icon

Vezirköprü Saat Kulesi

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Saat Kulesi Vezirköprü bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Saat Kulesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Saat Kulesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Saat Kulesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Vezirköprü Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Vezirköprü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Vezirköprü Saat KulesiSigara İçilmez
Vezirköprü Saat KulesiPark Yeri
Vezirköprü Saat KulesiÜcretsiz
Vezirköprü Saat KulesiAçık Hava
Vezirköprü Saat KulesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @oyacelik

  Şehrin güzel bir görünüm katmış

 • avatar

  @huseyindoganbas

  Saat Kulesini Çokk Güzell Gezip Görmenizi Tavsiye Ederim

 • avatar

  @ahmetggul8796

  Vezirköprü'de görülmesi gereken önemli tarihi yerlerden biridir. Konum itibariyle yüksek noktada olması saat haricinde farklı amaçla da kullanılmıştır. Zamanında yangın gözetleme kulesi, asayiş olaylarının takip edildiği yerlerden biri olmuştur. Sivas Valisi Reşit Akif Paşa, padişahın emriyle saat kulesini yaptırmıştır. Turizm açısından gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır.

 • avatar

  @arzubrumendi6173

  Eski bir saat kulesi ama hemen qrkasindaki semerci ustasini ziyaret edin...

 • avatar

  @mmetintuncer

  Vezirköprüye gittiyseniz gezebileceğiniz birkaç alternatiften birisi, yapının orjinal yeşile boyanmış Osmanlıca kitabesi ile günümüzde yapıyı anlatan duvarına tutturularak yapılmış kitabe bence zaten yapıldığı zaman ve günümüz arasındaki farkı fazlasıyla anlatıyor

 • avatar

  @cagrisu6141

  Vezirköprü deyince akla gelen ilk yapı galiba bu saat kulesi. Tam şehrin merkezinde. Çok iyi korunduğu söylenemez ama yine de çok iyi kalmış bir saat kulesi. Kitabesi de mevcut. Sultan II.Abdülhamit döneminde, Sivas Valisi Reşit Akif Paşa’nın Sivas Valiliği sırasında Kaymakam Ahmet Reşit Efendi 1904-1906 yıllarında eski bir kuleyi yenilenip, genişleterek yaptırmıştır. Buradaki kulenin Köprülüler zamanında yapıldığı söylenirse de bunu kanıtlayacak bir belgeye de rastlanmamıştır. Saat Kulesi sekizgen bir kaide üzerinde yuvarlak gövdeli ve şerefeli bir minare görünümündedir. Kulenin kaidesi çokgen bir gövdeli olup, üzerindeki şerefenin dört yüzüne yuvarlak saat kadranları yerleştirilmiştir. Saat kadranlarının bulunduğu petek kısmı sekizgen planlı olup, her cepheye birer pencere açılmıştır. Üzeri de küçük basık bir kubbe ile örtülmüştür. Kulenin giriş kapısı üzerine 1324 (1906) tarihli bir kitabe yerleştirilmiştir. Kitabe: İş bu sa’at kulesi ve....şevketlu Abdülhamid Han Sani Efendimiz hazretlerinin zamanında inşa edildi Ve azım....devletlu Reşit Akif Paşa Hazretlerininin Sivas Vilayeti Valiliğinde Kaymakam-ı kaza Ahmet Reşit Efendinin Himem perurusiyle tavsı’an vücuda getirilmiştir Fi sene 21 Eylül Sene 1322 (1904) Fi16 Şa’man-el muazzam sene 1324 (1906).

 • avatar

  @kubrayeni

  Hangi tarihte kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen bir saat kulesi bir günde monte edilen saat kulesidir bulunduğum mekanı ayrı bir hava katmıştır. Bu saat kulesi'ni görmeyenlerin mutlaka gidip görmesi gerekir yüksekliği fazla değildir

 • avatar

  @ecekesifte

  Sultan Abdülhamit Han döneminde sıklıkla rastlanan Osmanlı Dönemi saat kulelerinin mimari özelliği taşıyan saat kulesi, Kentsel dönüşüm alanı Dokuzsele Deresi civarındadır.

 • avatar

  @erkanulasir3324

  Vezirköprü ilçesinin sembol tarihi eserlerinden biri olan Saat kulesi İlçe merkezindedir. Abdülhamit döneminde 1906 ylında Sivas valisi Reşat Akif Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1943 depreminde büyük hasar görmesine rağmen 1959 yılında yeninde restore edilerek hizmete sunulmuştur. Dört taraflı saatleri olan saat kulesinin tüm saatleri halen çalışır durumdadır.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Vezirköprü Saat Kulesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.6/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Vezirköprü Saat Kulesi Vezirköprü Saat Kulesi +908500000000 Ortacami, 100. Yıl Cd. No:41, 55900 Vezirköprü/Samsun, Türkiye Vezirköprü Saat Kulesi Vezirköprü Saat Kulesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Vezirköprü Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.1437557 35.4552479 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.6/5 9