icon

Varda(Alman) Köprüsü

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Varda Köprüsü; dizi ve filmlerin yıldızı, tarihi, sembolik bir yapı olarak dikkat çekiyor. 1 aasırdan fazla bir süredir tüm heybetiyle dimdik ayakta duran bu köprü, eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Siz de tarihe meraklıysanız, Adana’nın Karaisalı ilçesindeki bu köprüyü mutlaka keşfetmeniz gerekiyor.

Varda Köprüsü Hakkında Bilgi

Türklerin ve Almanların işbirliği sonucunda meydana gelen Varda Köprüsü, kavisli yapısıyla ön plana çıkıyor. Nev-i şahsına münhasır şehrimiz Adana, bu hususta da farkını ortaya koyuyor.

Karaisalı ilçesine bağlı Hacıkırı Köyü'ne  ortalama 1 km uzaklıkta olan Varda Köprüsü, köyün güney batı kısmında konumlanıyor. Adana-Ankara istikametinde  yer alan bu köprü, halk arasında ‘Koca Köprü’ diye de biliniyor.

Alman Köprüsü Tarihi

Köprünün geçmişi 1900’lü yılların başına uzanıyor. Kaynakların bildirdiğine göre;

Varda Köprüsü’nün inşaatına 1907 yılında başlandı. Köprünün yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz demir yolu hattını tamamlamaktı.

Alman İmparatoru Kaiser Wilhem ile 2. Abdülhamit arasında bir anlaşma imzalandı. Bunun sonucunda Varda Köprüsü, Osmanlı’nın en büyük projelerinden biri olarak hayata geçti.

Bu köprü sayesinde; eşyaların, ticari malların nakliye işlemleri pratik hâle geldi. Askerlerin bir bölgeden başka bir bölgeye ulaşması da kolaylaştı.

5 yıllık inşa süreci boyunca 25 işçi hayatını kaybetti. Yine bu süreçte bir Alman mühendisin çalışmalar devam ederken vefat ettiği söyleniyor.

Varda Köprüsü Hikâyesi:

Doğru mudur bilinmez ancak; Alman Köprüsü hikâyesi olarak şöyle bir rivâyetten bahsediliyor:

Köprünün inşaatı tüm hızıyla devam ederken, iki Türk kendi çabalarıyla yükseklik ölçüsünü bulmaya çalışır.

Biri köprünün altına geçer, diğeri ise üzerinde durur. Üstte bulunan kişi, aşağıya bir taş atar. Sonra bir tane daha, bir daha… Her taş attıkça; 1, 2, 3 diye sayıyordur.

Aşağıda bekleyen arkadaşı ona seslenir:

 • Var mı daha?

Köprünün üzerine çıkan arkadaşı şöyle cevap verir:

 • Var daha! Var daha!

Sonra da kaldığı yerden devam eder. Alman mühendisler bu durumu görüp büyük memnuniyet duyarlar. 

İşte köprünün ismi ‘Var daha!’ ifadesinden ilham alınarak konur, ‘Varda Köprüsü’ diye kalır.

Varda Köprüsü Özellikleri:

Vakur görünümüyle dikkat çeken Alman Köprüsü, başlıca şu özellikleri taşıyor:

 1. Tam anlamıyla bir mimarlık ve mühendislik harikasıdır.
 2. Bağdat Demiryolu projesinin en önemli parçası olmuş, hem Osmanlı Devleti’ne hem de Almanya’ya büyük avantajlar sağlamıştır.
 3. Çelik kafes taş örme tekniğiyle yapılmış olup, 6. Bölge sınırları içerisindedir.
 4. Adana İstasyonu’na mesafesi -demir yoluyla- 63 kilometredir. Adana’ya olan uzaklığı ise Karaisalı üzerinden karayolu ile 64 km’dir.
 5. Kayaların üzerine ince işçilikle inşa edilmiştir.

Alman Köprüsü Teknik Özellikleri:

Yukarıda saydıklarımıza ilâveten, Varda Köprüsü mimari özellikleri şunlardır:

 1. Üç ana açıklık, kargir köprü türünde 4 ana ayak üzerine kuruludur.
 2. 172 m uzunluğu mevcuttur.
 3. Zeminden itibaren orta ayak yüksekliği 99 m’dir.
 4. Köprü ayakları çelik mesnet türüdür ve dış kaplaması ise taş örme tekniği kullanılarak yapılmıştır.
 5. Köprü ayaklarının bakımı için 4 ayağın içerisinde bakım merdivenleri vardır.
 6. Köprünün üzerinde yer alan demir yolu 1220 metre yarı çapında bir kurp ile düzenlenmiştir. Buradaki dever miktarı 47 mm’dir. (85 kilometre hıza göre.)

Varda Köprüsü’nde Neler Yapılır?

Adana’nın en çok turist çeken noktalarından biri olan Alman Köprüsü’nde muhteşem manzarayı doya doya izleyebilirsiniz. Estetiğin sanat, mimarinin tarih, doğanın huzur ile buluştuğu bu yerde mükemmel fotoğraf kareleri çekmeniz hiç zor olmayacak!

Bölgede yer sofrası kurup piknik yapabileceğiniz, hatta çadır atabileceğiniz yerler mevcut. Ufak-tefek alışveriş yapabileceğiniz işletmeler de var.

Hazır Gelmişken

Karaisalı ilçesi; doğa severleri büyüleyen tabiatı , rengârenk sokakları, birbirinden özel gezilecek yerleri ve zengin tarihiyle kendinden söz ettiriyor. Alman (Varda) Köprüsü ziyaretiniz sırasında uğrayabileceğiniz bazı destinasyonları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Yerköprü Mesire Alanı,
 2. Kesire Han,
 3. Kızıldağ Yaylası,
 4. Kapıkaya Kanyonu,
 5. Milvan Kalesi,
 6. Keçi Kalesi.

Sonuç

Adana Alman Köprüsü, yüzyıllara meydan okuyan sağlam duruşu ve haşmeti ile görülmeye değer… Tatlı hikâyesiyle gönüllere hitap eden Varda Köprüsü, tarihi dokusuyla nostaljik hisler yaşatıyor.

Adana’ya seyahat etme yönünde bir planınız varsa, bu köprüyü gezilecek yerler listenizin baş tarafına yazın. Bu güzîde ilimizin diğer gezilecek yerleri için de şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özellikler

Varda(Alman) KöprüsüÜcretsiz Wifi
Varda(Alman) KöprüsüKredi Kartı
Varda(Alman) KöprüsüSigara İçilmez
Varda(Alman) KöprüsüPark Yeri
Varda(Alman) KöprüsüRezervasyon
Varda(Alman) KöprüsüTarihi Yer

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @antalyayasam

  İnstagram dedektifkikiriki Bayılıyorum Adana da en sevdiğim en huzur bulduğum yer burası tarih ve Orman bir arada huzur var varda . Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilmiştir. Köprü 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğunda olup derin bir vadiyi birbirine bağlamaktadır. Osmanlı Devleti ve Almanya'nın anlaşması sonucunda Varda köprüsü yapımına başlandı. Almanya'nın petrol kaynaklarına hızlı ulaşması için yapılan Varda köprüsü Osmanlı'nın asker, yolcu ve eşya taşıması için de inşa edilmiş oldu. Sessiz dağların eteğinde, mis gibi ormana kurulan Varda köprüsü her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Alman köprüsü olarak da bilinen Varda köprüsü etrafında çok sayıda piknik ve gezi alanı bulunuyor. yıllık yapım sürecinde 21 işçi ve bir Alman mühendis çeşitli nedenlerle ölmüştür.

 • avatar

  @enginmusaaslan2086

  Mimarisi ve görüntüsü harika bir köprü gerçekten de yolu biraz uzun olsa da ( gerçi ben mersin,çamlıyayladan geldiğim için uzun gelmiş olabilir ) kesinlikle görülmesi gereken bir yer hele ki o tamamiyle doğal olan tüneller yok mu beni benden aldı tüneller ve köprü harika uyumlu duruyor bence.

 • avatar

  @mhakanozaltay

  Doğası, manzarası ve havası çok güzel. Belediyenin küçük bir tesisi var. Personelleri ilgili, çayları taze,Türk Kahvesi güzel, börekleri tam Yörük işi çok güzel. Trenleri yakalamak için taktik: Köprünün az ilerisinde Hacıkırı İstasyonu var, buradan Toros ve Erciyes Ekspresleri ve yük trenleri geçiyor. Adana yönüne Erciyes Ekspresi 12:15 civarında hareket eder, ama biz oradayken rötarla saat 1'i bulmuştu. Ondan yarım saat kadar sonra da yük treni geçti. TCDD'nin sitesinden online bilet bölümünde Hacıkırı - Adana ya da Adana - Hacıkırı şeklinde seçip, buradan geçen seferleri görebilirsiniz. Yük trenlerinin seferini bir yerde bulamadım. Son olarak: "Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez." Gazi M. Kemal Atatürk

 • avatar

  @aliozkan1719

  Muhteşem bir manzara ve yapısı var.İnsanı büyüleyen bir atmosferi var. Biz gittiğimizde trende geçti .Çok anlamlı bir gezi oldu.Seyir zevki müthişti. Doğallığı bozulmamış . Çıktığımız yol son derece keyifliydi.Yukarıda çay içmek için yer var mutlaka çay için manzarayı izleyin. Lütfen tren raylarina gitmeyin yasağa uyun çünkü yüksek voltaj var dikkat edin.Bir de köprüyü izlerken yürüdüğünüz yerlere çıktığınız yerlere çok dikkat edin her an ayağınız kayabilir. Mutlaka gidin akşam üzeri gidin seyredin keyfini çıkarın hemen ayrılmayın oradan . Kıymetini bilmek gerekiyor lütfen temiz bırakın.

 • avatar

  @d6433

  Mutlaka görülmesi gereken görkemli mekanlar arasında sayabilirim. Hatta neden bunca yıl gitmedim diye üzüldüm. Köprü tüm heyetiyle 110 yıldır ayakta. Üzerinden trenler geçiyor. Saati denk getirebilirseniz geçişi gözlemlemek keyifli bir deneyim. Çevrede çeşme, tuvalet vb. imkanlar mevcut. Rakım öyle inanılmaz yüksek değil, o nedenle sıcak günlerde serinlik falan bulamazsınız Bahar ayları bölgeyi ziyaret için bence ideal. Birkaç tane oturup bir şeyler yiyip icelbikeceginiz mekan var ama beklentiniz yüksek tutmayın Köprünün karşısında yer alan vadi içinden Kapikaya Kanyonuna yaklaşık 7 km uzunluğunda bir yürüyüş yolu var ama fazla taşlık. Gidin mutlaka. Pişman olmazsınız...

 • avatar

  @numankocak3344

  Yolları asfalt , çoğu yerde dar geçişli, virajlı , ama gittiğiniz de Almanların yaptığı o güzel köprünün manzarasına değiyor. Hele bir de köprünün üzerinden geçen bir tren denk gelirse daha da harika bir manzara sizleri karşılıyor. Buraları gezmişken Gülek Kalesine de kesinlikle ziyaret sağlayın. Oranın manzarası da muhteşem. Instagram: numankocak

 • avatar

  @adilaktas

  Osmanlı Devleti ve Almanya'nın anlaşması sonucunda Varda köprüsü yapımına başlandı. Almanya'nın petrol kaynaklarına hızlı ulaşması için yapılan Varda köprüsü Osmanlı'nın asker, yolcu ve eşya taşıması için de inşa edilmiş oldu. Sessiz dağların eteğinde, mis gibi ormana kurulan Varda köprüsü her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Alman köprüsü olarak da bilinen Varda köprüsü etrafında çok sayıda piknik ve gezi alanı bulunuyor. Adana'daki Varda köprüsü kargır köprü türünde 3 ana açıklık ve 4 ana ayak üzerine kuruludur. Varda köprüsünün uzunluğu ise 172 cm olarak bilinir. Köprü yerden orta ayak yüksekliği 99 metre olarak bilinir. Varda köprüsünün ayakları çelik mesnet türüdür. Dış kaplaması ise taş örme tekniği ile yapılmıştır. Varda köprüsünün yapım yılı 1907 olarak bilinirken bu köprü 1912 yılında tamamlandı. Köprü ayaklarının bakımı için ise dört adet ayağın içerisinde bakım merdivenleri bulunur.

 • avatar

  @ca5886

  Karaisali merkezdeki camiden sol tarafa doğru yol alırsanız buraya varmadan önce Kapıkaya Kanyon'unu da görmüş olursunuz.Orayı da es geçmeyin çok güzel bir yer. Yolun son kısmlarında yol iyice daralıyor. İki araç yan yana sığmıyor. Bazı yerlerde cepler var. Köprüye iyice yaklaşınca iki minik güzel tünel var. Onları geçince geniş bir alan mevcut. Aracı oraya ya da benim gibi köprüye yakın bir mesafedeki kocaman ağacın altına bırakabilirsiniz. 110 sene önce insan gücüyle yapılan bu köprünün hala kullanımda olması da köprünün önemini ortaya koyuyor.

 • avatar

  @seyyahamca1977

  Almanlar tarafından 1907 - 1912 yılları arasında yapılmış yüksekliği 99 m bir köprü olup Adana'nın Karaisalı ilçesi sınırları içindedir. Oldukça güzel fotoğraf çekim alanları vardır. Kesinlikle tavsiye ederim

 • avatar

  @ugurcanarbaz

  Adana'da bulunan Varda köprüsü yüzyıllar öncesinde Osmanlı Devleti ve Almanya'nın anlaşması sonucunda inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti asker, yolcu ve eşya taşımak için Almanya ise petrol kaynaklarına hızlı ulaşmak için bu köprü inşa edilmiştir. Kaiser Wilhem ve II. Abdülhamit tarafından 1888 yılında anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşma ile birlikte Varda köprüsü projesine başlandı. Varda köprüsündeki tren ağı ise kullanılmadı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en özel kentlerinden birisi olan Adana'da Varda köprüsü bulunmaktadır. Önemli bir değer olan Varda köprüsü tarihi bir öneme sahiptir. Osmanlı Devleti ve Almanya ile yapılan anlaşma sonucunda projesine başlanılan Varda köprüsü stratejik açıdan da oldukça önemlidir. Osmanlı asker, yolcu ve eşya taşımak için bu köprüyü yapmaya başladı. Almanya ise petrol kaynaklarına ulaşmak için bu köprünün yapımını desteklemiş oldu. Varda köprüsü ise yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelebildi. Muhteşem doğa muhteşem tarih zamanının muhteşem bir eseri ilgi ile doyamayarak bakacağınız bir yapı.

 • avatar

  @ziyaelmaci1045

  Muhteşem yemyeşil bir vadi. Karşınızda Osmanlının son dönemlerinde yapılan nefis bir köprü. Adana-Ankara istikametinde, Karaisalı İlçesi Hacıkırı Köyü'nün yaklaşık bir kilometre güney batısında bulunan Varda Köprüsü halk tarafından Koca Köprü diye anılmaktadır. Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilmiştir. Köprü 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğunda olup derin bir vadiyi birbirine bağlamaktadır. Varda Köprüsünün bir diğer önemli ve ilginç özelliği ise düz bir köprü olmayıp virajlı olmasıdır.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Varda(Alman) Köprüsü
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Varda(Alman) Köprüsü Varda(Alman) Köprüsü +908500000000 Kıralan, 01770 Karaisalı/Adana, Türkiye Varda(Alman) Köprüsü Varda(Alman) Köprüsü hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Varda(Alman) Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 37.242926 34.9767958 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 11