icon

Yapraklı Koyu

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.2

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Silifke Yapraklı Koyu, Mersin iline bağlı Tarsus ilçesinde bulunan doğal güzellikleriyle meşhur bir yerdir. Yapraklı Koyu’nun yanında Çevlik Köyü bulunmaktadır. Koyun denize kıyısında uzunluk ve genişlik anlamında küçük bir alana sahip olduğundan, günümüzde pek çok kişi tarafından gezilmektedir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Silifke Yapraklı Koyu, Mersin Kızkalesi'nden çıkılarak Mersin'in Adana'daki tarafına doğru gidildikten sonra, yaklaşık 6 km boyunca gidildikten sonra, Tarsus'a girildikten sonra, Tarsus Çevlik Köyü'ne gidildikten sonra yaklaşık 2-3 kilometre mesafede Yapraklı Koyu'na ulaşılabilir.

Gezilecek Yerler

Silifke Yapraklı Koyu, Antik Çağ'da olmak üzere tarihsel doğal güzellikleriyle ünlüdür. Koyun yakınlarında bulunan antik mekanların çoğu, tarihsel doğal güzelliklerini taşımaktadır. Bunlar arasında, antik çağın büyük kalıntıları olan Silifke Vadisi, antik tiyatroya ev sahipliği yapan Kızkalesi, antik çağın mezar kalıntıları olan Kırkçeşme ve antik tarihin izlerinin bulunduğu Kızılcaören bulunmaktadır.

Koyun yakınlarında, İçmeler veya Çevlik Köyü çevresinde turizm aktiviteleri de yapılabilir. İçmeler, deniz kıyısında turizm faaliyetleri için çok uygun bir yerdir. Yapraklı Koyu, deniz kıyısındaki küçük plajlarıyla, yüzme, su sporları ve diğer su faaliyetleri için çok uygun bir yerdir.

Çevlik Köyü, güzel manzarasıyla Mersin sahillerini izleyen küçük bir köydür. Köyün yakınlarındaki ormanlık alanlar, gezilecek yerler arasındadır. Köyde, güzel doğal güzellikleriyle meşhur olan, çam ağaçları ve köyün tarihi kiliseleri de görülmeye değerdir.

Ayrıca, Silifke ve çevresinde pek çok antik yerleşim ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Bunlar arasında, antik çağın tarihi ve arkeolojik mirasının izlerinin bulunduğu Mersin, Icel, Seleukia, Tekir Kalesi, İskenderun ve Bizans Mezarlığı gibi yerler görülebilir.

Silifke Yapraklı Koyu, son derece güzel ve özel bir doğal güzelliğe sahiptir. Bu nedenle, tarihi ve arkeolojik zenginlikleri ile dolu antik mekanlarına sahip olan bu bölgeye gezmeye çıkan herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Özellikler

Yapraklı KoyuSigara İçilmez
Yapraklı KoyuPark Yeri
Yapraklı KoyuÜcretsiz
Yapraklı KoyuAçık Hava
Yapraklı KoyuGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.2
Puanlama :


 • avatar

  @kankilergeziyor

  Marka yönetiminde olması için gereken standardizasyondan bir haber olmak yalnızca müşteri güvensizliği yaratır. Bir başka plajda emanet alan, güvenli bir turizm deneyimi sunan aynı şirkete ait bu plaj işletmesinde, emanet dolapları olmasına rağmen "Çok fazla hırsızlık olayı oluyor" diyerek emanet kabul etmemek, şirketin fiyat tablosunda yer alan hizmeti sağlamamak pek de hoş bir deneyim sunmuyor. Denizkızı turizm a.s. birçok anlamda sınıfta kaldı.

 • avatar

  @gunayyavuz7291

  Gezdiğim ANTALYA MERSİN koyları 'na göre güzelik puanım 7 YAPRAKLI KOY PLAJI arpaç bahşiş/ERDEMLİ/MERSİN 'e uzaklığı 37 KM. Soğuk- temiz kayalık - hizmet var-büyüklere göre- ücretsiz 5 m.sonra derinleşiyor. Deniz ayakabısı ile sorun yok. iki dağ arasında(1 kmgenişliğinde) bir koy dibi hep kaya derinleştirdi den kayalar ayaklarına çarpmıyor.4 kaynak suyu denizin içinden aktığı için zaman zaman soğuk su hissediyorsun. Beyaz kumsal kaya kırıklarından Oluşmuş ince kum 12 metrelik kumsalı var.

 • avatar

  @salihakan

  2022 yılında 2. kez gittim. Çocuklar için kumlu bir tek giriş yeri var. Diğer yerler anında derinleşiyor. Koy oldugu icin dalgası yok gibi . 2 Şezlong 150 TL. Teki ise 75 TL. Balıklar arada ısırık alıyor ama çok küçükler. Şezlong alınca duş ve tuvalet ücretsiz. Görülmesi gereken bir yer. Fakat çocuklarla gidilecek ise Kız Kalesi mükemmel. Mersine ilk gidecek Kız Kalesine gitsin. Zaten bu yer oraya 5 km.

 • avatar

  @basakbaran3506

  Mersin'deki en temiz plajlardan bir tanesi. Çok berrak ve turkuaz renginde, diğer plajlara nazaran daha soğuk bir suyu var, nedeni de denize karışan soğuk kaynak suyu. 5-6 m ilerledikten sonra derinliği 180 cm i geçiyor. Atlama iskelesi ve kayalar mevcut. Şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor. Duş, tuvalet ve kabin ücretli. Su kenarında bulunan kayalarda bir sürü siyah yengeç yavruları mevcut beni suya girerken tedirgin eden şey sadece yengeçler oluyor ki onlar da zaten bizden kaçıyor, onu haricinde herhangi bir olumsuz tarafı olduğunu düşünmüyorum.

 • avatar

  @emsalatesozdemi

  iki sezlong bir semsiye 150 TL verdigimiz bir halk plaji. 3 katli yarim daire bir yapi dusunun, en alt katta koy var. Merdivenler gecisler icin kullaniliyor.Deniz giriste biraz taslik ama kötû degil. Sagda solda bir kac merdivenden de denize girilebiliyor.Cocuklarin oynayabilegi bir sahili yok. Deniz cok temiz ve su ara ara soguksu akintisi oldugu icin cok gûzel. Yemek olarak sikma ve fast food secenekleri var. Dus sayisi yeterli ancak soyunma kabini ve wc sayisi yetersiz. Sezlonglarda oturup akdeniz manzarasi keyifle izlenebilecek bir yer. Sezonda cok kalabalik oldugundan erken saatlerde gitmek istediginiz yerde sezlong bulma sansi verecektir.

 • avatar

  @ayseozen

  Su buz gibi, deniz masmavi? Navigasyona "yapraklı koy" yazdığınızda rahatça bulabileceğiniz bir yerde. Şezlong ve şemsiye kiralama olanağı var, 09.09.2022 tarihinde ücret 75 tl idi. Otopark mevcut. Ücreti mukabilinde kullanabileceğiniz duş, wc ve giyinme kabini var. Şezlong kiralamadan sandalyelerinizi ve şemsiyenizi de götürebilirsiniz. Ufak bir kıyısı var, denize giriş genel olarak kayalıklar üzerindeki merdivenlerden sağlanıyor. Genel olarak derin. Denizin sığ olduğu yer çok kısıtlı. Merdivenlerin olduğu yerde kayalık çok fazla, o nedenle deniz ayakkabısı götürmenizi tavsiye ederim. Ayrıca deniz gözlüğü götürürseniz aşağıda büyüklü küçüklü çok çeşitli balıkları izleme imkanınız da olur. Gidecek olanlara şimdiden iyi tatiller dilerim.

 • avatar

  @sametsolunoglu1861

  Mersin’in uzun yıllardır popülerliğini koruyan, ulaşımının kolay olmasından dolayı gitgide kalabalıklığı artan ufak bir plajı olan ama genellikle kayalardan girilen koyudur kendisi. Büyükşehir belediyesi tarafından işletilir. 2022 itibariyle şezlong+şemsiye çifti 130 TL’dir. Minik bir kafe tarzı yeri vardır. Alkollü-Alkolsüz içecekler ve çeşitli yiyecekler satılır. Koyun girişinde sağ tarafta çadır ve karavan için uygun yerler vardır. Sol tarafta ise genellikle şezlong veya hasır vb serilip yere oturulacak kısımlar vardır. Suyu temizdir (insanlar izin verdiği sürece). Kaynakla iç içe olduğu zaman ara ara serinlik gelir. Okul kapanmaya müteakip Ağustos sonuna kadar kalabalıktır. Hafta sonuna nazaran haftaiçi biraz daha sakindir. Ulaşım çok kolaydır. Toplu taşıma ile veya arabayla rahat ulaşırsınız. Dileyen yan taraftaki susanoğlu plajını da tercih edebilir. Suyu hemen derinleşir. Yüzme bilmeyenlere çok tavsiye edilmez. Deniz ayakkabısı ile daha rahat edersiniz. En güzel anları Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim’dir. Sezonda erken saatlerde gitmezseniz şezlong bulmak zorlaşır.

 • avatar

  @alptekincanatar

  Yapraklı koy deniz suyuna tatlı suyun karıştığı mükemmel berrak bir koy. Benim gibi sıcak havada, nispeten daha soğuk bir suya girmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Kesinlikle hafta içi gitmeyi tercih etmelisiniz çünkü haftasonu aşırı kalabalık oluyor ve su bulanıyor. Bütün işletme belediyeye ait, şezlong fiyatları 2022'i yazı için 75 TL. Alkolsüz içecek ve tost türevlerini satın alabileceğiniz iki adet kafesi bulunuyor. Kafelerde çok fazla sıra bekliyorsunuz ve yemek servisi tek kafeden yapılıyor onun da tadı çok kötü, okul kantini mantığıyla servis ediyorlar. Alkol satışı tesiste yok fakat dışarıdan getirip içebiliyorsunuz bu da çok saçma bence. Uğraştırıyor. Aile yeri ve diğerleri olarak ikiye bölmüşler şezlong alanlarını, güzel bir uygulama. Denize girdiğiniz merdivenler aşırı paslı ve eski çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kayalıklara basmayı sevmiyorsanız kesinlikle deniz ayakkabınızı getirmelisiniz.

 • avatar

  @serdarseyhan

  Maalesef Uzun zamandır gitmediğim yapraklı koyu pekde öyle bıraktığım gibi değildi. Su yüzeyi biraz kirliydi. Ayrıca aşırı kalbalıktı(ancak bu mevsimde bu gayet normal) yalnız şunu da belirtmeliyim ki esnaf güler yüzlü ve gıda fiyatları çok uçuk değil. Yaklaşık iki senelik pandemi boşluğu insanları bu yaz büyük bir beklenti içine almış. Dilerim sezon iyi geçer. Zaten o bölge türkiyenin En uzun Ve nefis kumsalına sahip. Kesinlikle gidilip görülmeli Ve çevresindeki onlarca turistik yerde gezilmeli.

 • avatar

  @turkanyildiz4179

  Suyun rengi ve berraklığı çok güzel. Fakat ısısı biraz soğuk. Suyun içinden soğuk su kaynağı çıktığı için ara ara oldukça soğuk olabiliyor. Giriş ücretsiz, otoparkı mevcut. Kendi şemsiyeniz ve sandalyenizle gidebilirsiniz. Yoksa oradaki tesisin şezlong ve şemsiyesinden faydalanabilirsiniz. Ücretini bilmiyorum ama abartılı olduğunu düşünmüyorum. Duş,wc,kabin mevcut ücreti kişi başı 3 TL. Duş alanı ve giyinme kabini oldukça temiz. Küçük çocuklar için geniş bir kumsalı yok. Minik bir yer var fakat insanların giriş çıkış alanı olduğu için vakit geçirmek için uygun degil. Biz hafta içi öğlen gibi gittik oldukça sakin ve yer mevcuttu. Öğleden sonra biraz kalabalık oldu ama rahatsız edici bir kalabalık değildi. Gelen kişilerde gayet düzgün gözüküyor. Aileler ve gençler için oldukça uygun bir koy.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Yapraklı Koyu
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.2/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Yapraklı Koyu Yapraklı Koyu +908500000000 Atakent, 33920 Silifke/Mersin, Turkey Yapraklı Koyu Silifke Yapraklı Koyu, Mersin iline bağlı Tarsus ilçesinde bulunan doğal güzellikleriyle meşhur bir yerdir. Yapraklı Koyu’nun yanında Çevlik Köyü bulunmaktadır. Koyun denize kıyısında uzunluk ve genişlik anlamında küçük bir alana sahip olduğundan, günümüzde pek çok kişi tarafından gezilmektedir. ₺₺ TR 36.4200367 34.0905634 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.2/5 10