tane romalı şişko var 3 saat durduk bizden 80 lira otopark parası istedi 20 tl verdik begenmedi şişkoyu oraya koyan idareye duyurulur herhangi bir fiyat tarifesi yazmiyor romalilara birakmayin meydani onlarda ahlak zerre olmaz .

 • avatar

  @nejdetkiper3552

  Edirne Turizm İl müdürlüğü tanıtım yayınlarıda: 1433-1447 yılları arasında. II.Murat'ın yaptırdığı Cami Osmanlı Sanatının erken ve klasik dönem üslubu arasında yar alır. Burada ilk kez uygulanan bir planla karşılaşılmaktadır. 24 m. çapındaki büyük merkezi kubbe, ikisi paye, dördü duvar paye olmak üzere altı dayanağa oturur. Yanında daha küçük ikişer kubbe ile örtülü kare bölümler vardır. Yapı, bir yenilik olarak enine dikdörtgen bir yapıdır. Böylece enine gelişen mekâna ulaşılmak istenmiştir. Bu planı Mimar Sinan İstanbul camilerinde daha gelişmiş biçimiyle uygulamıştır. Ayrıca, Osmanlı mimarisinde revaklı avlu ilk kez bu camide kullanılmıştır. Avlunun dört köşesine minareler yerleştirilmiştir. Üç Şerefeli Cami, bu özellikleriyle sonraki camilere öncü olan anıtsal bir yapıdır. Revak kubbelerindeki özgün kalem işleri Osmanlı camilerindeki en eski örneklerdendir. Camiye adını veren üç şerefeli anıtsal minare, 67,62 m. yüksekliğindedir. Her şerefeye ayrı yollardan çıkılması ilginçtir. Görülmeye değer bir tarihi mirastır.

 • avatar

  @haticeguclu

  Edirnedeki tarihi yapılara yorum yapmak mı? Haddimize değil bence, hepsi zamanına göre çok muhteşem yapılar... Bunlardan biri ise 3 Şerefeli Camii. Gidilip görülmesi gereken bir yapı. İşçilik ve tarihiyle hayran bırakıyor. İlk başta üç Şerefeli minare yapılmış sonrasında farklı padişah dönemlerinde diğer minareler ayrı zamanlarda yapılmış. Baktığınızda hepsi farklı desenlerde ve uzunluklarda. Avlu içindeki şadırvan yapısı mimaride ilk burada kullanılmış ve sonraki camilere örnek olmuş. Cami içerisinde oynar deprem kolonları bulunmakta. Revakların her birinin içinde ayrı işlemeler mevcut. Kısaca öğrenilmesi bir tarih ve görülesi bir yapı...

 • avatar

  @gurhaninal7798

  Üç Şerefeli Camii 1433-1447 yılları arasında. II.Murat'ın yaptırdığı Cami Osmanlı Sanatının erken ve klasik dönem üslubu arasında yar alır. Burada ilk kez uygulanan bir planla karşılaşılmaktadır. 24 m. çapındaki büyük merkezi kubbe, ikisi paye, dördü duvar paye olmak üzere altı dayanağa oturur. Yanında daha küçük ikişer kubbe ile örtülü kare bölümler vardır. Yapı, bir yenilik olarak enine dikdörtgen bir yapıdır. Böylece enine gelişen mekâna ulaşılmak istenmiştir. Bu planı Mimar Sinan İstanbul camilerinde daha gelişmiş biçimiyle uygulamıştır. Ayrıca, Osmanlı mimarisinde revaklı avlu ilk kez bu camide kullanılmıştır. Avlunun dört köşesine minareler yerleştirilmiştir. Üç Şerefeli Cami, bu özellikleriyle sonraki camilere öncü olan anıtsal bir yapıdır. Revak kubbelerindeki özgün kalem işleri Osmanlı camilerindeki en eski örneklerdendir. Camiye adını veren üç şerefeli anıtsal minare, 67,62 m. yüksekliğindedir. Her şerefeye ayrı yollardan çıkılması ilginçtir. Minare kırmızı taştan zikzaklar ve ak karelerle devinim kazanmıştır.

 • avatar

  @mahmodrose3175

  Osmanlı mimarisinin ilk örneği. Selçuklu mimarisini bırakıp kendine özgü bir mimari yapı geliştirdikleri ve tek kubbe üzerine kurulan ilk cami. İçerideki motif ve tezhipler çok mükemmel.

 • avatar

  @muradasilturk

  Üçşerefeli camiinin yapimna 1 437 ylında başlanmış, 1 447 de tamamlanmiştır. Camiyi yaptıran sultan 2.Murad'tır. Caminin mimarı; o dönemin meşhurlarından MiMAR MUSLiHİDDİN (felçli mimar)dır. Mimarin yanıda ayrrca Şahabeddin usta yardımcı olarak çalısmigtır. Üçşerefeli camii 2.Murad döneminin en önemli yapısı, geçmişin ve geleceğin düğüm noktasıdır. Üçşerefeli camii, Osmanh devletinin 150 yllık birikiminin sonucu, Selçuklu Mimarisinden Osmanlı mimarisine geçişin ilk örneklerindendir. Şadırvan avlusunun dört bir yanmna yerleştirilmiş, her biri farklı boyut, genişlik, farklı geçis unsurlara sahip dört minaresiyle ilk uygulamadır. Bunlardan biri camiye adını veren üçşerefeli olanıdır. Minarenin yüksekliği 81 m dir. O zamanda Osmanlı bünyesinde bu yäkseklikte bir minare mevcut değildi. 2 şerefeli olan 2. minare baklava motifli ve iki yolludur. Avlunun arka ksmında sağda bulunan minare tek şerefeli ve yivlidir. Bu minareden dolayı camiye BURMALI CAMİİ de denmektedir. Bu camiyle birlikte çok kubbeli yapıdan tek ve merkezi kubbeli bir yapıya geçilmiştir.

 • avatar

  @erhanerbil8515

  Üç Şerefeli camiinin yapımına 1437 yılında başlanmış, 1447 de tamamlanmıştır. Camiyi yaptiran sultan Il.Murad’tır. İnşaatı yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Caminin mimarı; o dönemin meşhurlarından MiMAR MUSLIHİDDİN dir. Mimarın yanında ayrıca Şahabeddin usta yardımcı olarak çalışmıştır. Üç Şerefeli Camii,I.Murad döneminin en önemli yapısı, geçmişin ve geleceğin düğüm noktasıdır.Osmanlı camii mimarisinin normal gelişme imkanlarını aşıp, beklenmeyen, şaşırtıcı bir sanat seri olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu yapı, 100 yıl sonra Mimar Sinan tarafından yapılan camilerin, ana fikrini gerçekleştiren bir öncü olarak fevkalade önemlidir. Üç Şerefeli Cami, Osmanlı devletinin 150 yıllık birikiminin sonucu olarak ortaya çıkmış ve o zamana kadar üzerinde fazla durulmayan bir takım gelişme ve yenilikleri beraberinde getirmiştir.Selçuklu Mimarisinden Osmanlı mimarisine geçişin ilk örneklerindendir.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Üç Şerefeli Cami
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Üç Şerefeli Cami Üç Şerefeli Cami +908500000000 Babademirtaş, 22000 Edirne Merkez/Edirne, Turkey Üç Şerefeli Cami Üç Şerefeli Cami hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Üç Şerefeli Cami Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.6780535 26.5530431 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 11