icon

Zeus Tapınağı Ve Kilise

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.4

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Mersin, doğu Akdeniz Bölgesi'nin önemli Türk şehirlerinden biridir. Şehir, Mersin Şeridi'nin güneyinde bulunan, eşsiz bir doğa ve tarihi olan Mersin Adası'nın güneyinde yer alır. Güneydoğu Anadolu yakalarına kurulmuş olan Mersin, Antik Çağ'dan beri meşhur olmuştur. Şehir hem Mısır, Asur ve Roma İmparatorluklarının hakimiyet alanına girdiği hem de Ortaçağ'da İslamiyetin içinde önemli bir konuma sahip oldu.

Mersin'de, çok eski tarihli bir tapınak ve kilise bulunmaktadır. Bu büyük kalıntılar, Mersin'de gezilecek ünlü turistik yerlerdir. Bu tapınak, Mersin'deki Zeus Tapınağı olarak bilinir. Bu tapınak M.Ö. 5. Yüzyılda inşa edilmiştir ve Mersin'in tarihi eski şehir merkezinde yer almaktadır.

Zeus Tapınağı: Antik Çağ'ın Gizemi

Mersin'deki Zeus Tapınağı, Antik Çağ'da Zeus tarafından seçilmiş olan ilahdır. M.Ö. 5. Yüzyılda inşa edilmiş olan tapınak, tamamen lahitlerle kaplıdır ve ilahiyatın özel törenleri için kullanılırdı. Bu tapınak, Mersin'in antik mimarisinin önemli yapılarından biri olarak kabul edilir.

Tapınak girişinde, tapınağın adının yazılı olduğu iki katlı bir giriş mevcuttur. Tapınak, orta kısımdan kemerli anıtlarla çevrilidir. Tapınak içindeki pek çok kabartma çalışması ve heykeller, M.Ö. 1. Yüzyıldan kalma ya da sonraki dönemlere ait olabilir.

Tapınağın içindeki eserlerin arasında, Zeus'un ata Hacı İdas'ı öven dikilita, Zeus'un güney duvarındaki kabartmaları ve kırmızı mermerden yapılmış bazı heykeller bulunmaktadır. Tapınak içinde, tapınak içinde kullanılan küçük oak kutularının da sergilendiği bir tarihi arkeoloji müzesi yer alır.

Kilise: Gönüllerce Sevilen Yer

Mersin'deki eski Zeus Tapınağı'nın hemen yanında 8. Yüzyılda inşa edilmiş olan Mersin Kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise, özellikle Müslüman halk tarafından hürmete layık görülmüştür. Kilise, 11. Yüzyılda restore edildikten sonra, Mersin'in tarihi havasının bir parçası haline gelmiştir.

Kilise, özellikle kiliseye olan sevginin çok derin olduğu gözlenmiştir. Kilise, Mersin'e özgü eşsiz tarihsel ve kültürel ögeler içermektedir. Kilisenin içinde, eşsiz eserlerden oluşan muhteşem bir sanat galerisi bulunmaktadır.

Kilisede, 6. Yüzyıla ait duvar kabartmaları, yüksek kilise çadırları ve tapınağın doğu duvarında 12. Yüzyıldan kalma Madonna ve Çocuk heykelini içeren özel kültür eserleri de mevcuttur. Kilise, insanların kalplerini kazanmış olan barış dolu bir ortam sağlamakta ve Müslüman, Hıristiyan ve diğer dinlerin, kültürlerinin etkileşimini kolaylaştırmaktadır.

Mersin Zeus Tapınağı ve Kilise: Güneydoğu Anadolu'nun Gizemi

Mersin Zeus Tapınağı ve Kilisesi, Güneydoğu Anadolu'nun gizemli tarihi eserlerinden biridir. Bu nadir tarihi kalıntılara sahip şehir, gezilecek çok sayıda özel tarihi ve kültürel özellikleri ile Türk turizmine önemli katkılar yapmaktadır. Mersin, özellikle tapınak ve kiliseye hasret olanların uğrak yeridir. Bu yerlerin güzelliğini ve ruhani zenginliğini keşfetmek için, gezilecek bir yer halini almıştır.

Özellikler

Zeus Tapınağı Ve KiliseSigara İçilmez
Zeus Tapınağı Ve KilisePark Yeri
Zeus Tapınağı Ve KiliseÜcretsiz
Zeus Tapınağı Ve KiliseAçık Hava
Zeus Tapınağı Ve KiliseGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.4
Puanlama :


 • avatar

  @okurgezer4447

  Düzenli bir ören yeri bölgesi değil, karşısında yer alan cennet ve cehennem mağaraları sebebiyle çok atıl kalmış, yönlendirme tabelası mevcut degil bakımsız fazla doğal kalmış

 • avatar

  @izmirrehber

  Sağlam bir yapı yok yıkık bir iki duvardan başka cennet cehenem in hemen karşısın da bir yer.

 • avatar

  @tinagroup6180

  Cennet cehenneme giderken görülebilir. Üst seviyede birşey beklemeyin sonuçta harabe ve kalıntı olan bir yer. Keşke yıllar öncesinden bakım onarım ve koruma altına alınsaydı

 • avatar

  @omers2223

  Cennet cehenneme girmeden önce gezmelisiniz. Sonrasında birakirsaniz uzaktan bakmakla yetiniyorsunuz sıcaktan.

 • avatar

  @sezginaktas

  Görülmeye değer yerlerden bir tanesi yolunuzun üstü zaten ?

 • avatar

  @renginyavuz992

  Hemen cennet cehennem Ören yerinde. Bakımsız bir yer. Yığıntı olarak kalmış malasef

 • avatar

  @omeryildirim5667

  Güzel bir doğa harikası şaşırmadım ama iyiki gidip gördük

 • avatar

  @tokaydemir3993

  2018 yılında bulunan yazıt tapınağın tarihini M.Ö. 1-2 yüzyıla kadar geriye götürdü. Aynı yerde yaklaşık 500 yıl sonra Meryem Ana adına yapılan kilise vardır. Bu kilisenin en ilginç tarafı üstü açık olmasıdır. Bu obruk içindeki tarihi yapı günümüze kadar çok iyi korunmuştur.

 • avatar

  @afarukunal1152

  Cennet-Cehennem obruğunun hemen yanında. Sadece kalıntı bir duvarmış gibi duruyor ancak duvarın arkasına doğru diğer kalıntılar görünüyor, ayakkabı ve kıyafetiniz uygunsa o tarafa doğru yürüyebilirsiniz.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Zeus Tapınağı Ve Kilise
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.4/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Zeus Tapınağı Ve Kilise Zeus Tapınağı Ve Kilise +908500000000 Narlıkuyu, Atatürk Cd. No:106, 33940 Silifke/Mersin, Turkey Zeus Tapınağı Ve Kilise Mersin, doğu Akdeniz Bölgesi'nin önemli Türk şehirlerinden biridir. Şehir, Mersin Şeridi'nin güneyinde bulunan, eşsiz bir doğa ve tarihi olan Mersin Adası'nın güneyinde yer alır. Güneydoğu Anadolu yakalarına kurulmuş olan Mersin, Antik Çağ'dan beri meşhur olmuştur. Şehir hem Mısır, Asur ve Roma İmparatorluklarının hakimiyet alanına girdiği hem de Ortaçağ'da İslamiyetin içinde önemli bir konuma sahip oldu. ₺₺ TR 36.4515844 34.1057599 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.4/5 9