icon
Yükleniyor..

Van Ulu Cami

Ulu Cami Van bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Ulu Cami hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Ulu Cami hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Ulu Cami düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Van Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Van sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Van Ulu Cami Sigara İçilmez
Van Ulu Cami Park Yeri
Van Ulu Cami Ücretsiz
Van Ulu Cami Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.1 Puan

 • avatar

  @abdullahozdemircan

  Böylesi tarihi bir cami acilen restore edilip ayağa kaldırılması lazım

 • avatar

  @hatippolat

  Hemen Van kalesinin yan tarafından giden yoldan kolayca ulaşım sağlanabiliyor çok güzel tarihi bir yapısı var ve harika bir camii var surların içerisinde ayrıca çok güzel fotoğraflar çekilecek köşeleri bulunuyor ve gündoğumu-günbatımı fotoğrafı çekimi için veya izlenmesi için harika bir yer önünde hiç bir yapı bulunmuyor doğrudan izleyebiliyorsunuz

 • avatar

  @yusufdeliktas

  Adı ulu kendisi mahalle camii

 • avatar

  @zuleyhakorksalantur

  Avlusu çok güzel. Etkileyici bir cami. Mutlaka uğrayın ????

 • avatar

  @yunusdilmac

  Van Ulu Camii, eski Van şehri sınırları içinde yer almaktadır. Eski yapı, büyük ölçüde yıkılmıştır. Kitabesine ulaşılamamıştır. 1970-1973 yılları arasında Oktay Aslanapa tarafından camide kazılar gerçekleştirilmiştir. Eski Van Ulu Cami, dikdörtgen planlı olup, mihrap önü kubbeli ve çok destekli camiler grubuna giriyor. Kuzey duvarın batı cephesine açılmış bir taç kapıdan giriş yapılan caminin kuzey tarafına, Osmanlı döneminde bir bölüm eklenmiş. Caminin iç mekanı ise, mihrap önünü örten mukarnaslı bir kubbe ile bunu yanlardan çevreleyen çapraz tonozlarla örtülü bölümlerden meydana geliyor. Günümüze kadar ulaşan ve caminin kuzeybatı köşesinde yükselen minaresi ise, tuğladan silindirik gövdeli bir yapıya sahip, şerefeden sonrası ne yazık ki yıkılmış. Her ne kadar günümüze ulaşamasa da, eski fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla caminin iç mekanı, süsleme ve mimari özellikleri açısından oldukça nitelikli. İç mekan duvarlarında, mihrap ve dış cephedeki taç kapıda yoğunlaşan süslemeler, tuğla ve alçıdan yapılmış olup, geometrik, bitkisel ve yazı örneklerinden meydana geliyor. Günümüzde minaresi ile temel seviyesinde duvarları mevcut olan Eski Van Ulu Cami, Van’da Selçuklu izlerini taşıması açısından oldukça önemli bir yapı olma özelliği taşıyor.

 • avatar

  @bilgehantuncay

  Eski Van bölgesinde yer alıyor. Yapının büyük kısmı yıkılmış. Çevresinde de harabe durumda pek çok yapı var. Yapılardan bazıları restore edilmeye başlanmış. Ulu Cami de daha çok yıkılmadan koruma altına alınır umarım.

 • avatar

  @selwitteroos

  Farkli camileri ziyaret etmek lazim..

 • avatar

  @muhittinarslan

  Camii sadirvanlari dökülüyor öğlen ile kindi namazı arasında gittiğimde WC kilitli idi ,gidecek bı yakın camii de yoktu ,ikindine 5 dk kala camii parkındaki hacı abi sağolsun evden getirdi anahtarı WC pis di ,yıkadım ama sürekli temiz ve açık olması gerekmez mi diye düşünmeden de edemedim .

 • avatar

  @ahmetceran

  Tarihi görülmesi gereken bir camii

 • avatar

  @aysenozunturkce

  Cami imamımız cuma günleri namaz kılarken hoparlörü kapatsa daha iyi olacak gibi sanki , nitekim bütün mahallecek namaz kılıyoruz.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar